Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiti | 

o noua poveste

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
dorut

Data de inscriere : 12/11/2012

MesajSubiect: o noua poveste   Lun 12 Noi 2012 - 6:08

Buna! Desi mi-ar fi placut sa va cunosc intr-un alt mod, poate la o discutie despre moda[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] sau despre filmul preferat, "zarurile" sunt aruncate si diagnosticul copilului nostru m-a adus aici, la discutii despre terapii, medicamente, stereotipii etc. Dar ma bucur ca v-am gasit si mai ales ca am putut afla informatii care ne-au ajutat sa vedem din timp problemele copilului nostru[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]. Avem un baietel de 2 ani, care are diagnosticul de TSA. Totul a inceput in jurul varstei de 1 an, cand am observat ca baiatul nu arata cu degetul, nu pare sa inteleaga prea multe din ce-i spunem, raspunde sporadic la nume etc. La inceput au fost suspiciuni, dar cautand pe net si citind ne-am dat seama ca ceva nu-i in regula. Desi la 1 an spunea vreo 10 cuvinte, se uita la bec sau ursulet cand il intrebai unde sunt, se intorcea imediat cand ii spuneam "uite ce are mama" , era prea putin fata de ce vedeam la alti copii. Am trecut socul si ne-am prezentat la medic, la 1 an si o luna, care ne-a confirmat existenta elementelor autiste. De atunci, am inceput "terapia" prin joc, sub intrumarea unui terapeut care venea o data pe saptamana si ne explica cam ce sa facem cu el. Evolutia a fost spectaculoasa, acum la 2 ani, vorbeste binisor, arata cu degetul pe carti si atunci cand vrea ceva, raspunde la intrebari, stie cateva poezii, stie culorile (vreo 9), stie sa numere pana la 10, intelege ce-i spunem si executa comenzi, se joaca simbolic etc, deci stie cam ce trebuie pentru un copil de varsta lui. Dar, caci fiecare poveste de aici are si un dar, nu este sociabil, nu mananca singur, ba mai mult nu vrea sa manance decat de la mine, are un meniu restrans, are stereotipii gen fluturat din maini sau mers pe varfuri, vorbeste si ecolalic, tipa atunci cand nu-i convine ceva etc. Cam asta este povestea noastra![Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
Sus In jos
Anna1984

MesajSubiect: Re: o noua poveste   Lun 12 Noi 2012 - 6:22

Buna din nou. Acum am inteles cum sta treaba la voi, eu am fost speriata de bombe si nu era cazul. pe masura ce Stefan a crescut si a evoluat fara terapii sau altceva, m-am linistit. Nici al meu copil nu a aratat de la 1 an cu degetul, asta nu-i o regula ca fix la 1 an trebuie sa arate. a aratat dupa 1 an dar a facut-o singur si a venit de la el lucrul asta. Stefan este sociabil, se joaca cu copiii, ii intreaba: cum te cheama? are un amic preferat si tot timpul il striga pe-afara: matei, ce faci? hai aici. stie sa-ti spuna tot ce a vazut, unde a fost, cu cine s-a intalnit si ce a vorbit cu persoana respectiva. mananca foarte bine, la 2 ani jumate are 17 kg si nu a avut niciun fel de stereotipii. asta diferenta intre ei, am insirat cat mai detaliat ca sa-ti faci o idee. a renuntat complet la ecolalie, limbajul este spontan. de tipat mai tipa si el dar nu cred ca e foarte relevant asta, deja intervine varsta si accesele de furie specifice. eu sper ca micutul tau sa evolueze cat mai bine si sa aiba parte de mult succes. as vrea sa te pot ajuta mai mult dar nu stiu cum, repet, am fost un caz norocos.
Sus In jos
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 47
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: o noua poveste   Lun 12 Noi 2012 - 11:12

BUna..dorut..poate ar fi mai indicat sa-ti pui un nume ..mi se pare ca esti mamica, nu? Sau esti tatic? daca esti tatic atunci poate ramane dorut ..Nu ne-ai scris de unde esti, sau n-am vazut eu..daca ai deja un diagnostic la o varsta atat de frageda desi pare paradoxal eu ti-as zice ca e...bine adica poti sa te pui pe treaba sa faci terapie cu copilasul tau, caci sansele de recuperare sunt foarte mari la varsta asta. pe de alta parte daca i-au pus deja diagnostic inseamna ca e vizibil tot si a fost usor pentru medc sa puna diagnosticul. Ai fost si la un psiholog? el ti-a recomandat terapia? Cam multe intrebari ...recunosc, dar m-ai facut curioasa

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
dorut

MesajSubiect: Re: o noua poveste   Lun 12 Noi 2012 - 11:30

Multumesc Anna1984 pentru raspuns! Nici noi n-am facut terapie efectiva, ci doar o stimulare mai intensiva, adica nu prea l-am mai lasat singur ci am inceput sa ma joc f.mult cu el. Asa a invatat f. multe pentru varsta lui, de la partile corpului pana la puzzle-uri, deci la noi partea cognitiva este spre partea superioara (are un vocabular pentru 3.5ani). Speram sa recuperam si pe partea de sociabilitate si autonomie, de aceea am si intrat aici sa ma pot inspira de la fetele de aici. Mergem deja la o gradinita particulara, avand doar 2 ani nici nu puteam la una de stat, dar nu mananca acolo datorita problemelor cu mancarea. Acum dilema noastra este daca n-ar trebui totusi o terapie mai serioasa pentru asta. Ma bucur ca la voi problema a trecut de la sine![Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
Sus In jos
dorut

MesajSubiect: Re: o noua poveste   Lun 12 Noi 2012 - 11:50

Buna Gabi! Asa-i nu m-am prezentat [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]... ma numesc Violeta si sunt mamica[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]. Suntem din Timisoara si aici am fost la un medic de psihiatrie pediatrica, care ne-a confirmat banuielile noastre, cum ca prezinta elemente de autism. Ne-am dus periodic la control pentru a-i urmari evolutia, care este spectaculoasa, dar elemente tot mai are. Pentru cine nu cunoaste nimic despre autism, totul pare in regula, dar noi am citit mult pe tema asta si vedem "nuantele". De exemplu cand ma duc la gradinita sa-l iau, copiii imi arata ce au facut, sunt dornici sa impartaseasca cu cineva, pe cand baiatul nostru nu face asta decat foarte rar, nu imita alti copii si nici nu le cauta compania. Acum dupa 2 luni de gradinita mai pomeneste de copiii de acolo (ii stie dupa nume) si spune ca s-a jucat cu ei. Terapia la noi a fost prin joc, foarte mult joc si tot timpul prezenta unui adult care sa-l indrume. Daca il lasam singur, se joaca chiar si simbolic, dar destul de repetitiv, deci inca mai trebuie "ghidat". In rest invata natural, fara prea mare efort (stia culorile de la 18 luni) mai ales daca stii cum sa-i prezinti, sa fie interesant pentru el, are memorie foarte buna, ii place sa "citeasca" pe carti, adica sa povesteasca imaginile, este afectuos si-i plac mult jocurile gen ascunselea. Stim ca este mic si multe sunt posibile la varsta asta, de aceea ne si bucuram ca am sesizat din timp si am si actionat, dar ne este frica si de regresii sau stacnari.
Sus In jos
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 47
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: o noua poveste   Lun 12 Noi 2012 - 12:02

Violeta , Timisoara e un oras mare cu multe posibilitati si trebuie sa urmaresti impreuna cu medicul si cu un psiholog bun evolutia copilului chiar daca aparent e ok .Repet ceea ce poti face acum este foarte mult daca ai ai un terapeut bun dar , intodeauna parintii hotarasc daca iau masuri suplimentare (terapie , homeopatie sau altceva) , deci evolutia lui va depinde si de hotararile voastre , asa ca eu daca as fi in locul tau as cauta un psiholg bun care sa-l evalueze odata la trei luni si daca ceva merge rau sa ia masuri impreuna cu voi , daca nu ...atunci va fi si mai bine... Pupic si apopo Timisoara e frumoasa ...Like.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
dorut

MesajSubiect: Re: o noua poveste   Lun 12 Noi 2012 - 13:07

Gabi, am inceput sa ducem copilul de 2 ori pe saptamana, cate o ora, la un centru de recuperare (acolo l-a vazut si un psiholog), dar ne intrebam daca n-ar trebui sa facem mai mult. In rest, facem noi cu el acasa, de aceea tot citim si ne documentam. Pana acum n-am optat pentru ABA, caci el a invata usor, dar daca vedem ca nu evoluam pe celelalte arii (socializare, autonomie) probabil ca ne vom gandi si la ABA. Am apelat si la un homeopat, dar abia am inceput tratamentul, deci nu putem vorbi de rezultate.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: o noua poveste   Astazi la 6:16

Sus In jos

o noua poveste
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Sa facem cunostinta.-
Mergi direct la: