Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiti | 

control oftalmologic- un pas obligatoriu la copii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
camel

Data de inscriere : 31/07/2010

MesajSubiect: control oftalmologic- un pas obligatoriu la copii   Mar 20 Sept 2011 - 6:44

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

va rog cititi cu atentie articolul postat de Prof. dr. Monica Pop, Directorul Spitalului Clinic de Urgențe Oftalmologice București

Prorector al Universității de Medicină și Farmacie “Carol Davila” din București

(cred ca toata lumea o cunoaste, macar de la emisiunile televizate unde a fost invitata)

eu redau mai jos cateva randuri din acest articol care mi-au atras atentia in mod deosebit
"Vorbim acum de copiii de 3-4 ani, care nu au nici o modificare a
aspectului ochilor. Totul pare absolut normal, copilul se comporta
normal din punct de vedere vizual, nu se apropie de obiecte, carti de
colorat, televizor, calculator etc. si pare a nu avea nici o problema.
NU AVEM CUM SA STIM CA UN COPIL NU VEDE BINE CU UN OCHI DECAT IN URMA
UNUI CONSULT DE SPECIALITATE, dupa ce medicul oftalmolog ii ia vederea
cu fiecare ochi in parte (si celalalt acoperit). Acest examen TREBUIE facut oricarui copil de 3-4 ani, oricat ar parea el de normal. Repet, ma refer acum la copilul care nu are nici o modificare a aspectului ochilor sau a comportamentului vizual, deci PARE normal.
De ce la varsta de 3-4 ani? Pentru ca in situatia in care un ochi (sau
ambii au un viciu de refractie, este nevoie sa primeasca lentile care sa
ii aduca imaginea la locul ei. In situatia in care acest lucru nu se
intampla, daca ochiul nu-si primeste lentila necesara, vederea scade
progresiv datorita faptului ca pur si simplu creierul incepe sa stearga imaginea. Este o nedreptate a naturii, daca pot spune asa!
Foarte important de mentionat este ca reeducarea vederii se poate face in aceste cazuri (numeroase de altfel) NUMAI pana la varsta de 6 (sase) ani
maximum 7 numai in cazul copiilor supradotati. Orice incercare dupa
aceasta varsta va fi fara vreun rezultat. Ochiul cu vederea scazuta din
cauza nepurtarii ochelarilor corespunzatori se numeste AMBLIOP
(AMBLIOPIE). Ochiul ambliop nu corecteaza cu nimic, nici cu ochelari si
nici cu alta metoda cunoscuta de medicina pana in prezent (si nici nu va
putea exista vreodata). Singura solutie este diagnosticarea in timp
util si reeducarea cu ochelari si exercitii specifice pana la varsta de 6
ani. Repet, dupa aceasta varsta, nici un ochelar sau metoda medicala sau chirurgicala NU mai pot reda vederea scazuta, copilul respectiv ramanand cu un handicap vizual definitiv
(pentru tot restul vietii!). Acest handicap va impieta asupra intregii
vieti ulterioare deoarece determina lipsa vederii corecte in spatiu
(vederea binoculara)."

MesajSubiect: Re: control oftalmologic- un pas obligatoriu la copii   Mar 20 Sept 2011 - 6:54

si acum experienta personala care m-a indemnat sa postez, ca sa nu faceti aceeasi greseala ca mine
de azi antonia poarta ochelari..+2 la ambii ochi
eu am incercat sa privesc prin ei si vad totul in ceata, deci va dati seama ce puternici sunt
in plus la stangul lentila este dubla ca grosime ca la dreptul (mai erau si alte specificatii tehnice pe reteta, nu numai ca sunt +2, probabil ochiul stang e mai afectat)

in familie nici noi, parintii si nici rude apropiate nu poarta ochelari, ca sa existe un factor de risc mostenit
antonia lucreaza cu tot felul de piese mici la terapie, cartonase mici si detaliate, se uita la tv/laptop/ipad la o distanta normala, nu se observa sa se apropie si sa dea semne ca nu vede bine...pe covor orice scama o observa

ceea ce obs noi in terapie era ca daca avea de ales dintre mai multe, inclusiv recompense, mereu alegea in dreapta..noi am zis ca e fixatie si am lucrat luni de zile pe acest aspect....si cand avea de aratat in discriminare intre mai multe obiecte/imagini invatate, cele mai multe raspunusri corecte le dadea in partea dreapta

va dati seama ca i-am fortat si obosit ochii...ca ea biata toate le vedea neclare

de cand i-am dat ochelarii azi, nu si i-a mai dat jos...in mod clar o ajuta si de aceea nu renunta la ei..noi ne faceam griji mari daca ii va accepta...voiam sa incepem asa cu 10 min la cateva ore sa se obisnuiasca etc

am avut noroc cu un control ce s-a facut in luna mai..la gradinita..si desi atunci antonia nu a prea cooperat, ceva tot au reusit sa observe cei ce au facut controlul si mi-au dat un semnal de alarma

din luna mai pana acum, am tot amanat..mereu era altceva mai important, mai stringent, terapia ocupa toata ziua oricum ...sunt si eu ca voi toti suprasaturata de controale si stat la rand in spital etc
acum imi pare foarte rau ca nu am actionat imediat

Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 44

MesajSubiect: Re: control oftalmologic- un pas obligatoriu la copii   Mar 20 Sept 2011 - 23:03

Cami, dar cum s-a făcut consultul? Că şi eu mă gândesc de mult (ani de zile) la examen oftalmo, că încă îmi e neclar dacă e lipsă de atenţie, nu se concentrează în "noianul" de linii de tot felul sau chiar nu vede liniatura la caiete, dar mereu mă gândeam că dacă nu colaborează când îl pune la optotip? Că dacă nu răspunde, nu răspunde că nu vede, sau că nu e atent ce îl întreabă, sau nu are chef să răspundă? Ca şi Antonia, vede şi cea mai mică scamă, poate să numere figuri geometrice suprapuse etc dar ieri, după lecţii (e adevarat că a scris destul de mult), avea ochii roşii şi clipea des. De asta, mă interesa dacă examinarea e "obiectivă" sau se bazează pe răspunsurile copilului. La noi în familie (partea mea) sunt probleme cu vederea (tata,mama, sora), chiar şi eu nu văd ultimele 2 rânduri la panou (dar nu pot purta ochelari că mă deranjează pe nas oricât de fini ar fi), dar mă gândesc la copil, că poate eu îl cert că nu e atent la linii şi el, săracul nu vede bine...
Sus In jos
iulia

Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 49
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: control oftalmologic- un pas obligatoriu la copii   Mar 20 Sept 2011 - 23:50

Nico eu cred ca e vorba de un aparat special care regleaza automat dipotriile copilului, el trebuie doar sa stea pe un scaun si sa se uite in acel aparat, unde apar imagini..gen barcuta..etc....copilul trebuie doar sa priveasca...si aparatul regleaza automat.
Noi asa am facut mai demult....
Sus In jos
camel

MesajSubiect: Re: control oftalmologic- un pas obligatoriu la copii   Mier 21 Sept 2011 - 0:05

am fost la un cabinet privat, modern dotat, care au contract cu CAS...din pv al pretului am achitat 30 ron consultatia ca si coplata (am avut bilet de trimitere de la medicul de familie)

intai a pus-o sa stea pe un scaun in fata unui aparat, sa stea cu barbia sprijinita pe un suport si sa priveasca in gaura aia..dr era dincolo si masura ceva..acolo antonia s-a tot miscat, la un ochi a putut numai sa obs bine numai, la cel stang

apoi i-a pus picaturi in ochi, am asteptat 10 min, apoi a stat antonia pe un scaun, ulterior in picioare ca a stat mai ok asa, din spate venea o lumina, doctorita era in fata ei si o privea cu ceva instrument mic si tot punea intre ochii antoniei si instrument niste lentile, dar nu lipite de fata copilului, ci la distanta..culmea aici antonia a cooperat mai bine si se uita fix prin lentila la doctorita

deci nu s-a bazat pe citire de randuri de litere de diferite marimi sau pe alte raspunsuri verbale de la antonia

Data nasterii : 17/09/1973
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 43
Localizare : oradea

MesajSubiect: Re: control oftalmologic- un pas obligatoriu la copii   Joi 22 Sept 2011 - 10:12

Dragele mele Laura poarta ochelari de vreo 3 saptamani cat mai mult posibil i-am facut acum 2 ani si trebuia purtati numai la lucru dar am fost la un control in iunie cand a avut ea conjuctivita ,ia facut fundul de ochi presiunea si dupa ce ia trecut conjuctivita ia facut si dioptriile avem la ochiul stang care este si operat de glaucom congenital - 4 iar la celalalt fara dioptrie .Noi am fost la dr Borna Lenuta dar ea aplecat de 2 ani in Franta si am tot cautat un medic care sa a ibe rabdare cu Laura si in sfarsit l-am gasit pe dr Roiu un medic f f f de treaba
Sus In jos
angela

Data de inscriere : 01/08/2010

MesajSubiect: Re: control oftalmologic- un pas obligatoriu la copii   Joi 22 Sept 2011 - 23:07

deci , am fost si eu cu diana a doua oara la oftamolog
prima data in primavara la budapesta cand iau pus picaturi in ochii si sau uitat un medic cu aceea "lampa" in fundul ochilor si a spus ca e ok
ieriam fost aici in alba iulia
a pus-o la un aparat sase uite la fiecare ochi in parte
la dreptuldiana a cooperat , a stat linistita , sa putut uita atent medicul
dar cand sa-i faca la ochiul stang ce sa mai vrea sa stea
isi inchidea ochiul ,se uita in jos ,numai in aparat nu
a luat aceea lanterna mica sa se uite in ochii iei
la fel .....la ochiul drept a stat cuminte iar la ochiul stang deloc
ne-a chemat la spital luni la amiaz sa-i puna picaturi in ochii si sa-l vada si pe stangul
eu acasa vreau sa incerc sa-i acopar cumva ochiul drept si sa o intreb ceva imagini sa imi raspunda ........nu stiu.......incerc

Sus In jos
camel

MesajSubiect: Re: control oftalmologic- un pas obligatoriu la copii   Dum 10 Feb 2013 - 9:01

pentru copiii care au nevoie de ochelari, aici un link cu rame de silicon. se pot comanda online si apoi duce la un magazin de ochelari sa puna lentilele...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

in acest moment pretul este de 195 ron-buc, se expediază şi cu Poşta Română şi prin curier. este din silicon şi flexibilă întreaga ramă, atât braţele, cât şi locul pentru lentilă. (am făcut această precizare, deoarece am văzut sub denumirea de "rame din silicon" în diverse magazine, rame care aveau doar braţele din silicon flexibil, iar partea unde se fixează lentilele şi apărătorile de pe nas erau dintr-un plastic tare, casant).

Ultima editare efectuata de catre camel in Mar 12 Feb 2013 - 9:45, editata de 2 ori
Sus In jos
Lili

Data nasterii : 27/05/1980
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 36
Localizare : Suceava

MesajSubiect: Re: control oftalmologic- un pas obligatoriu la copii   Lun 11 Feb 2013 - 5:06

vai, doamne! eu nici nu m-am gândit la asta...Chiar iti admiram fetita, Camel si ma gandeam cum a fost consulatata si cum accepta ochelarii permanent. A mea cred ca i-ar arunca:)) Trebuie sa ma interesez si eu prin dulcea mea Bucovina unde as putea face un astfel de control.
Sus In jos
camel

MesajSubiect: Re: control oftalmologic- un pas obligatoriu la copii   Lun 11 Feb 2013 - 7:11

daca copilul are miopie, isi da seama si parintele, ca vede ca sta foarte aproape de tv, de carte etc...dar daca are probleme cu vederea la distanta sau cu focalizarea e mai greu de observat...si copilul chiar daca stie vorbi, nu spune, pentru ca el nu isi da seama ca ar trebui sa fie astfel....stiu un copil, la care la un astfel de control i s-a descoperit la un ochi ca are nevoie de dioptrii "22"...sper sa nu gresesc, ca din memorie am scris acum...deci iti dai seama cat de afectat era ochiul lui si poate daca se observa mai devreme se putea face ceva mai mult

MesajSubiect: Re: control oftalmologic- un pas obligatoriu la copii   Astazi la 6:16

Sus In jos

control oftalmologic- un pas obligatoriu la copii
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Clinica virtuala :: Diagnostic si tratament.-
Mergi direct la: