Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

am nevoie de un sfat

In jos 
AutorMesaj
iulia2014

Data de inscriere : 05/12/2013
Localizare : oradea

MesajSubiect: am nevoie de un sfat   Vin 7 Mar 2014 - 9:23

Dragi mamici cu experienta, in sfarsit am primit diagnosticul de autism infantil. Ca urmare, m-am decis sa ii fac copilului certificatul de handicap (e drept, din motive financiare pentru ca costurile terapiei ne usuca-cu un salariu in casa e foarte greu daca nu imposibil si nu pot sa ma bazez la nesfarsit pe ajutorul altora). Cu fisa psihologica de la spitalul de copii si cu diagnosticul am mers la Protectia copilului. De aici ma trimite la un alt psiholog (recomandat de ei) pt testul ADOS. In urma acestui test copilul meu niici macar nu intra in spectru (a obtinut cate un punct pe fiecare arie). Deci nu are rost sa ma prezint la comisie cu aceasta evaluare. Acum, daca aceasta evaluare ar fi fost obiectiva si realista, as sari in sus de bucurie. Dar n-a prea fost asa. Observatiile comportamentelor neadecvate si stimularile prezente in afara celor 18 min de testare nu au fost consemnate nicaieri. De asemenea, informatiile pe care eu le-am considerat relevante si i le-am expus doamnei, nu s-au luat in considerare. Faptul ca acel joc cu papusa era invatat de copil in cele 2 luni de terapie nu are nicio relevanta. Mai mult, mi s-a parut ca e promtat prea mult: adica i se da papusa si cana in mana apoi comanda "da-i sa bea apa". Daca acea cana era pe masa si i se dadea comanda, copilul poate nu stia ce trebuie sa faca. Apoi, a fost strigat pe nume o singura data, si intamplator sau nu, s-a intors. De aici s-a concluzionat ca raspunde la nume.
E drept ca puiul meu are multe atuuri si a progresat foarte mult in ultimele luni: e foarte sociabil cu adultii, contactul vizual e bun, e vesel si prezent, se implica in orice activitate si trece cu usurinta de la o activitate la alta, imi arata multe lucruri si imi cere multe lucruri, e afectuos, imita orice miscare etc. Insa, nu pot sa ignor semnele "rele":
- stimularile vizuale cu obiecte atarnand in fata ochilor, privirea piezisa, joaca cu capacul de la oala pe care il invarte (cred eu, prea mult timp), fluturatul manutelor la bucurie
- jocul sarac
- lipsa interactunii cu copiii (se joaca in preajma lor dar nu cu ei)
- limbajul receptiv si expresiv slab dezvoltat 
De asemenea, nu pot sa ignor faptul ca acum 2 luni (la 2 ani si 3 luni) copilul meu nu stia sa arate cu degetul si nici sa se orienteze dupa pointing (cea din urma cred ca nici acum nu o face, adica se uita la degetul meu), nu stia care-i mama si care e tata, nu stia nimic, nimic doar sa deschida si sa inchida usi, sertare, sa invarta rotile masinutei si nu cerea nimic (apa, papa). Acum parca e alt copil, asa cum v-am spus imi arata o multime de lucruri si imi cere multe lucruri, imita orice, intelege mai multe si e foarte prezent. Acum, ce sa cred, ca nu mai e autist? 
Daca puteti sa imi dati un sfat in legatura cu aceasta evaluare...Ce sa fac, pot sa o contest? Pot sa solicit o alta evaluare la alt psiholog sau trebuie sa renunt? Nu mi-as risipi energia pe prostiile astea dar nici nu suport ideea ca suntem tratati cu atata superficialitate.
Sus In jos
anasperanta
Admin

Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 43

MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat   Vin 7 Mar 2014 - 10:12

Eu asa stiu (e dur si pentru mine raspunsul):daca copilul e diagnosticat cu autism si chiar daca progreseaza in a invata cat mai multe...autismul ramane,ai sa observi ca problemele cele mai mari ale autismului sunt cele de comportament ...de ex cei cu o forma mai usoara de autism "aspenger" ajung si la facultate, sunt foarte destepti dar au starile de la autism si sunt constienti de asta ...urmareste filmul "Temple Grandin"

gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Varsta : 48
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat   Sam 8 Mar 2014 - 0:02

Iulia , cei de la Protectia copilului lucreaza doar cu anumiti psihologi . La cine ai fost ? De la cine ai avut prima recomandare? Te-au trimis cumva la Plopii fara sot? nu prea inteleg de ce , in mod normal evaluarea psihologica de la psihologul la care dr Psihiatru te trimite(adica d-na Dr Rosu) ar trebui sa fie valabila . Adica ceea ce vreau sa spun e ca inca nu am auzit vreun parinte sa fie trimis la o alta evaluare daca are deja una valabila . Cele din spitalul de copii , unde are d-na Rosu cabinet , sunt toate valabile ...Si da, poti cere si o alta evaluare ..
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
beddyz22

Data nasterii : 08/10/1984
Data de inscriere : 03/04/2012
Varsta : 33
Localizare : Oradea

MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat   Sam 8 Mar 2014 - 7:46

Uite Iulia copilul meu are autism,facem terapia,dar inainte sa am diagnostic si sa incepem terapia am mers si noi sa facem testul Ados si a iesit perfect sanatos,fara nici un retard.La Plopii fara sotii am fost si ei gresesc,spuneau ca e doar lenes si o sa vorbeasca.Tot acest am repetat in Bucuresti si am primit si diagnosticul de autism.Eu stiam ca la comisie nu cere doar diagnostic si fisa psihologica.
Sus In jos
beddyz22

MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat   Sam 8 Mar 2014 - 7:53

Apropo la noi au refuzat toate hartiile si a trebuit sa refacem incodata,fiindca erau din Bucuresti si nu intelegeau de ce am mers eu pana in Bucuresti pt.un diagnostic.Totul am rezolvat cu doctorita Ioana Tegzes,oun neuropshihatru foarte amabila si cu suflet.Lucreaza tot in camera unde este si Dr.Rosu.Cei de la comisie a vrut neaparat sa fac doar cu Rosu ,dar ea a mai vazut copilul si mereu spunea ca n-are nimica.
Sus In jos
iulia2014

MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat   Sam 8 Mar 2014 - 13:57

Fetelor, mi-ati fost de mare ajutor. Acum incep sa pun lucrurile cap la cap. Eu am uitat sa specific ca am 2 fise psihologice de la spitalul de copii, 1 de la psihologul dnei dr. Nedelea care l-a diagnosticat cu "Disfazie in dezvoltare de tip expresiv" si 1 de la psihologul dnei dr. Ursuta care l-a diagnosticat cu "Autism infantil". Deci am 2 fise psihologice si ei ma trimit la o a 3-a evaluare la "Plopii fara sot". Am aflat ulterior ca daca diagnosticul era pus de Dna dr. Rosu nu mai era nevoie de evaluarea lor ca dansa ar avea mai multa credibilitate. Dar asa cum a patit si beddyz22, asa am patit si eu cu Dr. Rosu: dupa ce a aruncat o privire spre copil mi-a spus: "eu nu cred ca are autism". Nici nu a considerat necesar sa ma mai trimita la un psiholog. A spus sa revenim peste cateva luni sa il mai vada. Deci dna Dr. Rosu cred ca pune diagnostic doar atunci cand autismul este fffff evident. Nu prea are rabdare sa observe "subtilitatile" unor comportamente. Beddyz22, si tu ce ai facut in final? Ti-au acceptat diagnosticul pus de Ioana Tegzes?
Sus In jos
iulia2014

MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat   Sam 8 Mar 2014 - 16:39

Beddyz22, mai am o intrebare: poti sa imi spui cine ti-a evaluat copilul la "Plopii fara sot"? Mie mi l-a evaluat Andreea Vadineanu.
Sus In jos
luminitazafiu

Data de inscriere : 26/12/2013

MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat   Sam 8 Mar 2014 - 22:16

Buna dimineata .Fiti dragute ce inseamna PLOPII aceia?
Sus In jos
gabi.b
Admin

MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat   Sam 8 Mar 2014 - 22:47

Plopii fara sot e o institutie in Oradea , care apartine de DGASPC Bihor . Nu este un centru ..Acolo exista o doamna sau domnisoara psiholog care aplica testul ADOS .
Sus In jos
gabi.b
Admin

MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat   Sam 8 Mar 2014 - 22:54

Iulia ai grija ce pui la dosar ca si acte medicale  . Ai nevoie de :

1 Certificat sau adeverinta medicala (nu stiu exact cum e denumirea) de la medicul neuropsihiatru (Dr Rosu sau alta)unde scrie diagnosticul!
2 Fisa psihologica  , de la psiholog , unde se face o scurta caracterizare a copilului pe baza observatiilor psihologului si se trece un IQ . In general fiecare neuropsihiatru lucreaza cu un psiholog si pentru ca neuropsihiatrul sa-ti puna diagnosticul, trebuie sa mergi la psiholog . Adica inainte mergi la dr neuropsihiatru care-ti da trimitere la psiholog pentru fisa psihologica . Cufisa psihologica vii inapoi la acelasi neuropsihiatru care pe baza fisei iti pune diagnosticul pe certificat . Certificatul medical de la neuropsihiatru trebuie stampilat de directiunea institutiei adica a spitalului . Cu cele doua acte Certificat si Fisa psihologica , si restul hartiilor pentru dosar , te prezinti la comisie .
Sus In jos
beddyz22

MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat   Sam 8 Mar 2014 - 23:39

Buna Iulia,
Da am fost la Andreea Vadineanu la cine ai fost si tu,si exact asa am patit.Din 3 odata a raspuns la nume copilul si s-a jucat cu jucarii.A spus ca n-are nimica,dar totusi nu intelege de ce flutura manuta si ca ar fi bine sa ma duc cu el in Cluj.
Noi cum am mai scris am fost in Bucuresti,apoi cei de la comisie au refuzat hartiile si am refacut cu Ioana Tegzes,de atunci am facut deja incodata prelungire,tot cu doctorita Tegzes si cu pshiholog Daniela Bara ei lucreaza impreuna,si cei de la comisie au acceptat fara nici un cuvant.
Tegzes a lucrat in Bucurest in spitalul Obregia,este tanara dar are experienta si observa repede daca e vorba de autism.Ea a vazut copilul la 1 an si 7 luni si din start a pus diagnostic,apoi am mers la Bucuresti si cei de acolo tot aceiasi diagnostic a dat.
Daca poti dute la ea,povesteste ca a refuzat hartile,spune cum ai patit cu Dr.Rosu si pot sa spui ca te am trimis eu.Dar asta scriu in privat.
Sus In jos
gabi.b
Admin

MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat   Dum 9 Mar 2014 - 4:34

Da si eu cred ca ar trebui sa urmezi pasii care ii spune beddy , mai sus. personal nu o cunosc pe doctorita , dar am auzit ca nu e atat de aglomerata ca dr Rosu si ca e adepta tratamentelor naturiste , deci chiar ai nevoie de asa ceva . Cat despre psiholoaga Daniela Bara , e un om calm , e foarte draguta , am fost cu Andreea la ea in ultimii ani e superok . Deci refaci drumul , mergand prima data la Dr Tegzes ..
Sus In jos
iulia2014

MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat   Mar 11 Mar 2014 - 2:21

ok, fetelor. Ms mult pt sfaturi. Asa voi face. Beddy, spune-mi si mie cum as putea sa iau legatura cu tine sa vorbim?
Sus In jos
iulia2014

MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat   Vin 28 Mar 2014 - 9:04

buna! am fost ieri la dna dr. Ioana Tegzes. Si mie mi s-a parut ok si dna psiholog de asemenea. Cu toate acestea, dansele nu prea cred ca ar fi vorba de autism, eventual cava note dar si acelea cam estompate. Contactul vizual bun, zambetul social, raspunsul propt la orice stimuli, imitatia, jocul social, volumul de cunostinte pe care l-a acumulat in 2 luni si jumatate de terapie le da impresia ca este vorba de o intarziere de dezvoltare. Luni ii vor face si analizele. Oricum mergem cu terapia mai departe (pe cont propriu, bineinteles)
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat   

Sus In jos

am nevoie de un sfat
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Jurnalul copilului meu. :: Intrebari necesare pentru copil.-
Mergi direct la: