Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiti | 

Buna ziua !

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Onutza

Data nasterii : 14/10/1976
Data de inscriere : 09/03/2013
Varsta : 40

MesajSubiect: Re: Buna ziua !   Sam 9 Mar 2013 - 0:25

Buna ziua ! citesc si-mi curg lacrimile gandindu-ma la cati parinti sunt nevoiti sa "se intalneasca" pe acest site cu astfel de discutii ! La fel ca si multi altii si noi din pacate am primit aceasta veste , faptul ca ar putea suferi de Autism ! Sunt total confuza de unele lucruri , in sensul ca noi am aflat cand baiatul nostru Daniel are deja 10 ani . Suntem in Germania , situatia e mai diferita (spre norocul) nostru dc pot zice asa , pentruca terapia care urmeaza va fi la o scoala speciala si costurile sunt prin casa de asigurari . Chiar si asa , e foarte greu pentru noi sa acceptam asta . Daniel a fost un copil ok pana am ajuns aici in Germania . Avea 4 ani si totul era ok , dar de cand a calcat pentru prima oara in gradinita a "amutit" pret de 2 zile . Socul de nou , de alta limba , de alta gradi si alte Doamne aducatoare care nu-l luau in brate , nu-l mangaiau si nu-l ajutau cand avea nevoie a fost prea mare pentru un copil de 4 ani .Nu ne-am dat seama ca el nu a vb si s-a interiorizat cumplit . Am schimbat 3 gradinite si acum 2 scoli . Problema a plecat de la faptul ca plangea f mult la scoala si devenea nervos , uneori autoagresiv . Roteste lucruri in maini , repeta obsesiv anumite lucruri . Am fost la psihologi si la psihiatrii si iata verdictul Autism Atipic . Am inceput sa caut pe internet , ceea ce ma uimeste este faptul ca Daniel , a vb dintotdeauna , acum vb engleza , germana si romana , socoteste , scrie perfect , citeste in romana si germana dar totusi nu inteleg cum poate fi Autism ce are el ? Lamuriti-ma va rog cum e cu treaba asta pe care eu nu o numesc boala ci o stare a copilului care sper sa nu fie permanenta . Nu stiu, orice astept sa-mi spuneti voi cate ceva , noi suntem disperati ! Va voi tine la curent cu ce se intampla la noi si ce terapii va face Danutzu ! Pe curand !
Sus In jos
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 47
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Buna ziua !   Sam 9 Mar 2013 - 1:42

Nu stiu ce sa zic , practic e imposibil , cel putin eu nu am auzit pana acum ca un copil sa nu aiba nici un semn pana la 4 ani si la 4 ani dintr-un motiv anume sa se transforme in autism . Poate e altceva , e foarte greu de zis asa de la distanta nevazand copilul . Poate e si bariera de limba care face ca diagnosticul sa fie gresit . Autismul are ,,semne" de la nastere , in primele luni , in primul an de viata sau dupa un an jumatate se instaleaza brusc , dar la patru ani fara absolut nici un semn anterior nu stiu daca e autism . Daca ai timp sa-l descrii mai bine pe Danutz , fa-i un Jurnal al copilului si descrie-l acolo poate ne dam seama . Mult curaj!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
monica1968

Data de inscriere : 05/10/2011
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Buna ziua !   Dum 10 Mar 2013 - 23:02

nici eu nu cred ca e autism.. a avut un soc cand a plecat din tara... tr vazut si de alti medici. ... cred ca e vb de altceva... poate ar fi bine sa vii cu el in rom ssi sa -l mai vada si de pe aici altii. poate un homeopat
Sus In jos
Onutza

MesajSubiect: Re: Buna ziua !   Dum 10 Mar 2013 - 23:10

Doamne ajuta sa fie asa ! Sunt f confuza , copilul e intr-o Clinica de specialitate acum , o sa vedem ce va urma . Diagnosticul a fost pus de aceasta Clinica dupa ce l-au analizat 6 saptamani fara mama si fara tata langa el . Initial a stat cu un baietel in camera , dupa un joc cand Danut a pierdut s-au certat copii intre ei , al meu a devenit nervos si au observat o autoagresiune la el. Apoi stereotipurile care le are mai fregvent . Stiam ca roteste in maini fel de fel de obiecte , ca isi fixeaza privirea , ca se joaca singur , aranjeaza perfect masinutele de la cea mai mica la cea mai mare si nu ne permite sa le deranjam . pe de alta parte e un copil care vb mult , face ce ii spun , scrie socoteste etc . Nu inteleg de unde Autism ! Nu stiu nici ce sa mai gandesc , de vb nu am cu cine , nu am povestit nimanui de acasa despre asta . :((((
Sus In jos
Onutza

MesajSubiect: Re: Buna ziua !   Dum 10 Mar 2013 - 23:12

Acum Danutz sta intr-o camera (salon) singur .
Isi face prieteni doar pentru scurta durata .:(
Sus In jos
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Varsta : 47

MesajSubiect: Re: Buna ziua !   Lun 11 Mar 2013 - 0:02

Onutza deja ne spui mai sus de stereotipii , despre rotirea mainilor si despre aliniatul obiectelor . Faptul ca vorbeste mult nu exclude autismul . Faptul ca se joaca singur , e iar ,,suspect" . Autismul nu e ceea ce se credea pe vremuri adica un copil cu autism , se uita pe pereti se leaga se loveste nu vorbeste...Autismul e un intreg spectru , nici un copil nu seamana cu altul desi au multe in comun . Poate la voi e o forma de tulburare foarte usoara ..neavand un alt copil si fiind pe alte meleaguri poate n-ai fost destul de atenta punand totul pe seama neadaptarii lui . Inca nu stiu ce sa-ti zic

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
anasperanta
Admin

Data nasterii : 18/06/1974
Varsta : 42

MesajSubiect: Re: Buna ziua !   Lun 11 Mar 2013 - 5:57

Onutza eu cred ca copilul tau are autism ,o forma mai usoara aspenger ..dar ptr ca a vorbit bine inca de la inceput nu ai luat in considerare semnele autismului caci dealtfel nici nu ai stiut despre autism nimic...citeste despre autism ,scrie-ne .. caci eu sunt de parere ca de la 4 ani nu cred ca sa instalat autismul...

iulia

Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 49

MesajSubiect: Re: Buna ziua !   Lun 11 Mar 2013 - 9:54

Autoagresiunea, rotirea mainilor,aliniatul obiectelor, vorbirea ecolalica adica repetarea obsesiva a unor cuvinte si scoase si nescoase din context, faptul ca se joaca singur,stereotipii de comportament sau actiune,cuvinte gesturi,orice SUNT semne ale autismului!Faptul ca vorbeste mult si corect indica Asperger,asa ca dupa parerea mea copilul prezinta semne de autism atipic sau asperger.Nu imi dau seama cum au aparut mai tarziu aceste semne, asta e marea mea intrebare, sincer nu imi vine sa cred ca nu au aparut mai devreme si voi nu le-ati observat.......(nu vreau sa fiu dura) dar chiar imi vine greu sa cred ca nu a prezentat aceste semne mai devreme.
Sus In jos
Onutza

MesajSubiect: Re: Buna ziua !   Lun 11 Mar 2013 - 13:28

La fel de socata si confuza sunt si eu , Danut a trecut prin cresa ,gradi Step-by -Step in Romania , apoi de la 5 ani a schimbat 3 gradinite si 2 scoli in Germania pana in prezent . Tocmai de aceea m-am inscris aici sa incerc sa schimb pareri si sunt sincera cu mine si cu oameni care impartasesc orice experienta de acest fel. Nu e vb ca nu am observat noi e vb ca si in Ro (la gradi) sunt psihologi si aici nu ne-a spus nimeni despre Autism . Gradinitele si scolile l-ar fi observat . Zic eu ! Cat despre rotit obiecte si repetat ...face aceste lucruri numai cand e stresat nu a facut dintotdeauna nu-mi aduc aminte sa fi facut asta cand eram inca acasa .... In fine , ce sa va mai zic , singurul lucru care mi-l doresc este sa nu mai fie niciun copil afectat , niciodata ! Imi doresc sa dorm noaptea si sa ma lamuresc odata despre ce se intampla . :( O noapte linistita si Doamne ajuta tuturor ! Pe curand ! :(
Sus In jos
anasperanta
Admin

Data nasterii : 18/06/1974
Varsta : 42

MesajSubiect: Re: Buna ziua !   Lun 11 Mar 2013 - 21:50

Onutza nu te intrista noi am vrut sa intelgem de ce nu a fost vizibil autismul....dar cert e ca acum in prezent are elemente care indica autismul clar...parintii de pe acest forum au obsrvat autismul la copii lor de la 1an ,1,5ani,2ani...maxim 3 ani...cazul baietelului tau cred totusi ca e mai usor ca se incadreaza la autism inalt functional sau aspenger...deci sunteti oricum mai bine...uite de ex fetita mea crina(11 ani) are autism moderat..e trist dar multumesc lui Dumnzeu ca o am si asa... suntem aici ca sa vorbim despre problemele noastre si sa ii recuperam cat mai mult, nimeni nu isi doreste dar trebuie sa vorbim despre autism caci exista.

Onutza

MesajSubiect: Re: Buna ziua !   Mar 12 Mar 2013 - 0:05

Asa este . E greu oricum ar fi ! Si ce sa zic ne gandim cu totii si la viitorul lor , la cum vor fi priviti in societate si cum vor fi institutionalizati . Ma doare sufletul si mi-e f greu sa stiu ca sufera copii nostrii . O sa citesc despre Aspenger , e totul nou pentru noi , nu stim nimic . Parca am trai in intuneric !:( O zi faina si Doamne ajuta tuturor !
Sus In jos
daidai

Data nasterii : 28/07/1981
Data de inscriere : 12/04/2011
Varsta : 35
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: Buna ziua !   Mier 20 Mar 2013 - 0:02

Onutza,buna,
Doamne ajuta!Suntem aici impreuna,stai linistita,este doar o etapa mai grea din viata...cu totii am trecut prin asa ceva de cd am aflat despre autism la copii nostrii...insa cu ajutorul lui Dumnezeu,cu informatiile de aici,vei trece mult mai usor!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
Sus In jos
Onutza

MesajSubiect: Re: Buna ziua !   Mier 20 Mar 2013 - 1:50

Multumesc de incurajari ! Ce sa zic , suntem in continuare ravasiti , de curand am facut copilului un examen ...un magnetomograf . L-a scanat o jumatate de ora , asteptam rezultatele . Nu stiu ce sa zic ! Tot citesc de alte cazuri si imi zic ca nu e corect sa suferim , noi parintii . E cruda viata cu astfel de chin. Nu am cuvinte sa va spun cum e sa fii departe de casa si de cei dragi si atunci cand vb la tel cu ai nostrii in tara sa l-e spunem ca "suntem bine" . Nu , nu suntem bine deloc . In fine....:( O zi buna sa aveti si Doamne ajuta !
Sus In jos
Ruthi

Data nasterii : 22/02/1986
Data de inscriere : 24/08/2012
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Buna ziua !   Vin 3 Mai 2013 - 1:55

Buna Onutza! Eu am citit intr-o carte in care era specificata si Tulburarea dezintegrativa a copilariei care se manifesta mai tarziu, copilul isi pierde abilitatile dobandite dar al tau vorbeste! deci nu si-a pierdut aceasta abilitate. Cum au spus ceilalti parinti mai este si Asperger. Poate s-a produs o ruptura ceva, cand v-ati mutat.
Asa ca idee iti pun acest link.
.http://www.sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/tulburarea-dezintegrativa-a-copilariei_9450

Mult curaj, capul sus si nu va dati batuti! Sanatate multa!
Sus In jos
AdrianaE

Data nasterii : 14/01/1970
Data de inscriere : 28/06/2013
Varsta : 46
Localizare : BRAILA

MesajSubiect: Re: Buna ziua !   Vin 28 Iun 2013 - 0:35

Un pic neclar.Sunt totusi 6 ani ...In acest timp ati revenit in Romania?A fost sesizata vreo modificare de comportament?Intreb in ideea unui soc emotional suferit de copil...

AdrianaE
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Buna ziua !   Astazi la 11:45

Sus In jos

Buna ziua !
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Sa facem cunostinta.-
Mergi direct la: