Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiti | 

Recomandare coordonator roman

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Dalya

Data de inscriere : 19/09/2012

MesajSubiect: Recomandare coordonator roman   Mier 19 Sept 2012 - 6:00

Buna tuturor,

Sunt in curs de a-mi forma o echipa de terapeuti plus coordonator si v-as ruga mult de tot sa-mi recomandati un coordonator roman, daca se poate, nu conteaza din ce parte a tarii este, doar sa fie foarte bun, indiferent de costuri. Daca cunoasteti coordonatori care chiar au obtinut rezultate foarte bune cu copiii sau poate chiar au reusit sa-i recupereze, va rog, dati-mi niste nume, pentru ca nu-mi pot permite sa fac o alegere gresita, asa cum nimeni, de fapt, nu-si poate permite sa piarda timp pretios incercand pe unul sau pe altul, vreau sa merg la sigur. Nume de coordonatori gasesti peste tot pe internet, dar, nu stiu in cine pot sa am incredere. Daca vreti ca aceste informatii sa fie confidentiale, puteti sa-mi scrieti si pe privat. Va multumesc.
Sus In jos
camel

Data de inscriere : 31/07/2010

MesajSubiect: Re: Recomandare coordonator roman   Mier 19 Sept 2012 - 6:07

spuneti totusi in ce zona locuiti, fiindca sunt coordonatori buni, dar tocmai pentru ca sunt foarte solicitati, nu se deplaseaza oriunde...ci aleg sau aproape de locul unde stau ei, mai ales daca au si copii cu care lucreaza individual...sau aleg locuri unde au si alte cazuri si vor sa rezolve la un drum 2-3 instructaje succesiv....caci nu e vorba numai de bani si la ei, ci si de timp si organizare, tocmai fiindca sunt solicitati

Data de inscriere : 19/09/2012

MesajSubiect: Re: Recomandare coordonator roman   Mier 19 Sept 2012 - 8:05

Sunt din Caras-Severin. Eu am inteles ca sunt coordonatori care lucreaza prin videoconferinte si evalueaza chiar si copilul prin intermediul diferitor filmulete (de la terapie si nu numai) si atunci nu mai e nevoie sa se deplaseze la fata locului sau viceversa. Sa zicem ca ne-am duce pana la Bucuresti la coordonator la evaluare si copilul ar fi intr-o forma foarte proasta in ziua respectiva sau chiar si in urmatoarea: coordonatorul nu ar putea evalua obiectiv copilul si programele pe care le-ar face tinand cont de aceasta evaluare nu ar fi potrivite pentru el. Cred ca o parere mai obiectiva si-ar putea face vizionand mai multe filme cu copilul si discutand cu parintii, deci nu e neaparat nevoie sa-l vada personal, de aceea spuneam ca nu am nicio problema cu coordonarea la distanta prin videoconferinte. Bine, ar fi o varianta. Ma intereseaza sa am un coordonator bun, nu unul cat mai aproape de mine, poate chiar unul BCBA, daca e cumva mai bun ca unul neacreditat.
Sus In jos
camel

Data de inscriere : 31/07/2010

MesajSubiect: Re: Recomandare coordonator roman   Mier 19 Sept 2012 - 9:09

din experienta proprie va spun ca sunt aspecte care nu pot fi observate pe filmare....in general coordonarile se fac personal, prin observarea copilului in toate mediile unde el ajunge (acasa in terapie, in interactiunea cu familia, in interactiunea cu copiii in spatiile de joaca, la gradinita/scoala daca frecventeaza, in magazine sau alte locuri publice)

o coordonare poate sa dureze ca timp de la 6-8 ore intr-o zi, coordonatorul venind cu o frecventa de 1 luna...alta alternativa fiind coordonare la 3 luni si vine pentru 2-3 zile consecutive....si se evalueaza atat copilul, cat si echipa care lucreaza cu el.....bineinteles, in acest interval de 3 luni, daca este cazul se poate pentru anumite aspecte comunica cu coordonatorul si pe net...prin videoconferinte pe skype de obicei

este o diferenta intre evaluare si coordonare....evaluarea se face la inceput si apoi la anumite intervale, cand evolutia copilului a trecut de anumite praguri...iar coordonarea se face continuu, adica verificarea nivelului unde s-a ajuns cu programele in lucru si introducerea de noi programe, precum si rezolvarea de orice probleme nou aparute (pe comportament, autostimulari, stereotipii)

o sa va trimit pe privat o lista de contacte, ramane la decizia dvs daca le folositi sau nu

MesajSubiect: Re: Recomandare coordonator roman   Astazi la 11:42

Sus In jos

Recomandare coordonator roman
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Jurnalul unui parinte. :: Diverse.-
Mergi direct la: