Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiti | 

PE ORICE TEMA

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 47
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Mar 7 Feb 2012 - 23:30

La mine se mai adauga si catelul

http://www.facebook.com/gabi.bala

Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
nico_g

Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 44

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Mier 8 Feb 2012 - 0:23

Eu una nu-mi doresc decât o jumătate de oră pe zi în care să nu trebuiască să fac nimic. Să mă uit pe pereţi sau la televizor. Sau pur şi simplu să nu mă gândesc la nimic. Să nu vrea nimeni nimic de la mine. Uneori mă trezesc dimineaţa la 6 în loc de 6,15 doar să stau cu cafeaua în faţă şi s-o beau încet, ca pe vremuri, când nu aveam copil şi lucram 12 -13 ore pe zi (eram mult mai odihnită!) şi parcă nu m-aş mai ridica. Restul de 2 căni le beau rapid, ca pe apă, una pe la 4 când vin de la serviciu şi una pe la 6 când fac o pauză la teme, tot rapid pentru că "pauza" e doar de la teme, în timpul ăsta ne jucăm, facem alte activităţi, îi mai citesc, etc. De cele mai multe ori însă prefer să dorm acel sfert de oră. În rest, roboţel! Cu toate acestea, perioada de 2 ani cât am stat acasă cu Răzvan a fost mult mai epuizantă şi fizic, şi fizic. Efectiv, încă după 2 luni după naştere, când am vrut un extras de cont de la bancă, nu m-au recunoscut în poza de buletin, a trebuit să le conving pe doamnele acelea că eu sunt eu, aşa rău arătam. Apoi am arătat şi mai rău... Deci, în niciun caz şi niciodată nu o să le invidiez pe mamele care stau acasă, mai ales cu un copil special.
Sus In jos
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 35
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Mier 8 Feb 2012 - 1:17

Mda...mamica e chiar ''relaxata'',as zice.Sa va povestesc eu una proaspata.Duminica vin de la servici la 22.00.Il intreb pe sot de ce n-a scos gunoiu si zice el filozof ''e duminica.Dumnezeu a facut lumea in sase zile si a saptea s-a odihnit.''Gunoiul nedus,vasele lasate in camera ''o sa le duca cineva'',haine imprastiate,jucarii peste tot etc.Asta in timp ce el critica zi de zi ca e mizerie si de ce nu am facut curat.
Luni a venit devreme,eu stransesem cat de cat prin casa,si daca tot venise acasa zic sa stau putin sa ma odihnesc.Dupa 10 minute i se face foame,ma duc sa incalzesc mancare,apoi tot el dupa alte 10 minute dupa ce m-am asezat cica sa pun alte rufe l-a uscat ca le-a luat el pe celelalte,dupa alte 10-15 minute sa-l schimb eu pe Gabi ca el ''citeste'',''era bine sa faci si tu ceva dulce''.Pana la urma m-a enervat asa ca-l intreb si eu tot filozof:''ziua a saptea pt mine cand e?''
''Adica?''
''Adica 5 zile pe saptamana ma ocup de voi,noaptea stau cu Gabi ca sa te odihnesti ca mergi la munca,alte doua zile merg la munca.Ziua a saptea pt mine cand e?''

http://www.facebook.com/?ref=tn_tnmn#!/profile.php?id=100003337477680
Sus In jos
camel

Data de inscriere : 31/07/2010

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Joi 9 Feb 2012 - 7:04

http://mamebune.ro/index.php/2012/02/09/nu-ti-forta-copilul-sa-si-infrunte-temerile/
Aproape toți copiii se tem de nou, și mai ales de necunoscut, dar, înarmați cu foarte multă răbdare, părinții îi pot ajuta pe cei mici să își depășească temerile.

Pe când cea mică avea un an, ne-am renovat baia, și în loc de vană ne-am pus cabină de duș. Nereea părea extrem de încântată de ea, mai ales că are și muzică, dar când am vrut s-o bag înăuntru, să-i fac băiță, Surpriză! Pitica a început să zbiere și să se zbată atât de tare să n-o bag acolo, încât i-am făcut băiță pe jos, în vănița ei. La fel s-a întâmplat și a doua zi, și a treia. Văzând că într-adevăr era îngrozită de cabina de duș, n-am încercat s-o bag acolo cu forța, ci intram doar eu, fără a face duș, și stăteam acolo câteva minute, ascultând muzică. Ea era afară, și se uita la mine. După vreo două zile a vrut să intre și ea cu mine, așa că aproape o săptămână intram zilnic în cabina de duș preț de câteva minute și doar stăteam amândouă acolo, ascultând muzică. Pasul următor a fost să-i bag vănița acolo și să-i fac băiță în ea, iar după vreo lună, deja puteam s-o spăl direct în cabina de duș. Și mai era și distractiv pe deasupra.

Ceea ce vreau să vă spun de fapt este că nu este deloc indicat să vă forțați copiii să facă un lucru de care le este teamă, pentru că în felul acesta, nu numai că nu vor trece peste teama respectivă, dar li se va și amplifica frica. Cel mai bine este să-i obișnuiți cu lucrul respectiv încetul cu încetul. Știm cu toții că este extrem de stresant pentru organism să intri dintr-o dată în apă fierbinte sau foarte rece, dar dacă faci acest lucru încetul cu încetul, nu ai parte de senzații neplăcute. Așa funcționează treaba și la copii.

Și acum îmi amintesc că odată când eram mică și am mers cu părinții la mare, tatăl meu s-a hotărât să mă învețe să înot. Așa că, m-a dus într-un loc unde apa era destul de adâncă încât să nu ajung fundul cu picioarele, și mi-a dat drumul în apă, deși eu urlam cât mă țineau plămânii că mi-era frică. Atât de tare m-am speriat, încât și acuma încă îmi mai este oarecum teamă de apă.

Vara aceasta ne-am dus fetița la niște băi termale, pentru prima oară în viața ei. I-am cumpărat un colac din acela cu suport pentru funduleț și am vrut s-o băgăm în apă, dar s-a speriat foarte tare și plângea chiar dacă îi explicam că este în siguranță și că nu va păți nimic. Așa că, am scos-o din colac și am intrat cu ea în apă ținând-o în brațe. După vreo câteva ore, soțul meu a luat colacul și a început să se prostească cu el, prefăcându-se că se distrează de minune. La faza asta cea mică a vrut în colac, mai ales că și prietenul ei avea unul, și uite-așa, încetul cu încetul, s-a obișnuit și să stea în colac. Vă dați seama că dacă aș fi obligat-o la început, probabil că și în ziua de azi i-ar fi frică, poate chiar mai frică decât la început.

Așa că, nu vă forțați copiii să-și înfrunte temerile dintr-odată, ci puneți-i s-o facă încetul cu încetul și puțin câte puțin.

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Lun 27 Feb 2012 - 6:35

http://mamebune.ro/index.php/2012/02/27/nu-i-spune-copilului-ca-e-rau/

Nu-i spune copilului că e rău

Zilele trecute, ieșisem cu pitica la plimbare, când m-am întâlnit cu o cunoștință ce nu de mult devenise mămică. După ce m-am minunat câteva minute de cât de frumoasă era fetița, am întrebat-o pe mămică ce mai face, la care am primit un răspuns pe care-l mai auzisem din gura multor prietene „Nu prea bine, că cea mică este tare răuță!”.

Ce vă trece prin minte atunci când auziți că un copil este rău? Că e neascultător? Sau poate obraznic? Că este prost crescut? La fel de bine poate fi zgârcit, gălăgios, încăpățânat, leneș, bătăuș sau în multe alte feluri. Cum poate să afirme cineva despre un bebeluș de doar câteva luni că este rău? Poți spune că plânge mult, că nu mănâncă destul sau că doarme puțin, dar nu că este rău.

Adjectivul „rău” poate fi folosit pentru a caracteriza orice comportament negativ, așa că ce va înțelege copilul tău dacă îi spui că este rău? Când cel mic greșește, este mustrat, certat sau chiar pedepsit, pentru a i se da de înțeles că a făcut ceva greșit, dar cum să înțeleagă cu ce a greșit dacă părinții îi spun c-a fost mustrat/ certat/ pedepsit din cauză că a fost rău.

Și eu îi spuneam mereu fetiței mele că este rea, până când am citit un articol într-o revistă despre această greșeală atât de frecventă în rândul părinților, așa că de atunci încolo nu-i mai spun că este rea atunci când nu vrea să împartă o jucărie cu un alt copil, ci îi spun că este egoistă. Dacă suntem pe stradă și începe să urle nu-i spun să nu mai fie rea, ci îi spun să nu mai fie atât de gălăgioasă. Când nu vrea nici în ruptul capului să se îmbrace, n-o numesc „rea”, ci neascultătoare.

Evident că de fiecare dată îmi vine să-i trântesc un „Ești rea!” sau „Nu fi rea!”, și câteodată chiar o și fac, dar mă corectez repede fiindcă este extrem de important să înțeleagă pentru ce o cert, fiindcă doar așa va învăța ce să nu mai facă și va înțelege că va fi mustrată/ certată/ pedepsită ori de câte ori va face acel lucru.

Și încă un lucru foarte important, așa cum sărim cu gura pe ei ori de câte greșesc, la fel trebuie să-i și lăudăm atunci când fac un lucru bun.

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Sam 3 Mar 2012 - 6:11

pt oradeni

http://www.bihon.ro/targ-de-pasari-si-animale-in-parcul-balcescu/1066593

Asociația crescătorilor de păsări şi animale cu blană Lotus organizează, duminica 4 martie, în Parcul Nicolae Bălcescu, primul târg de păsări și animale mici din anul 2012.

La fel ca şi în ediţiile de anul trecut, în cadrul târgului se vor putea admira şi cumpăra iepuri, găini, păuni, căţei şi alte categorii de păsări şi animale mici. În cadrul târgului se vor putea servi sucuri, bere şi mici. Tot aici, copii se vor putea distra în spațiul special amenajat pentru cei mici. Biletul de intrare costă 3 lei.

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Sam 3 Mar 2012 - 6:33

pt oradeni (sunt multe spectacole pentru copii..eu sper ca de maine sa incep sa-i duc in mod regulat in weekenduri)

Iată programul lunii martie la Teatrul Regina Maria:

Sâmbătă, 3 martie, ora 11.00 – Sala Mare

„FETIŢA CU CHIBRITURI”, după Fraţii Grimm, regia artistică Eugen Ţugulea

Duminică, 4 martie, ora 11 – Sala Arcadia

„ÎNTÂMPLĂRI CU SCUFIŢA ROŞIE”, după Charles Perrault, regia artistică Ecaterina Mihăescu-Păun

Marţi, 6 martie, ora 18.00 – Sala Mare

„PERPETUA ŞI FELICITAS”, Spectacol bazat pe texte din creştinismul primitiv (sec. II – IV), regia artistică Tudor Chirilă

Joi, 8 martie, ora 11.00 – Sala Arcadia

„O POVESTE CU CÂNTEC”, adaptare liberă după Ion Creangă, de Ecaterina Mihăescu-Păun, regia artistică Mihai Păun

Vineri, 9 martie, ora 11.00 – Sala Arcadia

„MUZICANŢII DIN BREMEN”, după Fraţii Grimm, regia artistică Traian Savinescu

Duminică, 11 martie, ora 11.00 – Sala Arcadia

„NAIUL FERMECAT”, de Florin Stan, regia artistică Florin Stan

Marţi, 13 martie, ora 10.00 şi ora 12.00 – Sala Mare

Teatrul de Vest Reşiţa

„DĂNILĂ PREPELEAC”, de Ion Creangă, regia artistică Dan Mirea

Marţi, 13 martie, ora 18.00 – Sala Arcadia

Teatrul de Vest Reşiţa

„FLUTURI, FLUTURI”, de Aldo Nicolaj, regia artistică Maria Voronca

Miercuri, 14 martie, ora 19.00 – Sala Arcadia

„CERERE ÎN CĂSĂTORIE” de A. P. Cehov, regia artistică: Petre Panait

Vineri, 16 martie, ora 11.00 – Sala Mare

„BALTAGAL”, de Mihail Sadoveanu, regia artistică Andrei Mihalache

Sâmbătă, 17 martie, ora 11.00 – Sala Mare

„20.000 LEGHE SUB MĂRI”, de Jules Verne, regia artistică: Radu Dinulescu

Duminică, 18 martie, ora 11.00 – Sala Arcadia

Duminică, 18 martie, ora 19.00 – Sala Mare

„JOC ȘI CÂNTEC FĂRĂ FRONTIERE” – Ansamblul Profesionist CRIŞANA – PREMIERĂ

Luni,19 martie, ora 11.00 – Sala Mare

„MAITREYI”, de Mircea Eliade, regia artistică Chris Simion

Marţi, 20 martie, ora 19.00 – Sala Mare

„SCRIPCARUL PE ACOPERIŞ”, după Shalom Alecheim, regia artistică Korcsmaros Gyorgy

Miercuri, 21 martie, ora 19.00 – Sala Arcadia

„LUTH COMPAGNON…”, spectacol de teatru, muzică şi poezie, regia artistică Emil Sauciuc, muzica: Florian Chelu Madeva

Joi, 22 martie, ora 11.00 – Sala Arcadia

Vineri, 23 martie, ora 10.00 – Sala Arcadia

Sâmbătă, 24 martie, ora 11.00 – Sala Arcadia

„ÎNTÂMPLĂRI CU SCUFIŢA ROŞIE”, după Charles Perrault, regia artistică Ecaterina Mihăescu-Păun

Marţi, 27 martie, ora 19.00 – Sala Mare

„SCRIPCARUL PE ACOPERIŞ”, după Shalom Alecheim, regia artistică Korcsmaros Gyorgy

Miercuri, 28 martie, ora 11.00 – Sala Arcadia

Sâmbătă, 31 martie, ora 19.00 – Sala Mare

„ZBOR DEASUPRA UNUI CUIB DE CUCI”, un scenariu de Dale Wasserman,

după Ken Kesey, regia artistică Marius Oltean – PREMIERĂ

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Sam 3 Mar 2012 - 10:28

http://mamebune.ro/index.php/2012/03/03/nu-va-contraziceti-in-fata-celui-mic/

Nu vă contraziceți în fața celui mic

Una dintre cele mai grave greșeli pe care o pot comite părinții este să se contrazică în fața copilului, mai ales dacă se contrazic în privința acestuia. Este foarte important ca imediat după venirea pe lume a unui copil, părinții să cadă de comun acord asupra modului cum îl vor educa, asupra valorilor pe care doresc să i le insufle, lucrurilor care îi vor fi interzise sau permise și asupra comportamentelor care nu îi vor tolerate. Trebuie să facă acest lucru, pentru a nu se vedea mai târziu puși în situația de-a se contrazice în fața celui mic, deoarece în felul acesta își vor știrbi unul altuia autoritatea.

Mie mi s-a mai întâmplat ca atunci când soțul meu o mustra/ certa pe Nereea, eu să intervin în favoarea ei. Asta din cauză că eu sunt mult mai îngăduitoare cu ea decât el, și îi permit mai multe. Așa că atunci când o ceartă pentru un lucru pentru care eu n-aș certa-o, de multe ori nu prea stau pe gânduri și intervin spunându-i „Lasă-n pace fata, că n-a vrut!” sau „Las-o, n-o certa, că nu știa că n-are voie să…!” . Văzând că sunt de partea ei, Nereea repede sare cu gura la taică-su și-i zice „Lasă-n pace, fata!” sau „Am zis, nu ceta!”.

În felul acesta, nu numai că s-a obișnuit să fugă la mine să-i iau apărarea ori de câte ori cineva o mustră, dar mi-e teamă să nu înceapă să-l vadă pe tatăl ei cu ochi răi, ceea ce nu-mi doresc să se întâmple. Așa că este foarte important ca părinții să fie uniți și să acționeze amândoi după aceleași reguli: să și certe amândoi copilul atunci când este cazul, dar să-l și iubească și să-l laude la fel de mult. Cel mic trebuie să știe că atunci când greșește, va fi certat de către amândoi părinții, nu supus unui proces în care unul dintre părinți joacă rolul acuzării, iar celălalt pe cel al avocatului apărării.

Și eu am să mă străduiesc să nu-mi mai contrazic soțul de față cu cea mică, chiar dacă nu voi fi de acord cu el. Îl voi lăsa să-i spună ce are de spus, după care, când vom fi doar noi doi, îi voi spune la rândul meu ce-aveam de spus. Oricum, e obligatoriu să cădem de comun acord asupra unei strategii de educare a copilului.

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Sam 3 Mar 2012 - 10:31

http://mamebune.ro/index.php/2012/03/02/cateva-lucruri-despre-educatia-copilului/

Câteva lucruri despre educaţia copilului

La grădiniţa unde merge fiică-mea se fac acum nişte cursuri pentru părinţi, o oră pe săptămână, despre educaţia copilului.

Sunt lucruri pe care le ştie orice părinte, dar pe care nu punem preţ cât ar trebui.

De exemplu, fixarea unor limite sau impunerea unor reguli care trebuie respectate neapărat. Iar cine nu le respectă, va fi pedepsit. În ce constă pedeapsa? Normal că nu e vorba de bătaie, că asta nu ar rezolva nimic. Cică cea mai bună pedeapsă şi care într-adevăr dă rezultate, e izolarea. Îl pui separat, într-un loc neplăcut, timp de cinci minute. În acest timp, copilul trebuie ignorat şi nu trebuie discutat cu el. Şi întotdeauna când face un lucru urât, sau când îi interzici ceva, trebuie să-i explici copilului de ce nu e bine ce face. De exemplu, dacă se joacă cu mingea prin casă, îi explici că nu e bine, că poate să spargă ceva.

Şi încă ceva: copilul trebuie lăcat să se descurce şi singur. Uneori, din prea multă dragoste, îl tot ajutăm: să se îmbrace, să mănânce (eu şi acum, că are 4 ani jumate, îi dau în guriţă), sau îl legănăm să doarmă. Nu e bine deloc. Nu vom fi lângă copil în permanenţă, şi atunci, lui i se va părea foarte greu şi nu-i va plăcea niciunde, numai acasă, lângă mama.

Copilul trebuie responsabilizat. Trebuie să aibă sarcini zilnice şi trebuie pus să ajute în casă. Şi pentru orice lucru pe care şi-l doreşte, trebuie să muncească, în măsura în care o poate face. Altfel, când va fi mare, va aştepta totul de-a gata, crezând că i se cuvine. Va aştepta să primească, fără a da sau a face nimic în schimb.

Acum, să nu exagerăm… Copiii nu trebuie puşi la munci grele. Să vă dau şi un exemplu de “aşa nu”: fratele meu, care acum are 20 de ani, muncea în fiecare vacanţă de vară (3 luni) la pleţi, începând cu clasa a VIII-a şi până a treminat liceul. Era o muncă grea şi lucra de dimineaţa până seara târziu; ridica greutăţi şi stătea în praf şi rumeguş. Pe lângă şcoală, el mai mergea la fotbal, unde era foarte bun, visul lui fiind să ajungă un mare fotbalist (ca al tuturor băieţilor, dealtfel). Numai că, în clasa a XI-a, la un antrenament a avut probleme cu respiraţia. A mers să-şi facă analizele şi a descoperit că nu mai poate juca fotbal, deoarece are probleme cu inima. Nu foarte grave, dar îndeajuns încât să i se interzică să mai joace fotbal şi destul cât să-i distrugă visul.

Acum face altceva, e bine şi fericit, dar a trebuit să uite de fotbal…

Data nasterii : 19/05/1986
Data de inscriere : 23/10/2011
Varsta : 30
Localizare : Ploiesti

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Sam 10 Mar 2012 - 5:17

Nu stiu daca am scris bine aici. As vrea sa ii repet lui Alex testul PORTAGE, ca sa am o idee cat a progresat. Pe autism.gamara.ro imi tot da eroare cand il deschid. Stie cineva unde il mai pot gasi? sau cand se remediaza problema?
Sus In jos
camel

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Sam 10 Mar 2012 - 6:29

alessya rog scrie exact ce eroare iti da cand vrei sa completezi testul portage pe autism.gamara.ro
caci au fost intr-adevar niste erori nu cu mult timp in urma..dar s-au remediat din cate stiu eu.....si cel putin azi se poate intra pe el, tocmai am incercat...eu nu am timp acum sa-l si completez pana la final...sa-mi zici te rog unde sunt probleme...

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Dum 18 Mar 2012 - 9:38

pt oradeni

Circ in parcare la Lotus...pana in 25 martie...zilnic orele 17.30 in timpul saptamanii, iar in weekend de la ora 15 si de la ora 17.30
pret bilete= tribuna: copii 20 ron, adulti 30 ron
loja: copii 30 ron, adulti 40 ron

(animale: 2 elefanti, 2 camile, 6 ponei, piton, crocodil + numere de acrobatie+ umor-clovn +fakir)
ultima data cand am fost impreuna am vazut ca le-a placut multor copii din asociatie la circ...asa ca poate sunteti doritori si pt spectacolele din zilele acestea. noi am fost azi.

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Dum 18 Mar 2012 - 10:16

pt oradeni
Iulia tii minte ca Tudor a folosit asa ceva la Eforie Nord si ti-a parut rau ca nu ai ajuns si tu cu Andrei la ele?!....uite unul e foarte aproape de locuinta voastra, asa ca puteti merge des

http://www.adevarul.ro/locale/oradea/Doua-exterior-dispozitia-oradenilor-iubitori_0_665933492.html

Două aparate de fitness exterior, la dispoziţia orădenilor iubitori de mişcare

Orădenii care nu frecventează sălile de fitness, fiindcă preferă să facă mișcare în aer liber, își vor putea completa gama de exerciții pe care le fac în parcuri, cu ajutorul a două aparate de fitness. Acestea au fost donate municipalității de către firma Dupex.

Potrivit informațiilor transmise de către biroul de presă al Primăriei Oradea, lucrările de montare a două aparate de fitness în aer liber au început vineri. Un aparat va fi disponibil la intrarea în Parcul Seleuş, iar al doilea în zona Podului Sovata (înspre Splaiul Crişanei).

Aceste aparate au fost donate municipiului de către firma Dupex. „Aparatele ele vin ca o completare la spaţiul de agrement şi relaxare, amenajat de Primăria Oradea în Parcul Seleuş, dar şi pe malul Crişului Repede între Podul Densusianu şi Podul Decebal", a spus Mirela Macra, consilier în cadrul biroului de presă al Primăriei Oradea. Vineri s-a lucrat la suprafaţa de prindere a acestor aparate destinate mişcării în aer liber, urmând ca săptămâna viitoare, aparatele să fie aduse şi montate efectiv în aceste locuri.

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Joi 19 Apr 2012 - 6:26

pt oradeni

La Carrefour Era
Pe 21 aprilie 2012 sarbatorim Saptamana Mondiala a Circului, astfel ca prietenii nostri de la Safari au o surpriza: cei mici vor putea vizita gradina zoologica, vor putea hrani si mangaia animalele! Intre orele 9 si 13 (puteti aduce pachete personale: legume, fructe si paine). Veti asista pe viu la scoala de dresura cu lei! Cei de la Era Shopping Park vor face fotografii cu publicul langa animale si le vor posta pe Facebook!

sunt si spectacole de circ
Vineri ora 18,
Sambata la ora 15 si la ora 18,
Duminica la ora 15 si la ora 18.

Admin

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Joi 19 Apr 2012 - 8:56

Speram sa mergem la circ , daca Primaria va face demersurile necesare

Sus In jos
camel

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Vin 11 Mai 2012 - 2:16

pt oradeni
cum incepe sezonul cald si copiilor le place la strand, mai jos informatii in acest sens

Ştrandul municipal din Oradea îşi va deschide, sâmbătă, porţile, pentru prima dată în acest an, dar pentru ultima oară înaintea construirii aquapark-ului Nymphaea.

Orădenii se vor putrea bălăcii, începând de sâmbătă, şi la ştrandul municipal. Iniţial acesta trebuia să rămână închis pentru demararea lucrărilor la aquapark-ul Nymphea, dar licitaţia nu a fost încă organizată, aşa că lucrările nu au cum să demareze în această perioadă.

Ştrandul va fi deschis de marţi până duminică între orele 08.00-20.00, lunea fiind închis pentru curăţenie. Preţul unui bilet este acelaşi ca anul trecut, respectiv 9 lei pentru adulţi şi 4 lei pentru elevi şi studenţi. Pensionarii au acces gratuit de marţi până vineri, în timp ce sâmbătă şi duminica vor plăti un bilet întreg.
Ştrandul dispune de trei bazine mari care sunt alimentate cu apă rece în amestec cu apă caldă geotermală avand o temperatura maximă de 37C, un bazin de înot alimentat numai cu apă rece cu o temperatura maximă de 28C, şi un bazin pentru copii cu o temperatură de maximum 37C, iar în apropierea acestuia se află amenajat un parc de joacă.

Un alt loc unde orădenii se pot bălăcii este ştrandul Ioşia. Acesta este deschis de marţi până duminică între orele 08.00-18.00, preţul uni bilet întreg fiind de 9 lei, în timp ce elevii, studenţii şi militarii plătesc doar 4 lei. Un abonament pentru adulţi costă 78 de lei, iar cu reducere 36 de lei.Ştrandul dispune de patru bazine rotunde pentru copiii şi bătrâni, şi două bazine mari pentru adulţi.
Orădenii se pot răcorii şi la Băile Felix. Aici un bilet costă 25 ron pentru adulti si 12 ron pentru copii, capacitatea ştrandului fiind de de 4.500 de locuri. Dispune de şase bazine, dintre care trei dotate cu jacuzzi, hidromasaj şi ciuperci, în timp ce trei gheizere generează hidromasaj natural. O altă atracţie o reprezintă bazinul cu valuri care produce valuri precum cele de la mare. Pentru cei mici există două bazine cu apă recirculabilă, dotate cu jucării.
Şi ştrandurile din Băile 1 Mai reprezintă un loc ideeal de răcorire, chiar dacă oferta de relaxare nu este la fel de bogată.

http://www.adevarul.ro/locale/oradea/intram-apa-vara_0_697730265.html

Admin

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Vin 11 Mai 2012 - 10:10

Noi preferam Municipalul , bazinul cu apa rece , cate 2-3 ore dimineata

Sus In jos
camel

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Sam 26 Mai 2012 - 2:14

http://www.cancan.ro/actualitate/intern/prima-fantana-muzicala-arad-canta-lacul-padurice-221975.html
am vazut-o ieri..dar inca numai de la distanta, dupa gardul de protectie santier puteai sa vezi...e de efect intr-adevar...cand am vazut-o noi nu se auzea nicio muzica, numai dansa apa...probabil seara au testat si muzica...acum imi explic de ce se opreau trecatorii sa se uite, inseamna ca ieri abia au dat drumul la instalatie...cine trece prin Arad sa se opreasca, e in zona centrala

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Sam 26 Mai 2012 - 6:11

http://agenda.ro/news/news/55552/ziua-parintilor-de-ingeri-in-20-de-orase.html

Ziua Parintilor de Ingeri - in 20 de orase
Duminica, 27 mai, in 20 de orase din tara si strainatate, incepand cu Bucuresti, Cluj, Oradea, Timisoara, va fi marcata, prin aprinderea unor lumanari si inaltarea unor baloane colorate, Ziua Parintilor de Ingeri - copii pe care cei care i-au zamislit n-au apucat sa-i stranga in brate. Vezi locatiile in care vor avea loc actiunile dedicate Zilei Parintilor de Ingeri!

"Incercam sa oferim parintilor care au trecut prin drama pierderii unui copil, suportul emotional de care stim ca au nevoie. Acest eveniment are o semnificatie aparte, in mod special pentru parintii care au pierdut un copil inainte de nastere, momentul inaltarii baloanelor simbolizand despartirea de copilul pe care nu au apucat sa-l vada, sa-l tina in brate, sa-l cunoasca. Este un moment emotionant care alina la gandul ca pot face asta, pentru copilul plecat prea curand de langa ei!

Din proprie experienta stiu ca niciun om nu trebuie sa treaca singur prin asa ceva si ca o vorba buna, spusa cu sinceritate, poate face diferenta majora intre un suflet chinuit si un om pe cale sa accepte incercarile vietii", a anuntat - legat de Ziua Parintilor de Ingeri - Bianca Brad, fondatoarea organizatiei Eternul Miracol Materna Alinare - EMMA.

EMMA este o organizatie neguvernamentala non-profit, neafiliata politic sau religios, a carei activitate se desfasoara pe baza de voluntariat, si care sprijina familiile care trec prin drama pierderii unui copil si, in mod special, pe cele care isi pierd copilul inainte ca acesta sa se nasca.

Unde se va desfasura Ziua Parintilor de Ingeri?

Bucuresti - Parcul IOR (intrarea dinspre intersectia strazilor Campia Libertatii cu Baba Novac)
Baia Mare - Campul Tineretului in fata Muzeului de Etnografie
Brasov - Pracul Central Titulescu
Buzau - Parcul Crang
Cluj Napoca - Parcul de la Belvedere
Constanta - Plaja Modern
Dej - Parcul mic din Piata Bobalna
Galati - Parcul Oraselul Copiilor
Iasi - Parcul de la Palatul Culturii
Oradea - Oraselul Copiilor - Parcul Rogerius
Pitesti - Parcul Primariei, cu sprijinul Asociatiei 'Sprijin pentru viata'
Satu Mare - Piata Libertatii, in fata statuii Vasile Lucaciu
Sibiu - Parcul Sub Arini, la statuia lui Mihai Eminescu
Targu Jiu - Piata Prefecturii, la Catedrala
Timisoara - Str. Banatului nr. 5 (continuarea B-dului Budai Deleanu). Ora de incepere pentru toate evenimentele din tara va fi 17,30.

Cele cinci orase din strainatate unde va avea loc Ziua Parintilor de Ingeri sunt Londra si Harlow din Marea Britanie, Jossigny si Bastia din Franta, precum si Toledo din Spania.

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Dum 27 Mai 2012 - 12:17

pt oradeni

La inceputul acestei veri, Egiptul Antic se mută la Era Park, într-un loc de distracţie unic în vestul ţării, unde cei mici vor descifra misterul faraonilor. O piramidă de dimeniuni impresionante ascunde cufere şi comori, dar şi multe alte surprize.

Din 22 mai
Era Park le-a pregătit orădenilor motive de voie bună, cufere şi comori, statuete egiptene şi reproduceri la scară ale celor mai cunoscute artefacte din Egiptul Antic.

Până pe 30 iunie, cei mici, dar şi cei mari vor putea păşi în interiorul piramidei uriaşe şi vor fi fascinaţi de spectacolul de lumini, muzică şi fum. Vor descoperi hieroglife şi simboluri egiptene, sarcofage, mumii, cufere ce ascund comori. Copiii vor primi câte un pergament ce deţine o parte din secretele Egiptului, iar la ieşirea din piramidă vor avea ocazia să se fotografieze cu un personaj emblematic, o mumie egipteană.

În fiecare weekend cei mici vor fi aşteptaţi cu multe jocuri şi surprize, astfel se vor distra şi în acelaşi timp vor afla lucruri interesante despre lumea fascinantă a Egiptului Antic

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Dum 27 Mai 2012 - 22:52

PT ORADENI

SPATII DE JOACA INTERIOR

la REAL , Adresa: Strada Ogorului 171, parter, intrarea din spate
la Era Shopping Park. Adresa: Calea Aradului 62, intrarea din spate
la LOTUS ORADEA,Adresa: Str. Nufărului nr.30, parter, intrarea prin parcare sau din interior mall
la Oradea Shopping City, Calea Aradului nr 87,etaj, in partea opusa cu cinema
CLUBUL MAMARUTELOR, str. Bihorului, nr. 85/A

........................................
CINEMATOGRAFE

Hollywood Multiplex Lotus Oradea, Str. Nufărului nr.30
Cortina (Oradea Shopping City), Calea Aradului nr 87,etaj

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Sam 2 Iun 2012 - 7:59

Lebedele de pe Crisul Repede- Oradea

Data de inscriere : 27/02/2012

MesajSubiect: STOP PREJUDECATILOR!   Lun 4 Iun 2012 - 1:30

A trecut destul de mult de cand nu am mai postat vreun mesaj dar am intrat ori de cate ori am avut ocazia pt. ca am invatat enorm de mult de la voi. Vreau sa va impartasesc si voua o experienta pe care am trait-o de curand si care mi-a demonstrat inca o data ca lumea a ramas undeva in trecut. De ce spun lucrul acesta?! acum 3 zile am mers la analize(la GRAL) cu micutii si in timp ce asteptam cuminti sa ne vina randul aud din cabinetul de recoltarii tipete si strigate. Nimic nou pt ca majoritatea micutilor plang cand li se ia sange si dupa putin timp iese o doamna cu un baietel superb de vreo 8 anisori dar care din pacate suferea de autism plus ca era afectat si de sindromul Tourrete (mi-am dat seama dupa sunetele si onomatopeele pe care le scotea plus gesturi de mimica); dar nu la asta fac referire eu, ci la ceea ce a urmat pt. ca m-am enervat la culme. Cum e posibil ca un cadru medical sa aibe o asa atitudine: "mai frate dar in ultimul timp numai handicapati ne-au calcat pragul...", afirmatie facuta, bineinteles, dupa plecarea mamei baiatului care a dat curs altor discutii intre doamnele din spatele meu care desi pareau bine educate, prin afirmatiile lor, au aratat inca o data ca societatea civila mai are multe de invatat si ca nu este informata cu privire la acesti copii si nu numai...La iesirea noastra din cabinet am spus in gura mare (cu o ura interioara uriasa ):si copilul meu sufera de AUTISM! la care o doamna:nu se vede! si am plecat, lasand in urma o lume plina de gandiri preconcepute, meschine care mi-au lasat un gust amar, nu neaparat pt mine cat pt aceea mamica pe fata careia am vazut o lacrima stand sa curga! va pupic!
Sus In jos
camel

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Mier 13 Iun 2012 - 21:27

pt oradeni

http://www.adevarul.ro/locale/oradea/Cicloteque-serviciul-inchiriere-biciclete-Oradea_0_718128436.html

Cicloteque, serviciul de închiriat biciclete, se deschide şi la Oradea

Începând cu data de 15 iunie, în Oradea, se deschide serviciul de închiriere biciclete în sistem de bike sharing Cicloteque. Serviciul va pune la dispoziţia orădenilor două centre, în incinta celui mai nou mall orădean şi în Parcul 1 Decembrie şi 40 de biciclete. Utilizatorii vor putea închiria bicicletele dintr-un centru, apoi le pot folosi pentru deplasarea în oraş şi la final le pot returna în oricare dintre cele două centre.

Vineri, la ora 15:00, va avea loc evenimentul de lansare al Cicloteque în parcarea Oradea Shopping City, când se va da şi startul Marşului Cicloteque. Marşul va începe la Oradea Shopping City, va continua pe traseul Calea Aradului - B-dul Decebal - Str. Tudor Vladimirescu - Piața Unirii unde alăturara alți bicicliști care nu au prins start-ul, apoi Str. Vasile Alecsandri și parcul 1 Decembrie. La final, participanţii sunt invitaţi la un picnic sănătos în Parcul 1 Decembrie, la centrul Cicloteque. Oricine se va putea alătura marşului, având totodată ocazia să testeze şi bicicletele ce vor fi disponibile la centrul de închiriere de la OSC.

„Este o mândrie să fim printre iniţiatorii Cicloteque la nivel local. Susţinem cu toată inima acest program prin care încurajăm orădenii să adopte un stil de viaţă sănătos. Îi aşteptăm la OSC pe biciclete", a declarat Cristina Dinu, Administrator Oradea Shopping City.

Programul Cicloteque este iniţiat de Asociaţia MaiMultVerde, cu sprijinul Oradea Shopping City şi UniCredit Ţiriac Bank.

"Prin cele două centre Cicloteque deschise la Oradea facem primul pas în demersul nostru de extindere pe plan naţional a reţelei şi serviciului de închirieri biciclete, cu beneficiile aferente: posibilitatea închirierii bicicletelor dintr-un centru şi returnării în altul, a închirierii sau rezervării unei biciclete online sau telefonic. Am creat astfel, între două puncte importante ale oraşului, o prima legătură care sperăm să fie începutul unei reţele. Sporul orădenilor la pedalat este acum cel care va determina dezvoltarea infrastructurii de piste şi va impune mersul pe bicicletă ca mijloc de transport alternativ în acest oraş", a declarat Doru Mitrana, directorul Asociaţiei MaiMultVerde.

Data de inscriere : 13/12/2011

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Joi 14 Iun 2012 - 19:33

Elena, din pacate asa au multi oameni in natura lor sa priveasca ceva diferit ca neaparat deranjant pentru ei. A propos de biciclete, pe Republicii in Oradea mai alaltaieri aproape de intersectia cu magazinul Crisul, erau doi straini cred (( dupa moaca, freze, si vestimentatia mai casual I could tell :p ) care se asigurau sa treaca cu bicicletele inchiriate pe strada, la care doi cetateni din spatele nostru, pe trotuar, se mirau de ei ca de martieni. Eu intotdeauna am cel putin un text pregatit dinainte-cu cateva secunde, in momentul in care vad ca vrea sa "atace" ;)) pentru vreo persoana care se minuneaza prea tare :D
Camel, ce mai face Antonica? Haideti intr-o seara in Oraselul copiilor, ziceam ca ne dadeam randez vous aici :)
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: PE ORICE TEMA   Astazi la 6:15

Sus In jos

PE ORICE TEMA
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 6Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Jurnalul unui parinte. :: Diverse.-
Mergi direct la: