Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

TANTRUM-URI

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
monica1968

Data de inscriere : 05/10/2011
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: TANTRUM-URI   Mar 17 Ian 2012 - 5:07

v=ati confruntat cu crize ale copiilor? Cum le-ati depasit si ce ati facut sa le inlaturati

Copilul meu are niste "crize" de bucurie" in sensul ca atunci cand ma vede sau vede pe cineva placut, isi strange buzele .. sau cand il pun la masa si vede farfuria, prima data miriie putin apoi se apuca sa manince, si in timpul mesei ii mai vine sa bata in masa cu palma, asa, tam-nesam...

Mi-e teama ca aceste comportamnete se vor accentua cu altele mai tarziu...[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Acum 1 an nici nu avea asemenea manifestari.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
angela

Data de inscriere : 01/08/2010

MesajSubiect: Re: TANTRUM-URI   Mar 17 Ian 2012 - 7:57

oho,monica si inca cate vor mai fii
"toate vin si toate trec"
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: TANTRUM-URI   Mar 17 Ian 2012 - 9:24

mda . merci de incurajare...
Sus In jos
elee

Data nasterii : 12/03/1977
Data de inscriere : 15/09/2010
Varsta : 40

MesajSubiect: Re: TANTRUM-URI   Mar 17 Ian 2012 - 9:50

sau toate vin, raman o perioada si sunt inlocuite cu altele. Monica capul sus, curaj si rabdare!
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: TANTRUM-URI   Mar 17 Ian 2012 - 10:22

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] si cand se vor termina astea? Probabil sau , sigur, pe lumea cealalta
Sus In jos
elee

Data nasterii : 12/03/1977
Data de inscriere : 15/09/2010
Varsta : 40

MesajSubiect: Re: TANTRUM-URI   Mar 17 Ian 2012 - 10:37

Monica [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]ceea ce simti tu e normal, toti am trecut pe acolo si eu mi-am dorit sa se deschida pamantul si sa ma inghita, dar nu dispera cu timpul lucrurile se mai schimba.

Ultima editare efectuata de catre elee in Mar 17 Ian 2012 - 10:42, editata de 1 ori
Sus In jos
anasperanta
Admin

Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 43

MesajSubiect: Re: TANTRUM-URI   Mar 17 Ian 2012 - 10:41

crina mea a vazut iconita emotiva care plange mai sus, a ta monica...a pus degetul pe ea ca si cum ti-ar fi sters lacrimile si a spus asa :"nu plange"...

ce pot sa iti spun ...am vorbit despre stereotipii, despre crizele copiior ,despre tot ce nu e bine,tu stii monica ca autismul nu e ceva usor...
la fel iti spun si eu sa ai rabdare si sa il corectezi tot timpul...nici noi nu stim care suntem cu copii mai mari pana cand o sa corectam ,inca luptam sa reusim sa fim mai bine...unii reusesc mai mult sau mai putin dar adevarat e ca orice om chiar si cel sanatos tot mai are ciudateniile lui ...important e sa ajungem cu ei la un nivel de intelegere mai bun, caci apoi invata ca anumite comportamente sa le mai ascunda,chiar daca ele mai exista in intimitatea lui ...trebuie multa munca...iar noi ca parinti trebuie sa fim tari sa ne luptam cu autismul acesta afurisit....
te-as ruga sa-i faci un jurnal copilului tau sa il cunoastem mai bine...

monica1968

MesajSubiect: Re: TANTRUM-URI   Mar 17 Ian 2012 - 12:27

n-am timp de jurnale, eu citesc si traduc de pe la atii sa vad ce as putea sa-i dau copilului sa iasa din spectru. Cred ca s-a nascut cu asta pina la urma imi amintesc ca in primul trim de sarcina am fost f f suparata ... cred ca asta e autismul asta al lui...

Probabil ca teoria asta a genomului este cea mai corecta... nu stiu...

speram doar sa se inventeze un medicament minune... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: TANTRUM-URI   Mier 18 Ian 2012 - 4:50

Monica...multa rabdare iubita!Ce sa-ti zic?Si al meu face multe,are accese de ras din senin,dupa 5 minute plange,sau invers,flutura mainile fff mult si asta de cand avea cam 1 an,o perioada se lovea de orice cu capul.Chiar acum o saptamana adusese fata un scaun in camera si cum fiecare faceam ceva...odata s-a smucit din tot corpul si s-a dat cu capul de el...si acum are nasul vanat,dar nu te gandi ca s-a lasat de ''sportul'' asta.Eu nu cred sa scapam de astea,imi pare rau ca nu te pot incuraja.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: TANTRUM-URI   Mier 18 Ian 2012 - 5:03

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Ani... si ce ai facut sa elimi aceste manifestari?

E posibil sa fie de la un stress oxidativ- generat de prezenta metale grele sau/ sindrom intestin permeabil./ ceva se intimpla cu neurotrasmitatorii... ce teste ai facut si ce medicatie ai urmat?
Sus In jos
ani

MesajSubiect: Re: TANTRUM-URI   Mier 18 Ian 2012 - 5:28

Ufff...scrisesem ce fac...de ce s-o fi sters?Eu analize nu-i mai fac decat cele uzuale...la sange,urina,coprocultura si coproparazitologic.
Cand plange ii pun muzica,cand urla intervine sotul,ridica tonul,cand flutura mainile il corectam si-i spunem ''mainile cuminti'',iar ca medicatie folosesc rispolept cand devine de necontrolat sau nu doarme.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: TANTRUM-URI   Mier 18 Ian 2012 - 6:02

Citesc de ceva vreme ,pe un forum, despre dieta GAPS , sunt mame din alte tari ( nu Europa, sau parca da una e din Irlanda) si certifca faptul ca, punind copiii la dieta, au constatat imbunatari majore. Copilul tau este de 7 ani al meu abia implineste 3, l-am pus pe GF dieta si acum incerc si CF dieta sa vad daca rezista fara lapte... iau de cocos...

Ai incercat vreodata o dieta ? Ii dai probiotice?
Sus In jos
ani

MesajSubiect: Re: TANTRUM-URI   Mier 18 Ian 2012 - 6:34

Nu,diete nu am incercat,nici probiotice.

Sus In jos
camel

Data de inscriere : 31/07/2010

MesajSubiect: Re: TANTRUM-URI   Joi 31 Mai 2012 - 10:36

""Crizele de autism" sau crizele de nervi specifice autismului, paralizează pe oricine a venit în contact cu ele chiar şi dacă sunt doar o amintire, un moment depăşit...de multe ori, în valurile mişcătoare în care se găsesc, cei care au trecut prin ele speră că nu vor mai reapare. Şi într-adevăr, la o serie de copii care sunt aproape de recuperare, ele nu mai apar. La ceilalţi, însă, sunt perioade şi perioade: barometrul stării de spirit urcă şi coboară în funcţie de starea copilului. ............."

MesajSubiect: Re: TANTRUM-URI   

Sus In jos

TANTRUM-URI
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Clinica virtuala :: Terapii :: Schimb de experienta.-
Mergi direct la: