Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiti | 

PE ORICE TEMA

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
camel

Data de inscriere : 31/07/2010

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Joi 14 Iun 2012 - 22:05

Noi suntem in vacanta doar cu gradinita, cu terapia nu. Ei au pana seara la ora 20 zilnic program...iar acum ca incep si cursul de inot in Baile Felix (seara) vom fi si mai legati de zona noastra folcrorica. Ocolim cat de mult putem orasul pe perioada vacantei...deci nu pot promite ca am ajunge la vreo intalnire in zona (nasii ne asteapta de la Paste in vizita, posibil sa ajungem de Craciun.) Ce sa facem, nu putem sa fim din pacate prea parolisti in aria aceasta a vizitelor si intalnirilor!

Data de inscriere : 15/06/2012

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Vin 15 Iun 2012 - 1:43

Buna.Ma numesc Dragan Nicoleta si sunt studenta la Facultatea de Sociologie si Psihologie din Timisoara,la specializarea Psihopedagogie speciala.Anul acesta imi sustin lucrarea de licenta pe tema ,,Parintele ca si coterapeut in tratarea copilului autist".Pentru partea de cercetare am intocmit un chestionar si as avea foarte mare nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a-l completa .Va multumesc frumos!
Sus In jos
camel

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Vin 15 Iun 2012 - 1:51

trimiteti o adresa de email unde va putem cauta cei care dorim sa participam la cercetarea dvs...si ne asa obtineti si dvs adresele noastre de email unde ne puteti trimite chestionarul spre completare.

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Vin 15 Iun 2012 - 1:54

dragannicoletalaura@gmail.com va multumesc frumos!
Sus In jos
craciun2011

Data de inscriere : 13/12/2011

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Mar 19 Iun 2012 - 9:35

Cine a incercat ceva gen: http://www.advancedbrain.com/the-listening-program/the-listening-program.html ? Stiu ca este si in Bucuresti un centru, e ceva gen tomatisbucuresti.ro, totusi ma gandesc cum ar sta un copil superenergic de pana in 7 ani atata timp acolo cu castile pe urechi :) Anybody?
Sus In jos
iulia

Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 49
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Mier 20 Iun 2012 - 7:53

Terapia THOMATIHS se face cu succes in Austria de unde si provine de atfel Nu e nu stiu ce filozofie , sunt diferite frecvente de anumite impulsuri primite in urechea dreapta ( de obicei) pe fond muzical in timp ce copilul se joaca pe calculator sau cu altceva ascultand muzica in casti. O mamica din Brasov a facut de doua ori pe an sesiuni de doua satamani in Viena aceasta terapia cu rezultate frumoase. In Romania ( am avut incercari de a aduce aceste tipuri de casti si programul), inca nu stiu sa se faca serios, dar merita incercat. Mergeti acolo la Bucuresti si vedeti despre ce este vorba. Totul sta in priceperea terapeutului de a stabili corect frecventa impulsurilor si durata lor....Acesti terapeuti trebuie scoliti in Austria dupa cate stiu eu, si apoi...facuta terapia.
Sus In jos
nicoletalaura

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Lun 25 Iun 2012 - 1:32

Buna.Revin cu rugamintea de a ma ajuta sa termin de completat chestionarele.Daca sunt doritori chestionarul il gasiti aici https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dGNmTzJHb0Fjdmlnb2h4YTVLRlZheFE6MQ iar adresa mea de mail este dragannicoletalaura@gmail.com. Va multumesc!
Sus In jos
alessya

Data nasterii : 19/05/1986
Data de inscriere : 23/10/2011
Varsta : 30
Localizare : Ploiesti

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Vin 29 Iun 2012 - 9:17

Am incercat sa deschid site-ul autism gamara dar imi tot da eroare. Vreau sa refac tesul Portage.Voi il puteti deschide? E o problema de internet sau e posibil sa fie de la connexiune , calculator?
Sus In jos
camel

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Vin 29 Iun 2012 - 10:44

eu pot sa-l deschid

http://autism.gamara.ro/

atentie! siteul a fost mutat acum o luna pe alt server...si cine l-a deschis in trecut, posibil ca propriul calculator sa fi retinut adresa veche de gazduire si de aceea aveti erori

trebuie sa stergeti intai cookies de pe computer, apoi sa accesati din nou http://autism.gamara.ro/

Data nasterii : 04/09/1970
Data de inscriere : 09/05/2011
Varsta : 46
Localizare : TG NEAMT

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Mier 25 Iul 2012 - 13:56

As dori sfatul vostru.dupa ani de lamuriri am acceptat si eu si i am facut dosar lui Edutu, cum primaria nu avea fonduri ,asistentii maternali erau in somaj prin relatii si audiente mi la acceptat si primim de 1.6luni indemnizatie .eu merg la servici in continuare ,pe perioada scolii ,merg 4 ore la scoala iar apoi pana noaptea la servici _lucrez la un restaurant_ de 18 ani trebuie sa recunosc caci imi este greu,dar ,nevoia de bani ,asta e ,Acum ,primarul a cazut, iar actualul primar ,are un copil cu down ,,m -a chemat maine la el sa discutam pt angajare ,doar ca din septembrie pana in ianuarie nu vor putea plati Nu stiu ce sa fac, Edutu merge in clasa aIIa ,simt si trebuie sa ma ocup mai mult de el,nu am pe cine sa pun insotitor am si fata anul III la facultate ,de restaurant m -am saturat sunt tot mai obosita ,nu stiu ,as vrea sa fac o alegere buna in primul rand pt copii Oare as putea lucra in continuare mai putine ore ,trebuie sa vad daca este legal Va multumesc si astept sfaturile voastre
Sus In jos
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 47

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Mier 25 Iul 2012 - 22:36

Maria , te poti angaja ca asistent personal , si sa lucrezi 4 ore in alta parte , la noi in Oradea e posibil . Plus ca s-a scos din lege paragraful care da voie primariilor sa NU angajeze asistenti personali , acum primariile sunt obligate s-o faca .

http://www.facebook.com/gabi.bala

Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
maria

Data nasterii : 04/09/1970
Data de inscriere : 09/05/2011
Varsta : 46
Localizare : TG NEAMT

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Joi 26 Iul 2012 - 1:07

Da am fost astazi ,doar ca nu sunt fonduri din septembrie pana in ianuarie,Voi merge la servici in continuare, cand incepem scoala imi iau concediu de odihna ,si apoi poate intra in normal si primaria noastra ,caci .din cate am inteles ,facem parte din putinele orase in care primaria nu are fonduri, ideea e caci in comparatie cu fostul primar ,actualul e intelegator si pune accent pe problema asta ,mai asteptam .Dar mi s-a spus caci sub nici o forma nu pot lucra si sa fiu si angajat ca asistent ,ma rog, am sa ma documentez si eu
Sus In jos
camel

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Lun 13 Aug 2012 - 2:19

http://www.adevarul.ro/locale/oradea/Doua-Oradea-schimbat-complet-infatisarea_0_754724600.html

Două parcuri din Oradea şi-au schimbat înfăţişarea. Este vorba de Parcul Liniştii şi Parcul Padiş. Odată ce recepţionarea lucrărilor, orădenii se vor putea bucura de peste două hectare de spaţiu verde.

Cimitirul Olosig există din anul 1779. Din anul 1972, zona primeşte statutul de spaţiu verde, fără a se face însă vreo investiţie. La începutul anului 1995, încep demersurile pentru transformarea sa în parc. Din fostul cimitir s-au păstrat capela familiei Haller, construită în 1841 şi care în prezent se află în renovare, capela Markovits, precum şi capela arhitecţilor Rimanoczy, care urmează să fie şi ea renovată.

Dă click pentru a vedea mai multe fotografii!

„Parcul a fost gândit în aşa fel încât să să răspundă atât nevoilor copiilor, cât şi tinerilor, dar şi persoanelor de vârsta a treia. Astfel, Primăria Oradea a amplasat aici complexe de joacă pentru copii, dotate cu tobogane, balansoare, leagăne şi turnuri, dar şi terenuri de minibaschet, skateboard şi minifotbal pentru tineri. Totodată, parcul are şi zone mai liniştite, foişoarele sau pergolele pentru trandafiri, locuri unde persoanele mai în vârstă se pot relaxa", a spus viceprimarul Mircea Mălan.

Firma executantă a lucrărilor este S.C. Drumuri Bihor S.A.,în ascociere cu S.C. Selina SRL, S.C. Rithmotec S.R.L şi S.C. Paniman S.R.L, iar valoarea contractului de execuţie este de 3.127.361, 80 lei (inclusiv TVA).

Parcul Liniştii are acum o nouă înfăţişare. Zona este traversată de alei pietonale, alei pentru ciclişti şi alei pentru jogging în lungime totală de 1.366 ml, în mijlocul parcului a fost amenajat un scuar de relaxare dotat cu bănci de odihnă şi măsuţe, iar lângă acest loc s-a construit o fântână arteziană. Suprafaţa totală amenajată a parcului este de 15.000 mp.

Totodată, parcul este prevăzut cu două toalete publice fucţionale, dar şi cu cişmele de apă.

Şi parcul Padiş s-a bucurat de investiţii, în ultima vreme. Aici, lucrările au început în primăvara acestui an, în prezent aflându-se în stadiul de recepţie. Parcul Padiş se află în Cartierul Ioşia, fiind cuprins între str. Padişului - Calea Aradului - str. Vlădeasa şi str. Octavian Goga.

„Dacă înainte, aici se afla un teren neamenajat, care nu îndeplinea nici pe departe cerinţele unui parc funcţional, acum locuitorii zonei, şi nu numai, beneficiază în acelaşi spaţiu atât de locuri de relaxare amenajate corespunzător cu bănci de odihnă, coşuri de gunoi, dar şi de spaţii de joacă pentru cei mici. Suprafaţa totală amenajată în cadrul lucrărilor desfăşurate în Parcul Padiş este de aproapte 10.000 mp", a completat viceprimarul municipiului, Mircea Mălan. Astfel, în Parcul Padiş s-a amenajat un loc de joacă pentru copii împrejmuit cu un gard de lemn, s-a realizat o alee centrală cu pavaj din piatră cubică, s-a construit o fântână arteziană tip arici, s-au montat 60 de bănci de odihnă, 20 de coşuri de gunoi menajer, trei cişmele de apă potabilă. Vegetaţia este formată din arbori, arbuşti, flori şi gazon, pentru care s-a instalat deja un sistem de irigare.

Lucrările din Parcul Padiş au fost executate de S.C. Selina S.R.L în asociere cu S.C. Proexco S.R.L şi S.C. Paniman S.R.L, iar valoarea contractului este de 1.333.682 cu TVA inclus, această sumă incluzând atât proiectarea, cât şi execuţia lucrării.

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Lun 13 Aug 2012 - 2:23

Mare distracţie, mare se anunţă pentru copiii din Oradea. Protopopiatul Greco-Catolic Oradea şi Asociaţia ,,Charitatis Sfântul Nicolae’’ invită copiii la deja tradiţionalul ,,Grest 2012’’. Jocurile de vară pentru copii din Băile 1 Mai încep astăzi şi se încheie la sfârşitul acestei luni. Ca în fiecare an, surprizele şi jocurile vor fi multe. Copiii se vor distra cu prietenii lor vechi, dar şi cu cei noi. Îşi vor măsura puterile cu ceilalţi şi se vor bălăci în strandul cu valuri.
Condiţii

La jocurile de vară ,,Grest 2012’’ se pot înscrie copiii cu vârste cuprinse între 7 şi 14 ani, dar şi copii mai mici, dacă la activităţi participă şi un frate sau o soră mai mare. Taxa de participare pentru întreaga perioadă este de 75 de lei/persoană. Copiii din aceiaşi familie beneficiază de reduceri. Astfel, doi fraţi vor plătit doar 110 lei, iar dacă participă trei fraţi, 150 de lei. Copiii beneficiază de transport zilnic gratuit în Băi, dus-întors, între orele 13:00 şi 20:00.

Înscrierile se fac la parohiile greco-catolice din Oradea până în 13 august, inclusiv. Informaţii suplimentare se pot obţine la numerele de telefon: 0746.042.786 sau 0723.533.090.

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Lun 20 Aug 2012 - 9:48

pt oradeni, maine

http://www.bihon.ro/marti-caravana-florilor/1156943

Primăria şi Consiliul Judeţean organizează deja tradiţionala Caravană a Florilor sub egida „Fereastră deschisă spre Europa – 2012”.

Evenimentul va avea loc în data de 21 august, cu începere de la ora 15.00. Reperele zilei de marţi, sunt următoarele: între orele 15:00 -16:00 se va desfăşura alaiul carelor alegorice pe traseul B-dul Dacia – blocurile Zigzag – Parcul Petőfi – parcarea din faţa bisericii romano-catolice de la capătul pietonalului, unde carele pot fi văzute până la ora 19:00. Alături de carele alegorice, alaiul va fi format din trupe de dans popular şi trupe de majorete din Bihor şi judeţul Hajdu-Bihar.
Spectacole

„În numele administraţiei locale, invit cetăţenii să admire şi în acest an alaiul carelor alegorice care vor sosi în Oradea de la Carnavalul Florilor din Debreţin. Totodată, îi invit să ia parte şi la evenimentele organizate în parcarea de la capătul pietonalului”, este mesajul primarului Ilie Bolojan. În parcarea din faţa bisericii romano-catolice va fi amenajată o scenă, pe care între orele 17-21 vor ţine spectacole formaţiile: Trupa de majorete “Aranypálma” din Oradea, Trupa de dans modern Tini Dance din Săcuieni, Trupa de majorete Főnix din Oradea, Trupa de dans hip-hop Clevers din Suplacu de Barcău, Marghita şi Oradea, Festival de muzică cu participarea Star-group a şcolii Francisc Hubic Oradea, coordonator prof. Monica Molnar, precum şi formaţia Vegas Music Band din Oradea.

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Mier 22 Aug 2012 - 13:57

http://www.bihon.ro/test-gratuit-babes-papanicolau/1158480
De la 1 septembrie, orice femeie între 25 şi 64 de ani care nu au cancer de col uterin sunt aşteptate la test prin metoda frotiului cervico-vaginal Babeş Papanicolau.

Testarea face parte dintr-un program al Ministerului Sănătăţii (care are un buget de 66 milioane lei pentru testele din acest an din fonduri proprii) şi se va desfăşura annual, timp de cinci ani.

Programul începe fix la 1 septembrie în zece judeţe ale ţării, inclusiv Bihorul: Arad, Bihor, Caraş-Severin, Bistriţa, Cluj, Hunedoara, Maramureş, Satu-Mare, Sălaj, Timiş.

De altfel, în partea de vest a ţării, programul a fost pus la punct în cele mai mici detalii, a recunoscut ministrul Sănătăţii Vasile Cepoi: „În partea de vest a ţării, au fost deja organizate din punct de vedere tehnic şi financiar reţelele de recoltare şi de la 1 septembrie acestea vor fi funcţionale. Şi celelalte regiuni sunt în etapele de finalizare ale acestor reţele”.

Specialiştii din Ministerul Sănătăţii apreciază că anul acesta vor putea fi testate peste 200.000 de femei, iar în cinci ani vor fi incluse în programul naţional aproximativ 6 milioane de femei. Acest deziderat, însă, depinde de receptivitatea femeilor, motiv pentru care am pregătit campanii locale de informare atât prin media, cât şi prin cabinetele medicilor de familie”.

Programul naţional de testare gratuită a femeilor va fi coordonat de nouă unităţi regionale de management organizate la nivelul Institutelor Oncologice “Prof. dr. Alexandru Trestioreanu” din Bucureşti şi “Prof. dr. I. Chiricuţă” din Cluj Napoca, Institutul Regional Oncologic Iaşi, Spitalul Clinic de Urgenţă “Sf. Pantelimon”, Institutul pentru Ocrotirea Mamei şi Copilului „Prof. dr. Alfred Rusescu”, Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti, Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Craiova, Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Timişoara, Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Tg. Mureş. Practic, fiecare spital din ţară care a fost acreditat să efectueze testele vor trimite rezultatele la unitatea regională de care aparţine (ex: Bihorul va trimite la Cluj).
Care e scopul

Obiectivul Ministerului Sănătăţii este reducerea numărului de femei care mor din cauza cancerului de col uterin fiindcă află prea târziu că sunt bolnave. Cum cancerul nu doare decât în metastază, singura posibilitate de prevenire a cumplitei maladii este depistarea ei precoce şi aplicarea unui tratament corect.

De reţinut că în program nu vor putea fi înscrise femeile diagnosticate deja cu cancer de col uterin, cele care prezintă absenţa iatrogenă a colului uterin sau histerectomie totală. Femeile care au împlinit vârsta de 64 de ani şi care la ultimele trei examene citologice Babeş-Papanicolau au avut rezultate normale sunt la fel exceptate de la programul naţional.
Cum se accesează programul

Femeia care doreşte să îşi facă un astfel de test gratuit extrem de important pentru depistarea precoce a cancerului de col uterin va trebui să se prezinte la medicul de familie pentru consiliere cu privire la prevenţia bolii şi pentru a afla dacă se încadrează în program. Medicul de familie va elibera femeii un formular care asigură înscrierea în program şi o listă cu centrele de recoltare admise. Apoi, femeia se va programa la centrul de recoltare pentru recoltarea materialului celular cervico-vaginal. Lama cu frotiul va fi transmis de către centrul de recoltare la spitalul care a organizat screeningul sau, după caz la laboratoarele de anatomie patologică, însoţit de formular.

Rezultatul va fi transmis înapoi la cabinetul medicului de familie pentru a fi prezentat pacientei.

În judeţul Bihor, două spitale au fost acreditate să aplice acest program: Spitalul Judeţean şi Spitalul Pelican, ambele din Oradea, fiecare cu mai multe centre pentru recoltarea probelor: Spitalul Judeţean are centre de recoltare la Spitalul 3, la Spitalul Curteanu, la Aleşd, Beiuş şi Salonta, iar Spitalul Pelican cu centre de recoltare la sediul de pe str. C. Coposu din Oradea, la complexul din Nufăru, la Aleşd şi Marghita.

Săptămâna viitoare, cele două spitale vor transmite şi prin media datele de contact ale centrelor de recoltare cu care colaborează, pentru ca informaţia despre testarea gratuită să ajungă la cât mai multe femei eligibile pentru testul gratuit ce poate să le salveze viaţa prin depistarea în fază incipientă a cancerului de col uterin.

Admin

Data nasterii : 18/06/1974
Varsta : 42

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Mier 22 Aug 2012 - 22:41

http://www.monitoruldegalati.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=14758%3Adoua-spitale-din-galati-selectate-pentru-testarea-babeo-papanicolau&catid=20%3Adeschidere&Itemid=10
Si in Galati se face acest test gratuit.

camel

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Joi 30 Aug 2012 - 2:22

http://www.bihon.ro/programari-pentru-testul-babes-papanicolau/1161714
La Spitalul Judeţean Oradea, programări în vederea recoltărilor de probe pentru testul BP se efectuează în imobilul de pe str. Clujului nr. 50, zilnic între orele 7-19:00 la telefon 0259.414.630 sau pe e-mail spitalul.judetean@rdsor.ro.

La Spitalul Clinic Municipal dr. Gavril Curteanu Oradea programări în vederea recoltărilor de probe pentru testul BP se efectuează în imobilul de pe str. C.Coposu nr. 12, zilnic între orele 7-19:00 la telefon 0359.803.800/0259.442.687, sau pe e-mail: spitalcopiioradea@gmail.com.
În judeţ Bihor

La Spitalul Municipal Salonta programări în vederea recoltărilor de probe pentru testul BP se efectuează în imobilul de pe str. Ion Cantacuzino nr.2-4, zilnic între orele 7-19:00 la telefon 0259.374.040/0259.373.236 sau pe e-mail: spitalsalonta@clicnet.ro.

La Spitalul Orăşenesc Aleşd programări în vederea recoltărilor de probe pentru testul BP se efectuează în imobilul de pe str. 1 Decembrie nr.3, zilnic între orele 7-19:00 la telefon 0259.342.374/0359.818.567 sau pe e-mail: secretariat@spitalul.alesd.

La Spitalul Municipal Episcop Nicolae Popovici Beiuş, programări în vederea recoltărilor de probe pentru testul BP se efectuează în imobilul de pe str. Romana nr.7, zilnic între orele 7-19:00 la telefon 0259.322.143 sau pe e-mail: spital_beius@rdslink.ro.

De reţinut că femeile între 25 – 64 de ani care doresc testarea trebuie să se prezinte întâi la medicul de familie şi după ce sunt declarate aici eligibile pentru test primesc tot aici un formular cu care se prezintă la unul dintre centrele de recoltare. Fiecare medic de familie va avea afişate tabele cu toate centrele de recoltare atât ale celor ce aparţin de Spitalul Judeţean cât şi cele ce aparţin de Spitalul Pelican (aici programări se fac la tel: 0259.444.444), ambele spitale fiind autorizate de Ministerul Sănătăţii să deruleze de la 1 septembrie a.c. un program amplu şi gratuit al Ministerului Sănătăţii pentru depistarea cancerului de col uterin prin test gratuit Babeş Papanicolau.

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Vin 14 Sept 2012 - 8:00

http://www.bihon.ro/cursuri-gratuite-in-oraselul-copiilor-din-oradea/1169621

Cursuri gratuite organizate în parteneriat cu Palatul Copiilor şi Elevilor Oradea :

1. Show dance, dans modern şi contemporan

2. Gimnastică ritmică – elemente de balet

3. Canto muzică uşoară

4. Canto popular

5. Artă fotografică

6. Modelaj în lut (roata olarului)

7. Fenomene misterioase

8. Artă manuală

9. Teatru

10. Vioară

11. Instrumente de suflat

12. Minunile naturii

Durata cursurilor : septembrie 2012 – iunie 2013, cu posibilitate de reluare în anul şcolar următor.

Predau: profesori specializaţi de la Palatul Copiilor şi Elevilor Oradea

Beneficiari: copii cu vârste cuprinse între 6 şi 16 ani

După trei ani de studii consecutive Palatul Copiilor eliberează un atestat recunoscut de Ministerul Educaţiei

13. Curs gratuit de karate

Program: în fiecare joi, între orele 15:30 – 16:30

Predă: sensei Florin Crişan, CSC Oradea

Beneficiari: copii cu vârste cuprinse între 5 şi 14 ani

14. Curs gratuit de astronomie

Program bilunar, joia de la ora 18:00, două ore consecutiv

Predă profesor Valentina Matei, Şcoala „Dacia”

15. Curs de şah, începători şi avansaţi

Program: din 18 septembrie, 1 oră/săptămână, tarif 100 lei/12 ore. Se organizează serii paralele.

Predă maestru FIDE Dan Ovidiu Raţ

16. Curs de engleză după metoda Helen Doron Early English

Program: 1 oră/săptămână, tarif 120 – 140 lei/lună. Se organizează serii paralele.

Predă profesor Meszaros Zsuzsa

17. Curs de germană începători

Program: 1 oră/săptămână, tarif 100 lei/12 ore

Predă prof. Vasi Krisztina, Liceul German

18. Curs de pictură

Program: din 26 septembrie, 1 oră/săptămână, tarif diferenţiat în funcţie de participare (10 – 15 lei/oră)

Predă: Toth Beata

19. Curs de creaţie

Program: din 26 septembrie, 1 oră/săptămână, tarif diferenţiat în funcţie de participare (10 – 15 lei/oră)

Predă: Toth Beata

Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 49

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Dum 16 Sept 2012 - 7:33

Cami
Multumim fain de informatiile pe care ni le dai, e bine de stiut ce se intimpla prin oras, ma ales pentru copii, e bun pentru fratii copiilor cu autism, si poate...poate si pentru unii copii mai ok cu autism, dar oricum uite eu si transmit informatia mai departe la mamici cu copii tipici (Roxa e interesata de karate ). Multam.
Sus In jos
camel

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Dum 16 Sept 2012 - 11:15

PROGRAM TOAMNA ORADEANA
http://toamnaoradeana.com/program/

Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 44

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Dum 16 Sept 2012 - 23:38

Baftă tuturor la şcoală / grădiniţă şi, mămicilor, multă putere pentru noul an!!!!!!!!!!
Sus In jos
camel

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Lun 22 Oct 2012 - 2:34

pt oradeni

http://www.bihon.ro/de-luni-se-distribuie-alimentele/1190359

Administratia Sociala Comunitara Oradea incepe luni 22 octombrie distribuirea alimentelor pentru persoanele defavorizate.
12 925 de oradeni sunt asteptati in depozitul de pe strada Sucevei nr 32-34 sa isi ridice ajutoarele sociale. Distribuirea se va face in zilele lucratoare, in intervalul 08:00 – 15:00, in functie de stocul disponibil. Pachetul unui beneficiar are aproximativ 40 de kilograme si contine:

- faina alba de grau 14 kg

- malai 4 kg

- paste fainoase 0,8 kg

- orez 6 kg

- fasole uscata boabe 1 kg

- mazare boabe 1,56 kg

- biscuiti 0,5 kg

- bulion de tomate 0,8 kg

- rosii in bulion 1,6 kg

- ulei 6 litri (acestia vor fi distribuiti ulterior)

Sunt asteptati sa isi ridice ajutoarele urmatoarele categorii de beneficiari:

Familiile şi persoanele singure care au stabilit, prin dispoziţie scrisă a primarului, dreptul la un venit minim garantat (ajutor social) acordat în baza Legii nr.416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificările şi completările ulterioare;

Şomerii care beneficiază de indemnizaţie de şomaj acordată potrivit prevederilor Legii nr.76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă, cu modificările şi completările ulterioare;

Pensionarii sistemului public de pensii ale căror drepturi, obţinute din pensie sau, după caz, din pensii cumulate, se află sub 400 lei/lună;

Persoanele cu handicap grav şi accentuat, adulţi şi copii, neinstituţionalizate.

Fiecare persoana va primi ajutorul social o singura data, chiar daca face parte din mai multe categorii mentionate.

Acte necesare

• Buletinul/cartea de identitate în original atât a beneficiarului cât şi a persoanei care ridică alimentele.

• Pentru beneficiarii minori certificatul de naştere în original, şi buletinul/cartea de identitate în original a întreţinătorului legal.

Programul de distribuire a alimentelor

• Distribuirea alimentelor către categoriile beneficiare se va face începând cu data de 22.10.2012, în zilele lucrătoare între orele08.00 – 15.00

Întrucât se va ridica iniţial o cantitate de 34 kg/beneficiar ASCO roagă persoanele să vină pregătite pentru a-şi asigura ridicarea şi transportul alimentelor.

Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Varsta : 47

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Joi 25 Oct 2012 - 4:36

Aquaparc in Baile Felix!!!!!!!!!!!!!

http://www.bihon.ro/aqua-president-primul-aqua-park-din-vestul-tarii/1192868

http://www.facebook.com/gabi.bala

Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
iulia