Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiti | 

DISCUTII DIVERSE DESPRE VACANTA.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 47
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: DISCUTII DIVERSE DESPRE VACANTA.   Mier 1 Sept 2010 - 0:35

Va spuneam ca am venit foarte obosita de la mare..Nu a fost numai asta , am venit si dezamagita de mizeria de acolo . Regret ca nu am avut bani sa merg la Gura Portitei , singurul loc unde cred ca m-as fi odihnit cu adevarat ...Prima parte a timpului petrecut la mare , primele sase zile , cele de tabara au fost ok , Andreea s-a simtit foarte bine , drumul cu trenul a fost ok , mai putin privelistea din gara Constanta , o gara ce mi s-a parut frumoasa , ca si cladire dar populata de tot felul de oameni care te agasau incontinuu cu locuri de cazare , transport , desi vedeau ca abia ne caram bagajele si eram un grup compact cu copii-problema , nimeni n-a catadicsit sa ne intrebe daca avem nevoie de ajutor...in fine , privelistea , cum spuneam din fata garii era una..dezamagitoare , masini parcate aiurea , mizerie , oameni ,care tipau ...Am gasit dupa vreo ora de stat in fata garii un...autobus ..care ne-a transportat pana in Eforie Nord in conditii inumane . Era un autocar de 40 de locuri , noi eram 38 si in el , pe langa noi , soferul a mai luat inca atatia pasageri care stateau in picioare . Am calatorit cu autobusul vreo 30 de minute in conditii greu de descris , fara aer , eram si asa surmenati dupa un drum lung , doar asta ne-a lipsit...Am ajuns in sfarsit la locul de cazare , diferit fata de tabara cu care ne obisnuisem , un hotel situat intr-un parculet , proaspat renovat , am stat in conditii foarte bune , doar eu cu Andreea in camera cu baie . Mancarea a fost proasta , in schimb, aveam dimineata paine uscata la micul dejun , la amiaza ciorbitele erau bune , dar felul doi era ..cum era..Dimineata ne trezeam devreme , faceam cafeluta la camera , la 7,30 , la masa , apoi plaja de la 8 . Abia am gasit un loc fara sezlonguri unde sa stam si noi , caci eram in grup si copiii aveau nevoie de spatiu de joaca si pe nisip , asa ca dupa o zi de cautare am gasit un loc bun si pentru noi , inspre Eforie Sud , un capat de plaja linistit si fara sezlonguri . Plaja si marea au fost minunate , copiii s-au simtit bine , dar cand ieseai de pe plaja gunoaiele erau peste tot , cosurile de gunoi lipseau cu desavarsire ..Toate astea eu nu le-am vazut pana acum , pentru ca mergeam in locul nostru , pustiu de tabara , unde nu era populatie ...A venit sotul meu pe la jumatatea saptamanii si dupa ce au plecat fetele am ramas la o gazda in eforie Sud . Era curat si departe de galagie , dar pe strada si inspre plaja , aceeasi mizerie , in statiune Eforie Sud , era totul ramas in urma cu 30 de ani , pietrele de pavaj care duceau spre faleza erau vechi , cazute , mizerii peste tot , Dar ne-am descurcat , important era ca Andreea se simtea bine , asta a contat . La final , calatoria cu trenul , spre casa a fost de cosmar . Mi-am luat bilete (cele mai scumpe) la vagon de dormit , doar eu cu Andreea si doua paturi . Groaznic , n-am avut aer conditionat , la inceput ne-am topit de caldura , apoi toata noaptea am venit pe un frig de nedescris . Eu am ragusit noaptea , Andreea a dormit neantoarsa pana dimineata cu plapuma pe cap . Deci la vagonul de dormit nu functioneaza aerul conditionat! De cand merg eu la mare , de 4 ani , n-am patit asa ceva la vagonul-cuseta (clasa2) , unde conditiile sunt superioare , aer conditionat care functioneaza , poti dormi linistit ...Asta a fost vacanta , am stat doua saptamani la mare , anul viitor , merg la mare in tabara cu fetele dar nu mai stau , vin acasa si o sa petrec cu familia o alta vacanta , la acelasi pret pe alte meleaguri , undeva tot la mare . Singura retinere pentru mine , pana acum a fost drumul , caci ma gandeam ca Andreea n-o sa suporte un drum cu avionul , sau cu masina , mai lung , dar anul acesta a fost foarte cuminte in aglomeratie , a asteptat la rand prin restaurante , fara urma de scandal .Asa ca nu ma mai impiedica nimic sa merg cu avionul sau masina , in alta tara...
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
anasperanta
Admin

Data nasterii : 18/06/1974
Varsta : 42

MesajSubiect: Re: DISCUTII DIVERSE DESPRE VACANTA.   Vin 3 Sept 2010 - 4:05

eu anul acesta nu am avut vacanta...adica sa fiu plecata mai departe de casa...
iar crinuta fiind la centru ...tot la fel nu a avut vacanta...dar ne puteam lua vacanta oricand dorim,putem face o "cerere" si se rezolva...
momentele noastre de relaxare a fost in parc...si la doua sapatamani periodic am fost la tara cate 2-3 zile...deajuns de relaxant.
la tara am un coltisor de rai...e locul meu de suflet.

alinutza

Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 44
Localizare : PLOIESTI

MesajSubiect: Re: DISCUTII DIVERSE DESPRE VACANTA.   Dum 5 Sept 2010 - 5:53

nici noi nu ne-am permis concediu vara asta dar nu-mi pare rau pentru ca am inceput terapia cu vlady , ceea ce mi se pare extraordinar, deoarece eforturile financiare sunt uriase.
Sper ca cele care ati fost v-ati relaxat si v-ati odihnit. Gabi imi pare rau pentru tine ca ai avut asa o experienta cu marea...si noi am avut-o la Eforie Nord acum 3 ani si de atunci ne-am jurat ca nu vom mai face vacante la noi la mare. Asa ca urmatorii ani am fost la mare la bulgari unde am avut conditii excelente de cazare si masa la preturi mult mai mici ca in Romania si am fot tratati ca oamenii, nu ca animalele cum se intampla pe la noi. Conditia ca in bulgaria sa te simti excelent este sa mergi la hoteluri de 4 sau 5 stele, altfel ai surprize ca si la noi.
va pup si va doresc putere de munca si sanatate multa
alina
Sus In jos
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Varsta : 47
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: DISCUTII DIVERSE DESPRE VACANTA.   Dum 5 Sept 2010 - 9:01

Bulgaria e deja prea departe , o s-o iau inspre vest..Cat despre zile de concediu , nu stiu a voi cum e dar eu , in afara faptului ca mi-am iesit din ritm cu facutul mancarii si curatenie si alte cele , n-am simtit ca sunt in concediu , marea si nisipul , doar astea imi inseninau zilele ...Daca as avea si eu pe cineva la tara , speranta...va invidiez pe cele care aveti locuri la tara . De cand sunt mica m-am simtit frustrata din cauza ca n-am avut bunici deloc , pe nimeni la tara . N-am unde si la cine merge . Asa ca am ales varianta cu tabara de la mare , in grup , cu gasca din asociatie , Andreei ii plac iesirile cu copiii din asociatie , asa ca si la anul merg daca se poate in aceasta tabara . Doar ca impreuna cu sotul , adica concediul acela ,,de familie,, il vom face in alta parte , doar sa fim sanatosi . Eu alta posibilitate nu am in timpul anului s-o scot undeva , doar la bloc si iar la bloc , nu am rude , neamuri , e satula si ea si eu , avem nevoie de o relaxare de cateva zile undeva
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
alinutza

Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 44
Localizare : PLOIESTI

MesajSubiect: Re: DISCUTII DIVERSE DESPRE VACANTA.   Joi 16 Sept 2010 - 13:33

gabi sa stii ca si eu am aceeasi situatie cu tine, adica nu am avut bunici si rude la tara si tare mult mi-as dori, in vacante cand copiii plecau la tara la bunici eu ramaneam acasa la bloc sau la bunici tot in ploiesti, dar macar stateau la casa.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: DISCUTII DIVERSE DESPRE VACANTA.   Astazi la 6:15

Sus In jos

DISCUTII DIVERSE DESPRE VACANTA.
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Jurnalul unui parinte. :: Diverse.-
Mergi direct la: