Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiti | 

DIETA FARA GLUTEN SI CAZEINA

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 47
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: DIETA FARA GLUTEN SI CAZEINA   Mier 4 Aug 2010 - 5:52

ELIMINAREA GLUTENULUI SI CASEINEI
Se crede ca aceia care au probleme ca hiperactivitatea, nelinistea in somn, comportament autodistructiv ,diaree, constipatie, “boel” inflamat pot fi ajutati printr-o dieta bluten si casein free.
Studiul a inceput in ’90 cand Herman si Panksepp a notat asemanari in comportamentul animalelor si simptomele de autism.
Gillberg atunci a adus dovada unor persoane cu o rezistenta marita la durere comparativ cu persoanele medii avand nivele mai ridicate de endorfina –ca substante.
In acesta Dr. Reichelt a descoperit peptici anormali in urina la persoanele cu autism.
Concluzia la care au ajuns: 50% din persoanele autiste au un nivel mai mare de substante cu efecte “ akin” la pepticii opiozi.
CASEINA care provine din produsele lapte umane sau da la vaci produce peptidele cunoscute ca casomorfina care au : ovaz si “harley” ale carei componente de gluteomorfina se adauga la gradul deja mare de opiozi din organism.
Astfel, daca CASEINA si GLUTENUL sunt luate sau reduse in dieta , comportamentul persoanelor cu autism se poate imbunatati.
Au fost facute studii neoficiale pentru a descoperi bazele stiimtifice ale acestui concept ,desi cercetatorii interesati de aceasta metoda au avut o informare pozitiva de la parintii care au incercat aceasta dieta cu copii lor.
S-a observat de asemenea ca acesti copii al caror autism apare aproximativ in timpul nasterii pot avea probleme cu CASEINA si a caror autism devine vizibil mai tarziu pot avea probleme cu glutenul.
Este esential ca orice decizie pentru a urma o astfel de dieta trebuie consultat doctorul de preferinta cu un nutritionist.
Desi o dieta fara gluten sau caseina nu este neaparat restrictiva este dificil a se obtine ingrediente de la sursa.
Initial persoanele pot manifesta efecte negative: dureri stomacale, neliniste sau agitatie.
Reichelt considera ca acestea sunt semne bune si o sa se observe imbunatatiri in 3 luni .
De altfel, dieta ar trebui incercata pentru cel putin 3 luni pentru a putea avea un efect."

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
gabi.b
Admin

MesajSubiect: Re: DIETA FARA GLUTEN SI CAZEINA   Mier 4 Aug 2010 - 5:55

Fundamentul din spatele terapiei fara gluten (gasit in grau) si caseina (in produse din lapte) este urmatorul. copilul autist are multiple disfunctionalitati bio-medicale. datorita unei incapacitati de a sintetiza glutenul si caseina acestea se transforma in stomac in gliadomorfina respectiv casomorfina care sunt niste opioide, in sensul ca au efecte similare cu ale drogurilor. Datorita unei alergii alimentare la aceste doua produse, sau datorita prezentei unei infectii bacteriene in intestin (cauzata de o "defectiune" a sistemului imunitare, datorita uzul frecvent de antibiotice care ucid flora intestinala buna etc) mucoasa devine mult mai premeabila si permite patrunderea direct in organism a acestor doua substante toxice care vor ajunge implicit si in sistemul nervos creand acele momente in care copilul pare surd, intangibil, pare "pe alta planeta" etc.

S-au obtinut rezultate uluitoare cu aceasta dieta, si este prefect aplicabila. Trebuie insa sfatul unui nutritionist capabil. Exista produse speciale care inlocuiesc cele cu gluten si caseina. Unii medici recomanda evitare soiei care poate produce inflamatia mucoasei intestinale. De asemenea nu stiu daca varza e indicata intrucat contine "fenoli" care sunt de asemenea destul de greu procesabili si de un sistem gastro-intestinal sanatos.

Sus In jos
manai

Data de inscriere : 02/08/2010

MesajSubiect: paine fara gluten   Joi 3 Feb 2011 - 3:11

Pentru mamicile din Galati interesate de dieta fara gluten :cei de la Arcada vor scoate o paine fara gluten ,va costa 3.20 lei dar se aduce doar pe comanda.

Fara gluten se mai gasesc la Kaufland sau la Plafar turtite si prajiturele din orez.
Sus In jos
monica1968

Data de inscriere : 05/10/2011
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: DIETA FARA GLUTEN SI CAZEINA   Lun 16 Ian 2012 - 1:35

postez aici un link interesant despre enzimele digestive.

celor pe dieta, DPP IV , e o enzima eficienta.

Daca aveti idei, , sau cineva a folosit , sau aveti pos. sa intrebati un medic, va rog sa ne informati :

Iata link-ul : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
Sus In jos
iulia

Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 49

MesajSubiect: Re: DIETA FARA GLUTEN SI CAZEINA   Lun 12 Mar 2012 - 3:58

...si eu am nevoie de retete fara gluten si caseina pentru cineva care face dieta. Care stiti astfel de retete va rog sa postati. Va multumesc.
Sus In jos
gabi.b
Admin

MesajSubiect: Re: DIETA FARA GLUTEN SI CAZEINA   Lun 12 Mar 2012 - 4:30

Un site util cu produse fara gluten , de calitate

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: DIETA FARA GLUTEN SI CAZEINA   Lun 12 Mar 2012 - 8:26

MDA SUNT SCUMPE. LE POTI GASI LA MEGA IMAGE DAR NU LA ORICE MEGA IMAGE SI LA ACELEASI PRETURI DE PE NET DAR NU MAI PLATESTI TAXA DE TRANSPORT PRIN CARGUS F MARE.

DE ASEMENEA FAINA FARA GLUTEN SI ALTE PRODUSE FARA GLUTEN LE GASITI IEFTIN LA INSTITUTUL DE BIORESURSE ALIMENTARE INCLUSIV PIINE , SE TRIMIT COLETE IN TOATA TARA. EU AM FACUT PRAJITURI CU FAINA DE LA EI SI AU IESIT F BUNE

DAR MA INDOIESC CA CINEVA DE PE SAITUL ASTA TINE REGIM, IN AFARA DE MINE.....
Sus In jos
gabi.b
Admin

MesajSubiect: Re: DIETA FARA GLUTEN SI CAZEINA   Lun 12 Mar 2012 - 9:13

Simona a tinut regimul fara gluten . La fel si iulia cand era Andrei mic. Acum, vezi tu dupa ce creste copilul lucrurile se complica, e mult mai greu sa-l retii de la alimente, dar poti de pilda sa folosesti faina fara gluten (noi nu avem MEGA>>>nustiucum la Oradea) si stiu sigur ca painea pe care o facea Simona din faina fara gluten de la magazinul de naturiste, nu era asa reusita ca cea de la Dr Shar. Poate ca azi in 2012 sunt mai multe produse fara gluten, desi sincer eu nu am vazut prin supermarketuri, si este de unde sa alegi ..nu ne putem compara cu piata americana unde exista oferte variate fara gluten. Fiecare incearca atunci cand e mic orice, poate functioneaza poate ca nu, poate e incomod de tinut, in fond e optiunea parintelui ce pastreaza in timp dintre toate terapiile si tratamentele incercate.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
Sus In jos
beddyz22

Data nasterii : 08/10/1984
Data de inscriere : 03/04/2012
Varsta : 32
Localizare : Oradea

MesajSubiect: Re: DIETA FARA GLUTEN SI CAZEINA   Sam 2 Mar 2013 - 23:37

Fetele tot ma gandesc sa apuc sa fac dieta fara gluten si cazeina la fiul meu.Cazeina am eliminat de la el de vreo 7 luni fiind ca la test a iesit alergic la lapte,eu inainte credeam ca doar la lactoza dar am refacut testul si a iesit la proteine din lapte.
Acum vreau sa vad si la gluten.Intrebarea mea ar fi(de fapt pare logic)ca doar atunci are rost sa scot glutenul daca fac test si iese pozitiv.Ma gandesc ca doar atunci are efecte rele asupra oragnismului?
Sus In jos
gabi.b
Admin

MesajSubiect: Re: DIETA FARA GLUTEN SI CAZEINA   Dum 3 Mar 2013 - 0:49

Nu stqiu ce sa-ti zic , daca vrei sa incerci eliminarea glutenului , fa-o , dar e destul de greu , sa gasesti pe piata produse necsare. In plus de asta acum poti incerca cat e mic copilul mai tarziu, cu toate ispitele din jur va fi imposibil . Desigur exista marturii pro si contra , daca vrei sa faci analiza si ai aceasta posibilitate , fa si analiza sa vezi cum iese , daca nu , incearca direct regimul , vei gasi si aici pe forum adrese de unde poti comanda faina speciala si produse fara gluten . In oradea cu siguranta posibilitatile sunt restranse , ma refer posibilitatile de a gasi o varietate de produse fara gluten.

Sus In jos
beddyz22

MesajSubiect: Re: DIETA FARA GLUTEN SI CAZEINA   Dum 3 Mar 2013 - 7:09

mersi Gabi pt.raspuns,este un magazin pe Tudor Valdimirescu au doar produse fara gluten,cazeina.Nu stiu inca daca incerc sau nu,ma gandesc ca daca facem analiza pt.alergii totusi apare acolo pozitiv.Altfel daca e in regula,n-as lua de la el fainoasele.
Sus In jos
gabi.b
Admin

MesajSubiect: Re: DIETA FARA GLUTEN SI CAZEINA   Dum 3 Mar 2013 - 8:07

Cu faina fara gluten din comert nu o sa-ti iasa painea , plus ca nu e varietate de produse , napolitana , biscuiti si alte cele . Incearca produsele dr schar , este si site pentru comenzi , ca stiu multe mamici care au incercat ce au gasit la magazinele naturiste si nu le-a iesit painea sau nu era gustoasa , plus ca nu poti tine copilul doar cu cateva alimente , e destul de grea restrictia asta la noi in romania , din cauza lipsei de varietate a alimentelor fara gluten .

Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: DIETA FARA GLUTEN SI CAZEINA   Dum 3 Mar 2013 - 22:54

iti recomand produse fara gluten de la Institutul de bioresurse alimentare, inclusiv piinea care este bestiala. trimit pachete in toata tara. eu cumpar de acolo biscuiti, taitei, gris, saratele, fursecuri, Nu te chinui cu piine in casa ca iese o mizerie, chiar si cu faina Dr Sharr.. Faina de patiserie Dr Sharr e buna pt chec.
produse intitutului sunt rezonabile nu se compara cu ce e prin mall -uri ...
Sus In jos
beddyz22

MesajSubiect: Re: DIETA FARA GLUTEN SI CAZEINA   Dum 3 Mar 2013 - 22:58

mersi minica,daca inteleg bine voi faceti acesta dieta.Vreau sa intreb ca ati inceput ca ai facut un test de alergie pt.copil sau ai inceput ca sa incerci daca o ajuta.
Daca ai scos glutenul ,ai observat ceva schimbare?
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: DIETA FARA GLUTEN SI CAZEINA   Lun 4 Mar 2013 - 0:16

scumpa poti sa faci teste dar nu cred ca au legatura pe care medicii nutritionisti o cauta...in ele.. aici e cu totul altceva... e posibil sa iasa negativ si totusi daca aplici regimulsa vezi schimbari. Eu am aplicat-o pt a fost posibil de la 2 ani si 6 luni cam 1 an jumate foarte strict... acum la 4 ani este FOARTE GREU deoarece maninca la gradinita... poti vedea niste schimbari dupa 3 luni de aplicabilitate si apoi sa incerci sa introduci gluten la greu o zi si o sa vezi diferenta... mie mi sa- parut ca a vorbit mai bine cu dieta... acum.. ce sa zic al meu e verbal dar vorbeste functional... tinem si acum cat putem dieta... dar mai scapa la un biscuite... la o piinica ... dc copilul e mic incepe dieta caci nu e mare lucru...
Sus In jos
gabi.b
Admin

MesajSubiect: Re: DIETA FARA GLUTEN SI CAZEINA   Lun 4 Mar 2013 - 5:02

Monica , faina pentru paine facuta in casa , de la dr schar e foarte buna , pe incercate. Nu mi-as fi permis sa dau sfaturi aiurea , mai ales unei mamici din orasul meu . Prietena mea a incercat toate felurile de faina posibila de pe piata si painea de casa nu i-a iesit , asta binentelet daca vrea mamica sa faca paine de casa , ca daca nu vrea poate sa cumpere paine gata facuta daca accepta copilul. A spune despre faina dr schar ca e o mizerie e un pic cam mult , eu in locul tau bedy as coace painica la cuptor , sunt convinsa ca si mirosul va fi apetisant pentru toata familia.

Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: DIETA FARA GLUTEN SI CAZEINA   Lun 4 Mar 2013 - 5:05

dar n-ai gustat=o pe aiai de la institut... sa vezi diferenta.. acum e pos sa fie o gospodina mai priceputa in a face piine in casa pentru mine a fost timp si bani irositi inutil
Sus In jos
speranta

Data de inscriere : 03/10/2014

MesajSubiect: Re: DIETA FARA GLUTEN SI CAZEINA   Vin 3 Oct 2014 - 9:06

buna
Sus In jos
adelina

Data de inscriere : 22/10/2014

MesajSubiect: Re: DIETA FARA GLUTEN SI CAZEINA   Mier 22 Oct 2014 - 13:24

va rog urgent un ras.baetelul meu in varsta de 2 ani nu poate dormi fara lapte mai ales seara la culcare.imefiat dupa c il dau se linisteste in caz contrar e f agitat toata noaptea. lapte bem doar de vaca de la tara.as fi vr sa incerc sa ai scot glutenu si cazeina din alimentatie. la gluten renuntam noi dat la lapte... nu am prea multe sanse. deci ai pote face rau laptele in recuperarea din autism? de ce al linusteste cand il dau?
Sus In jos
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 35
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: DIETA FARA GLUTEN SI CAZEINA   Mier 22 Oct 2014 - 21:58

Eu in locul tau nu as renunta la lapte,e in crestere,laptele contine in primul rand calciu care il ajuta acum.Faptul ca il ajuta sa doarma este un lucru bun,este odihnit si atent ziua.
Nu m-a interesat niciodata aceasta dieta,deci mare lucru nu stiu despre ea.
Ca sa afli de ce il linisteste pune-te in locul lui.Ce iti place tie mult si e deja un ritual al tau?Vin eu si iti iau acel lucru,fara ati mai permite accesul la el,si dupa doua zile sa-mi spui cum esti.Mie imi place ness-ul de ex,nu beau mult,dar in fiecare zi il beau din aceiasi cana la aceiasi ora.si daca se intampla sa nu pot face asta o zi sunt cu capsa pusa toata ziua.Asa este si el.Autistilor le place rutina la fel de mult ca si noua(desi multi spun ca nu le place rutina daca ar sta sa analizeze ar fi surprinsi sa vada cat le place).

Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: DIETA FARA GLUTEN SI CAZEINA   Joi 23 Oct 2014 - 6:14

dieta fara cazeina e  rec celor  cu intoleranta si alergie  la  proteinele din lapte. si eu zic sa nu ii scoti laptele la aceasta varsta .  poti sa vezi cese intimpla dc ii bagi lapte fara lactoza.. e usor digerabil dar dc al tau bea lapte de la tara la 2 ani si n-ar enicio problema , inseamna ca e bine., Ai avut mare curaj sa ii dai  lapte  de la tarani la varsta asta.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: DIETA FARA GLUTEN SI CAZEINA   Astazi la 11:43

Sus In jos

DIETA FARA GLUTEN SI CAZEINA
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Clinica virtuala :: Diagnostic si tratament.-
Mergi direct la: