Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
camel

Data de inscriere : 31/07/2010

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Dum 13 Mai 2012 - 9:52

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Prezentari cu sunete

Una dintre temele pe care le vor aborda la gradinita in acest trimestru este cea a sunetelor din jur.
Eu am pregatit cateva prezentari cu sunet pentru Darius,cunoscut fiind faptul ca lui DARIUS ii plac foarte mult sunetele si mai ales sa descopere de unde provin.
Am strans aceasta colectie pentru a o avea la indemana,adaug si cateva prezentari facute de Eugenia Romero,autoarea blogului Maestros de audición y lenguaje/Profesori logopedie(limbaj si auz):

vedeti filmele pe link

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Sam 26 Mai 2012 - 0:14

jocuri pe calculator...terapeutice...

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Lun 4 Iun 2012 - 9:32

patrate
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

linii
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

am postat model de foi cu patrate si linii...listati un exemplar si veti observa ca nu au marimea stas a caietelor de scoala, ci sunt un pic mai mari...potrivite pentru copii nostri cand invata sa scrie sau socoteasca, iar pe masura ce dobandesc dexteritatea de a scrie pe acest spatiu mai mare vor trece si la caietele care se folosesc la scoala

format A4 ies listate si se folosesc ca foi separate sau se pot lega intr-un caiet sa fie mai ordonat si sa existe continuitate intre exercitii

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Vin 8 Iun 2012 - 3:49

Scufita Rosie-cu pictograme Arasaac

Alba ca Zapada-cu pictograme Arasaac

sursa de unde am cules info:

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Sam 9 Iun 2012 - 1:34

un site util, cu multe materiale

Dati clic sus in dreapta pe bun venit si va apare in limba romana.

sursa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Sam 9 Iun 2012 - 22:58

WORKER Pogo Stick
acest bat de sarit este recomandat de terapeutii ocupationali, pentru ca ajuta pt autostimularile fizice (sarit), acoperind aceasta nevoie a copilului de a sari, intr-un mod adecvat, folosind o jucarie (personal inca nu l-am achizionat, nu cred ca s-ar descruca ai mei, fara riscul unor accidente dese)

WORKER Fliker 3
o trotineta deosebita, care ajuta la formarea echilibrului si altor miscari necesare pentru a o putea folosi...in plus e si pentru distractie

Perna pentru masaj
noi o folosim si cand stau la masa pentru o pozitie corecta pe scaun, dar si pentru stimulare senzoriala la talpi

Disc pentru balans

as fi dorit sa-l achizionez, deocamdata nu era in stoc, mi se pare util pentru miscarea de echilibru

SPORTline Yoga 1 kg
minge umpluta cu nisip, eu am luat de 1 kg sa o poata folosi ambii copii, pentru intarirea muschilor la brate

sunt multe mingi de fitness, netede sau cu tepi, rotunde sau in forma de aluna sau perna, precum si alte produse pentru miscare/gimnastica

Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 45
Localizare : PLOIESTI

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Lun 11 Iun 2012 - 22:54

un site unde gasiti diverse jocuri:
Sus In jos
camel

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Vin 15 Iun 2012 - 7:38

aici posteaza o mamica jucarii folosite, dar in stare buna, la preturi rezonabile
eu mi-am luat pentru diferite programe sau pentru recompense
dna. a fost serioasa si prompta in oferirea de informatii si expediere

datele dansei de contact le aveti acolo pe site
posteaza periodic noutati

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Sam 30 Iun 2012 - 11:19

Daca vrei ca micutul tau sa traiasca aceeasi experienta frumoasa, iata zece dintre cele mai populare jocuri pe care nu le va uita niciodata:

1. Tara, tara vrem ostasi! – La acest joc participa doua echipe, cu un numar care poate varia intre cinci si zece copii. Cele doua echipe se aseaza fata in fata, la o distanta destul de mare una fata de cealalta. O echipa incepe jocul spunand: “Tara, tara, vrem ostasi!”, iar cealalta raspunde: “Pe cine?”, dupa care este ales unul dintre membrii echipei adverse si i se striga numele.

Cel ales trebuie sa alerge cu putere si sa incerce sa rupa randurile formate ca un zid de echipa adversa (jucatorii formeaza zidul cetatii prinzandu-se de maini si tinandu-se cu putere). Daca cel ales reuseste sa rupa zidul, se intoarce la echipa lui si ia un “prizonier” din echipa adversa, iar daca nu reuseste, trebuie sa ramana in echipa adversa. Echipa castigatoare este cea care aduna cat mai multi ostasi.

2. Ratele si vanatorii – In cadrul jocului avem doi vanatori si mai multe rate. Vanatorii trebuie sa stea la cativa metri distanta intre ei, iar ratele la mijloc, intre cei doi. Vanatorii au misiunea de a-i “vana” pe copiii care joaca rolul ratustelor, aruncand cu mingea in ei. Daca sunt atinse, ratele trebuie sa iasa din joc.

Mingea poate fi lansata si cu piciorul, iar fiecare “vanat” are dreptul la trei vieti. Daca una dintre rate reuseste sa prinda de trei ori mingea, atunci ea poate lua locul unui vanator. Ultima “rata” ramasa este “vanatul” castigator.

3. Sticluta cu otrava – Pentru a juca acest joc, trebuie sa se stranga cat mai multi copii. Unul dintre ei este ales “sef”, iar acela spune “sticluta, sticluta cu…” (de exemplu: cu apa). Daca zice “sticluta, sticluta cu otrava”, atunci toti copiii trebuie sa fuga, iar cel care nu este prins este noul “sef”.

4. Sotronul – Se deseneaza pe trotuar, cu ajutorul cretei, “un omulet” numerotat din cap pana in picioare, pe care jucatorii trebuie sa sara intr-un picior. Se arunca o pietricica la fiecare numar in parte, iar pietricica trebuie luata inapoi cand se ajunge la casuta respectiva. Jucatorii nu au voie sa cada sau sa puna piciorul jos.

5. Baba oarba – Participantii la joc se aseaza in cerc. Conducatorul alege un copil pe care il leaga la ochi si il invarte, iar acesta trebuie sa ghiceasca pe cine a prins. Se continua jocul cu urmatorul copil.

6. Ursul doarme si viseaza – Copiii canta: “Ursul doarme si viseaza/ Ca papucii lui danseaza,/ Ce sa-i dam noi de mancare?/ Lapte dulce sau cafea?/ Sa prinda pe cineva.” Spre finalul cantecului, Ursul se trezeste si incearca sa recunoasca un jucator, pipaindu-l. Daca ghiceste, cei doi isi inverseaza rolurile: jucatorul devine Urs, iar Ursul se transforma brusc in jucator.

7. Da sau Nu – In cadrul jocului se pune o intrebare la care participantii nu pot sa raspunda cu “da” si “nu”. Daca fac acest lucru, ei primesc o pedeapsa. De exemplu, daca cineva intreaba “Ai fost la bunici?”, raspunsul trebuie sa fie “Am fost”.

8. 1, 2, 3 la perete stai! – Jocul se poate juca si in doi, dar cu cat sunt mai multi participanti, cu atat jocul este mai competitiv. Conducatorul sta cu fata la perete/zid, in timp ce restul participantilor sunt la 4-5 metri in spatele lui, aliniati. Scopul este sa ajunga la perete si astfel sa ia locul conducatorul jocului.

Persoana de la perete sta cu fata la zid si spune “1, 2, 3 la perete stai!” dupa care se intoarce spre participanti. Participantii trebuie sa se deplaseze cat mai repede spre zid atunci cand conducatorul jocului este cu spatele. Daca acesta vede vreun participant miscandu-se cand se intoarce cu fata de la perete, il pedepseste si-l intorce inapoi cu diverse masuri: “un pas de urias”, “un pas de pitic”, “o mamaliga rasucita”. Primul care ajunge la perete ii ia locul conducatorului de joc.

9. Mima – Jocul trebuie sa aiba un coordonator care sa spuna unuia dintre copii un cuvant. El trebuie sa transmita colegilor sai cuvantul fara a rosti nici un sunet,doar folosindu-si mimica, gesturile si miscarile.

10. Postasul – Unul dintre copii trebuie sa joace rolul postasului si sa aduca “o scrisoare” altui participant. Cel care a primit scrisoarea trebuie sa spuna de cine a fost trimisa, orientandu-se dupa indicatiile pe care i le-a dat postasul si sa-i faca pe ceilalti sa ghiceasca despre ce meserie este vorba.

Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 45

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Mar 3 Iul 2012 - 4:50

un site interesant cu materiale didactice pentru scolari...

Sus In jos
camel

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Mar 3 Iul 2012 - 5:48

nico, f util siteul...eu deja l-am bagat in uz..si i-am facut reclama si pe alte forumuri ...multumim de idee...topicul unde ai postat e locul potrivit...eu zic ca aici sa punem si linkuri de fise si de actv si info despre magazine de unde putem cumpara diverse...asa le gasim mai usor informatiile cand avem nevoie....eu de multe ori mi-am recitit vechile postari ca sa gasesc un link util, ca il pierdusem pe unde il aveam salvat in pc propriu

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Lun 23 Iul 2012 - 11:52

multe fise de lucru de descarcat, pe nivele de varsta si pe diverse arii

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Mar 24 Iul 2012 - 6:29

multe idei de jocuri

(multumesc gabi.b de pont, deja noi le "rumegam" si adaptam pt serile noastre de joc)

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Vin 27 Iul 2012 - 23:43

POVESTI

UN SITE CU IDEI DE ACTIVITATI

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Sam 28 Iul 2012 - 1:04

Vara este pentru joaca!

Copilul cu autism de regula nu invata sa se joace spontan, uneori nu intelege sensul jucariilor si deci, nici nu le prefera in jocul lor.

Pentru a atinge acest obiectiv, acela de a invata sa se joace si sa se bucure de joc, de obicei copilul invata in terapie sa imite actiuni, cu si fara obiecte, intai actiuni simple apoi inlantuite. Apoi invata sa ofere jucarii altor persoane, sa accepte obiecte oferite de altii, invata sa-si astepte randul, sa raspunda la dialoguri simple.

In acelasi timp se lucreaza la dezvoltarea limbajului, de la sunete, silabe, cuvinte, catre propozitii complete si fraze.

Daca este nevoie ii invatam pe copii sa se prefaca: in animalute, ca mananca, bea, se spala, conduc masina, ca vorbesc la telefon etc. Cand copilul a invatat aceste lucruri este timpul sa-l invatam jocuri mai avansate cu scenarii, de genul jocului de-a doctorul, de-a chelnerul, de-a bucatarul etc. Un scenariu implica atat actiuni, cat si dialoguri, si la inceput se defasoara ca intr-o piesa de teatru, mereu in acelas fel, cu aceleasi actiuni si dialoguri, motiv pentru care este important ca toti cei care se joaca cu copilul sa cunoasca scenariul. Cand se generalizeaza jocul, fiecare desigur poate sa improvizeze cum ii place.

Pentru a putea pune in actiune aceste jocuri avem nevoie de recuzita:

Set de bucatarie (aragaz, frigider, tigai, oale, fructe, legume, tacamuri, alte ustensile de bucatarie)

Set de doctor (halat, stetoscop, pastile de jucarie, retetar + pix, seringa, sirop, etc)

Set veterinar (halat, animale, stetoscop, apa, mancare etc)

Set de pompier (masina de pompier, costum, furtun, apa, casca, pistoale cu apa, etc)

Set de frizer (pieptan, perie, oglinda, manta, feon, accesorii pentru par , foarfeca – optional etc)

Set artist (microfon, bilete de spectacol, carnetel autografe etc)

Set aniversare/ petrecere (tort, coifuri, cadouri, confetti, tacamuri, pahare, muzica, felicitari – de confectionat pe loc, etc)

Set camping (un cearceaf mare cat un cort, lanterna, ghiozdan cu obiecte pentru picnic, saltea, gratar de jucarie etc)

Set bal mascat (masti, esarfe, costume, muzica, confetti, o tema etc)

Set pirati (sabii, pistoale (eventual cu apa) veste, bandane, uniforme, acoarele pentru pictat pe fata)

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Sam 11 Aug 2012 - 13:00

MOTRICITATE GROSIERA
40 de idei..la fiecare idee din lista daca intrati pe linkul activ, o sa vedeti mai multe fotografii si detalii

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Sam 11 Aug 2012 - 13:01

MOTRICITATE FINA
30 idei, fiecare cu fotografie explicita

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Sam 11 Aug 2012 - 13:06

POVESTI/PROMOVARE LIMBAJ

se decupeaza diferite personaje si obiecte din carti/reviste/pliante/jocuri incomplete etc si se lipeste pe spate la fiecare o mica portiune de banda magnetica ..iar apoi se pot inventa tot felul de scene pe baza carora copilul sa comenteze ce se intampla sau chiar sa-si inventeze el o poveste

bineinteles se pot face astfel de figuri magnetice si cu personaje din povesti clasice si copilul sa repovesteasca, adaugand cate un personaj intr-un anumit decor etc

deasemenea se pot face figurine pentru cantece...exemplu "in casuta din padure" sau "5 maimutele"..si copilul canta si pune cate o figurina pe tabla in functie de versurile cantecului

Data nasterii : 29/10/1980
Data de inscriere : 21/11/2010
Varsta : 36
Localizare : Galati

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Sam 18 Aug 2012 - 3:26

Pentru cei care folosesc in terapie clicker de mana si timmer, am gasit si la noi, variante la indemana oricui :

pt clicker de mana : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

pt timmer : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Noi le-am comandat deja si urmeaza sa ne pronuntam ulterior si asupra calitatii lor...[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
http://euluptcuautismul-tupotisamajuti.blogspot.com/
camel

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Sam 18 Aug 2012 - 5:34

matrite pentru turnat gips si alte materiale necesare pentru tablouri de gips

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Mar 28 Aug 2012 - 12:24

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Sam 1 Sept 2012 - 7:19

MULTE FISE DE LUCRU...in a doua parte a fiecarui fisier sunt si imagini fara denumirea scrisa in engleza

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Sam 1 Sept 2012 - 11:35

EMOTII

Data nasterii : 04/09/1970
Data de inscriere : 09/05/2011
Varsta : 47
Localizare : TG NEAMT

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Lun 3 Sept 2012 - 21:29

Camel ,imi poti sugera si niste materiale pt a-l ajuta pe Edi la adunare caci abia am reusit cu cifra 1 ,dar greu
Sus In jos
camel

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   Lun 3 Sept 2012 - 22:45

se incepe cu obiecte 3d identice, apoi se trece la 2d (cartonase)
adica folosesti margele la fel, cuburi la fel, boabe de fasole, creioane la fel, orice ai tu la fel (inclusiv mere sa zicem daca ai asa multe identice)

fa-ti pe un cartonas scris cu carioca groasa semnul de + si semnul de =

noi asa am facut:
am pus un cub rosu, apoi semnul +, apoi alt cub rosu, apoi semnul egal, apoi doua cuburi rosii...puse in linie
si asa am continuat pt adunarea cu 1, apoi cu 2, apoi cu 3

am facut asa pana la adunarea cu 3, folosind mai multe seturi de obiecte, ca sa generalizam
deja apoi am putut trece direct pe cartonase ...am refacut cu cartonase adunarea pana la 3 si apoi de la 4 incolo am introdus direct cu cartonase, fara sa mai folosim obiecte 3d (reale)

ulterior l-am invatat sa foloseasca si degetele cand aduna si socotitoarea

MesajSubiect: Re: materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri   

Sus In jos

materiale pt terapie: fise/arta/idei de jocuri
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 6 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Clinica virtuala :: Terapii :: Schimb de experienta.-
Mergi direct la: