Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Exista autism fara stereotipii?

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
AutorMesaj
nico_g

Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 45

MesajSubiect: Re: Exista autism fara stereotipii?   Mar 8 Mai 2012 - 3:43

Din pacate, trebuie sa remarc ca nu s-a achimbat nimic in ultimii 5 ani... Acelasi Tonotil, aceleasi B-uri si acelasi "asteptati pana la 3 ani"... Recunosc, am avut in plus recomandarea "stimulare psihica intensa".
Sus In jos
Corra

Data de inscriere : 24/12/2011

MesajSubiect: Re: Exista autism fara stereotipii?   Mar 8 Mai 2012 - 3:57

Noua nu ni s-a recomandat nici macar stimulare psihica, neuropsihiatra parea complet straina de concepte cum ar fi :"diagnosticare precoce" sau "interventie timpurie". Nu se vad rezultatele campaniei organizate in cadrul proiectului "Si ei trebuie sa aiba o sansa", care se lauda, printre altele cu informarea medicilor de familie si a neuropsihiatrilor cu privire la importanta diagnosticarii precoce. La inceput a crezut ca baietelul meu e surd si ca asta e, de fapt, problema, pentru ca nu a raspuns la nume (si l-a strigat de vreo 7-8 ori), iar apoi a batut din palme si nu a intors capul. A trebuit sa ducem ceva munca de lamurire cu ea pana am convins-o ca nu e surd deloc si ca, dimpotriva, are chiar un auz foarte fin.

Monica, stai linistita, nici noi nu am obtinut rezultatele peste noapte, pot spune ca facem si noi terapie de 6 luni de zile (si stimularea pe care i-am aplicat-o noi de pe la 1 an e tot terapie), fara s-o stim. De la 1 an am inceput sa-l invat sa arate cu degetul, cu mana mea pe mana lui (asa, din instinct, fara sa stiu ca era o forma de aba), sau sa plimbe masinutele pe podea. Am urmarit mereu etapele de dezvoltare ale copilului cu ajutorul unui ghid "Mama si copilul" si asa am aflat ca baietelul meu era in urma. Deci, avem si noi luni de stimulare. abia acum incep sa se vada roadele.
Sus In jos
monica1968

Data de inscriere : 05/10/2011
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Exista autism fara stereotipii?   Mar 8 Mai 2012 - 5:06

Nico, s-au mai desteptat cu produsele de childlifenutritionals... Jarrow, Solaray, unii medici..
De asemenea un site interesant este : www.ourkidsasd.com
Sunt multe produse; eu acum incerc sa schimb tonotilul cu un combo, dar gasesc ceva care sa nu fie nici prea putini nici prea multi.
Totul e pe incercate.
De asemenea imi spune o mamica din Sua ca TMG a mers bine la copil cand era mic l-a facut sa vb. La noi nu am gasit TMG.
Sus In jos
Corra

MesajSubiect: Re: Exista autism fara stereotipii?   Mier 23 Mai 2012 - 6:23

Imi puteti spune si mie, va rog, pana la ce varsta apar, de obicei, regrese la copii? Stiu ca e ceva frecvent, am mai citit prin jurnalele voastre despre acest subiect, am vazut ce a scris si camel despre regresele fetitei si e atat de frustrant cand vezi ca toata munca ta se duce pe apa sambetei, dar, ma intreb, pana cand? Si la noi, vad ca progresele nu sunt continue, totul decurge firesc pana la un punct, iar apoi parca se produce un blocaj si se reseteaza tot si trebuie s-o luam iar de la-nceput si atunci ma simt ca mesterul Manole, tot ce-am construit ziua, noaptea se surpa si a doua zi, ia-o iar de la zero, daca mai ai chef. Si pana nu sacrifici tot ce ai, timp, finante, socializare, tinerete (depinde cat de grav e afectat fiecare copil, pentru ca in functie de asta sunt si sacrificiile), etc., nu reusesti sa realizezi opera finala: un copil normal, cu o viata normala.

Obosita si demoralizata de atatea esecuri, am apelat din nou la o terapeuta si saptamana viitoare vom incepe aba, sa vedem cum va decurge totul. Sper ca mai bine ca pana acum. Am aflat si ca la centru, de fapt, nu se face decat 1 ora pe saptamana, ceea ce mi se pare aberant, de-a dreptul. Chiar este praf in ochi…Pentru ce s-au mai deranjat, oare? Se fac doar de ras cu asemenea proiecte. „Suntem si noi la inceput”, da, se scuza ministrul Muncii. Sau, „Proiectul este un vis implinit”. Pai, pe mine, acest proiect minunat si extraordinar, nu m-a ajutat cu absolut nimic, sunt pe cont propriu, trebuie sa ma descurc cum pot (ca voi toti cei de aici, de altfel). Macar de n-ar mai fi atat de sadici.

Ai avut dreptate, Iulia, sa stii, uite ca nu mi-am dat seama atunci…
Sus In jos
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 37
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: Exista autism fara stereotipii?   Mier 23 Mai 2012 - 7:39

Mai facut sa zambesc..dar amar, in legatura cu centru. Si eu am fost dezamagita cand am aflat ca se face nu o ora, ci jumatate de ora cu psihologul, jumatate de ora cu logopedul si asta pe saptamana. Asta daca nu se ''imbolnaveste'' vreuna din ele.

M-a intrebat o mamica de ce-l mai las atunci...ei bine, lui Gabita ii place, are transport asigurat, ei il iau il duc si la scoala, dar in primul rand pt ca el se simte bine acolo. Cat despre regrese nu stiu decat ca si noi ne lovim de ele, ma demoralizez si ma ridic si tot asa, dar dupa fiecare regres are un ''bum'', adica face lucruri pe care inainte nu le facea.
Sus In jos
Corra

MesajSubiect: Re: Exista autism fara stereotipii?   Mier 23 Mai 2012 - 8:42

Da, este tragi-comic, intr-adevar, la inceput esti furios, pentru ca te simti batjocorit, iar apoi, incepi sa razi cand constati acest contrast izbitor intre ce se pretind ei a fi (niste profesionisti, gata sa-ti sara in ajutor ) si ce sunt in realitate (niste amatori cu multe lacune).
Si la noi au fost multe regrese pana acum, dar am tot sperat ca de data asta, macar, sa tina progresele si sa urmeze apoi altele, dar acum ne-am reintors in urma cu 6 luni. Din toata lista aceea pe care am insirat-o mai sus plina de speranta, cred ca au mai ramas doar vreo 2 lucruri pe care mai stie sa le faca. Eu credeam ca va incepe curand sa vorbeasca, si cand colo, el nu mai repeta nici un sunet dupa noi, si nici nu mai imita absolut nimic. Parca s-a sters tot din creierul lui. Este infricosator. Mai am inca multe de invatat despre autism.
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: Exista autism fara stereotipii?   Mier 23 Mai 2012 - 11:12

Sunt curioasa sa stiu de ce s-a produs regresul. Ati observat care a fost cauza? S-a adm vreun vaccin?
Sus In jos
anasperanta
Admin

Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 43

MesajSubiect: Re: Exista autism fara stereotipii?   Mier 23 Mai 2012 - 11:57

regresul apare din senin...am testat si cu mediacmente si fara medicamente de cativa ani buni, cu medicamente am constat ca e mai grav regresul (asta a fost in cazul fetei mele)...nu stiu daca regresul are o limita pana la o anumita varsta eu la fetita mea am vazut ca si la 10 ani poate aparea regresul de ex pana la varsta asta nu sa scapat pe ea in pat (la 3 ani a invatat regula cu WC) si la 10 ani a inceput regresul cateva luni bune aproape jumate de an, de gandeam "de acum la pampers"...ceea ce e inbucurator e ca isi revin la forma initiala, dar ceva in creierasul lor se intampla...eu cred ca autismul e un sindrom.

Corra

MesajSubiect: Re: Exista autism fara stereotipii?   Mier 23 Mai 2012 - 13:18

Monica, la noi nu exista un factor extern care sa declanseze regresul, ci, asa cum a spus si anasperanta, apare din senin si asa a fost mereu, de la varsta de 1 an. Atunci a invatat pentru prima oara sa imite sunetele animalelor, de exemplu, si de atunci, nu l-am mai auzit facand asta. De asemenea, la un moment dat mi-a spus mama cu adresa de mai multe ori (in urma cu vreo 3 luni) si de atunci n-a mai spus, repeta doar ma-ma-ma fara nicio adresa. A facut si pa pe la 13 luni si de atunci, n-a mai facut. Deci, merereu au existat regrese, dar, sunt de acord si eu ca dupa fiecare regres apar din ce in ce mai multe lucruri noi care ne fac foarte fericiti.

Dar, am citit intr-un articol ca intr-o terapie foarte bine pusa la punct nu ar trebui sa existe regrese si daca acestea apar, e pentru ca terapeutii nu au stiu sa varieze recompensele, astfel incat sa mentina motivatia copilului. Nici nu ma mir atunci ca apar mereu regrese la noi, de vreme ce terapia noastra e atat de neprofesionista si inconsecventa. Dar, de acum vom face doar ce ne vor spune terapeutele (in care am mare incredere) si sper sa mearga totul foarte bine.
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: Exista autism fara stereotipii?   Joi 24 Mai 2012 - 2:55

Stop Calling It Autism!] Explained: Why autistic children loose their previously acquired skillsFriday, May 18, 2012 3:34 AM
From: "scia@stopcallingitautism.org" Add sender to ContactsTo: stopcallingitautism@yahoogroups.com, stopcallingitautism@groups.facebook.com, stopcallingitautismespanol@groups.facebook.com, stopcallingitautismfordoctors@yahoogroups.com, stopcallingitautismespanol@yahoogroups.com

If the process of acquiring vital skills like walking, talking, hearing and seeing require the formation of many connections between the neurons (synapses). What would happen if you destroy these connections? It is simple, you will loose those skills. That is what happens in autism. This synapse destroying process can be stopped by inhibiting microglial activation and those synapses can be regenerated 100%, but those previously acquired skills would have to be taught once again. The older that children with autism are the more skills they would have to be taught once the microglial activation is treated. The bottom line is that all children with autism can improve if treated correctly. Parents won't know how much their children will improve until they try.

Video: Destruction of synapses in the presence of microglial activation

Microglial Activation in Autism

O POSIBILA EXPLICATIE A PIERDERILOR DE ACHIZITII....
Sus In jos
Corra

MesajSubiect: Re: Exista autism fara stereotipii?   Joi 24 Mai 2012 - 4:45

Intr-adevar, terapia este cea care creeaza aceste conexiuni neuronale care se distrug la copiii autisti dintr-un motiv inexplicabil. In acest citat, insa, scrie ca regenerarea acelor sinapse poate fi de 100%. Asta ar insemna ca printr-o terapie corecta copilul sa se poata recupera total, si totusi, se vorbeste doar de o imbunatatire, nu de vindecare totala. Aceste informatii sunt mereu contradictorii. De asemenea, spunea o renumita psiholoaga, Ana Muntean, ca pana pe la 2-3 ani, creierul este capabil sa corecteze orice (prin stimulare, bineinteles) si asta, de asemenea, ar insemna sa se poata corecta si autismul, dar, realitatea pare sa contrazica acest lucru. E adevarat ca sunt copii care sunt recuperati aproape total (si fiecare isi doreste sa fie si copilul lui printre acesti norocosi) daca se incepe devreme terapia, dar nu pare sa fie valabil in cazul tuturor copiilor. Nimeni nu ar putea sa-ti spuna ce caracteristici trebuie sa intruneasca un copil, astfel incat el sa se poata recupera intr-un procent de 90%, sa zicem.
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: Exista autism fara stereotipii?   Joi 24 Mai 2012 - 4:52

explicatia ar fi activarea microgliala-prezenta si in Alzheimer.. -- pe care aceasta organizatie cica o corecteaza prin tratament standard medicamentos
Sus In jos
Corra

MesajSubiect: Re: Exista autism fara stereotipii?   Joi 24 Mai 2012 - 4:59

aha...inteleg, deci nu prin terapie, ci prin medicamente. Ai folosit cumva acest tratament, sau cunosti pe cineva care l-a incercat?
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: Exista autism fara stereotipii?   Joi 24 Mai 2012 - 5:25

LOL! din Romania ! nu!
eu am facut analizele cerute de de ei si n-am descoperit niciun virus..
dar sunt niste aparate Spect Scan care vad inflamatia in creier - la noi nu exista asa ceva.
si oricum tratamentul se adreseaza numai unor anumiti copii cu ASD - fara probleme genetice.
citeste pe link-ul SCIA si daca stii engleza vei afla mai multe
este o varianta prin care parintii mai pot incerca salvarea copiiilor lor
Sus In jos
mirela1980

Data de inscriere : 24/05/2012

MesajSubiect: Re: Exista autism fara stereotipii?   Joi 24 Mai 2012 - 11:18

va rog sa-mi spuneti daca a incercat cineva risatarun sau cleregil
Sus In jos
Corra

MesajSubiect: Re: Exista autism fara stereotipii?   Vin 25 Mai 2012 - 0:47

mirela, sunt niste discutii despre risatarun la sectiunea "Tratamente", poti sa citesti acolo sa vezi despre ce este vorba. Despre cleregil, nu stiu daca s-a discutat inca.
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: Exista autism fara stereotipii?   Vin 25 Mai 2012 - 0:57

CLEREGIL NU SE FABRICA AM INTREBAT DE CURAND IN FRANTA SI NU EXISTA PE PIATA DECAT CEL PT ADULTI CARE SE DA CU RETETA. L-AU SCOS CA L-AU CONSIDERAT DROG CEL PUTIN ASTA E INFO PRIMITA DE MINE DE LA O MAMICA

DE LA O ALTA MAMICA DIN SUA (PHILADELPHIA) MI-A REC. TMG CARE PE COPILUL EI L-A AJUTAT TIMP DE 2 ANI SA VORBEASCA. EU INTENTIONEZ SA IAU ACEST PRODUS SI SA-L INCERC.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Exista autism fara stereotipii?   

Sus In jos

Exista autism fara stereotipii?
Sus 
Pagina 3 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Jurnalul copilului meu. :: Intrebari necesare pentru copil.-
Mergi direct la: