Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Cate ore de terapie Aba?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Ruthi

Data nasterii : 22/02/1986
Data de inscriere : 24/08/2012
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Cate ore de terapie Aba?   Dum 26 Aug 2012 - 23:49

:)) 200 supervizorul 100 pe ora adica si sta 2 ore
Sus In jos
monica1968

Data de inscriere : 05/10/2011

MesajSubiect: Re: Cate ore de terapie Aba?   Lun 27 Aug 2012 - 0:15

enorm. cum il cheama pe supervizor? adica terapeuta sefa? me intereseaza nu ca vreau sa o schimb pe a mea, dar ca o alta opinie a/a programelor.
Sus In jos
monica1968

Data de inscriere : 05/10/2011

MesajSubiect: Re: Cate ore de terapie Aba?   Lun 27 Aug 2012 - 0:16

dc vine asa de rar, ma gindesc ca de aia iti ia 100 lei ora....
Sus In jos
Ruthi

MesajSubiect: Re: Cate ore de terapie Aba?   Lun 27 Aug 2012 - 3:21

venea si la 2 sapt dar am zis eu sa vina la 3 ca si atunci tot asa lua. nu conteaza ca vine rar ... asta e tariful ei.
Sus In jos
alinutza

Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 45
Localizare : PLOIESTI

MesajSubiect: Re: Cate ore de terapie Aba?   Vin 31 Aug 2012 - 4:57

Ruthi, eu am experienta cu supervizare de genul 2-3 ore o data la 1 luna etc....Venea , se uita ce a invatat copilul, ne scria pe o foaie noile programe, luam si vreo 2 pauze si sincer mi se parea cam bataie de joc. Adica ce poti vedea la un copil in 2-3 ore? Monica Manastireanu despre care vb mai sus, este actuala noastra coordonatoare si lucreaza total diferit decat toti coordonatorii de pe piata, daca vrei sa-ti spun mai multe lasa-mi mesaj. Este foarte importanta abordarea terapeutica, liniile care ti se dau dar si fetele care lucreaza cu copilul.
Succes!!!!
Sus In jos
Ruthi

MesajSubiect: Re: Cate ore de terapie Aba?   Vin 31 Aug 2012 - 5:02

Buna, am vorbit cu ea dar spune ca nu mai are timp si poate sa trimita pe altcineva.
Sus In jos
alinutza

MesajSubiect: Re: Cate ore de terapie Aba?   Vin 31 Aug 2012 - 5:10

Da, ea are f putini copii cu care lucreaza fiindca la un copil ea sta de dimineata pana seara si depune foarte multa energie, de la noi pleaca plina de cosuri, transpirata si obosita maxim.
Oricum, toata echipa ei este minunata, poti avea incredere in oricine, nu fac rabat de la nimic!
Sus In jos
Ruthi

MesajSubiect: Re: Cate ore de terapie Aba?   Sam 1 Sept 2012 - 7:38

Am auzit ca are un stil mai " militaresc" in lucru cu copii, de pe vremea in care era la Motoi. Nu cred ca e ceva rau.pai asa se face treaba dupa parerea mea. In doua mi-l pune sa faca unu dupa alta ca un robot.ce supervizori mai sunt buni? Alina Bobarnac am inteles ca e ok.imi recomandati pe cineva daca cunoasteti? Multumesc
Sus In jos
alinutza

MesajSubiect: Re: Cate ore de terapie Aba?   Sam 1 Sept 2012 - 7:49

Tin sa te contrazic in ceea ce priveste stilul "militaresc" cum ai spus tu, am mai auzit pareri din astea si nu inteleg de ce, fiindca eu o cunosc bine pe Monica si nu este asa, dimpotriva ea pune accent in primul rand pe relatia copil-terapeut, pe joaca, chiar mereu imi spune sa fac mai multe programe si pe jos, nu numai la masa, tocmai pentru a se crea apropierea dintre copil-terapeut. Ea vine o data pe luna la noi si in ziua aceea , prin joaca, reuseste sa faca din Vladut cel mai docil si ascultator copil, de multe ori glumesc si ii spun ca mi-l hipnotizeaza. Poate ca se aude de ea ca este mai dura, este adevarat , dar in relatia cu terapeutii din echipa ei, stiu ca nu accepta compromisuri mai ales ca la mijloc sunt copiii. Dar, in relatia cu parinti, copiii, este o dulce, isi face treaba in cel mai profesionist mod, deci n-am decat cuvinte de admiratie pentru ea si crede-ma chiar putini terapeuti pe care i-am cunoscut mi-au intrat la inima.
Alti coordonatori eu nu pot sa-ti recomand fiindca nu cunosc, am mai avut o experienta inaintea Monicai dar am ramas cu un gust amar, asa ca n-am sa recomand nimanui ceea ce mie nu mi-a placut!
Sus In jos
camel

Data de inscriere : 31/07/2010

MesajSubiect: Re: Cate ore de terapie Aba?   Sam 1 Sept 2012 - 7:53

despre Alina Bobarnac puteti citi la topicul New Odisey unde sunt descrise serviciile ce le ofera ei prin centrul unde lucreaza

din Brasov scriati ca sunteti? daca da...atunci va rog trimiti-mi mesaj privat si o sa va dau datele coordonatoarei mele...ultima data spunea ca ar lua si din zona Brasov cazuri. Despre competentele ei profesionale tot pe privat sau o intrebati direct pe ea si sunt sigura ca va v-a trimite un Cv si recomandari (eu in calitate de beneficiar al serviciilor ei o recomand fara retineri)

MesajSubiect: Re: Cate ore de terapie Aba?   Sam 1 Sept 2012 - 22:33

Noi suntem din Bucuresti. Alina, eu am spus ce am auzit si nu-mi dau cu parerea ca tu stii cel mai bine. La noi dureaza doar 2 ore si cand are sedinta cu alti copii cu terapeutele mele la ora la care aveam terapie ele nu mai vin sau vin mai tarziu.adica imi schimba programul meu...
Sus In jos
lorybr

Data de inscriere : 26/10/2012

MesajSubiect: Re: Cate ore de terapie Aba?   Vin 26 Oct 2012 - 10:27

buna ...baietelul meu are 4 ani si 2 luni si am inceput terapia de 4 saptamani la o asotiatie, luni,miercuri,vineri cate 5 ore pe zi si marti si joi cate o ora seara.
Sus In jos
craciun2011

Data de inscriere : 13/12/2011

MesajSubiect: Re: Cate ore de terapie Aba?   Dum 28 Oct 2012 - 0:04

Corra a scris:
A...si momentan, mai incerc si o doza mare de vitamina D, 4000 IU, par sa fie vizibile niste imbunatatiri.
Si nu vomita de la asa doza mare?
Sus In jos
yda

Data de inscriere : 13/03/2013

MesajSubiect: Re: Cate ore de terapie Aba?   Mier 13 Mar 2013 - 8:09

Mediul potrivit pentru o persoană cu întârzieri in dezvoltare trebuie să fie echivalentul mediului unui om obişnuit, din care el învaţă zi de zi, toată viaţa lui. Acest mediu special trebuie introdus timpuriu şi trebuie să fie permanent funcţional, prin contrast cu modelul de tratament-educaţional care intervine 1 sau 2 ore/săptămână (logoterapie, psihoterapie şi integrare senzorială) 6 ore pe zi, 5 zile pe săptămână
(educaţie specială). La baza duratei acestor abordări stă presupunerea că există o deficienţă centrală ce trebuie corectată, iar în acest context o intervenţie limitată este justificată. Totuşi nu există încă dovezi empirice ale efectelor benefice ale acestor intervenţii pe termen scurt (Smith, 1993).
Sus In jos
camel

Data de inscriere : 31/07/2010

MesajSubiect: Re: Cate ore de terapie Aba?   Sam 1 Feb 2014 - 13:06

Durata terapiei

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Durata terapiei – În cât timp se recuperează copilul cu autism?

Posted by: Daniela Martinescu on: 23 ianuarie, 2014

Centrul AITAPsih. Cornelia Andrei – AITA

Psih. Andreea Mățăuan – AITA

Tulburarea de spectru autist este o tulburare de dezvoltare pervaziva, care afectează trei arii majore: comunicarea și limbajul, socializarea și comportamentul. După aflarea unui diagnostic şi efectuarea unei evaluări psihologice iniţiale se pot pune bazele unui plan individualizat de intervenţie terapeutică. Această intervenţie are ca obiective îmbunătăţirea abilităților în ariile afectate.

Una dintre întrebările pe care părinții le pun specialiștilor este: ”Cât durează terapia?” Durata terapiei variază de la caz la caz, de aceea specialiștii nu se pot pronunța în legătură cu durata terapiei și cu evoluția viitoare a copilului. Iată însă câteva repere care pot veni în întâmpinarea acestei întrebări:

Intervenția timpurie este foarte importantă

Intervenția precoce este unul din factorii importanți în recuperarea copilului. Cu cât vârsta de începere a terapiei este mai mică, cu atât plasticitatea creierului este mai mare, iar schimbările pot avea loc mai rapid și pot fi mai trainice. Intervenția timpurie are loc înaintea vârstei de 5 ani, terapia se poate începe chiar și de la 1 an și câteva luni.

În aceeași perioadă, evoluția poate varia de la un copil la altul

Comparațiile cu alți copii, care au început terapia în aceeași perioadă cu copilul lor, pot cauza suferință părinților sau așteptări nerealiste. E important ca părinții să se concentreze asupra progreselor copilului lor. Cu toții suntem unici, e nevoie să ne reamintim că această realitate se aplică și în cazul copiilor. În terapie, toți copiii progresează, ritmul și ariile în care se produce progresul pot varia.

Copiii cu autism au nevoie de o anumită formă de intervenție toată viața

În prezent, se estimează că 10% din copiii cu autism pierd diagnosticul în urma intervenției, alți 40% sunt considerați recuperați astfel încât să se integreze cu succes în societate, restul de 50% fac progrese, iar nivelul lor de independență crește. Chiar și copiii recuperați rămân cu simptome reziduale, putând să prezinte: hiperactivitate, deficit de atenție, simptome anxioase sau depresive, comportamente stereotipe, predilecția pentru anumite subiecte în conversație, dificultăți de memorie. E nevoie să fim pregătiți pentru ce urmează și să le oferim suportul necesar.

Terapia se întrerupe treptat

Trecerea de la intervenția precoce intensivă la grădiniță se face pas cu pas, în funcție de recomandările coordonatorului. În general, copilul merge cu shadow la grădiniță la început și continuă cu ore de terapie, reduse ca număr, cu scopul de menținere a achizițiilor și de generalizare. Terapia întreruptă brusc prezintă riscul de stagnare sau de regres.

Progresul este un proces

De regulă, progresele se fac văzute încă din primele luni, iar după 6 luni reevaluarea ajută la a constata în ce arii s-au făcut aceste progrese. Intervenția se întinde pe o perioadă mai lungă. Progresele depind de mai mulți factori: gradul de afectare, IQ, abilitățile de socializare, de comunicare, dezvoltarea limbajului, numărul de ore de terapie, profesionalismul echipei și calitatea terapiei, implicarea familiei.

MesajSubiect: Re: Cate ore de terapie Aba?   

Sus In jos

Cate ore de terapie Aba?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Clinica virtuala :: Terapii-
Mergi direct la: