Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
camel

Data de inscriere : 31/07/2010

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Lun 10 Oct 2011 - 4:33

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

fise pt emotii, culori, forme, scris, parti corp, matematica etc

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Lun 10 Oct 2011 - 22:40

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Joi 13 Oct 2011 - 3:46

nu sunt parinti interesati sa achizitionam impreuna clikere? eu am nevoie in terapie pentru monitorizare comportamente..exmpl..daca vreau sa notez de cate ori tipa intr-o sesiune de terapie sau la generalizari afara..de cate ori tipa se apasa pe cliker...asa poti sa vezi nr/ 1 ora..si dupa ce incepi interventia pe comportamentul respectiv vezi daca scade frecventa si daca e eficienta interventia sau trebuie sa cauti alta modalitate de interventie..uneori se ajunge si la 100 de comportamente pe ora si atunci e greu sa tot notezi..nico_30 sau alti parinti care faceti ABA nu sunteti interesati? oricum nu merita numa unul sa luati, ca il mai scapi pe jos, il mai pierzi, daca ai mai multe terapeute il uita cate una in buzunar si cealalta nu are ce folosi..eu iau cate 3 buc pt fiecare copil..dar ar trebui sa ne asociem mai multi ca si la perii pt senzorial

acesta sunt linkurile

dar sunt pe mai multe siteuri
denumirea corecta este tallycounter

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Vin 28 Oct 2011 - 0:26

deoarece la majoritatea copiilor cuvintele se introduc mult mai usor prin cantece..plus ca sunt si activitati placute pentru ei intre sittingurile de terapie..eu mi-am confectionat pictograme pentru ai mei si vad ca au adoptat ideea si la grupa (mai ales ca sunt in grupa multi copii nonverbali sau cu vocabular foarte redus)

adica am descarcat de pe net cate o poza reprezentativa pentru titlul sau textul cantecului si am trecut pe cartonas si titlul cantecului..le-am listat/laminat si le-am pus cu velcro sau pasta de lipit (de aceea ca si guma de mestecat) in camera de terapie la indemana copiilor (nu toate odata, ci cate 4-5 maxim)...asa ca ei daca vor la un moment dat un cantec pot merge sa arate/aduca terapeutului pictograma respectiva...sau cand au program de cantec in terapie, terapeutul ii lasa sa aleaga care vor din cele 4 expuse

cine e interesat de idee si nu are chef/timp de cautat poze pe net..pot sa-i dau eu la cele ce mi-am descarcat (BATE VANTUL FRUNZELE, UN ELEFANT SE LEGANA, PODUL DE PIATRA, ACUM E TOAMNA, IEPURASUL IN IARBA ETC)

Data nasterii : 29/10/1980
Data de inscriere : 21/11/2010
Varsta : 36
Localizare : Galati

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Joi 3 Noi 2011 - 1:00

Cami, spune-mi cum te-ai gandit sa procedam cu tallycounter-le, mai am 2 mamici car ar putea fi interesate, spune-mi te rog cate trb sa comandam ca sa putem lansa comanda si cum putem proceda...multumim mult..pupici[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
http://euluptcuautismul-tupotisamajuti.blogspot.com/
camel

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Joi 3 Noi 2011 - 3:24

eu am tot asteptat un semn ..dar nimeni nu a parut interesat sa ne asociem la o comanda comuna...iar acum cateva zile m-a cautat pe mine cineva care isi comanda si m-a "strecurat" si pe mine cu 2 buc in comanda lor...asa ca eu momentan sper ca am rezolvat problema in ceea ce ma priveste

ei de aici au facut comanda, caci au comandat si altele: timere (ceas din acela ca de masa cu functii), jucarii..deci au avut comanda mai mare

Data de inscriere : 05/10/2011
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Vin 4 Noi 2011 - 0:18

camel a scris:
pt programul de descrieri o idee super, care la noi a ajutat mult

se foloseste o cutie mica in forma patrata preferabil (cum ar fi cutia de la o cana sau ceva piese)
inauntru se pune recompensa
pe capac cutie se pune de exemplu o gaina de plastic
pe lateral cutie se lipesc mici patrate de velcro (=scai, arici) si se pun imagini: ou, pui, rama, cotet, porumb boabe, COTCODAC
si in acest exemplu, terapeutul spune comanda: spune despre! si arata gaina de pe cutie
si ii arata apoi la copil de exemplu poza cu rama..copilul spune: gaina mananca rama, intoarce cutia spre copil incat sa vada poza cu cotet, copilul spune: gaina sta in cotet, apoi la poza cu ou, copilul: gaina ne da ou, la poza cu pui, copilul: gaina face pui, la poza cu porumb boabe: gaina mananca porumb boabe (graunte), COTCODAC=gaina face cotcodac

daca copilul raspunde conform asteptarilor, cutia se deschide si primeste imediat recompensa din interiorul cutiei

treptat pozele de pe lateral vor dispare si copilul va trebui sa-si aminteasca si sa spuna singur descrierea obiectului aflat pe cutie

alt exempl pt masina..vor fi poze cu sosea, roata, om in masina=sofer conduce masina, VROOM=masina face Vroom etc

ce varsta au copiii care fac asa ceva?
Sus In jos
camel

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Vin 4 Noi 2011 - 3:47

pt monica 1968

nu conteaza varsta copilului, ci nivelul cognitiv la care se afla si posibilitatile lui de a se exprima verbal

in mod normal ca sa ajungi la programul de descriere obiecte/animale etc...trebuie sa treci prin alte programe ....de exmpl programul de asocieri: caine-cusca (animal-adapost), caine-os (animal-hrana), programul de invatare actiuni (caine musca, caine alearga, caine sta etc)

copilul trebuie sa le stie deja toate aceste notiuni si sa le stie logic..adica sa le fi invatat pe cartonase, in format 3d, in vivo..sa le fi genralizat..sa le recunoasca oriunde, oricand

ideea cu cubul e pt a-l ajuta sa lege toate aceste informatii invatate in alte programe..si sa-l ajute sa vorbeasca in propozitii..incat sa poata descrie ulterior macar prin 3 propozitii un obiect/animal/persoana/camera etc

daca totusi doresti un punct de reper, baiatul meu care face acest program, are 6 ani jumatate..dar repet, e in functie de nivelul lui..ar fi putut face acest program si la 4 ani daca ar fi avut la acel moment dat aceste cunostinte..sau il pot face si la varste mai mari daca atunci ajung la acest nivel

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Vin 4 Noi 2011 - 5:16

Cami, ideea cu aceasta cutie mie mi s-a parut absolut grozava si abia asteptam sa lucram pe aceasta , probabil ca voi confectiona mai multe, asta cand vom stapani si noi mai multe actiuni in expresiv...Cosmin are 4 ani si deocamdata suntem in stadiul in care ne-am apucat de receptiv actiuni si cu expresivul suntem la inceput, dar raspunde la intrebari de genul : Ce bea? rasp: apa, sau Cum face gaina? " cocodac"...insa tot mai avem mult pana a lucra cu acest gen de cutii....In schimb ideea este absolut excelenta...multumim inca o data pt astfel de sfaturi utile[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
nico_30

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Vin 4 Noi 2011 - 5:21

Pentru cei care stau destul de bine pe imitare verbala, eu am printat o carte intreaga cu exercitii de logopedie de pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sunt absolut excelente fiindca dinamizeaza f mult ritmul de lucru si nu ramai niciodata in pana de idei....Noi lucram in fiecare zi dupa ele si sunt "aur" pt terapie...in plusi au grade diferite de " dificultate" in functie de capacitatea de imitare verbala a copilului....Sporrr !
Sus In jos
alinutza

Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 45
Localizare : PLOIESTI

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Sam 5 Noi 2011 - 0:37

Buna !

Din cauza unor probleme de sanatate pe care le are baiatul meu cel mare nu am mai reusit sa citesc tot ce ati postat voi si acum am vazut ca a-ti facut sau vreti sa faceti o comanda de timer etc....si eram si eu interesata, se mai poate ?
Sus In jos
alinutza

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Joi 24 Noi 2011 - 3:09

Fetele,
Pentru cele cu copii mici care nu coloreaza, noi am gasit o metoda care a dat rezultate: fac cu carioca forme geometrice sau orice alt desen , iar conturul il capsez cu capsatorul , il ajuta sa nu mai iasa din contur, e o metoda simpla, fara sa te complici cu cauciuc lipit sau alte materiale. La noi vad ca merge bine, deja suntem la desene din doua parti, cu 2 culori diferite, el isi alege culorile puse intr-un borcan in fata lui.Asa face si discriminarea pe culori, forme etc...
Succes!
Sus In jos
ada

Data de inscriere : 04/05/2011
Localizare : giurgiu

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Joi 24 Noi 2011 - 10:01

E super ideea cu hartia capsata mai ales ca si noi avem probleme de genul asta...adica nu vrea sa coloreze si atunci cand coloreaza iese tot timpul din contur...iar o alta problema care ar mai fii este ca daca prinde creioanele le roade pana le rupe in mai multe bucati[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] ...
Sus In jos
monica1968

Data de inscriere : 05/10/2011
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Joi 24 Noi 2011 - 11:38

alinutza a scris:
Buna !

Din cauza unor probleme de sanatate pe care le are baiatul meu cel mare nu am mai reusit sa citesc tot ce ati postat voi si acum am vazut ca a-ti facut sau vreti sa faceti o comanda de timer etc....si eram si eu interesata, se mai poate ?

si eu vreau un timer
Sus In jos
alinutza

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Joi 24 Noi 2011 - 11:51

Ada, noi inca suntem la stadiul de carioci fiindca scriu mai gros , cu creionul nu apasa deloc si nu prea se vedea ce scrie, asa ca am preluat ideea aceasta .
Monica, cred ca fetele au comandat deja ca n-am primit nici un raspuns, daca reusim sa ne strangem noi mai multe, le intrebam cum au facut comanda si facem si noi.
Sus In jos
nico_30

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Sam 26 Noi 2011 - 12:06

Fetelor, nu am comandat , am raspuns doar mai greu..mii de scuze...asadar suntem trei, fiindca si eu vreau...cum facem?...pupici
Sus In jos
nico_30

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Dum 11 Dec 2011 - 23:14

Mii de multumiri unei mamici din Spania , redau mai jos mesajul ei:

"Buna ziua!
Ma numesc Dana Horodetchi,sunt mama unui baietel de 4 ani, diagnosticat cu autism.De pregatire sunt invatator-institutor(licenta in Drept) si sunt din Timisoara dar de 8 ani rezidenta mea este in Spania.De mai mult de 2 ani, ma dedic lucrului cu copilul meu si colaborez la diferite site-uri in limba spaniola legate de autism.Ori de cate ori am ocazia, traduc si in limba romana materiale si articole care pot fi utile si altor familii aflate in aceeasi stuatie cu a noastra.De asemenea, avem si doua bloguri,unul in limba romana si unul in limba spaniola, unde impart toate aceste informatii. Am marea placere de a va informa ca de curand am tradus in limba romana portalul aragonez de comunicare alternativa si augmentativa.Acest portal, ofera gratis, materiale si resurse foarte necesare in munca de zi cu zi cu copiii cu necesitati speciale:pictograme,imagini,instrumente de lucru online.Mi-as dori ca aceasta informatie sa ajunga la cat mai multe familii din tara, de aceea apelez la! dumneavoastra.
Adresa site-ului este urmatoarea:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] "
Sus In jos
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 47
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Joi 16 Feb 2012 - 9:50

O tehnica pe care Andreea o foloseste la scoala Quiling

Acesta ultimul se poate aplica pe orice pe cutii , pe borcane de sticla pe orice , doar ca trebuie acel lipici special pentru decoupage

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
camel

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Sam 18 Feb 2012 - 1:59

de pe acest site am comandat carti pentru copii

sunt de toate nivelele si daca aveti rabdare sa parcurgeti cele 446 de pagini, veti gasi aceeasi carte in multe variante, de la edituri diferite, la preturi diferite

la comenzi de peste 100 ron transportul prin posta romana este gratuit
la comenzi de peste 250 ron tansportul prin curier este gratuit sau daca nu sunteti in aria de acoperire a serviciilor de curierat, atunci prin posta se trimite

se ofera si factura, deci cei ce cumpara pe asociatie pot deconta

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Joi 23 Feb 2012 - 10:54

AP 1352 - numarator mecanic, de mana pentru a numara comportamente gen tipat/ciupit/muscat/autostimulari verbale etc si a vedea daca numarul lor a scazut in urma interventiei pe acel comportament

AP 1355 - temporizator mecanic, de bucatarie pentru a-i fixa copilului ca durata perioada unei sarcini sau timpul pana va primi un obiect dorit, el stiind ca in momentul cand suna ceasul s-a incheiat acea perioada
AP 1357 - temporizator mecanic - 60 minute

AP 1720 - alarma electronica personala pentru a gasi copilul in momentul in care s-a indepartat

AP 4495 - mouse optic pe deget, interfata USB pentru copiii care nu au inca o motricitate fina sau o coordonare atat de buna incat sa poata folosi mouse normal

AP 3446 - set 3 carioci permanente (whiteboard) pentru tabla

AP 7820 - trepied ptr camere video

AP 3423 - laser pointer sub forma de pix

AP 6615 - bec economic spiralat, 220 V/ 30 W, dulie E27 - lumina rosie se foloseste cand copilul este molesit, il face sa devina mai activ

AP 6617 - bec economic spiralat, 220 V/ 30 W, dulie E27 - lumina albastra se foloseste cand copilul este agitat pentru a-l calma

AP 6618 - bec economic spiralat, 220 V/ 30 W, dulie E27 - lumina verde se foloseste cand copilul este agitat pentru a-l calma

AP 7091 - pistol de topit bare de silicon, ptr. bare cu diam. 7,4 mm, 20 W pentru a lipi diferite aplicatii textile (flori de panza pe rochia unei papusi.."par" de lana la o papusa facuta din material textil etc)

diferite sortimente de lipici pentru lucrarile de arta din cadrul terapiei sau pentru reparat jucarii

AP 7762 - dispozitiv de ornat torturi pentru micile creatii culinare ale copiilor

AP 1710 - dispozitiv de alarmare la deschiderea usii, cu senzor magnetic cand copilul intra in camere unde sunt posibile pericole

oradenii pot merge si personal la sediul firmei la adresa Str. Graurilor, nr.8,Oradea ...dar oricum se poate comanda online

mai sunt multe alte produse pe site, eu am dat cateva exemple...daca observati si alte produse utile in terapie rog completati aceasta lista

Ultima editare efectuata de catre camel in Joi 23 Feb 2012 - 11:45, editata de 8 ori
Sus In jos
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Varsta : 47
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Joi 23 Feb 2012 - 10:58

Ce tare...toate astea se pot cumpara la noi in Oradea? Putem merge sa vedem concret ce au acolo
Multam Cami

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
camel

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Joi 23 Feb 2012 - 11:08

sa mergi cu codurile notate de la produsele ce te intereseaza...cauta-le intai pe net, fa lista si asa mergi la magazin...asa le cauta...strada e in zona Ciuperca

Admin

Data nasterii : 18/06/1974
Varsta : 43

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Dum 26 Feb 2012 - 1:37

matrite pentru lumanari.

camel

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Dum 4 Mar 2012 - 11:23

idei practice..iar in stanga in meniu gasiti si fise de lucru/ colorat online/ invatare sa deseneze pas cu pas etc

Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Dum 4 Mar 2012 - 21:47

Foarte interesant,Cami!

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   

Sus In jos

materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Clinica virtuala :: Terapii :: Schimb de experienta.-
Mergi direct la: