Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

LA CE MEDICAMENTE ALOPATE ATI RENUNTAT?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 47
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: LA CE MEDICAMENTE ALOPATE ATI RENUNTAT?   Mar 3 Aug 2010 - 22:42

Aici vom vorbi , intre noi despre efectele bune sau mai putin ale medicamentelor . Vin eu cu prima intrebare : La ce medicamente alopate ati renuntat ? Eu am renuntat la cerebrolysin si encephabol , dupa doi ani de incercari , atunci cand Andreea era mica , De atunci studiez prospectele medicamentelor care sunt reomandate pentru ea si ma consult cu alti parinti . Hotararea finala o iau eu , nu ma mai las pe mana medicilor . Deci la ce ati renuntat?
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
angela

Data de inscriere : 01/08/2010

MesajSubiect: Re: LA CE MEDICAMENTE ALOPATE ATI RENUNTAT?   Joi 5 Aug 2010 - 2:06

eu am renuntat la cerebrolysin ,tanakan ,rispolept si risatarun
toate au avut efecte negative asupra iei
o agitau foarte tare respectiv rispoleptul i dadea o stare de somnolenta
in schimb o ajuta mult ESPRICO SI MENTAT - remediu naturis ce se axeaza mult pe concentrare , atentie si linistire
Sus In jos
alinutza

Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 45
Localizare : PLOIESTI

MesajSubiect: Re: LA CE MEDICAMENTE ALOPATE ATI RENUNTAT?   Joi 5 Aug 2010 - 4:50

si eu am renuntat la cerebrolysin si encephabol si la toate medicamentele alopate cu care l-am indopat pe Vladut din dorinta de a-i face bine , dar din fericire am ajuns la concluzia ca nu-i faceau decat rau. Asa cum stramosii nostri se tratau cu plante din natura noi de ce n-am face-o? Probabil multi vor spune ca sunt putin cam credula, dar am avut o experienta f. neplacuta cu baiatul meu cel mare ( Stefan- 16 ani) care din cauza unei dr. de la Fundeni care l-a diagnosticat gresit a luat un an de zile Prednison (daca vreti sa vedeti ce efecte adverse devastatoare are, cititi pe internet) si caruia din cauza acestui medicament ii cade parul acum cu pumnul, ramane cada neagra cand face baie de ma sperie. Si multe altele...care probabil se vor vedea in timp, ca sa nu mai spun ca la 10 ani avea 70 Kg, deoarece ii dadea o pofta de mancare de-a dreptul nebuna. Noroc ca D-zeu mi-a dat copii minunati si a inteles situatia in care se afla si a tinut o dieta foarte sanatoasa si acum este un copil absolut normal, de fapt un adolescent.
Deci, una peste alta, incerc sa evit la copiii mei medicamentele alopate si merg pe homeopate. Chiar si eu am inceput de curand sa iau medicamente homeopate prescrise de dr. Naghiu.

Sus In jos
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: LA CE MEDICAMENTE ALOPATE ATI RENUNTAT?   Joi 5 Aug 2010 - 5:49

Si noi am avut o intreaga paleta de alopate,dar am renuntat la toate.Am inceput cu Encephabol la 3 luni,cerebrorysin,tanacan,nitrazepam,rispolept....de fapt nici nu mi le mai amintesc pe toate.In decembrie 2009 am inceput tratament homeopat si am renuntat complet la alopate.
Sus In jos
iulia

Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 49

MesajSubiect: Re: LA CE MEDICAMENTE ALOPATE ATI RENUNTAT?   Mier 13 Oct 2010 - 0:31

Noi am renuntat la Encefabol , Tanakan si cerebrolizin..la trei ani
In prima etapa a fost ok Encefabolul pentru ca i-a "declansat" vorbirea...dar dupa o perioada mi l-au agitat foarte mult ( el oricum era atunci hiperkinetic) si cand a inceput sa-i zapaceasca somnul l-am intrerupt definitiv.
De la trei ani pina acum la 10 am fost pe homeopate si foarte muuuuuuulte tratamente naturisite cu diverse produse.
Am reusit sa-l mentin intr-o stare foarte buna cu Mg, Zinc, si Ca + Cammomila Ch 9.
Sus In jos
ela

Data nasterii : 26/05/1978
Data de inscriere : 03/09/2010
Varsta : 39
Localizare : Rm. Sarat

MesajSubiect: Re: LA CE MEDICAMENTE ALOPATE ATI RENUNTAT?   Dum 21 Noi 2010 - 11:35

noi am renuntat la clopixol de curand si acum vreo 2 ani i-am dat doar vreo 2 luni stratera, acesta din urma il agita foarte rau si plangea excesiv. mai avem depakine la care sper sa renunt cat mai repede.
Sus In jos
ani

MesajSubiect: Re: LA CE MEDICAMENTE ALOPATE ATI RENUNTAT?   Dum 21 Noi 2010 - 22:05

Cand aud de clopixol ma ia tremuratul.In septembrie am fost internata cu gabi la al.obregia pt ca nu a dormit o saptamana intreaga si devenise f agitat si fff agresiv si ne-au bagat direct pe clopixol.Prima trei zile nici un efect nu au avut,apoi a inceput sa tremure,urmatoarele doua zile nu se mai putea tine pe picioare si in final(pt ca nimeni nu auzea cand spuneam ca nu e in regula)mi-a facut convulsii.Chiar daca era constient si urla de durere,pur si simplu se arcuise tot pe spate,m-am speriat ingrozitor,mi-au trecut toti anii lui de viata prin fata,toti anii in care m-am chinuit sa-l fac sa mearga,am crezut ca toata munca noastra a fost in zadar.Chiar daca dupa externare i-am redus treptat tratamentul care ni l-a dat(diazepam,levomeprazim,romparkim,rispolept) si in final l-am intrerupt pastrez rispoleptul ca solutie pentru starile de agitatie.Apelez foarte rar la el,ii dau calciu magneziu zinc vitamina c,uneori tei argintiu,incerc cat mai mult pe cele naturiste.
Sus In jos
gabi.b
Admin

MesajSubiect: Re: LA CE MEDICAMENTE ALOPATE ATI RENUNTAT?   Vin 4 Mar 2011 - 8:02

Ani , Clopixol e de adulti!!! Nu se administreaza la copii atat de mici , eventual adolescentilor marisori care-s foarte agresivi [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
ani

MesajSubiect: Re: LA CE MEDICAMENTE ALOPATE ATI RENUNTAT?   Sam 5 Mar 2011 - 20:42

Acum stiu,Gabi,pt ca am aflat de la voi nu de la cei din spital.Acolo mi-au zis ca este ca rispoleptul dar ca actioneaza altfel.Si asta mi-au zis tot pt ca am insistat eu,nu se oboseau altfel.
Norocul nostru cand a facut convulsii a fost ca eu nu ma pierd cu firea in situatii extreme ci gandesc la rece,eram in afara cladirii cand au inceput convulsiile,asistentele stau mereu la etj 2,deci nu am asteptat sa vina ele,l-am luat de pe jos si am urcat imediat.Asa i s-a administrat imediat diazepamul care am inteles ca blocheaza clopixolul.Daca asteptam sa vina asistentele,pana vedeau despre ce e vb,pana chemau dr,apoi sa mearga dupa diazepam.....cine stie unde am fi ajuns.
P.S:mi-am permis sa plang apoi vreo ora,ca sa ma descarc,chiar ma speriasem.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sus In jos
nico_g

Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010

MesajSubiect: Re: LA CE MEDICAMENTE ALOPATE ATI RENUNTAT?   Lun 7 Mar 2011 - 2:27

Am renuntat la:
- encefabol - dupa vreo 4 incercari nu mai lungi de 10 zile ca mai mult nu rezistam deoarece era FOARTE agitat, irascibil, impulsiv, oarecum agresiv
- tanakan - idem mai sus
- tonotil - asemenea
Beneficii: 0
Ce a functionat binisor a fost Mentatul, pe care l-am dat pentru prima data timp de 150 zile (3 cutii). Initial a fost cam agitat, dar mult mai putin decat la celelalte (stiti ca va intrebasem ce sa fac), dar i-am dat in continuare si parca au fost ceva progrese din toate punctele de vedere. Apoi am repetat dupa vreo 6 luni inca o cutie.
In rest ii dau ocazional vitamina B complex, calciu magneziu si zinc, ulei de peste.... Mai ales ca nu ii cresc dintii (i-au cazut 6 si abia i-au crescut 2)... Cam atat.
Nimic insa nu a avut efect cum au avut homeopatele (in primii 2 ani de tratament, ca apoi nu prea a mai mers).
I s-a mai prescris Cerebrolisin, dar l-am tinut vreo 6 luni in dulap ca mi-a fost mila sa il intep si apoi l-am dat cuiva care avea nevoie.
Mi s-a propus Concerta dupa varsta de 6 ani, pentru deficitul de atentie si hiperactivitate. Are 6 ani si 4 luni dar nu am de gand sa incerc. E destul de cuminte (de cele mai multe ori foarte cuminte), iar cu atentia ne luptam cum putem, fara pastile.
Sus In jos
iulia

Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 49

MesajSubiect: Re: LA CE MEDICAMENTE ALOPATE ATI RENUNTAT?   Lun 7 Mar 2011 - 5:26

Nico, pentru a-i creste mai usor dintii da-i CAMOMILLA Ch 9 sau de care gasesti ( mi-a fost prescris mai demult de Naghiu...) in mod sigur are si dureri gingivale...Camomilla e recomandata si pentru dureri de orice fel din zona Capului in special a cresterii dintilor....etc...se da seara la culcare ( mai are darul de a linistii). [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
nico_g

Data nasterii : 29/05/1972

MesajSubiect: Re: LA CE MEDICAMENTE ALOPATE ATI RENUNTAT?   Lun 7 Mar 2011 - 22:54

Mersi, Iulia! Din pacate la homeopate nu m-am mai gandit de mult... O sa ii dau, ca se chinuie bietul copil sa manance... Si mai si arata ca un vampir... Cred ca si calcarea e buna, dar trebuie sa mai studiez care din ele ii trebuie. Na, ca am iesit din subiect [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
maria

Data nasterii : 04/09/1970
Data de inscriere : 09/05/2011
Varsta : 46
Localizare : TG NEAMT

MesajSubiect: Re: LA CE MEDICAMENTE ALOPATE ATI RENUNTAT?   Lun 16 Mai 2011 - 22:22

angela spunemi te rog sunt naturiste? medicamentele< esprico si mentat> crezi ca m ar ajuta Edi e f inteligent dar e in continua miscare si nu prea coopereaza
Sus In jos
camel

Data de inscriere : 31/07/2010

MesajSubiect: Re: LA CE MEDICAMENTE ALOPATE ATI RENUNTAT?   Lun 16 Mai 2011 - 23:26

aici ai prospectul la mentat..scrie ca e nutritiv HERBOMINERAL....noi il pisam si le dam jumatate de pastila dimineata, jumatate seara..cu putina apa plata..cand il pisezi se si vede ca e facut din ceva plante amestecate..are gust amar..dar se obisnuiesc cu el..se da pe termn lung, noi am depasit si 6 luni (la indicatiile medicului homeopat)

Admin

MesajSubiect: Re: LA CE MEDICAMENTE ALOPATE ATI RENUNTAT?   Lun 16 Mai 2011 - 23:41

Maria la TRATAMENTE aici pe forum gasesti linkurile pentru medicatie naturista , tot acolo scrie si despre ESPRICO

uite aici e , un pic mai jos gasesti despre esprico

Sus In jos
maria

Data nasterii : 04/09/1970
Data de inscriere : 09/05/2011
Varsta : 46
Localizare : TG NEAMT

MesajSubiect: Re: LA CE MEDICAMENTE ALOPATE ATI RENUNTAT?   Dum 22 Mai 2011 - 11:21

multumesc o sa incerc cu ~esprico~sq vedem nu i am mai dat de luni bune medicatie incepe sa vorbeasca pe zi ce trece tot mai multe cuvinte si vad caci isi doreste si are rabdare sa l corectez si repeta din nou .Risatarunul l a ajutat f mult dar dupa un timp a devenit agitat si agresiv .si am renuntat Stratera la fel .imi doresc pana la toamna sa si imbocateasca vocabularul poate asa il va primi la scoala .Incercam ms
Sus In jos
ion george

Data nasterii : 19/08/1974
Data de inscriere : 01/04/2011
Varsta : 42
Localizare : pitesti

MesajSubiect: Re: LA CE MEDICAMENTE ALOPATE ATI RENUNTAT?   Mier 25 Mai 2011 - 8:19

alexandru are 3 ani si 2 luni , ce medicamente sa-i dam pentru stimularea vorbirii?
se vede clar ca are un blocaj in vorbire pentru ca nu a mai facut progrese , pe cognitiv sta foarte bine , mai putin pe expresiv.
Sus In jos
gabi.b
Admin

MesajSubiect: Re: LA CE MEDICAMENTE ALOPATE ATI RENUNTAT?   Mier 25 Mai 2011 - 9:28

Aici nu esti in locul potrivit sa pui aceasta intrebare.. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Aici suntem la capitolul cu renuntarile la medicamente . Intra la TRATAMENTE si citeste acolo despre medicamente acolo poti pune intrebari si de asemenea gasesti si linkuri pentru medicatie naturista . Noi suntem parinti ca si tine si nu putem decat sa vorbim din experienta noastra cu propiul copil ori , dupa cum stii ei sunt diferiti si reactioneaza diferit la medicatie .

Sus In jos
Lili

Data nasterii : 27/05/1980
Varsta : 37
Localizare : Suceava

MesajSubiect: Re: LA CE MEDICAMENTE ALOPATE ATI RENUNTAT?   Mier 25 Mai 2011 - 11:57

George,Denisa mea are 6 ani,pana la un an a spus cateva cuvinte si de atunci nimic.Si daca nu i-am dat medicamente....nici nu le mai stiu numarul...nu cred că totul depinde de ele.
Sus In jos
camel

Data de inscriere : 31/07/2010

MesajSubiect: Re: LA CE MEDICAMENTE ALOPATE ATI RENUNTAT?   Joi 9 Iun 2011 - 4:11

am renuntat..sau cel putin pentru o vreme am intrerupt administrarea de neuro optimizer

inainte sa incep sa-l administrez am aflat ca la unii copii a ajutat destul de mult, din pacate la ai mei nu s-a vazut un efect pozitiv deosebit

aici aveti prospectul

vedeti si care este pretul de achizitie in romania (246 ron)

noi am reusit sa-l achizitionam din SUA la pretul de 30$ cutia (=85 ron)

MesajSubiect: Re: LA CE MEDICAMENTE ALOPATE ATI RENUNTAT?   

Sus In jos

LA CE MEDICAMENTE ALOPATE ATI RENUNTAT?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Clinica virtuala :: Diagnostic si tratament. :: Intrebari diagnostic si tratament.-
Mergi direct la: