Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiti | 

Incantata sa va cunosc!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Edelweiss67

Data nasterii : 14/08/1967
Data de inscriere : 01/12/2011
Varsta : 49
Localizare : Braila

MesajSubiect: Incantata sa va cunosc!   Vin 2 Dec 2011 - 0:14

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]Ma bucur ca va pot cunoaste si dialoga cu voi. Numele meu este Mariana. Am un baietel de 7 ani, Stefan diagnosticat cu autism, asociat cu retard sever. Pana a ajunge la aceasta varsta am avut mult prea multe de infruntat, poate si acesta este motivul pentru care el este atat de afectat.
Am incercat tratamente variate, dar nu as putea spune ca efectul a fost cel dorit. Este un puiut tare bland si iubitor. E destul de greu sa lucram cu el si progresele sunt mici, dar exista. Tocmai de aceea imi doresc sa cunosc si sa schimb pareri cu cat mai multi parinti.
Aici este un locul unde pot gasi ceea ce caut. Cu siguranta ma intelegeti si abia astept sa putem vorbi.
Sus In jos
ankmanciu

Data nasterii : 28/07/1982
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 34
Localizare : Brasov

MesajSubiect: Re: Incantata sa va cunosc!   Vin 2 Dec 2011 - 0:19

servus mariana si bine ai venit!!! eu sunt anca din brasov
sa va traiasca baietelul!!!
Sus In jos
anasperanta
Admin

Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 42

MesajSubiect: Re: Incantata sa va cunosc!   Vin 2 Dec 2011 - 0:23

buna mariana ...eu am o fetita cu autism, suntem din Galati...
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

alessya

Data nasterii : 19/05/1986
Data de inscriere : 23/10/2011
Varsta : 30
Localizare : Ploiesti

MesajSubiect: Re: Incantata sa va cunosc!   Vin 2 Dec 2011 - 0:34

Buna Mariana! Eu am un baietel cu autism, noi suntem din Ploiesti
Sus In jos
angela

Data de inscriere : 01/08/2010

MesajSubiect: Re: Incantata sa va cunosc!   Vin 2 Dec 2011 - 0:36

buna mariana sunt din alba iulia si am o fetita de 6 ani si jumatate
Sus In jos
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Varsta : 47
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: Incantata sa va cunosc!   Vin 2 Dec 2011 - 1:14

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
alinutza

Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 44
Localizare : PLOIESTI

MesajSubiect: Re: Incantata sa va cunosc!   Vin 2 Dec 2011 - 3:05

buna! sper sa gasesti aici raspunsuri la cat mai multe dintre intrebarile tale, bine ai venit!
Sus In jos
elee

Data nasterii : 12/03/1977
Data de inscriere : 15/09/2010
Varsta : 39

MesajSubiect: Re: Incantata sa va cunosc!   Vin 2 Dec 2011 - 5:47

Bun venit Mariana!
Sus In jos
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Varsta : 35
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: Incantata sa va cunosc!   Vin 2 Dec 2011 - 7:14

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]Bine ai venit!Eu sunt din Bucuresti,am tot baietel cu autism,are tot 7 ani si tot autism cu retard sever.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Sus In jos
ada

Data de inscriere : 04/05/2011
Localizare : giurgiu

MesajSubiect: Re: Incantata sa va cunosc!   Vin 2 Dec 2011 - 10:23

BUNA Mariana[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] bine ai venit printre noi, ai nimerit exact unde trebuia, aici vei gasii sfaturi si raspunsuri la intrebarile tale. Eu sunt din GIURGIU si am un baietel cu autism in varsta de 4 ani.[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] astepta mai multe informatii din partea ta[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
Sus In jos
Edelweiss67

MesajSubiect: Re: Incantata sa va cunosc!   Sam 3 Dec 2011 - 11:26

In primul rand va imbratisez cu drag si ma bucur sa va cunosc. Promit sa ma familiarizez cat mai repede cu acest site, sa va cunosc mai bine si sa putem dialoga.
Cel mai mare necaz al nostru este lipsa de comunicare. Vorbesc la plural pentru ca il includ aici si pe sotul meu. Avem doi copii, dar Stefan ne ocupa timpul si gandurile ... sa zicem 80%. Nici pe Cristian, baiatul cel mare nu-l neglijam, dar el ne sta alaturi in a-l ajuta pe cel mic.
Ce sa va spun? Nici nu stiu cu ce ar trebui sa incep.
Sunt lucruri traite pe care incercam sa le dam uitarii sau macar sa nu le mai dam atat de mare importanta. Ce ne dorim cel mai mult? Sa fim acceptati de cei din jur si sa putem merge oriunde cu puiu'mic, asa cum orice parinte isi ia copilul indiferent de locul unde ar merge. ...dar asta e alta poveste.
Atat cat imi va permite timpul, voi scrie cate putin din povestea lui Stefan si sunt sigura ca avem destule sa ne impartasim.
Sus In jos
nico_30

Data nasterii : 29/10/1980
Data de inscriere : 21/11/2010
Varsta : 36
Localizare : Galati

MesajSubiect: Re: Incantata sa va cunosc!   Dum 4 Dec 2011 - 7:06

Bine ai venit Mariana, in comunitatea celor care inteleg mai bine ca oricine, prin ce treci....si "impreuna " drumul nostru va fi, macar un pic, mai usor de parcurs....Sunt mama unui baietel de 4 ani, din Galati...aici e si povestea noastra..... [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Numai bine[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
Sus In jos
http://euluptcuautismul-tupotisamajuti.blogspot.com/
iulia

Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010

MesajSubiect: Re: Incantata sa va cunosc!   Dum 4 Dec 2011 - 23:46

Buna Mariana, sunt din ORADEA si am un baiat de 11 ani diagnosticat cu Autism atipic (nu conteaza oricum cum se numeste tot aia e).
De unde esti ?
Ai incercat sa faci terapii cu el ?
AI incercat sa folosesti pictograme in comunicare? Sunt copii nonverbali care au inceput dupa 7 ani de sa vorbeasca cu ajutorul limbajului semnelor adaptat.....
Ce tratamente i-ai administrat?
Sus In jos
anasperanta
Admin

Data nasterii : 18/06/1974
Varsta : 42

MesajSubiect: Stefan baiatul meu.   Lun 5 Dec 2011 - 7:45

mariana ..am mutat ultimele doua mesaje la "jurnalul copilului meu"
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

psiholog autism si adhd

Data de inscriere : 02/12/2011

MesajSubiect: Re: Incantata sa va cunosc!   Mier 7 Dec 2011 - 8:24

Buns Mariana, in primul rand este minunat ca nu ti-ai pierdut speranta si rabdarea, sunt ingrediente esentiale pentru fiecare mic pas facut de copilul tau. Sunt psiholog si lucrez cu copii autisti si adhd si iti stau la dispozitie cu sfaturi de specialitate. AM experienta, copiii care atunci cand am inceput nu stiau decat sa se invarta in cerc , plini de ticuri si stereotipii fara fara sa stie nimic si nici sa comunice iar astazi avem progrese mari, mergem la gradinita normala, numaram, citim, desemnam, initiem comun icare si jocuri imginare, stim sa ne exprimama dorintele si supararile etc. Asa ca sus fruntea si rabdare si speranta ....!!! Copiii speciali au parinti speciali, asa a hotarat cel de sus!
Sus In jos
psiholog autism si adhd

Data de inscriere : 02/12/2011

MesajSubiect: Re: Incantata sa va cunosc!   Mier 7 Dec 2011 - 8:25

Psiholog Sanda Gligu 0727303960; 0479778050
Sus In jos
cristinaever1972

Data nasterii : 07/12/1972
Data de inscriere : 07/05/2011
Localizare : oradea

MesajSubiect: Re: Incantata sa va cunosc!   Joi 8 Dec 2011 - 2:42

Sant mama unei fetite cu sindrom rett,as dori sa stiu daca ati avut copii cu acest sindrom,si daca da asi dori sa putem vorbi pe acest subiect,daca se poate.Multumesc.
Sus In jos
angela

MesajSubiect: Re: Incantata sa va cunosc!   Joi 8 Dec 2011 - 8:42

sanda in ce localitate profesezi?
ca degeaba te sun eu din mijlocul tari ca tu presupun ca esti din bucuresti si nu ma poti ajuta decat aici cu sfaturi dar mie plin podul de asa ceva ,daca esti dispusa sa faci naveta eu te angajez .........
Sus In jos
Edelweiss67

MesajSubiect: Re: Incantata sa va cunosc!   Vin 9 Dec 2011 - 2:08

Buna si ma bucur sa pot vorbi mai in amanunt.
E destul de dificil sa gasesti un terapeut bun in Braila si totul se rezuma la interese personale, asta e cel mai rau.
Acesta este motivul pentru care luptam singuri cu boala lui Stefan. Cred ca un ajutor din afara, in cunostinta de cauza, ne-ar da mai mult succes.
Daca nu te deranjeaza si vrei sa ne stai alaturi, ma bucur nespus de acest lucru.
Orice ne este de folos. Un sfat cat de mic, pictograme, orarul zilnic. Orice.
Stefan are retrad grav si din acest motiv am, inca, proleme il a-i capta atentia. Nu sta la masa de lucru si e destul de usor de distras. Stiu terapiile teoretic, le aplic dupa cum mi s-a predat, dar inca nu stiu sa-i fac orarul zilnic. Trebuie facut gradual, ori la noi totul e in joaca, altfel nu am reusit.
La masa de lucru nu sta si ca sa-l leg de scaun plange. El inca e speriat. Probabil spitalizarile lungi si grele au lasat urme adanci. Sunt lucruri pe care daca le vede, atunci chiar nu pot sa mai fac nimic cu el. Trebuie sa gasim numai modalitati distractive si amuzante.
Inca o data.... ma bucur si ma incanta oferta ta si pentru asta iti multumesc.
Sus In jos
Edelweiss67

MesajSubiect: Re: Incantata sa va cunosc!   Joi 5 Ian 2012 - 0:31

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] LA MULTI ANI !

Nu stiam unde sa postez urarea aceasta, asa ca am ales s-o postez aici.

Tuturor, va doresc din inima un an bun, sa aveti atat de multe bucurii incat sa nu le mai puteti tine socoteala, sa va bucurati de cele mai mici progrese ale copiilor vostri, sa se intample lucruri minunate si neasteptate.

Noi am trecut pragul dintre ani ...putin raciti, dar nu cu probleme mari. Stefan a facut putina febra, dar acum e bine. Am sarbatorit linistit, acasa. Altfel nici nu mai stim. Din nefericire ! Nu. Ne-am bucurat doar de ceea ce dispunem, adica de familia noastra. E atat de placut sa ai oameni dragi aproape.

Asa ca..... LA MULTI ANI ! [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
Sus In jos
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Varsta : 47

MesajSubiect: Re: Incantata sa va cunosc!   Joi 5 Ian 2012 - 0:38

Nu aici..la DIVERSE , avem rubrica de LA MULTI ANI..O sa mut eu dupa ce citesti acest mesaj [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
popmari

Data de inscriere : 08/01/2012

MesajSubiect: Re: Incantata sa va cunosc!   Mier 11 Ian 2012 - 6:02

Da, trebuie rabdare si speranta! Incearca sa nu fiti singuri in aceasta lupta!Oamenii nu sunt , totusi, asa de reticenti, important e sa le explicam cum sunt si ce se intampla cu acesti copii, de ce protesteaza, de ce se autostimuleaza,etc.
Sunt presedinta unei asociatii pt. copiii cu autism. Trebuie sa stim ca nu exista un program de terapie standard, ci pentru fiecare copil terbuie un program personalizat, un program care sa corespunda nevoilor si problemelor copiilor.
Sus In jos
kittyzalau

Data nasterii : 13/08/1970
Data de inscriere : 01/08/2012
Varsta : 46
Localizare : zalau,romania

MesajSubiect: Re: Incantata sa va cunosc!   Mier 1 Aug 2012 - 6:19

buna ziua! ma numesc cristina truica ,sunt din zalau,si am o minune de baietel pe care il cheama remus care sufera de autism.ma bucur ca v-am gasit,sper sa invat multe de pe site-ul vostru.pe curand!numai ganduri bune!
Sus In jos
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Varsta : 35
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: Incantata sa va cunosc!   Mier 1 Aug 2012 - 11:28

Buna Kitty![Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Sper sa-ti fie de folos forumul nostru,acum mai multe mamici sunt in tabere[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] ,dar daca ai intrebari le poti pune,sigur ti se va raspunde,ne poti impartasi povestea ta....,aici suntem o mare si unita familie.Inca odata bine ai venit!

Sus In jos
nico_g

Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010

MesajSubiect: Re: Incantata sa va cunosc!   Mier 1 Aug 2012 - 21:57

Bine ai venit, Cristina! Şi noi ne bucurăm, că aşa aflăm unii de existenţa altora şi ne ajutăm unii pe alţii cu ce ştim, cu mare drag.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Incantata sa va cunosc!   Astazi la 23:44

Sus In jos

Incantata sa va cunosc!
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Sa facem cunostinta.-
Mergi direct la: