Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiti | 

folositi MEDIKINET?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
ada

Data de inscriere : 04/05/2011
Localizare : giurgiu

MesajSubiect: folositi MEDIKINET?   Mier 2 Apr 2014 - 11:37

Buna , am si eu o intrebare astazi am fost cu david la Obregia si mi-a prescris medicul in prima faza STRATERA dar pentru ca david nu va inghitii de bunavoie aceea capsula fara sa o sparg i-am spun d-nei doctor si apoi mia dat acest medicament MEDIKINET ca si inlocuitor. As vrea sa stiu daca ati folosit si cam ce efecte ar avea ....problema la noi este ca david ar manca non-stop   , ai dau de 2 ani si RISPOLEPT , acum are deja 6 ani  dar arata mult mai mare de atat , e dezvoltat, inalt si ce e mai rau ca nu prea il pot oprii din mancat. Cred ca deschide de peste 30 de ori frigiderul sa vada ce mai poate manca! acum sa nu va inchipuiti ca mananca tot cei cade in mana....nuuu doar ceea ce ai convine lui...si o agitatie pe masura caci e logic sa nu gaseasca mereu ce iar placea lui sa manance! in mod normal trebuia sa-i dau rispolept 0,75ml dimi si 0,5 seara dar eu nu iam dat niciodata asa...ai dau doar seara 0,5 si ma gandesc sa incep sa-i mai reduc din el odata cu scest nou medicament MEDIKINET. Astept pareri , sincer nu stiu daca sa il dau sau nu...in general e linistit se supara doar atunci cand nu-i comvine ceva , problema este cu pofta asta de mancare....stiu ca stratera ai mai reduce pofta de mancare , dar MEDIKINET???  Ce sa fac?
Sus In jos
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 35
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: folositi MEDIKINET?   Mier 2 Apr 2014 - 22:33

Ada,m-ai socat!Cum sa-ti prescrie dozele astea???Rispolept se da NUMAI DACA E AGRESIV iar DOZA MAXIMA ADMISA LA COPII CARE AU MAI PUTIN DE 50 KG(!) ESTE 0,75mg/ZI.
Acum nu-mi spune ca David cantareste mai mult de 50 kg la 6 ani!
Gabi are 9,6 ani si cantareste 35 kg.
Rispolept nu se administreaza mai mult de 6 saptamani!
Eu zic sa te gandesti bine,si tu si Nicu,cum administrati problema.Cat de agresiv poate fi David acum,la varsta asta?Chiar este de necontrolat?Pofta de mancare este de la medicatie,orice neuroleptic prescris da pofta de mancare,va deveni de necontrolat pofta asta,ce va faceti daca va fi inalt cat Nicu si cam la...sa zicem 140kg?Credeti ca mai puteti sa-l opriti sa deschida frigiderul?
Parerea mea(decizia va apartine in totalitate!) este sa renunti la medicatie treptat,s-o ti pt urgente(crize tot vor aparea de-a-lungul timpului).Eu asa fac.
Cand i-ai facut analize de sange ultima data?I-ai verificat ficatul?Vezi ca nu cumva,in disperarea de a-l tine sub control,sa nu il imbolnavesti de altele.Sti ce am patit eu in 2010,cand eram disperata ca nu dormise o saptamana,m-am internat la Obregia si i-au dat de toate.La finalul a trei saptamani dormea 30 min adunate si facuse hepatita medicamentoasa,era la un pas de ciroza.
Si citeste prospectele,nu mai avea asa mare incredere in aceste medicamente.Sunt bune luate cu masura,nu haotic.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 47
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: folositi MEDIKINET?   Joi 3 Apr 2014 - 4:11

Nu am auzit de Medikinet , si nu inteleg de ce Statera . Statera e pentru ADHD . Cat despre Rispolept la noi se da pe scara larga la copii , de parca ar fi aspirina de raceala . Scrie in prospect ca nu se administreaza sub anumita varsta . in fine daca e tare agresiv trebuie gasita o solutie astfel o sa ajunga obez si va avea alte probleme  ,...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
ada

Data de inscriere : 04/05/2011
Localizare : giurgiu

MesajSubiect: Re: folositi MEDIKINET?   Joi 3 Apr 2014 - 5:29

Doamne fereste ce aud....bine ca nu i-am dat azi acest medikinet...bine ca mi-ati raspuns si sincer nici eu nu am fost incantata cand am auzit de acest medicament. RISPOLEPT am inceput sai dau mai putin as vrea sa renunt de tot la el.... DECI sincer ma ingroziti ce-mi spuneti...cume posibil sa-ti prescrie niste medicamente asa aiurea???ajung sa-mi fie frica de spitalul asta?!! maine dimineata merg din nou cu el la OBREGIA  sa-i ia sange pentru analize , sa dea d-zeu sa fie bine! Doamne in ce lume traim , eu nu am stiut ca rispolept se da doar 6 saptamani si chiar ca doza pe care ne-a prescris doctora e o doza f mare...bineinteles ca niciodata nu as fi fost in stare sa-i dau atat de  mult! multumesc pt sfaturi!
Sus In jos
ani

MesajSubiect: Re: folositi MEDIKINET?   Joi 3 Apr 2014 - 9:28

Eu chiar am avut anul trecut o discutie cu dr.Grozavescu pe tema Rispoleptului si nu a fost o discutie....linistita.I-am spus ca pastrez medicatia pt atunci cand nu fac fata,s-a enervat,m-a certat apoi i-am explicat ca stiu sa citesc si eu un prospect,iar pe acesta scrie exact ce ti-am spus tie mai sus.Replica a fost "aaaa....pai asta e altceva,eu vroiam sa lucram putin la atentie...la....creier.....".Asta facem la terapie,i-am replicat si eu ca fierbeam deja.Eu refuz sa cresc cobai pt medici,noi ne oferim,fara sa stim,copii unor studii,ei isi iau bani pe experimente,noi suportam efectele adverse.Asa vad eu problema.Si azi am intrebat pe cineva de Medikinet,a spus ca copilul era ok de la el dar avea dureri mari de burta.Cum spun mereu,fiecare ia decizia pe care o vrea,pe propia raspundere.

Sus In jos
ani

MesajSubiect: Re: folositi MEDIKINET?   Joi 3 Apr 2014 - 9:36

Si ca sa iti raspund si tie Gabi,Strattera ne-a fost prescris si noua.Fii-miu se teme de spatiu nou,ajunsi la spital a inceput sa fluture haotic mainile,s-a trantit pe jos,incerca sa alerge asa cum poate el.Dr,vazandu-l pe geam adecis ca are si ADHD,asa ca ne-a prescris Strattera,pe care i l-am dat fix doua zile,cat am stat in spital(acolo le dai copilului in fata asistentei).Am luat reteta speciala dar nu am ridicat-o niciodata de la farmacie.

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: folositi MEDIKINET?   Astazi la 6:12

Sus In jos

folositi MEDIKINET?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Clinica virtuala :: Diagnostic si tratament.-
Mergi direct la: