Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Hiperkinetism

In jos 
AutorMesaj
Ruthi

Data nasterii : 22/02/1986
Data de inscriere : 24/08/2012
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Hiperkinetism   Vin 26 Apr 2013 - 6:44

Voi cum tratati copii cu tsa si hiperkinetici? Al meu, Dani, are 2 ani si 8 luni si este hiper hiperkinetic!! topaie non stop, ne da cu palma pe picioare, fund, loveste in obiecte cu palmele, in animale,copii absolut tot. alearga, bubuie usi, nu resuseste sa stea intr-o sarcina, de ex la terapie cand i se spune "mainile cuminti" si le tine asa in poala dar nu reuseste sa le tina mai mult timp ca incepe iar sa le fluture sa le duca la gura si nu este atent absolut deloc! Eu nu pot sa lucrez nimic cu el pentru ca nu sta locului.... ma distruge psihic.... imi doresc sa pot lucra cu el dar nu reusesc! va rog sa imi dati un sfat, un doctor care se pricepe, orice! Ma voi duce la Dna Grozavescu tocmai pe 6 iunie pentru un tratament ceva.
Sus In jos
anasperanta
Admin

Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 43

MesajSubiect: Re: Hiperkinetism   Vin 26 Apr 2013 - 9:17

in cazul fetei mele ,n-am reusit cu nici un fel de tratament sa diminuez hiperkinetismul...acesta a inceput sa dispara treptat, cu cresterea in varsta , am observat caci si preocuparile au inceput sa o ajute cand au inceput sa fie mai cu sens...cred ca dupa varsta de 9 ani am observat imbunatatiri pe latura aceasta a hiperkinetismului....inca mai sunt mici probleme...

Ruthi

MesajSubiect: Re: Hiperkinetism   Vin 26 Apr 2013 - 10:41

9 ani? Vai de mine daca dureaza atat! eu as vrea sa gasesc ceva homeopat daca ar exista. Nu gasesc nici un pediatru care sa ma ajute cu ceva.

am gasit asta:

Produse naturiste CaliVita eficiente in sindrom hiperkinetic cu deficit de atentie:

RHODIOLIN (Rhodiola rosea) - 2x1capsule/zi (dimineata si seara).

NONI (Morinda citrifolia) - 15 ml de 3 ori/zi sau 3x1 capsule/zi (dimineata, pranz si seara).

SUPER SOYA LECITHIN - 2x1 capsule/zi (dimineata si la pranz).

OMEGA 3 (ulei de somon) - 2x1 capsule/zi (dimineata si seara).

STRESS MANAGEMENT B COMPLEX - 2x1 tablete/zi (dimineata si seara).
Sus In jos
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Varsta : 48
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: Hiperkinetism   Vin 26 Apr 2013 - 11:14

Te-ai gandit sa ii redirectionezi energia? Adica sa cumperi o trambulina mica de camera, sa-l pui sa sara pe o minge de fitness, in fata unei oglinzi, in timp ce numarati ...
Cu produsele de mai sus, ar trebui sa le ia sub supraveghere, de exemplu ultimul produs contine si b complex care agita destul de tare ...homeopatia e o stiinta separata si trebuie cautat un medic homeopat pentru asta, pediatrul nu te poate ajuta. Si cred ca un tratament homeopat v-ar putea ajuta, dar sper ca stii ca se intinde in timp. Adica trebuie sa ai rabdare ca sa vezi efecte..
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
Ruthi

MesajSubiect: Re: Hiperkinetism   Sam 27 Apr 2013 - 2:56

Da, Gabi minim 3 luni... ma gandeam sa ii iau trambulina pentru ca ii place sa sara dar am vazut la el ca atunci cand il agit, cand ne jucam parca apas pe un buton si incepe si mai rau cu hiperactivitatea. O sa-i iau sa vad poate reusim cumva, si la piscina. Se trezeste la 8 dimineata, merge la gradi destul de mult pe jos dus si intors, mai ramanem afara si la amiaza tot nu doarme, plus terapia de la 4. Si o sa ma duc si la un homeopat. Gabi, tu nu ai avut problema asta?
Sus In jos
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Varsta : 48
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: Hiperkinetism   Sam 27 Apr 2013 - 5:35

Nu nu am avut dar stiu ca se diminueaza cu saritul , balansat ..
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
anasperanta
Admin

Data nasterii : 18/06/1974
Varsta : 43

MesajSubiect: Re: Hiperkinetism   Sam 27 Apr 2013 - 5:54

A mea copila...pana seara tarziu avea energie ,nici nu dormea la pranz ..nici acum nu doarme, dar nu mai e cum era...
ruthi eu ma bucur ca fetita mea sa mai linistit ca exista aceasta sansa odata cu cresterea ei,caci simteam ca nu mai pot...simt si eu acum ca am un copil cumintel...
stii ce cred eu ca hiperkinetismul are perioada lui de manifestare...si cred ca aceasta afectiune isi face damblaua si nu prea poti opri si cand nu te mai astepti incet incet dispare...si chiar dupa o perioada iti dai seama ca unele lucruri negative nu le mai face...tu ca parinte sa rezisti, sa ii ocupi timpul ,sa il opresti cat poti tu indreptand-ul spre ceva cu sens..si ai sa vezi ca veti iesi din impasul acesta...

Ultima editare efectuata de catre anasperanta in Dum 28 Apr 2013 - 6:14, editata de 1 ori
Sus In jos
http://autism.forumactual.com
elee

Data nasterii : 12/03/1977
Data de inscriere : 15/09/2010
Varsta : 40

MesajSubiect: Re: Hiperkinetism   Dum 28 Apr 2013 - 5:10

Cumpara saltea, noi suntem la a treia care deja e pe duca, prima i-am cumparato la 2 ani, nu se reduce hiperkinetismul cu salteaua, dar macar nu mai rupe salteaua de la pat, capata un bun echilibru, face miscare cu scop, al meu si acum sare pe saltea, e neobosit, cand era mic topaia si o ora fara oprire, nu obosea, asa cum au zis fetele agitatia se diminueaza cu varsta.
Sus In jos
Ruthi

MesajSubiect: Re: Hiperkinetism   Dum 28 Apr 2013 - 10:26

Multumesc! Da, toata lumea spune ca odata cu varsta se diminueaza... abia are 2 ani si 8 luni :) am de asteptat... o sa incerc si ceva sa il mai potoleasca ca asa ar invata mai bine ceea ce face la terapie si cu noi. Ii iau si saltea
Sus In jos
nico_g

Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 45

MesajSubiect: Re: Hiperkinetism   Dum 28 Apr 2013 - 22:17

Teoria spune că manifestările din gama A.D.H.D. se atenuează până dispariţie după vârsta de 6 ani. Abia atunci, în cazul în care mai persistă, se face tratament. Altfel rişti să îl "linişteşti" şi pe partea de achiziţii, pentru că nu există tratament specific pe motor şi specific pe celelalte arii. La fel cum stimulantele pe care le primesc copiii noştri gen encefabol, tanakan, tonotil, B-uri, îi stimulează din păcate şi pe motor şi atunci chiar nu te mai înţelegi cu ei din cauza agitaţiei. Singurul tratament care merge direct la cauză şi reglează doar ce este în neregulă este cel homeopat. Dar homeopat adevărat, nu naturist gen Calivita etc. Se poate da fără limită de vârstă (eu am dat copilului meu de la 2 ani şi 3 luni şi a fost punctul de plecare pentru tot ce am realizat, mult sau puţin, ulterior).

Mai e o "nuanţă" de discutat: diferenţa dintre a fi hiperkinetic şi a avea stereotipii, autostimulări motorii, între a fi "iepuraşul Duracell" de când deschide ochii până adoarme seara târziu, sau a fi energic (ca mulţi alţi copii) dar receptiv la toate propunerile de activitate sau, (şi aici e marea problemă) de-a dreptul de necontrolat când este frustrat, stresat, plictisit, flămând, este forţat să facă o sarcină pe care nu o suportă şi atunci face anumite gesturi, mişcări repetitive din care nu poţi să îl întrerupi.

Exemplu, tot copilul meu, în ultimii ani a devenit chiar foarte liniştit însă, când e frustrat, supărat, flămând, nu are chef de lecţii sau ştie că nu poate să facă temele sau este obosit psihic sau (paradoxal) fizic, aleargă pe diagonala apartamentului (să fie distanţa mai mare) ţopăind şi bătându-se cu palmele pe coapse sau burtă sau făcând anumite mişcări stereotipe din mâini, sau stând la masă, în timp ce scrie şi nu are chef, se freacă la nas, la ochi, foieşte un capac intre degete etc. Dacă desenează sau scrie ce vrea el, e foarte liniştit.
Sus In jos
Ruthi

MesajSubiect: Re: Hiperkinetism   Lun 29 Apr 2013 - 10:25

El nu poate sta in sarcina ca se tot ridica si isi duce degetele la gura, cand topaie da din manute si are o problema cu batutul...ne da cu palmele peste picioare si fund.Nu stiu cum sa fac sa-i scot asta, ca tot ai pomenit de stereotipie motorie, asta e clar!loveste cu palmele in usi si cam tot ce prinde copii, catei.
Sus In jos
daidai

Data nasterii : 28/07/1981
Data de inscriere : 12/04/2011
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: Hiperkinetism   Mar 30 Apr 2013 - 6:38

Buna,Elena,

Daca doresti un medic homeopat bun,te sfatuiesc sa mergi la d-nul dr.Naghiu,mie mi l au recomandat fetele tot aici si le sunt recunoscatoare.Intr adevar,tratamentul este de durata,dar nici nu ti dai seama cat de mult ajuta!
Antonia face in iunie 4 anisori,mergem la el de 2 ani si un pic,nu mai fuge incontinuu,doarme mult mai bine si este mult mai atenta.
Sus In jos
Ruthi

MesajSubiect: Re: Hiperkinetism   Mar 30 Apr 2013 - 12:34

Gata avem programare pentru joi seara :) noaptea doarme f bine deoarece pica lat daca e toata ziua in priza. va povestesc dupa.
Sus In jos
madalina84

Data de inscriere : 18/06/2014

MesajSubiect: Re: Hiperkinetism   Mier 18 Iun 2014 - 23:07

Buna Elena.D. ce mai face Dani? Urmati un tratament ceva? Si baietelul meu e f energic si merge la logoped, are 3 ani jumate si nu spune decat cateva cuv simple, gen mama, apa, uite, hai, pa.
Sus In jos
monica1968

Data de inscriere : 05/10/2011

MesajSubiect: Re: Hiperkinetism   Mar 29 Iul 2014 - 0:18

Sunt curiosa elena D. ce   tratament ti=a dat Dr Grozavescu.  Multumesc
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Hiperkinetism   

Sus In jos

Hiperkinetism
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Jurnalul copilului meu. :: Intrebari necesare pentru copil.-
Mergi direct la: