Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Cum dorm copii noaptea?

In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
anasperanta
Admin

Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 43

MesajSubiect: Cum dorm copii noaptea?   Dum 1 Aug 2010 - 5:14

Cum dorm copii vostrii noaptea?...adica au somnul odihnitor,se foiesc,plang ...ce fac?
crina pana pe la varsta de 6 ani avea somnul nu prea regulat...a fost o perioada foarte grea...
cel mai greu a fost cand i-am scos rispoleptul( la 3 ani jumate, dupa un an de adminstrare)...avea insomnie si stare de agitatie...apoi am inceput tratament homeopat si ne-a ajutat sa se linisteasca...
acum la varsta de 8 ani jumate pot sa spun ca doarme bine...foarte rar se scoala mai din noapte(o data sau de doua ori pe an)

Sus In jos
http://autism.forumactual.com
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 37
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: Cum dorm copii noaptea?   Dum 1 Aug 2010 - 12:28

Din pacate la capitolul asta stam tare prost,nu prea doarme noaptea,nu mai este chiar atat de rau ca acum un an,dar problema inca este.Pana la 2,5 ani dormea prea mult,ca un nou nascut,apoi a inceput cosmarul,dormea cam 1-2 ore din 24 ore.Din toamna am renuntat la medicatia alopata,am inceput tratament homeopat,a inceput sa doarma noptile dar tot mai are perioade de cate 3-4 zile legate cand nu doarme.Poate cu timpul va dormi si el normal.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Cum dorm copii noaptea?   Mar 31 Aug 2010 - 8:19

DAVID al meu are nopti cand se trezeste in jur de 12-01 noaptea si nu mai doarme pana dimineata . Ce e bine e ca nu urla doar se joaca singur in pat ori cand ai e somn se freaca cu mainile la nas pana ai da sangele 😢 si plange asa intr-un mod de parca ma roaga sa-l mai tin pe picioare ...asa doar sa se mai linisteasca el dar nici de cum sa doarma. Ma face de inebunesc dar asta este m-am adaptat stilului ca nu am ce face 🇳🇴
Sus In jos
camel

Data de inscriere : 31/07/2010

MesajSubiect: Re: Cum dorm copii noaptea?   Mar 31 Aug 2010 - 10:40

am avut probleme de somn si ca durata si din punct de vedere al calitatii la ambii copii
la tudor a durat ani de zile, uneori nu dormea decat o ora pe noapte timp de cateva zile la rand, iar acea ora era alcatuita din episoade de 10-15 minute de somn rasfirate in toata noaptea...dormea numai pe jos, pe covor, iar ca sa-l adorm trebuia leganat ore in sir cu un scaun de masina gen scoica
la antonia a aparut intre 2 si 3 ani problema trezirii intre orele 3 si 5 dimineata

eu prin remediile homeopate administrate am reusit sa rezolv total problema

a fost cea mai grea perioada..ei erau agitati si indispusi a doua zi din cauza lipsei de somn si eu nu aveam rabdarea si energia necesara din acelasi motiv

nu am avut curaj sa incerc medicamente traditionale "somnifere"..desi deja primisem de la medicul de familie pastile de adult, cu indicatia sa-i dau cate jumatate de pastila

din pacate e o problema ce nu se poate rezolva prin terapie

pot doar sa afirm ca la noi s-a rezolvat cu remedii homeopate si a fost o rezolvare pe termen lung, nu au mai revenit nicioadata insomniile si au un somn adanc odihnitor

Data nasterii : 01/08/1979
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 38
Localizare : alba

MesajSubiect: Re: Cum dorm copii noaptea?   Mar 9 Aug 2011 - 6:57

ati putea sa ma sfatuiti ce metodo sa gasesc sa nu se mai legene david cand adoarme.Cand era mic il leganam eu ca nu adormea decat dupa ce leganam pe perna de ma dureau picioarele.acum cand acrescut se leaga singur cate un sfert de ora poate si mai bine .in rest doarme toata noaptea si la amiaza 2 ceasuri.

credeti voi ca as putea sa l dezvat.SFATURI ,VA ROG?
Sus In jos
ani

MesajSubiect: Re: Cum dorm copii noaptea?   Mar 9 Aug 2011 - 11:01

Amandoi copii mei au avut o perioada in care se leganau singuri,asta desi eu nu i-am leganat cat au fost micuti.Ai mei au facut-o ca si rasfat,iar de dezvatat...ii puneam in pat,stateam langa ei si ii mangaiam,scarpinam,pe Cris o priveam in ochii si ii cantam usor.Incearca sa-l pui pe burtica si sa-l mangai pe spate pana adoarme.Ramane doar sa vezi daca ii si place pozitia,dar sigur nu iese din prima deci..rabdare.

Gabita are un somn ciudat de ceva vreme.Avem doua paturi in camera,el doarme cu tati,fata cu mine.Teoretic,caci la 1-2 noaptea vine in patul nostru,eu il las cu fata si ma mut langa tati.La doua ore iar ne schimbam paturile si tot asa pana dimineata.Am incercat sa mut fata langa tati,poate vrea el sa doarma cu mine dar programul e acelasi mereu.Daca nu-l las sa se tot mute se trezeste de tot si nu mai doarme pana dimineata.Sincer prefer asa decat sa nu doarma,dar daca aveti vreo sugestie.....va rog.(nu pot scoate nici un pat din camera,noi stam intr-una singura).
Sus In jos
maria

Data nasterii : 04/09/1970
Data de inscriere : 09/05/2011
Varsta : 47
Localizare : TG NEAMT

MesajSubiect: Re: Cum dorm copii noaptea?   Mar 9 Aug 2011 - 11:59

Edutu,de la 2,5 ani a inceput sa aiba un somn agitat ,la 22 punct trebuia stinsa lumina inchis tot si toata lumea la somn, .Am ascuns ceasurile din camera ,caci facuse fixatie pe ora 22fix. daca ,era inorat afara si presiunea atmosferica scazuta ,era jale ,se trezea in miez de noapte ,plangea ,era violent cu noi sau radea si tot ne pisca ,abia inspre ziua adormea, si asta se intampla f f des,renuntam sa l ducem la gradi ,in zilele respective ,desi chiar daca nu dormea noaptea ,ziua era fres, nu ma credea nimeni caci n am dormit din cauza lui, dar cu rabdare si tratament homeopat si tei argintiu am ajuns sa doarma tot de la 22 dar pana la 7, 8, chiar si 9 ,insa nu a dormit din fasa la amiaza.Sau nu,mai dormea de la stratera ,dar nu era bine ,si am renuntat.In schimb nu a dormit si nici nu doarme decat singur,in camera cu noi dar singur
Sus In jos
anasperanta
Admin

Data nasterii : 18/06/1974
Varsta : 43

MesajSubiect: Re: Cum dorm copii noaptea?   Mier 10 Aug 2011 - 0:19

toate astea sunt niste fixatii "leganatul", "mutatul in alt pat "etc...ele pot trece de la sine dar nu se scapa asa usor, apar alte indeletniciri din astea ptr ca ei trebuie sa faca ceva...dar cu timpul intensitatea lor ca obicei prost se diminuiaza daca incercam sa ii oprim ...
goanga ...pot sa iti spun ca in cazul tau e mai usor,bine ca doarme...masaj pe spate sau pe piept/ burta...ca sa fie atent la ceea ce faci tu sa uite de leganat si sa ii si placa in acelasi timp...bineinteles in aceeasi conjuctura in care are el obiceiul,cu lumina inchisa sau deschisa vezi tu cum ii place...
ani...nu poti muta patul e clar,ceva paravan poate poti sa faci ptr noapte,dar sunt sigura ca il depaseste...sau sa pui in celalt pat ceva ce il deranjeaza...off, nu mai am nici o idee...

goanga

Data nasterii : 01/08/1979
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 38
Localizare : alba

MesajSubiect: Re: Cum dorm copii noaptea?   Mier 10 Aug 2011 - 4:26

sa stii,ani, ca si david a avut o perioada pe la 2 ani jumate cand incepuse sa faca tot asa.Sotul meu lucre sofer pe tir si doarmea cate o noapte acasa si david tot asa isi plimba perna cand la tati in bucatarie cand la mine in pat ,ori ma mutam eu cu david in bucatarie si mergea tati cu fetita in camera,pana m a lut pe mine nervii si seara cand ne culcam ii spuneam NU si il puneam inapoi pe perna iar noaptea cand il duceam la baie un nu hotarat .Pana la urma a vazut ca eu nu cedez nici cum a renuntat.Si sa nu ti inchipui ca tacea, ca tipa, plangea,dar eu am avut noroc ca fetita mea doarme de canta fanfara langa ea si nu aude.si vecinii auzeau,dar ziceam ca a plans ca i amai iesit o masea si uite asa in 3 ,4 nopti a inteles cum sta treaba.eu cred ca tine mai mult de noi decat de ei dar vezi ca nici eu nu stiu cum sa zic ca si mie chestia asta cu leganatul nu im iese.
Sus In jos
ada

Data de inscriere : 04/05/2011
Localizare : giurgiu

MesajSubiect: Re: Cum dorm copii noaptea?   Mier 10 Aug 2011 - 5:55

Probleme cu somnul inca mai sunt si la noi ...mai sunt si nopti cand se culca la 11 si ceva si se trezeste dimineata p la 8 si dar cam rar se intampla asta pt ca in ultima vreme cand e sotul de servici soacra mea mai vine si doarme la noi in camera ma mai ajuta cu ei ca nici eu nu pot de una singura cu 2 copii mici. Dar ajutor spus in ghilimele ca mai rau ma incurca si-l face pe david de chiar nu doarme toata noaptea. ADoarme de ex p la 11:30 si se trezeste pe la 02:30 si se pune cu picioarele pe masamarea o ia lataie pana nu il pune sa-l legene pe picioare , dar ce credeti ca se culca? nici vorba mai rau face se zgamboie toata noaptea, tipa, nu-i convine nimic si uite asa se duce o noapte de nu-l lasa nici p cel mic sa doarma. In schimb cand nu e mamaia in camera noaptea , chiar daca se trezeste peste noapte , pune capul pe perna langa mine se apropie cat de mult poate de mine si uite asa il ia somnul, chiar daca nu doarme nu face scandal si nici nu plange sta linistit iar cand vrea sa se dea jos din pat ai spun ferm cu toata comvingerea ca e noapte si sa treaca imediat in pat la culcare si bineinteles ca asa face . Noaptea trecuta mi-a zis soacra ca nu mai poate dormii cu noi ca ea e obosita si ca a doua zii se duce franta la serviciu si bineinteles ca nu ma deranjeaza si eu aveam de gand sa-i zic sa stea in camera ei ca DAVID se culca mai bine fara ea dar nu am vrut sa fiu nepoliticoasa sau sa ma inteleaga gresit . EI bine sa speram ca de acum i se va forma un program acceptabil mai ales ca de la toamna va fii nevoit sa se trezeasaca de dimineata nu se se culce asa cum o face acum. Doamne ajuta
Sus In jos
alinutza

Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 46
Localizare : PLOIESTI

MesajSubiect: Re: Cum dorm copii noaptea?   Mier 10 Aug 2011 - 8:53

Doamne...cand citesc ce probleme aveti cu somnul ma ingrozesc. Eu inseamna ca sunt o mama super norocoasa fiindca Vladut se culca la 8.30 pm de luni pana vineri cand are terapie si se scoala dimineata la 8.00. Asa a fost de mic, a dormit bine noaptea (normal , cand era bebelus se scula din 3 in 3 ore sa manance dar la 8 luni a renuntat) si in plus dormea si dupa-amiaza 2-3 ore. Acum din cauza terapiei i-am scos domnul de dupa-amiaza dar recupereaza noaptea. Nici nu stiu ce sfaturi sa va dau, decat sa fiti ferme seara cand ii puneti in pat, sa le explicati ca acolo trebuie sa doarma si poate merge. Eu m-am lovit in concedii de problema dormitului, pentru ca nu vroia sa doarma in patul lui, dar dupa ce i-am spus de vreo 2-3 ori ca acolo trebuie sa doarma pe un ton destul de rece a inteles si n-a mai comentat. Poate este el mai intelegator, nu stiu? Oricum va consider mame eroine pe cele care nu dormiti fiindca eu daca nu dorm o noapte sunt terminata a doua zi.
Va doresc succes!
Sus In jos
ani

MesajSubiect: Re: Cum dorm copii noaptea?   Mier 10 Aug 2011 - 11:11

Alina nu vreau sa te dezarmez,dar si Gabi dormea super cand era mic.Insa odata declansata problema.....primele 6 luni eram terminata,apoi m-am obisnuit.Pe urma a avut o perioada(acum doi ani)cand dormea uimitor de bine,de la 9-10 seara pana la 7 dimineata.Sti ce faceam in timpul asta eu?Stateam cu ochii in tavan si la jumatate de ora verificam daca mai respira,sau ma intorceam pe toate partile.Apoi a revenit la somnul agitat,acum e bine,doar ca se plimba noaptea din pat in pat.Poate pt voi e groaznic dar prefer sa se mute si sa doarma in continuare.Am ajuns sa ma tem ca i se declanseaza iar agitatia si de-aia il las,nu ma tem de el,dar nu ne este bine la niciunul daca e agitat.Pot sta nopti intregi treaza sa-l supraveghez daca nu doarme,oboseala o simt doar daca plange sau tipa.

Goanga si fetita mea doarme la fel,chiar si cand Gabi urla de aud vecinii,dar cred ca s-a obisnuit,pt ca noi intotdeauna am dormit toti intr-o camera,nu s-a oferit nimeni s-o ia peste noapte in alta camera,desi au fost nopti cand ma minunam cum doarme in asa zgomot.
Sus In jos
iulia

Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 50
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: Cum dorm copii noaptea?   Mier 10 Aug 2011 - 21:44

Sfaturile lui LILIEN CHEN - terapeut de 20 de ani , si mama a unui adult Apserger :

- Copii se culca la 7 : 30 dupa un anumit ritual mancat seara , spalat dintiii, poveste gen explicatie ( ex. Andrei s-a jucat toata ziua , s-a plimbat a obosit, a venti seara si acum va dormi singur, impreuna cu ingerasii...etc....bla, bla - dupa imaginatia fiecaruia), si apoi ATI PLECAT din camera inchideti usa si GATA!!
Daca fac scandal si ies din camera, se ia copilul se duce de mana FERM in pat FARA nici cun cuvant ( este foarte important - aici greseste lumea), si se repeta procedeul seara seara . Important de retinut ritualul e acelasi, ora de culcare aceeasi, si fara multe discutii dupa ce i-ati dat deja explicatia. Fiti FERME fara nervi si tipete.VOR CEDA si vor dormi singuri in max o saptamana ( asta din experientele mamicilor care deja au incercat metoda).

SUCCES!
Sus In jos
ada

MesajSubiect: Re: Cum dorm copii noaptea?   Joi 11 Aug 2011 - 1:13

Ar fii bine sa fie asa , hai ca de culcat poate se culca dar ce te faci cand se trezeste peste noapte plangand si nici ca se mai culca pana la 8 dim poate si mai tarziu in cazul nostru? se mai intampla si asta cu toate ca nu face asa mereu , cum am mai spus eu sunt destul de ferma si stie ca nu are voie sa coboare din pat si nici nu comenteaza, dar, problema este ca nu doarme...intr-o noapte a stat de la ora 1:30pana la 6 dim in pat in fundulet cu o soseta in mana si a tras de ea , ce ia facut a rasucit-o a invartit-o de a facuta de 1 metru si abia la 6 a obosit si la luat somnul mereu zic ca am sa ma odihnesc si eu poate pe lumea cealalta, ca david nu sa culcat in viata lui lde la 9 seara la 7 dimineata sau ma rog...poate in viitor cine stie?
Sus In jos
nico_g

Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 45

MesajSubiect: Re: Cum dorm copii noaptea?   Lun 15 Aug 2011 - 23:32

La copilul meu, "istoricul" somnului a fost aşa: de la naştere până la 3 luni jumate, a dormit prea mult (a luat 20 de zile fenobarbital) astfel încât nu putea mânca, după 2 înghiţituri adormea profund, trebuia să îl trezesc, au fost vreo 2 zile în care l+am hranit 20-22 de ore din... 24, prin rotaţie cu soţul meu. Apoi aparent a fost simplu, că mânca fără probleme şi prin somn, mai deschidea ochii, mai adormea, dar înghiţea fără probleme. La 3 luni jumate însă a început să verse dacă mânca treaz. Atunci a început coşmarul, ca să mănânce trebuia adormit, şi cum altfel, decât legănat şi plimbat şi în braţe, altfel nu adormea suficient de rapid, pe măsură ce i se facea foarte foame se agita, adormea şi mai greu şi dacă îi dădeam biberonul treaz, vărsa. Deci, somnul lui era în braţe legănat. Dacă termina de măncat şi nu vărsa, îl mai lăsam să doarmă în pătuţul lui cam jumate de oră, apoi îl trezeam pentru că... trebuia să fie suficient de obosit pentru a adormi la masa următoare. În timpul ăsta, plimbare pentru a i se face somn. (3 plimbări pentru 4 mese). Cam de la 6 luni nu am mai putut să îl culc în pătuţ, pentru că devenise foarte greu, pătuţul era jos şi nu puteam să îl aşez suficient de "lin" astfel că se trezea şi vărsa. L-am culcat cu noi în pat, că îmi venea mai uşor să îl aşez. Cam de la 7 luni, m-am mutat cu el în sufragerie, că soţul meu urma să aibă un examen foarte greu şi important şi avea nevoie de linişte (era problemă că dacă vărsa începea să plângă, în plus trebuia să aprind lumina. să îl schimb, să mă schimb şi eu, să ne spălăm amândoi, să schimb lenjeria, să spăl pe jos, că nu puteam lăsa aşa până dimineaţă iar chestia asta se putea repeta în aceeaşi noapte, deci adio somn pentru soţul meu. L-am adormit legănat până la 1 an şi două luni, când într-o seară a început să plângă şi să se zbată din braţele mele, până am cedat şi fizic (avea 13 kg şi eu nişte dureri groaznice de coloană) şi psihic şi am zis să facă ce vrea. S-a foit de câteva ori prin pat,apoi a venit cu capul în poala mea, l-am mângâiat puţin şi a adormit până dimineaţă. De atunci, a adormit la fel, fără probleme. Epuizată şi fericită, am acceptat situaţia: eu cu el în sufragerie pe canapea, soţul în dormitor. Pe la 2 ani a început seara să alerge între dormitor şi sufragerie şi adormea unde se nimerea, profund sau cu mici foieli, până dimineaţă. La 2 ani şi 4 luni a făcut o amigdalită îngrozitoare, cu febră spre 40 mai multe zile, injecţii, etc. În una din nopţi (după vreo 4 nedormite consecutiv), soţul meu îmi spune să îl las cu el în dormitor să dorm şi eu şi mă anunţă dacă e ceva în neregulă. După vreo 2 ore de somn, îl aud gemănd. Avea febră 40 şi soţul meu dormea. Pentru că abia ce îi dădusem la culcare algocalmin, paracetamol şi nurofen şi nu mai aveam voie să îi dau nimic, îl iau în braţe şi fug cu el la spital (stau la 2 blocuri de spital). De atunci nu a vrut niciodată să doarmă cu soţul meu. A primit tratament cu penicilina, 14 zile şi i le-am făcut eu, din 6 in 6 ore. Noaptea, când se apropia ora de injectie, se trezea şi începea să urle şi să mă bată cu mâinile şi picioarele cum nu mi-am imaginat niciodată că poate face un copil de 2 ani. Starea asta a durat cam 3 luni, în fiecare noapte. Asta, pe lângă suspiciunea tot mai puternică că are autism, m-a determinat să merg la homeopat. Printre alte remedii, a primit şi kalium bromat. Dim prima seară când a luat, a dormit ca lemnul până dimineaţă şi aşa doarme şi în prezent. Deci, acum ne prezentăm cam aşa: doarme numai cu mine şi numai în sufragerie (abia mai avem loc pe canapea), uneori mai glumim pe seama lui (în speranţa că totuşi o să prindă...) şi îi spun "de acum dormi singur că eşti mare" sau "deseară dormi cu tata, că eşti băiat mare şi băieţii nu dorm cu mamele". El se repede la mine în braţe cât e de lung, tremurând, şi spune "dorm cu mama, în sufragerie". Ca să fie şi mai amuzant, mă fac că nu aud, şi el repetă, întorcându-mi faţa spre el, ochi în ochi (probabil aşa fac eu cu el când vreau să îl fac atent şi mă imită), "dorm cu mama, cu ma-ma, cu maaaa-maaa", până îi confirm şi când se convinge că e adevarat, mâ pupă şi ţopăie pe lângă mine. Adoarme relativ repede, după un anumit ritual, adică îi spune soţului meu "pa! La revedere! Somn uşor! Vise plăcuuuteeee!!!!", apoi se asigură "mâine se face ziuă!!! La revedere soaaare! Să vii mâine dimineaaaaţăăăăă!!!! Bine aţi venit lună şi stele!!!", facem un mic "bilanţ", dacă m-a supărat cu ceva, dacă nu a fost "prea atent la exerciţii", promite că mâine o să fie mai atent şi mai ascultător, îi spun că îl iubesc şi că sunt foarte fericită că e copilul meu, îşi lipeşte fruntea de a mea şi adoarme imediat. Doarme cam de la 22,30 - 23 până pe la 7 - 7,30. Uneori se scoală odată cu mine pe la 6, alteori, în weekend când stau şi eu în pat mai mult, se scoală pe la 8. Se mai trezeşte noaptea doar dacă amorţeşte şi spune că îl doare mâna sau piciorul, îl masez puţin şi adoarme, pipi nu face noaptea (face la culcare şi apoi tocmai dimineaţa), apă la fel bea seara şi apoi doar dacă e foarte cald sau are febră mai bea noaptea... La prânz nu mai doarme de vreo 2 ani de când are program la grădiniţă o săptămână 8-12 şi următoarea 13-17... Recunosc că ar fi trebuit demult să îl culc singur dar, aşa cum s-a întâmplat şi cu mâncatul singur (din fericire, cu asta am rezolvat incredibil de simplu şi rapid), simt că nu mai am putere să îndur nopţi nedormite şi crize de opoziţie să îl culc singur... Sunt mulţumită că în 5 minute adoarme buştean şi adorm şi eu...
Sus In jos
daidai

Data nasterii : 28/07/1981
Data de inscriere : 12/04/2011
Varsta : 36

MesajSubiect: Re: Cum dorm copii noaptea?   Sam 21 Ian 2012 - 4:18

Buna fetelor
Acum o saptamana Antonia(2,7luni) s a trezit la 3 dim plangand,am aprins lumina si ea era ff speriata,dadea sa fuga,parca avea vedenii,nu mai recunostea desenele de pe pereti,se uita asa pe pereti si parca ceva o speria...am aprins lumina si a stat la mine in brate si a mai revenit dupa care a inceput sa se joace.Am lasat o jumatate de ora dar cand am vrut sa sting lumina sa o bag iar la nanii iar a nceput jalea...Am reusit sa o adorm la 5 dimineata.A doua zi a fost ok,insa a treia zi la 4 dimineata s a repetat povestea ...spre dimineata cd s a trezit am mers la spital ptr ca mi a vomitat ceaiul ea fiind constipata a (mancat popcorn )A reusit sa iasa afara cu supozitor si debridat insa azi dimineata iar sa trezit speriata ca si cum ar avea vedenii si parca nu ar recunoaste camera asa reactioneaza...eu sunt terminata....ce poate fi?saptamana viitoare ma duc la Naghiu...Voi ce credeti?
va multumesc din suflet Alina
Sus In jos
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Varsta : 48
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: Cum dorm copii noaptea?   Sam 21 Ian 2012 - 4:35

Poate o doare burtica , eu , sincer nu cred sa aiba vedenii,...asa reactioneaza copiii mici . Eventual m-as gandi sa-i fac o impartasanie si sa-i pun o lumina foarte slaba, de veghe, in camera , nu prea e indicat sa aprinzi becul sa se trezeasca de-a binelea . Eu ii spuneam o poveste Andreei seara la culcare , daca se trezea din somn ii sopteam la ureche povestea , fara sa aprind becul , isi poate face un obicei din asta . Chiar si acum cand e mare , noaptea merge pe intuneric la toaleta , este un pic de lumina pe geamul de la baie ...Cred ca homeopatul , pe de alta parte te-ar putea ajuta , de ce nu-l suni , si asta urgent Naghiu iti va spune ce sa-i dai si e mai usor de eliminat un simptom abia aparut .
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
daidai

MesajSubiect: Re: Cum dorm copii noaptea?   Sam 21 Ian 2012 - 5:32

Multumesc,azi ii dau phosphor homeopat,multumesc,sper sa nu mai faca asa...
Sus In jos
elee

Data nasterii : 12/03/1977
Data de inscriere : 15/09/2010
Varsta : 41

MesajSubiect: Re: Cum dorm copii noaptea?   Sam 21 Ian 2012 - 5:52

Si Vlad cand era mai mic se trezea speriat sau plangand, acum nu mai avem problema asta, cand era de varsta fetitei tale chiar si dupa saomnul de pranz mereu plangea.
Noi avem noaptea lumina in camera lui, adica lasam becul mic-mic asa ca el se mai trezeste si vine la noi in pat unde isi continua somnul.
Si eu eram disperata, nu intelegeam ce putea sa viseze de plangea si nu il puteam linisti.
Sus In jos
ada

MesajSubiect: Re: Cum dorm copii noaptea?   Sam 21 Ian 2012 - 11:27

Indicat ar fii ca noaptea sa dormiti cu veioza aprinsa { eu asa procedez} pentru orice eventualitate. Noaptea se poate intampla orice lucru care ar putea fi urat si pe care apoi il vei regreta, noi de exemplu am avut de multe ori surprize neplacute cu david cand avea 1 an si jumatate cred, cand era racit si intr-o noapte, sa trezit fara sa inceapa sa planga , l-am pus pe picioare sa-l legan si in timp ce-l leganam am observat ca fata i se invinetise, chiar si buzele , era rece ca gheata si tremura...norocul a fost ca l-am vazut dar ce s-ar fi intamplat daca nu era lumina deloc si nu vedeam ce se intampla?...? sau vara se mai intampla de la caldura sa-i curga noaptea sange din nas asa din senin fara sa faca nimic sau se mai intampla sa se trezeasac si sa planga si se freca la nas pana ai curgea sange, sau iti mai dau un ex care mi sa intamplat de curand...din cauza unui snitel cumparat de la fast-food intr-o noapte la luat din somn o stare de voma , numai bucati mari de mancare si totul era gros ...deci s-ar fi putut ineca oricand in orice situatie. Eu pun tot timpul raul inainte sau ma gandesc bine inainte sa fac ceva si am ajuns la concluzia ca noaptea nu poti dormii in bezna orice ar fii si mai ales cand ai copii cu sau fara probleme, nu conteaza eu asa gandesc chiar daca consum un pic mai multa energie electrica pt copil nici nu se pune problema , acolo un beculet mic nu strica niciodata. Poate fetitei i sa intamplat sa aiba cosmaruri sau sa-i fie rau si din cauza asta sa reactioneze asa...eu tin minte si acum de cand eram mica , ca am avut de cateva ori stari pe care tu le-ai spus despre fetita ta ca le-a avut si era ingrozitor aproape ca nu pot explica in cuvinte ce simteam, cert era ca imi era si mai groaza cand ma trezeam si vedeam bezna peste tot...decizia iti apartine. Sanatate va doresc
Sus In jos
daidai

MesajSubiect: Re: Cum dorm copii noaptea?   Sam 21 Ian 2012 - 11:32

Va multumesc din suflet,deja am pus o veioza micutia ,este o iconita care se baga in prizade de fapt si da o lumina calda,sa vedem in seara asta...Multa sanatate!!!!
Sus In jos
monica1968

Data de inscriere : 05/10/2011
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Cum dorm copii noaptea?   Sam 21 Ian 2012 - 13:08

Verifica ce a mincat fetita e posibil sa o doara burtica... si copilul meu face asa ceva dar nu noaptea / ci la somnul de dupa masa cand e constipat... La crize de acest gen ii trece instantaneu cu 3 ml de ibalgin. Ciudat nu-i asa?

E ceva cu digestia la copiii astia de sunt constipati... Cel putin al meu e si pe dieta fara gluten din octombrie. plus probiotice zilnic.

Eu ii mai dau Duphalac 2 lingurite pe zi si de la NAghiu am primit Plumb, de 2 ori pe saptamina, cica asta ar ajuta in constipatie. Ramine de vazut....

Eu ii mai dau si Kefir - zilnic si magiun de la Topoloveni caci nu contine zahar.

Multa sanatate iti dorim
Sus In jos
daidai

MesajSubiect: Re: Cum dorm copii noaptea?   Dum 22 Ian 2012 - 2:38

Buna fetelor,
Antonia a dormit relativ bine,s a foit si a plans putin dar s a linistit repede.Acum ramane sa rezolv probleme cu constipatia,n a iesit de alaltaieri ,de cd i am bagat supozitorul...ii dau debridat si ceai cu glucoza si i am luat niste pere.Azi trebuie neaparat sa faca!Din cauza digestiei lente este si ff agitata ....va multumesc !
Sus In jos
ani

MesajSubiect: Re: Cum dorm copii noaptea?   Dum 22 Ian 2012 - 22:14

Lumina de veghe ti-o recomand si eu.Iar pt constipatie la fetita mea functioneaza limonada si asta am descoperit dupa nu stiu cate altele incercate.Deviez putin de la subiect dar.....zeama de la o lamaie,o portocala,putin zahar sau miere si putina apa.Eu folosesc un pahar de 500ml.
Sus In jos
nico_30

Data nasterii : 29/10/1980
Data de inscriere : 21/11/2010
Localizare : Galati

MesajSubiect: Re: Cum dorm copii noaptea?   Joi 26 Ian 2012 - 3:39

Si Cosmin al meu are perioade cand are probleme mari cu somnul si exact aceleasi reactii, ar da sa fuga prin camera, e speriat tare si aceste reactii le are DOAR noaptea....Am vazut o emisiune si cred ca e o forma de somnambulism la ei , dak ii pot spune asa, fiidca se pare ca in acele momente ei nu s-au trezit din somn si nu disting daca e realitate sau vis....Asa ca ,daca nu se linisteste din prima , aprind tv-ul si ii dau pe muzica ( e innebunit dupa muz) sau ii dau ceva sa rontaie ceva bun, ca sa stiu sigur ca s-a trezit...Oricum e clar ca noptile sunt grele pt majoritatea ,pana la o anumita varsta cred eu...Acum incercam cu ceai de tei cu jum de ora inainte de culcare, lapte cu miere etc...pare ca functioneaza...

Nici sfatul cu Ibalginul nu-i rau ( dar in cazuri extreme), la crize mai mari i-am dat si eu lui Cosmin si a functionat si culmea , se pare ca ibalginul isi face efectul mai repede decat nurofenul,in 5 min, fara sa fac nici un fel de reclama...

Mult succes !
Sus In jos
http://euluptcuautismul-tupotisamajuti.blogspot.com/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cum dorm copii noaptea?   

Sus In jos

Cum dorm copii noaptea?
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Jurnalul copilului meu. :: Intrebari necesare pentru copil.-
Mergi direct la: