Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiti | 

OXIGENARE HIPERBARICA

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
alinutza

Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 44
Localizare : PLOIESTI

MesajSubiect: OXIGENARE HIPERBARICA   Sam 26 Mai 2012 - 12:49

Poate sa-mi spuna cineva daca a folosit aceasta metoda de tratament si cu ce rezultate? Am aflat de ceva timp ca la Constanta este o clinica de oxigenare hiperbara, singura din Romania, unde se obtin rezultate bune pe diverse afectiuni, chiar si autism. Ma gandesc ca pe Vladut l-ar putea ajuta, mai ales ca la nastere a suferit o hipoxie.Stiu ca este destul de costisitoare, o sedinta costa in jur de 400 Ron si e nevoie de minim 10 sedinte pentru a se vedea cat de cat rezultate.
Astept de la cele care stiu mai multe o veste, multumesc!
Sus In jos
monica1968

Data de inscriere : 05/10/2011
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: OXIGENARE HIPERBARICA   Sam 26 Mai 2012 - 12:53

da google search . se practica in SUA. sunt ceva rezultate.
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: OXIGENARE HIPERBARICA   Sam 26 Mai 2012 - 12:57

gasesti pareri si sfaturi pe forum - uri din SUA nu de aici.

Autism-mercury

Sau pe forumul de la Ari Institute - tot din SUA
Sus In jos
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 35
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: OXIGENARE HIPERBARICA   Dum 27 Mai 2012 - 1:24

Eu din ce am citit,vei da bani degeaba,e exact ca atunci cand ai face tu o cura cu oxigen pur,iti da o stare de bine,de liniste,dar nu are rezultate in ce priveste autismul.Nu vindeca acest sindrom.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 47
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: OXIGENARE HIPERBARICA   Dum 27 Mai 2012 - 2:37

S-a mai discutat acest subiect pe forum , exista o matusa a unui copil cu autism care a insistat pe marginea subiectului , dar n-a mai scris daca a fost sau nu la Constanta cu copilul . Personal cred , ca doar oxigenarea hiperbara , nu rezolva problema autismului , exista intradevar multe filmulete pe youtube despre HBOT , dar inca n-am citit de vreun copil vindecat de autism prin aceasta metoda . Si Alina cred ca poti intreba orice si aici , asa cum poti citi si pe alte forumuri in SUA , putem schimba pareri intre noi , poate am auzit , vazut , citit in atatia ani despre una ..alta...E util forumul pentru comunicare intre noi parintii din RO , ca daca nu ar fi atunci am citi si posta doar pe forumuri straine ......
Si da cred ca orice suferinta encefalica , precum si urmarile ei pot fi ameliorate cu HBOT . Andreea mea a avut o paralizie a membrelor inferioare , pentru care am facut recuperare serioasa timp de 5 ani si daca ar fi fost pe vremea aia HBOT , as fi incercat si eu , caci si Andreea a avut hipoxie la nastere si de aici paralizia , care multumesc lui Dumnezeu astazi nu se mai vede , datorita recuperarii fizice intensive si a injectiilor cu BOTOX care acum zece ani nu se faceau in Romania!

Aici ai link , cu ce e la Constanta :

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
alinutza

MesajSubiect: Re: OXIGENARE HIPERBARICA   Dum 27 Mai 2012 - 23:44

Gabi, dupa cum ma cunosti tu pe mine, eu am mare incredere in ceea ce se discuta aici pe acest forum, bineinteles ca stiu si eu sa fac diferente intre ce s-ar potrivi copilului meu si ce nu, de aceea eu intru si va intreb pe voi daca stiti ceva, stiu ca tu in special esti o mamica care se informeaza f mult si sincer imi fac o parere destul de obiectiva citind ce scrieti voi. Citesc si eu pe site-uri din afara dar mai putin, fiindca una este ce se face afara si alta este ce putem face noi aici in Romania, ca daca era asa plecam in SUA, unde aveam posibilitatea, dar eu incerc sa gasesc solutii in Romania.
Oricum multumesc tuturor pentru sfaturi, sunt utile si m-au ajutat de multe ori!
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: OXIGENARE HIPERBARICA   Joi 31 Mai 2012 - 5:12

pt cine intereseaza, despre SPECT SCAN si HBOT
Sus In jos
alinutza

MesajSubiect: Re: OXIGENARE HIPERBARICA   Mar 10 Iul 2012 - 10:29

Buna fetelor,
Ne-am intors de cateva zile de la Constanta, unde am facut 13 sedinte de oxigenare, chiar daca imi propusesem sa facem 14, dar au intervenit niste probleme cu cazarea si a trebuit sa ne mutam in alt loc unde am platit mai mult si astfel am pierdut o sedinta. Ce va pot spune deocamdata, este ca a fost destul de dificil, procedura in sine dureaza 3 ore, la un moment dat iti pierzi rabdarea tu ca adult, dar un copil si mai ales un copil care are niste probleme! Am plecat cu teama in suflet ca Vladut n-o sa suporte, ca o sa intampin greutati mari, dar din fericire, am avut surpriza sa descopar un copil docil (chiar daca primele doua sedinte au fost cu plansete), care se mai plictisea, mai varsa cate o lacrima dar isi revenea repede si statea cuminte cu masca pe fata fara sa comenteze. Sincer, mai greu am suportat eu, fiindca datorita presiunii create ti se infunda urechile si am avut unele probleme cu desfundatul lor, chiar m-am simtit rau pe toata perioada , aveam tot timpul senzatia ca am apa in urechi si nu aud, dar acum ca am ajuns acasa vad ca e mai bine, nu in totalitate ( dar se poate si din cauza ca am racit si sunt infundata pe nas). E...dar nu conteaza ce am simtit eu, important e ca Vladut a rezistat, eu sunt fericita ca am putut relativ repede dupa ce mi-am propus, sa ajung acolo(2 saptamani) , caci altfel nu mai aveam stare daca nu reuseam! Acum, asteptam rezultatele, dl doctor ne-a spus ca ar trebui sa apara cam dupa o luna, dar bineinteles cu multa terapie si munca cu el. Mi-a placut mult de dansul fiindca este o persoana realista, iti spune de la inceput la ce sa te astepti, nu e genul de om care sa-ti spuna ca terapia hiperbara iti vindeca copilul sau chestii din astea, din contra .
Am intalnit acolo parinti care veneau pentru a treia, a patra oara la oxigenare, in general am inteles ca faceau cam doua reprize a cate 14 sedinte de doua ori pe an si care mi-au spus ca au vazut schimbari in comportamentul copiilor dupa aceste sedinte. Eu inca nu ma pot pronunta, este prea devreme, abia ne-am dezmeticit , am inceput de doua zile terapia, Vladut parca e aerian, cred ca e si caldura de vina, are nevoie probabil de cateva zile sa-si intre in ritm, ca si mine de altfel! Am vazut si multe cazuri grave si inca o data i-am multumit lui D-zeu ca Vladut este asa , ca se misca, ca merge, ca vorbeste asa cum poate , ca e fericit si se bucura de fiecare clipa petrecuta cu noi. Asteptam rezultatele, va tin la curent, acum ca vacanta s-a terminat pentru noi ( cu toate ca numai vacanta n-a fost!!!) mergem cu toata viteza inainte!!!!
va pup
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: OXIGENARE HIPERBARICA   Mar 10 Iul 2012 - 21:58

Bravo Alinutza ai avut mult curaj sa mergi acolo cu baiatul!. Eu am multe feed back-ui ale parintyilor din alte colturi de lume care practica de multi ani ac terapie, dar sunt in engleza Daca doresti ti le pot trimite in privat si sa le traduci cu google...
Eu sunt inca in stand by pt a aplica procedura de chelare "si tot stau si ma socot...."
Sa ne tii la curent cu evolutia copilului ! Sanatate multa!
Sus In jos
alinutza

MesajSubiect: Re: OXIGENARE HIPERBARICA   Vin 31 Aug 2012 - 5:18

Buna!
Fiindca acum doua zile am avut sedinta de coordonare, am reusit sa punem cap la cap, reusitele lui Vladut din ultima luna si pot spune ca sunt minunate! Il vad mult mai atent, mai receptiv, invata mult mai repede , eu cred ca si oxigenarea a avut aportul ei si are in continuare. Doamne ajuta s-o tina tot asa, a facut progrese mari pe cognitiv dar si pe verbalizare (durerea noastra cea mai mare), adica a inceput sa lege din ce in ce mai bine propozitii. Avem programe multe si noi, deci muncim din greu!!!
Sper sa va scriu cat de curand si alte rezultate obtinute de noi!
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: OXIGENARE HIPERBARICA   Vin 31 Aug 2012 - 5:21

FELICITARI! CITEAM DE CURAND CA OXIGEN. HIPERBARICA SE APLICA CU SUCCES DE UN MEDIC NEUBRANDER- CARE ARE PROTOCOL DE TRATAMNET CU METHYL B12. SI OXIDENGARE HIPERB. ANUMITI COPII AU PROBLEME DE METILARE, SI DE ACEEA LOR LE MERGE ACEST TRATAMENT.
E POSIBIL CA SI AL TAU SA AIBA.
Sus In jos
camel

Data de inscriere : 31/07/2010

MesajSubiect: Re: OXIGENARE HIPERBARICA   Mar 25 Sept 2012 - 5:51

"Ozonoterapie

Ozonoterapia reprezinta o terapie bazata pe injectarea sau insuflarea in organism a unei cantitati de amestec Oxigen-Ozon, prin diferite tehnici, care in anumite domenii de patologie a permis obtinerea unor rezultate terapeutice de neasteptat, datorate actiunii sale directe in cursul aplicatiilor locale, de tip dezinfectant, revitalizant si trofic, datorita actiunii antialgice si miorelaxante, precum si datorita efectului puternic antibacterian si virustatic de tip sistemic."

clinica se pare ca ofera aceste servicii, aici in Oradea. Au si date de contact.

E altceva decat este la Constanta, unde ai fost Alinutza cu Vladut?

Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 47
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: OXIGENARE HIPERBARICA   Mar 25 Sept 2012 - 7:59

Cred ca la Constanta e vorba de o camera hiperbara , la Oradea iti injecteaza , ceva nu stiu care e diferenta , dar cred ca ...exista [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
alinutza

MesajSubiect: Re: OXIGENARE HIPERBARICA   Mier 6 Feb 2013 - 2:09

acum ca am intrat un pic pe aici am vazut subiectul si m-am gandit sa va scriu cateva concluzii pe care le-am tras: dupa sedintele de oxigenare, am muncit mult si intr-adevar am vazut atunci pe moment rezultate bune, dar privind per ansamblu nu cred ca terapia asta a fost asa spectaculoasa, poate a avut si ea aportul ei, dar tot munca cu el, terapia ABA pe care noi o aplicam in fiecare zi este cea care il ajuta mai mult. Una peste alta nu-mi pare rau ca am fost, am incercat, dar nu cred ca as mai repeta experienta, poate doar daca mi-ar pica asa niste bani de undeva!!!!
Oricum sunt adepta incercarilor de tot felul , daca consider ca aceastea il pot ajuta pe Vladut cat de putin le voi incerca pe toate!
Va doresc o zi placuta!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: OXIGENARE HIPERBARICA   Astazi la 6:17

Sus In jos

OXIGENARE HIPERBARICA
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Clinica virtuala :: Diagnostic si tratament.-
Mergi direct la: