Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Cum ne putem ajuta concret copilul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Mirela

Data nasterii : 27/11/1986
Data de inscriere : 19/12/2011
Varsta : 30

MesajSubiect: Cum ne putem ajuta concret copilul   Lun 13 Feb 2012 - 13:44

Buna tuturor, aparent asta e primul meu post aici, desi va urmaresc de vreun an.

Numele meu e Mirela, am fost voluntara pentru Gabi, baietelul lui Ani, folosind terapia Son-Rise (mentionez asta ca sa va asigurati de faptul ca nu sunt o persoana aparuta din senin in lumea voastra). Ce mi-am propus sa fac in acest topic nu are totusi legatura cu nici o terapie in mod special. M-am gandit ca ar fi util pentru toti utilizatorii acestui forum sa adunam intr-un loc - aici, in speta, pentru ca nu am vazut sa existe asa ceva pe forum - micile tehnici pe care le folosim cu copiii pentru a-i ajuta in diversele arii unde au dificultati. "Micile tehnici" e totusi putin spus, pentru ca unele dintre ele sunt incredibil de eficiente.

Va dau un exemplu si, daca credeti ca ar fi de folos sa continuam ideea acestui topic, voi reveni cu alte idei si va invit, daca doriti, sa faceti acelasi lucru, pentru a impartasi si altor parinti niste metode concrete si eficiente prin care isi pot ajuta copilul dincolo de terapia folosita, dieta etc.

Eye contact: O varianta foarte eficienta este sa puneti lucrurile pe care le dati copilului in dreptul ochilor inainte de a i le inmana. Odata ce va obisnuiti sa faceti asta de fiecare data cand ii dati o bomboana, orice jucarie pe care o vrea, lingura cu care mananca, paharul de apa, veti observa: copilul vostru se uita mai des si pentru mai mult timp in ochii vostri. Desi s-ar putea sa stiti cu totii asta, mentionez totusi ca ceea ce poarta numele de "eye contact" (scuze pentru englezisme, dar nu stiu sa existe in romana o expresie sugestiva pentru asta) este extrem de important pentru copil. Cu cat priveste mai mult, cu atat invata mai mult.

Un alt lucru pe care vreau sa vi-l amintesc este ca copilul vostru face tot ce-i sta in putinta in contextul dat. Am citit recent ceva scris de o mama despre copilul ei care m-a intristat si m-as fi bucurat daca acea mamica s-ar fi gandit la asta, daca s-ar fi gandit cat de greu le e acestor copii sa isi priveasca parintii in ochi, sa spuna "mama" si "tata", daca s-ar fi gandit cat de minunat si demn de lauda e momentul in care copilul incearca o data si inca o data si inca o data sa spuna ceva, orice. Si, daca tot vorbesc despre asta, mai mentionez un detaliu: Aratati-i copilului cat de mult va bucurati pentru incercare. Chiar daca nu reuseste sa spuna "mama", de exemplu, dar spune "m" sau "ma" sau doar face gura in forma necesara pentru sunetul "m" sau spune un sunet complet diferit, nu ignorati lucrul asta, felicitati-l pentru realizarea asta (chiar e o realizare pentru el/ea!) si abia apoi aratati-i inca o data cum suna cuvantul "mama". Asta il va motiva sa mai incerce sa spuna cuvantul pana cand il spune corect.

(Din motive tehnice pe care nu le-am putut rezolva, nu-mi pot folosi contul vechi sau crea altul, deci il folosesc pe cel creat de un prieten, scuze daca numele ciudat va deranjeaza. Nici eu nu stiu ce inseamna:) )
Sus In jos
anasperanta
Admin

Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 43

MesajSubiect: Re: Cum ne putem ajuta concret copilul   Lun 13 Feb 2012 - 22:51

iti scriu pe scurt aici...numele nu ne deranjeaza,dar daca vrei il poti schimba din profilul tau ...il stergi si scriii ce iti place si apoi apesi pe "inregistrare".
daca nu reusesti ...scrie aici ce nume vrei si il voi schimba eu...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

ani

Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: Cum ne putem ajuta concret copilul   Mar 14 Feb 2012 - 2:10

Ce ma bucur ca ai scris,Mirela! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
La Gabita contactul vizual e mult mai bun,am combinat putin son-rise cu aba,adica pun obiectul in dreptul ochilor,el se uita,ii dau respectivul obiect/recompensa etc,apoi ''bravo,te-ai uitat la mine,imi place cand te uiti la mine..multumesc''.In ultima vreme chiar m-am amuzat ca incearca el sa ma faca sa ma uit in ochii lui.Si de fluturat mainile aproape am scapat,mai face cand si cand,aici am folosit ''mainile cuminti'',adica il opream cand vroia sa fluture sau cand o facea,ii dau o jucarie sau ii distrag atentia numarandu-i degetele(asta il amuza).
Mai revin ca acum ii am pe amandoi copii acasa si nu ma pot concentra.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
mamade2

Data de inscriere : 12/03/2012

MesajSubiect: Re: Cum ne putem ajuta concret copilul   Lun 12 Mar 2012 - 4:42

Mirela, sunt foarte utile sfaturile tale! Te rog, daca mai ai timp si bunavointa, ajuta-ne si cu alte idei pentru a-i stimula pe copilasii nostri. Multumesc!
Sus In jos
camel

Data de inscriere : 31/07/2010

MesajSubiect: Re: Cum ne putem ajuta concret copilul   Lun 16 Iul 2012 - 23:35

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Stanley Greenspan (2005) ofera mai multe recomandari cu privire la construirea de relatii sociale cu alti copii, incepand de la o varsta frageda.

copil, nevoi speciale, dizabilitate
1. Identificati acele obiecte, gesturi, locuri care ii plac copilului. Copiii incep sa interactioneze daca percep interactiunea ca fiind ceva distractiv sau placut. Aici este necesar sa tineti cont de 2 aspecte:

a. Cum functioneaza sistemul nervos al copilului: este mai sensibil la un anumit tip de zgomote? Prefera doar anumite mancaruri/dulciuri? Ii place sa fie mangaiat atunci cand oboseste? Daca vrem ca un copil cu nevoi speciale sa se joace cu un grup de copii, mai intai trebuie sa stim daca acel grup este potrivit pentru copil: daca este un grup prea galagios este bine sa cautam copii mai linistiti si care au preferinte asemanatoare cu copilul nostru (tuturor le plac bomboanele cu fructe si pot sa imparta unii cu ceilalti; toti vor sa joace sau sa invete sa joace "Deschide urechea bine" etc.).

b. Aflati care sunt interesele copilului: ce-i place sa faca, ce-l atrage? Cu ce prefera sa se joace?

2. Construiti pe baza intereselor copilului. Daca ii plac bijuteriile, puteti inventa o multime de jocuri cu bijuterii, jocuri care sa-i antreneze diverse abilitati: sa creeze bijuterii pentru frati sau colegi (sa primeasca de la ei), sa picteze impreuna cu alti copii bijuteria preferata, sa modeleze bijuterii, sa organizeze o expozitie de bijuterii colorate impreuna cu grupul de prieteni etc. Este important sa faca ceea ce-i place impreuna cu ceilalti.

3. Pe masura ce observati ca se distreaza cu copiii, este necesar sa largiti interesele copilului si sa diversificati jocurile pentru a nu transforma interactiunea intr-o rutina.

4. Extindeti relatiile sociale. Daca un copil initiaza interactiuni doar cu membrii familiei, antrenati-l sa relationeze si cu copiii de la gradinita, de exemplu. Daca observati ca vorbeste doar cu fete sau doar cu baieti, oferiti-i oportunitati de comunicare cu copii de ambele genuri. Daca ii place sa fie in preajma copiilor mai mari sau mai mici decat el, aveti grija sa construiasca relatii si cu copiii de aceeasi varsta. Extinderea relatiilor se face, ca orice alt pas descris aici, treptat.

5. Pentru multi copii cu nevoi speciale este greu sa lege si sa pastreze prietenii. Cu cat le este mai greu, cu atat trebuie sa exerseze mai mult. Greenspan recomanda 4-5 sesiuni de joc pe saptamana cu alti copii. De asemenea, pe masura ce copilul incepe sa se simta in largul lui in grup (rade, initiaza conversatii, propune jocuri, oboseste mai greu, indrageste tipetele de bucurie ale copiilor), frecventa intalnirilor poate creste.

6. Cel mai dificil este sa-i ajutam pe copii sa lege prietenii durabile. De multe ori consideram ca daca doi oameni sunt prieteni apropiati de mult timp, ei nu se contrazic unul pe celalalt, nu se cearta, sunt mereu la fel de apropiati etc. Lucrurile nu stau tocmai asa...este important sa-l invatam pe copil cum sa faca fata conflictelor care apar intre prieteni.

Ce sa faca atunci cand se infurie pe celalalt? Sa-l loveasca, sa plece, sa vorbeasca cu el?

Ce sa faca in situatia in care alt copil nu vrea brusc sa se mai joace cu el? Sa-l evite, sa-si caute alt prieten, sa planga, sa-l intrebe ce s-a intamplat?

Si adultii fara dizabilitati au uneori mari probleme in a rezolva conflictele cu prietenii pentru ca nu exista o solutie universal valabila sau o reteta si pentru ca nu putem sa-i obligam pe altii sa fie asa cum vrem noi sa fie. De aceea, in primul rand, trebuie sa stim care este omul potrivit; indata ce l-am gasit, copilul trebuie sa fie capabil sa recunoasca emotiile la el, la celalalt si sa stie cum sa le regleze („cand prietenul meu tipa la mine pe nedrept, ii vorbesc pe un ton normal", „cand sunt foarte trist, ma ajuta sa ma gandesc la lucrurile bune pe care le-am facut in acea zi").

Negocierea face si ea parte din construirea de relatii: „Astazi ne jucam ce jocuri vrei tu, dar maine eu propun jocurile. De acord?".

Mai multe:
Greenspan, I.S. (2005). Transcripts of the Web Based Radio Show: June 16, 2005. The Ten Traits that Parents want for their children: Discussion of relating to others, caring and empathy and curiosity. ICDL: Maryland.

MesajSubiect: Re: Cum ne putem ajuta concret copilul   

Sus In jos

Cum ne putem ajuta concret copilul
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Clinica virtuala :: Terapii :: Schimb de experienta.-
Mergi direct la: