Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Dieta fara cazeina si gluten. Mit sau adevar???

In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Ruthi

Data nasterii : 22/02/1986
Data de inscriere : 24/08/2012
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Dieta fara cazeina si gluten. Mit sau adevar???   Vin 24 Aug 2012 - 13:34

Buna, nu stiu daca mai este deschis acest subiect, eu nu l-am gasit asa ca o sa scriu aici.Voi ati auzit sau ati incercat dieta fara cazeina si gluten? Am auzit ca ar avea rezultate si ma gandesc serios sa o incerc.

Se considera, in prezent, ca beta-CM7(Proteina din lapte) ar fi principalul promotor al simptomelor din autism.

Teoria exorfinica a autismului a condus la formularea unor directii terapeutice, care au dovedit eficienta teraputica, in sensul ameliorarii simptomatologiei:

- the Sunderland protocol – o dieta care exclude treptat sursele de cazeina si gluten din alimentatie; rezultatele apar de regula la 3 saptamani dupa intreruperea cazeinei si 3 luni dupa eliminarea glutenului din alimentatie.

- corectarea disfunctiei de metabolizare a proteinelor/peptidelor, prin administrarea produse enzimatice sau agenti genomeceutici. Agentii genomeceutici sunt nutrienti naturali, care pot influenta structura unei gene sau transcriptia produsului genei respective, sau cantitatea in care este generat acesta. Astfel, s-a constatat ca galactoza determina cresterea expresiei enzimei DPP-IV in celulele epiteliale, favorizand in acest fel scindarea exorfinelor la peptide mai mici, inactive (3).

Alte disfunctii neurologice si comportamentale. In plus fata de observatiile realizate la copii cu autism, s-au inregistrat o serie de modificari ale profilului de absorbtie a exorfinelor si la pacienti cu alte afectiuni neurologice si comportamentale. Astfel, la adulti diagnosticati cu schizofrenie, depresie, epilepsie, s-au identificat anticorpi anti-gliadina (IgA), a caror prezenta poate fi explicata numai in conditiile in care gliadina sau peptidele rezultate prin scindarea acesteia au ajuns in sange, trecand de bariera reprezentata de mucoasa intestinala. S-a formulat ipoteza, conform careia modificarile psihice din schizofrenie, de exemplu, sunt rezultatul, cel putin in parte, al interventiei exorfinelor.

Conform acestei ipoteze nou formulate – ipoteza excesului de opioizi, aceste peptide opioide exogene ar perturba neurotransmisia si rolurile reglatoare normale exercitate de peptidele opioide endogene (endorfine/enkefaline). Argumentele in sprijinul acestei ipoteze sunt atat de ordin clinic, derivate din observatia ca pacientii cu astfel de tulburari neuropsihice la care se restrictioneaza consumul de alimente care contin exorfine, vor inregistra ameliorarea simptomatologiei. Pe de alta parte, studii realizate pe animale de laborator cu administrarea de exorfine au demonstrat instalarea unui tablou comportamental care prezenta similaritati cu cel din autism sau schizofrenie (33).

Mama unui copil bolnav de autism a scris o carte "The GFCF Diet" iar in introducere mentioneaza:
--regret ca am amanat 6 luni eliminarea GC din dieta copilului. Limbajul poate fi deprins doar pana la o anumita varsta--
Sus In jos
angela

Data de inscriere : 01/08/2010

MesajSubiect: Re: Dieta fara cazeina si gluten. Mit sau adevar???   Vin 24 Aug 2012 - 23:49

inainte sa o incepi pt ca va fii foarte greu de respectat dute la laboratoarele SYNEVO ca tot esti din bucuresti si fa testul genetic de intoleranta la lactoza
in functie de acest test te apuci sau nu dieta
mult succes
apropo: eu l-am facut ai mi-a scutit copilul de al pune pe o dieta asa de stricta
testul costa in jur de 600 ron
Sus In jos
anasperanta
Admin

Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 43

MesajSubiect: Re: Dieta fara cazeina si gluten. Mit sau adevar???   Vin 24 Aug 2012 - 23:56

http://autism.forumactual.com/t46-dieta-fara-gluten-si-cazeina

exista un subiect deschis la rubrica "tratamente"

iulia

Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 50
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: Dieta fara cazeina si gluten. Mit sau adevar???   Sam 25 Aug 2012 - 1:22

Sunt perfect de acord cu Angela, mai intai fa-i testul si apoi eventual dieta. Daca copilul nu are aceasta problema se pot produce reactii ireversibile in corp care nu sunt in avantajul copilului. Asa ca atentie !
Sus In jos
Ruthi

MesajSubiect: Re: Dieta fara cazeina si gluten. Mit sau adevar???   Sam 25 Aug 2012 - 2:10

Am fost la medlife sa-i fac testul de intoleranta la proteina din lapte si gluten.Lactoza e ceva si proteina din lapte altceva. Adica poate avea intoleranta la proteina din lapte dar nu si la lactoza sau invers. In fine... medicul alergolog nu a vrut sa-mi faca(avem abonament acolo) ca spune ca daca nu are eruptii cutanate sau diaree nu are rost. Chiar daca testul iese bine asta nu inseamna ca nu are problema cu cazeina.eu asa cred.cazeina din lapte ajuta la cresterea coarnelor si copitelor la bovine si este greu de digerat. Am inteles ca mai iese la analizele de sange si anemie in cazul intolerantei la cazeina. noua ne-a iesit fierul la limita. Stiu ca in cazul cuiva a functionat. terapeuta avea un copil cu care a inceput la un an si 6 luni terapia si mama lui i-a facut dieta asta si acum la 2 ani si ceva nu mai este nevoie de terapie (mama copilului este psihiatru)as incerca macar cateva luni. oricum au inceput sa faca diverse studii cum ca laptele de la alte animale nu este bun pentru organismul nostru si noi suntem singurele animale care consumam laptele altor animale.Stiu, noi am baut lapte de mici copii si nu am avut nimic
Sus In jos
Ruthi

MesajSubiect: Re: Dieta fara cazeina si gluten. Mit sau adevar???   Sam 25 Aug 2012 - 2:13

anasperanta a scris:
http://autism.forumactual.com/t46-dieta-fara-gluten-si-cazeina

exista un subiect deschis la rubrica "tratamente"

Multumesc! cred ca nu am cautat bine
Sus In jos
monica1968

Data de inscriere : 05/10/2011

MesajSubiect: Re: Dieta fara cazeina si gluten. Mit sau adevar???   Sam 25 Aug 2012 - 10:42

exista produsul DPPIV scos de americani care mai ajuta pe cei cu probleme la cazeina si gluten. NU stiu cat de eficient este produsul . Urmareste despre ac produs pe net.

O s afie greu fara produse din lapte , dar poti sa-ti dai seama in max 10 zile. daca n-are nicio influenta n-are rost sa mai continui. Eu nu am reusit o excludere totala am facut o combinatie lapte de cocos( diluat) cu lapte fara lactoza sau numai lapte fara lactoza caci cel de cocos e foarte scump. atat am putut face.

Poti face testul de intoleranta la lactoza genetic. Si eu am facut cele de la medlife ( lactoza si cazeina ) si au iesit OK. Acum eu am mai introdus glutenul pe ici pe colo, caci dau recompnse napolitane, biscvuiti, etc, caci copilul a crescut si mai cere , dar poti incepe mai intai dieta fara gluten e mai usor de tinut mai ales dc copilul e mic. AI produse la Institut de bioresurse alimentare
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: Dieta fara cazeina si gluten. Mit sau adevar???   Sam 25 Aug 2012 - 10:45

inca ceva. sa stii ca teoria asta cu cazeina nu se aplica la toti copii aia care au iewsit din spectru numia datorita excluderii cazeinei nu erau autisti fii sigura, Erau copii a caror teste de peptide opioide in urina a iesit pozitiv. Eu nu cred in teoria asta cu cazeina la autisti.
Sus In jos
Ruthi

MesajSubiect: Re: Dieta fara cazeina si gluten. Mit sau adevar???   Sam 25 Aug 2012 - 14:21

Dar au fost ceva schimbari cand i-ai facut dieta? cred ca mi-ar fi foarte greu sa nu-i dau lactate mai ales ca ii place iaurtul.Eu speram sa nu fie autist si sa aibe problema asta din cauza cazeinei sau din cauza fierului sau a magneziului sau altceva... as vrea sa-i mai fac niste analize ceva dar nu stiu ce. Deci el este foarte agitat. de cand se trezeste pana se culca topaie alearga si se uita in jos (stimulare vizuala), inainte se invartea si daca strigam la el radea si mai rau facea iar acum numai face asta, se uita in cotul ochiului, flutura mainile cand alearga si are un alergat "imprastiat" parca ar fi mai mic,are obsesie cu usile sa le tranteasca si sa umble la ele, nu are joc simbolic, nu se comporta ca un copil de varsta lui, nu e atras de copii, de jucarii doar pentru putin timp, se juca la roti dar nu statea acolo mult timp, nu arata cu degetul, nu vorbeste decat gaga mama baba si acum toata ziua e cu A E I de la terapie. aaa a zis odata ochi, uite, dar nu l-am mai auzit. Eu tot incerc sa caut alte cauze dar pana la urma din tot ce scriu reiese ca e autism, nu? cel mai rau e cu hiperkinetismul.... ma termina fizic si psihic. imi trebuiesc baterii :)
Sus In jos
anasperanta
Admin

MesajSubiect: Re: Dieta fara cazeina si gluten. Mit sau adevar???   Sam 25 Aug 2012 - 21:25

da ,ruthi din descrierea ta reiese ca e autist...asa era si fetita mea la varsta baiatului tau ,dar pe parcurs anilor s-a mai linistit din momentul in care a inceput sa aibe preocupari, toate s-au mai diminuat...am observat ca sunt niste praguri cam din doi in doi ani in care ei se mai schimba in bine ,dar autismul se observa in continuare ...un singur lucru sa ii faci: terapie comportamentala si sa nu ii dai medicamente... medicamente care da dependenta...
stiu ca hiperchinetismul e cel mai greu de suportat si stereotipiile...asa ziceam si eu ca nu mai pot ...ma terminau psihic, dar uite am ajuns si la faza ca mai simt si eu ca am copil cuminte, sunt momente frumoase in care chiar imi arata ca e cuminte...

ne abatem de la subiect...daca mai vrei sa pui intrebari deschide subiecte la rubricile potrivite si vorbim.

Ruthi

MesajSubiect: Re: Dieta fara cazeina si gluten. Mit sau adevar???   Dum 26 Aug 2012 - 9:47

Multumesc! asa o sa fac
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: Dieta fara cazeina si gluten. Mit sau adevar???   Dum 26 Aug 2012 - 9:49

la gluten a fost schimbare. de aiua tot o tin cat pot , cat mai pot.
Sus In jos
Ruthi

MesajSubiect: Re: Dieta fara cazeina si gluten. Mit sau adevar???   Dum 26 Aug 2012 - 13:05

Eu sm gasit faina fara gluten si ma gandeam sa iau si o masina de facut paine si sa-i fac odata la 2 zile painica plus niste dulciuri (atat cat ma pricep). Are o prietena de-a mea masina din aia si iese painea foarte buna, plus daca mai bagi si seminte de chia in ea...
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: Dieta fara cazeina si gluten. Mit sau adevar???   Dum 26 Aug 2012 - 21:56

mergi la Institutul de bioresurse alimentare si ai acolo piine foarte buna cu 7 lei bucata. Doar nu maninca numai piine o sa iti ajunga... apoi sunt multe produse acolo ieftine si nu merita sa te muncesti si sa pierzi vremea in bucatarie pt asta./ parerea mea.
Sus In jos
Ruthi

MesajSubiect: Re: Dieta fara cazeina si gluten. Mit sau adevar???   Lun 27 Aug 2012 - 3:18

sa stii ca e o idee foarte buna ce spui tu. o sa caut adresa sa vad ce au si sa ma duc. masina aia de paine munceste singura dar e cam scumpa... parca 500 de ron
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: Dieta fara cazeina si gluten. Mit sau adevar???   Lun 27 Aug 2012 - 4:06

Daca vrei o masina de piine. eu am una nou nouta nefolosita. nici macar odata. I-am facut-mo mamei cadou crezand ca fac o bucurie si m-am ales cu un refuz./ dc vrei fac un pret si ti-o dau dar nu pt piine fara gluten ca nu e cazul.
Institutul de bioresurse alimentare se afla prin Floreasca. au magazin deschis zilnic 8-16 fara sambata si dum.
succes. Al meu maninca foarte bine biscuiti si saratele.si piinica
Sus In jos
Ruthi

MesajSubiect: Re: Dieta fara cazeina si gluten. Mit sau adevar???   Lun 27 Aug 2012 - 4:10

Da pentru asta vroiam :) moulinex. Incearca sa o pui pe site-ul ala okaz.... Intelegi ce spun.pacat de ea sa o tii degeaba. Multumesc frumos
Sus In jos
Cameleon

Data de inscriere : 03/09/2012

MesajSubiect: Re: Dieta fara cazeina si gluten. Mit sau adevar???   Lun 3 Sept 2012 - 4:19

Buna ziua !

M-a preocupat si pe mine subiectul, chiar daca nu sufer de autism.
Mai intai de toate trebuie inteles cum comportamentul omului este strict dirijat de dopamina, avantajele de supravietuire fiind semnalate de niste opioizi care moduleaza dopamina, "pupandu-se" cu anumiti receptori de opioizi. Evenimenntele periculoase sunt semnalate de alti opioizi, care se ataseaza la randul lor de alt tip de receptori.
Adica pentru copil ar fi ceva vital sa bea lapte periodic, nici nu poate sa faca altceva. Si cum s-a gandit natura sa previna problema infometarii la sugar ? Laptele mamei contine un veritabil drog care da dependenta, cazomorfina. Iar daca eventual mama intarzie sa-l puna la san sau din nefericire copilul este abandonat cine stie pe unde, copilul va incepe sa planga ! Cei din jur aud iar copilul este hranit din nou, lucrurile intrand pe fagasul normal.

Iata deci ca opioizii din lapte au o functie UTILA pentru un sugar. Insa ce rost ar avea sa tii un copil de 2 ani sedat, dependent in continoare de mama, daca el deja trebuie sa exploreze mediul in care traieste ? Functia naturala a opioizilor la oamenii maturi (sau in orice caz peste 2 ani), NU EXISTA !
Cu atat mai mult pentru cei din gluten, care sunt MULT mai potenti decat cei din lapte. Sau cazomorfina bovina este mult mai potenta decat cea umana, lucru deja demonstrat de atatea studii.

Adica daca introduci opioizi in creierul unui om, mecanismele naturale de invatare sunt perturbate din start, rationamentele compromise, iar omul devine actor fara voie. Iar daca treaba asta se intampla la un copil, deja incepe sa acumuleze informatii eronate, informatii pe baza carora va functiona o viata intreaga.

http://alergic.wordpress.com/2012/01/11/conditionarea-operanta-skinner/#comment-93

http://alergic.wordpress.com/2012/03/03/reblog-sa-jucam-altfel-lectia-lui-eugen-ionescu/

Ultima editare efectuata de catre Cameleon in Lun 3 Sept 2012 - 8:14, editata de 4 ori
Sus In jos
Cameleon

Data de inscriere : 03/09/2012

MesajSubiect: Re: Dieta fara cazeina si gluten. Mit sau adevar???   Lun 3 Sept 2012 - 8:10

Contrar regulamentului am pus niste linkuri, insa consider ca erau niste informatii flagrant eronate pe topic, care trebuiau combatute cu informatie de calitate.

Apropo: cerealele nu au maini sau picioare cu care ar putea sa lupte fata de alte specii. In schimb si-au creat niste veritabile arme: LECTINELE. DIntre toate acestea aglutinina germenelui de grau este cea mai daunatoare. Este o aberatie sa dai asa zise "produse gluten free" cuiva care are boala celiaca de exemplu, fiindca lectinele din grau au si ele un rol adiacent in distrugerea vilozitatilor si stresarea intestinului si chiar a altor structuri din organism. Un alt fel de junk food !
Sus In jos
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Varsta : 48
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: Dieta fara cazeina si gluten. Mit sau adevar???   Lun 3 Sept 2012 - 10:40

Nu ne deranjeaza linkurile puse . Sunt binevenite atata timp cat reprezinta informatie . multumim.
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
monica1968

MesajSubiect: Re: Dieta fara cazeina si gluten. Mit sau adevar???   Mar 4 Sept 2012 - 0:41

Multumim de informatie. Iti sugerez sa citesti si materiale din afara , legate de gluten cazeina, de pe pubmed. Dc esti medic atunci poate intelegi mai bine mecanismele si rectiile chimice,.
dieta fara gluten e rec schizofrenicilor si de aici au preulate si dr ce aplica tratam v biomedicale.
vezi ari institute si cercetarile lor.
Dc mai afli ceva scrie-ne. ca in afara de ABA in Romania nu e considerat nimic valabil in ameliorarea autismului
Sus In jos
nico_g

Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 45

MesajSubiect: Re: Dieta fara cazeina si gluten. Mit sau adevar???   Mier 5 Sept 2012 - 21:55

Foarte interesant articolul d-lui prof. Mungiu, despre exorfine.... . Că aplicăm sau nu, fiecare decide în funcţie de beneficii/ riscuri. Măcar avem informaţia! Mulţumim!!!
Sus In jos
Ruthi

MesajSubiect: Re: Dieta fara cazeina si gluten. Mit sau adevar???   Vin 21 Sept 2012 - 13:33

Buna. Noi suntem la dieta fara cazeina si gluten cam de 3 saptamani.Parca este mai atent si comunicam mai bine. O sa o fac cam 3 luni sa vedem ce se intampla. E destul de greu, ii dau lapte de orez cu migdale pentru ca cel praf nu-i place. Mi se pare ca a cam slabit... Produse fara gluten nu prea gasesc decat la plafar la mall si nu sunt gustoase. am mai gasit un site care au foarte multe prooduse pentru dieta. Am uitat sa spun ca parca nu mai este agresiv, nu se mai enerveaza. Inainte ma musca de nervi si isi musca si tricoul
Sus In jos
anasperanta
Admin

MesajSubiect: Re: Dieta fara cazeina si gluten. Mit sau adevar???   Vin 21 Sept 2012 - 23:26

Mergi mai departe ruthi daca ti-ai propus sa incerci ...am vrut sa incerc si eu cand era crina mai mica dar nu gaseam la vremea aceea mai nimic fara gluten ...acum e mare si e mai greu...

Ruthi

MesajSubiect: Re: Dieta fara cazeina si gluten. Mit sau adevar???   Vin 28 Sept 2012 - 0:06

Tocmai ce am facut o prostie. L-am dat pe asta mic la gradi de luni si a fost ok pana joi cand i-am intrerupt dieta crezand ca poate nu il afecteaza. vroiam sa vad daca se schimba cu alimentatia normala si da, o schimbare majora. ieri mi-a spus ingrijitoarea ca nu stie ce s-a intamplat cu el dar a fost foarte agitat. il vad pe camera si alearga pe acolo, se stimuleaza, trage copii de par parca e drogat efectiv! cand era la dieta era mai clam si ma intelegeam cu el acum parca este bagat in priza. Acum mi-e clar ca dieta ii prieste. Nu stiu cat il mai las la gradi daca nu se potoleste pentru ca nu vreau sa am probleme cu ceilalti parinti in privinta trasului de par. Nimanui nu i-ar conveni sa duca copilul la gradi si sa fie tras de par si impins. Nu face asta cu violenta. rade... ii place reactia celor din jur.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Dieta fara cazeina si gluten. Mit sau adevar???   

Sus In jos

Dieta fara cazeina si gluten. Mit sau adevar???
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Jurnalul copilului meu. :: Intrebari necesare pentru copil.-
Mergi direct la: