Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

un sfat pentru o mamica amarata!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
laura7

Data nasterii : 07/10/1973
Data de inscriere : 16/05/2012
Varsta : 43
Localizare : targoviste

MesajSubiect: un sfat pentru o mamica amarata!   Mier 30 Mai 2012 - 5:39

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Cum sa nu cadem in capcana depresiei?Va propun acest subiect spre dezbatere!!!! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: un sfat pentru o mamica amarata!   Mier 30 Mai 2012 - 9:29

Laura, nu stiu daca putem evita asta, dar stiu ca te poti ridica...Eu cad, ma ridic, iar cad...alteori am senzatia ca nicicand nu m-am ridicat[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

E greu sa nu cazi, o fac chiar si cei fara probleme. Cand am senzatia ca toate mi se intampla numai mie sau ca e prea greu sa duc lupta asta, ma gandesc la acele mamici care lupta cu moartea, acele mamici care mai lupta fie si pentru inca o zi pt puiul lor. Cand Gabi avea 4 ani, unei vecine i-a murit baietelul calcat de masina, era de aceasi seama cu al meu, povestea ei m-a marcat pt ca de cate ori imi vedea copilul se uita cu...cu ravna aceia de a avea si ea copilul ei langa ea indiferent de modul cum ar fi ramas dupa accident. Asta e una, iar alta e ca ma simt egoista sa cer mai mult decat am, e adevarat, copilul meu sufera de autism, dar in rest e perfect sanatos, e pe picioarele lui, e fericit asa cum e, avem si zile proaste, dar si copiii tipici au zile proaste. Imi doresc si eu mai mult pt el ca orice mamica si asta ma trage de cele mai multe ori jos, asta ma face sa cad in depresie. Apoi tot eu ma incurajez, cand vad copii in caruciore sau mult mai grav. La mine asta e colacul ce ma tine deasupra apei: ma gandesc ca se putea mai rau, ma auto-educ sa ma multumesc cu ce am, am invatat sa ma bucur cu el pt nimicuri s.a.m.d. Ideea de baza ar fi sa nu cazi si sa NU VREI sa te ridici, cred ca atunci e cel mai grav. Eu sunt o fire luptatoare asa ca mai greu sa nu lupt.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
laura7

MesajSubiect: buna seara!   Mier 30 Mai 2012 - 12:55

ma bucur nespus ca mi-ai raspuns! si e incurajator ceea ce mi-ai scris! asa e: cadem si ne ridicam, asta este menirea noastra ca si mamici! Normal ca se poate si mai rau de atat! un profesor intelept ne-a spus odata, noua, cursantilor, sa mergem la o sectie de oncologie copii si atunci vom fi schimbati la 180 de grade! te pup si numai bine!
Sus In jos
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: un sfat pentru o mamica amarata!   Mier 30 Mai 2012 - 21:15

Laura,eu asta simt,sunt norocoasa ca,per total,Gabita e sanatos.Cateodata imi citesc jurnalul lui de la prima pagina,imi amintesc prin cate am trecut,de cate ori simteam si ziceam ''asta e capat de drum,nu mai pot'',noaptea plangeam(sa n-o sperii pe cea mica) si dimineata eram fresh,iar o luam de la capat.Cand nu mai poti,un plans face minuni.Cand nu mai poti nu uita ca suntem noi aici sa-ti intindem o mana de ajutor.Cade una,dar ramanem celelalte in picioare s-o ridicam si tot asa.Asta e prietenia adevarata,una virtuala,dar adevarata,neconditionata.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sus In jos
anasperanta
Admin

Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010

MesajSubiect: Re: un sfat pentru o mamica amarata!   Joi 31 Mai 2012 - 10:29

Laura stii stare de depresie apare in viata la fiecare, poate fii cauzata de un soc, de o deceptie in dragoste, in cazul nostru mai e si autismul care l-am vazut cum evolueaza sub ochii nostrii la proprii copii ...aveam momente cand ma uitam pe pereti, imi curgeau lacrimile si nu mai reactionam cu nimic, nu mai imi pasa de nevoile Crinei...
....singura ma ridic.... de fapt am inteles sensul vietii cautand exemple din viata Mantuitorului nostru Iisus Hristos, cum a patimit El...apoi am inteles ca trebuie sa ma spovedesc si sa descarc naduful din mine...sa primesc iertare si intelegere...ma marturisesc la 40 de zile si primesc Sfanta Impartasanie.
socul a fost puternic ptr mine ca si ptr toti parintii care trecem prin asa ceva...multumesc lui Dumnezeu sunt linistita resemnata, in interiorul meu ...astept mila Dumnezeu sa fie cu noi cu toti...si noi oamenii sa fim mai buni, ma uit la fiecare in parte cautand intelegere si vorba buna indiferent cat suntem de bolnavi sau ciudati...am inima linistita chiar daca nu sunt inteleasa sau ajutata fac ce pot in dreptul meu atat cat pot...ma retrag si revin in viata fiecaruia cu liniste...

camel

Data de inscriere : 31/07/2010

MesajSubiect: Re: un sfat pentru o mamica amarata!   Joi 31 Mai 2012 - 10:51

"De multe ori, în cursul ultimelor şase luni, m-am simţit imobilizată "la pământ" şi incapabilă de a mă ridica. În asemenea momente, îmi vine să mă adresez cuiva şi să spun: Luaţi-mă de pe acest câmp de luptă. Am fost învinsă. Din cauze exterioare mie, dar nu contează! Pe nimeni nu interesează cauzele. Doar poveştile de succes conteaza.
Dar M. este mereu lângă mine, reamintindu-mi că nu am voie "să îmi dau demisia" şi nici să plec de pe câmpul acesta de luptă. Sunt în acest război vrând nevrând, fie că vreau să lupt, fie că vreau să fiu pasivă. Aşa că mai bine lupt...Mai plec din când în când în câte o "permisie" dar de obicei nu durează decât câteva ore.
Caut căi noi pentru M. Trebuie să existe undeva acele elemente care, puse cap la cap, să ne readucă la starea ascendentă de acum un an. Din situaţia de acum nu lipseşte nimic în mod aparent, dar puzzle-ul nu se recompune..."

MesajSubiect: mutumiri!   Joi 31 Mai 2012 - 11:41

Va multumesc pentru tot! pentru sfaturi, pentru incurajari, pentru calea pe care a ales-o fiecare! si ma bucur nespus ca Dumnezeu a vrut sa va gasesc! cu drag, laura
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: un sfat pentru o mamica amarata!   

Sus In jos

un sfat pentru o mamica amarata!
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Clinica virtuala :: Diagnostic si tratament. :: Intrebari diagnostic si tratament.-
Mergi direct la: