Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

cum ne tundem?

In jos 
AutorMesaj
goanga

Data nasterii : 01/08/1979
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 38
Localizare : alba

MesajSubiect: cum ne tundem?   Joi 1 Sept 2011 - 9:14

am observat ca disctii pe aceasta tema nu prea sunt.De acee va intreb pe voi cum procedati,mergeti la frizer sau cum?La mine asta e cosmarul lui,mie atat de mila de el,ca numai eu reusesc sa l tund cu masina de tuns ca tata su nu are rabdare .lui ii este foarte frica de sunetul de la masina .sfaturi care aveti de dat?
Sus In jos
camel

Data de inscriere : 31/07/2010

MesajSubiect: Re: cum ne tundem?   Joi 1 Sept 2011 - 9:46

si eu tot acasa cu masina il tund ..recunosc ca aplic metoda hard.."stai aci si nu te misca"..dar terapia zice ca se face desensibilizare treptat..intai la nu stiu cati metri de el..numai sa auda sunetul..dupa ce accepta mai apropii masina de el..apoi sa accepte sa o auda chiar aproape de cap..probabil urmeaza faza cu taiat o suvita- doua...nu stiu exact pasii...ca sincer cand e momentul de tuns, il dezbrac total, il pun pe niste ziare, am masina de aia fara fir, asa ca cum se misca el ma pot misca dupa el...cand e gata tuns zero direct in cada pregatita cu apa pt baie..
la fetita o tund eu cu foarfeca..asa in jur varfurile si in fata ii fac niste bretoane...de lansez moda noua in oradea

eu nu i-am dus inca la coafoar/frizer pe niciunul

MesajSubiect: Re: cum ne tundem?   Joi 1 Sept 2011 - 10:17

si eu tot asa procedez ,dezbracat la pielea goala,ii pun o pelerina din aia de la vopseaua de pr ca el nu suporta firele de par si fortat.dupa ce i fac baie doarme 3 ore de amiaza ca de obicei il tund inainte de somn.cand il tund il las sa se uite la ceva ce i place la calculator ca sa mai uite si sa se concentreze pe alceva decat pe sunetul masinii.Ma intreb daca sunt mamici care au reusit sa i duca la frizer si sa le faca o tunsoare mai altfel decat tunsul zero al meu?
Sus In jos
anasperanta
Admin

Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 43

MesajSubiect: Re: cum ne tundem?   Joi 1 Sept 2011 - 10:49

eu am reusit sa o duc la coafor sa o tund,dar la vartsta de 8 ani am reusit,pana atunci a refuzat ,o tundeam eu acasa cu foarfecul ,la fel ca si voi dezbracata in pielea goala cu pelerina si mai alergam dupa ea prin casa ,sa termin de tuns...a mai crescut si a fost foarte incantata la coafor,ia placut si faza cu fionul...expresia ei a fost cand a ajuns acolo "oauuu"

iulia

Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 50
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: cum ne tundem?   Joi 1 Sept 2011 - 21:25

EU tund pe toata lumea doritoare din jurul meu inclusiv pe mine,...Andrei eal doilea pe lista , sotul...socrul..etc..copii prietenilor ( unul autist), cu Andrei e relativ usor , sta desi nu ii place cand ajung cu foarfeca pe la urechi, dar am rabdare ii explic si e ok.
Cu Alex e mai greu, pentru ca "plinge" , este tinut fortat de mama si asa cu chiu cu vai il tund, si mie mie mila de el , ii explic , il pup etc...il mangai si apoi iar tund.Dar de obicei sta in bratele mamei si este tinut.
Sus In jos
elee

Data nasterii : 12/03/1977
Data de inscriere : 15/09/2010
Varsta : 41

MesajSubiect: Re: cum ne tundem?   Joi 1 Sept 2011 - 21:40

Pe Vlad il tunde sotul cu masina, inca de cand era mic, la inceput se speria de zgomot, nu ii placea, nici acum nu ii place, negociem putin inainte, acum il deranjeaza parul care cade pe fata si il gadila, a inteles ca daca se agita dureaza mai mult, acum il punem sa numere cat il tunde taicasu, adica el stie cand ii spun ca mai dureaza 2 minute si incepe sa numere, in felul asta se concentreaza la numarat si in plus stie ca "actiunea" are un final pe care "il controleaza" el.
A fost de mare ajutor sa mergem cu el odata la frizer sa se tunda taicasu, a vazut ca "toti barbateii" se tund ca sa fie frumosi, atat l-am laudat pe taicasu atunci ca in momentul cand am ajuns acasa a vrut si el sa fie "frumos" si de atunci merge mai usor faza cu tunsul desi tot nu ii place, dar pana la punctul ala era groaznic cand il tundeam, plangea, transpira, cand era mai mic chiar tremura, imi era tare mila de el.
Sus In jos
angela

Data de inscriere : 01/08/2010

MesajSubiect: Re: cum ne tundem?   Joi 1 Sept 2011 - 23:42

diana a urlat pana la varsta de 4 ani cand o tundeam acasa
mi-am luat "inima in dinti" si am dus-o la coafeza mea care a avut mare curaj
de atunci numai la ea ne tundem si deja o viziteaza aproape zilnic (are frizeria/coafor) la al doilea bloc de mine
Sus In jos
claudia.s

Data nasterii : 08/04/1979
Data de inscriere : 06/01/2011
Varsta : 39
Localizare : beius

MesajSubiect: Re: cum ne tundem?   Vin 2 Sept 2011 - 0:34

eu ca iulia tund pe toata lumea dar cu masina.prima data cand l-am tuns pe antonio nici nu a bagat de seama ca se juca la calculator dar asta a fost acum multi ani.eu il duc in fata oglinzii si ii dau aparatul in mana,il las sa se tunda si el si dupa aceea il aranjez eu.noi nu mai avem probleme .sfatul meu este sa il lasi sa studieze aparatul ca se va simti mai in siguranata si dupa ii explici ca nu doare,nu se intampla nimic si daca sta cuminte totul se termina repede.succes.
Sus In jos
alinutza

Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 46
Localizare : PLOIESTI

MesajSubiect: Re: cum ne tundem?   Vin 2 Sept 2011 - 1:01

dupa cum vad toata lumea a avut sau are probleme cu tunsul, credeti ca noi facem opinie separata? Nuuu...cand vine ziua tunsului, pe care o amanam cat mai mult, eu intru in cada cu el, il asez pe el pe un scaunel ptr copii, iar sotul meu actioneaza cu masina de tuns. Nu stiu sa va spun care dintre noi este cel mai transpirat la sfarsit dar cred ca sotul meu castiga detasat. Cred ca cel mai tare il deranjeaza parul care pica sau nu stiu chiar nu-mi dau seama, oricum sunt niste vaiete de ti se rupe sufletul! La fiecare minut ii spunem mai e putin, foarte putin, dupa care urmeaza dusul si spalatul pe cap. alta "placere" mare a lui.Si tunsoarea...e una f.deosebita, niciodata egala, adica mai scurt la o ureche, suvite lasate aiurea, ultima data spre surprinderea mea a iesit mai bine. Zero nu vreau sa-l tund ca nu-mi place deloc, asa ca incercam sa-i facem o tunsoare cat de cat.... Cred ca e o idee buna aceea de a-i duce la frizer sa-si vada tatii cand se tund, cred ca o sa adoptam si noi metoda sa vedem daca are rezultat.
Deci chiar nu stiu ce-am putea face ca sa nu se mai sperie, daca imi aduc eu bine aminte nici baiatului meu cel mare la varsta de 4 ani nu-i placea deloc la frizer!!!
Sus In jos
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Varsta : 48

MesajSubiect: Re: cum ne tundem?   Vin 2 Sept 2011 - 6:29

Eu cred ca ,,statul la tuns,, depinde de sensibilitatile fiecarui copil ...la masina de tuns , la pieptanat la atingerea capului s.a.m.d. Andreea mea a avut de mica par lung , pana la umeri , i-am facut codite de la cateva luni , a avut mereu agrafe si alte cele in par . La tuns a stat , neavand rabdare la ,,finisaje,, , ca orice copil se foia . A avut insa, o perioada in jurul varstei de 9 ani cand n-a mai vrut codite si agrafe , atunci a tuns-o mama mea scurt , apoi i-a trecut . Acum sta la impleteala de trei ore pentru freza afro , sta la pieptanat , la descalcit deci pot spune ca ea suporta bine , cred ca ar sta si la coafor , la tuns , are insa parul lung , taiem doar varfuri..si nu e o problema
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Varsta : 37
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: cum ne tundem?   Vin 2 Sept 2011 - 6:51

Eu am o matusa coafeza si doar la ea sta pt freza.La inceput il tineam cu forta,apoi a fost o perioada cand ea s-a operat nu putea veni si l-am tuns eu.In prima faza pe bicicleta,jucaria lui preferata,apoi pe scaunel de copil.S-a obisnuit nu mai trebuie tinut cu forta desi nu-i place nici masina,nici parul care ii cade pe piele.Pt frizuri de Doamne Ajuta! vine acasa matusa,vara mai il iau eu la zero cu masina.Ultima data insa la jumate mi s-a ars masina de tuns,matusa era la mare,prietena in grecia si mai sa fac infarct ca nu gaseam masina de tuns.Noroc cu un vecin!
Sus In jos
nico_g

Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 45

MesajSubiect: Re: cum ne tundem?   Lun 5 Sept 2011 - 0:37

Iată şi "povestea" noastră: până pe la 3 ani, când încă dormea la prânz, părul şi unghiile i le tăiam prin somn. Dacă la unghii era oarecum ok, că nu se observa dacă una era tăiată si alta nu, la păr era dezastru, că nu reuşeam la o singură etapă de somn, şi dura câteva zile până frizura era cât de cât uniformă. Trebuia să îl tund aproape fir cu fir, cu forfecuţa de unghii, că dacă auzea puţin zgomotul de forfecuţă se trezea imediat şi munca mea era în zadar (asta în timp ce, dacă vecinii scoteau faianţa de pe pereţi sau montau alte geamuri, el dormea nemişcat). Când nu a mai dormit ziua (noaptea nu puteam să îl tund că nu aveam lumină), nu am avut încotro şi l-am aşezat frumos pe ziare în mijlocul sufrageriei, cu muzică la tv si îl tundeam atât cât permitea răbdarea lui puţină, cu foarfecul. Continuam în altă "şedinţă" şi tot aşa... Treptat am reuşit să îl tund peste tot într-o singură şedinţă, stă relativ cuminte, şi îşi suflă părul care îi cade pe nas când ajung la breton. Dar mereu trebuie să vorbesc cu el, să îi spun "uite acum tăiem la spate, acum pe la urechi, acum în creştet..." şi bretonul îl las la urmă sau în altă etapă. În acelaşi timp, este foarte încântat când vede că mă tund eu sau îl tund pe soţul meu (sunt coafeza familiei!!), mai mult una din pasiunile lui este să pună tot felul de elastice, clame şi să coloreze cu carioca blana de pe capul animalelor de pluş. În plus, a mers o dată cu soacra mea la coafor să se tundă (ea) şi a fost de-a dreptul fascinat. De atunci îmi arată mereu când vede un coafor. Între timp l-a dus soacra mea la tuns vara trecută la coafor şi a stat relativ ok, iar vara asta după serbare l-am tuns eu (cam aiurea, recunosc) şi a mai fost şi cu soacră-mea să îl indrepte. De atunci, mă înnebuneşte că are părul prea lung şi vrea să se tundă "la doamna Laura cea brunetă şi cu păr lung" (!!!!). Deci, asta am rezolvat-o, că era groaznic prin somn,
Sus In jos
alinutza

Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 46
Localizare : PLOIESTI

MesajSubiect: Re: cum ne tundem?   Lun 5 Sept 2011 - 1:09

Nico, sincer m-ai facut sa rad cu pofta cu ideea ta de a-l tunde in somn! Doamne cand ma gandesc cat de inventive suntem noi mamicile de copii speciali parca imi vine sa ma premiez singura!!! Imi dau seama ce frumos era tuns baietelul tau cand dormea si cata rabdare trebuie sa fi avut tu!!! Felicitari, chiar meriti aplauze!!!
Te pup.
Sus In jos
nico_g

MesajSubiect: Re: cum ne tundem?   Lun 5 Sept 2011 - 2:59

Alina, acum şi mie mi se pare de râs, dar atunci eram disperată, pentru că până la 1 an fiecare somn era prilej de masă, apoi somnul a devenit "suport" pentru tăiat păr, unghii mâini, unghii picioare, astfel încât nu pot spune că vreodată perioada de somn a copilului a însemnat relaxare pentru mine sau prilej de a face face ceva pentru propria persoană... A, cel mult puteam să spăl pe jos că, dacă era treaz, exista o probabilitate fooooaaaarte mare să calce pe acolo, să alunece şi să cadă şi, normal, să trebuiască să îl schimb, să se ude la picioare sau, mai rău să înceapă să urle până vărsa şi apoi să reiau activitatea de spălat plus spălat haine... A fost o perioadă foarte grea pentru mine. Acum, parcă nu îmi vine să cred că pot face anumite lucruri ca toată lumea.
Sus In jos
camel

Data de inscriere : 31/07/2010

MesajSubiect: Re: cum ne tundem?   Mar 13 Sept 2011 - 10:07

ieri tudor fuge din camera de terapie si bate frenetic la usa bucatariei..BAZZ..BAZZZ...tocmai avea un joc de-a doctorul....si eu cu terapeuta am zis ca poate vrea sa se joace "de-a frizerul", nu "de-a doctorul", caci tot ne spunea ..frizer..par..BAZZZ (=masina de tuns, pe care stie ca o tin in bucatarie)...pt orice eventualitate am pus masina de tuns la incarcat azi noapte...azi iar a inceput..frizer..par...bazz..si la final de sesiune..l-am pus sa se dezbrace, pelerina pe el..si omul chiar se voia tuns..in 3 minute am terminat tot..si-a adunat singur parul si l-a aruncat in wc..s-a bagat in cada si astepta sa-l spal cu dusul

nu stiu ce toana a avut...ca acum au trecut si caldurile mari si nu era motiv ca transpira..parul nu era asa mare ca in alte dati...i-am facut toana..si uite ca asa am avut cel mai "calm si rapid tuns"...si inca la cererea clientului

MesajSubiect: Re: cum ne tundem?   Mar 13 Sept 2011 - 22:07

Sus In jos
goanga

MesajSubiect: Re: cum ne tundem?   Mier 14 Sept 2011 - 3:47

,SE VREA FRUMOS!CRESTE BAIATUL MARE SI DE ASTA
Sus In jos
nico_g

MesajSubiect: Re: cum ne tundem?   Mier 14 Sept 2011 - 21:37

Din fericire, sunt multe situaţii în care te chinui cu ei să facă ceva, lupţi, te gândeşti ce strategie să mai aplici şi, deodată fac acel lucru natural, spontan, de parcă l-ar fi făcut dintotdeauna... Bravo, Tudor! A simţit nevoia de o schimbare de look
Sus In jos
iulia

Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010

MesajSubiect: Re: cum ne tundem?   Mier 14 Sept 2011 - 22:42

Nico asa este, PERFECT adevarat, ani de zile te poti lupta cu diferite strategii si intr-o buna zi ei fac acel ceva spontan ca si cum stiau sa faca acel ceva......
Cat despre Tudorica....ce sa zic, omul a vrut sa fie tip top......
Le trece frica in timp si se acomodeaza cu multe.
Sus In jos
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Varsta : 37
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: cum ne tundem?   Joi 20 Oct 2011 - 10:02

Acum o saptamana l-am tuns si eu pe Gabi,noi ne tundem o data la doua luni fiindca ii creste repede parul.Am stabilit cu matusa mea care il tunde de obicei sa mergem la ea.Zis si facut,am mers,am stat o ora sa se acomodeze cu locul(mergem mai rar la ea),l-am pus pe scaun fara sa-i explic ce va urma...mare greseala,a tipat si a fugit.M-am dus la el,i-am cerut scuze si am inceput sa-i explic ce vrem sa facem.''O sa te tunda Mari,puiule,mai sti cum te tudea mami acasa pe bicicleta?Aici nu avem bicicleta,vei sta pe scaun,daca vrei te tine mami in brate.''Mari i-a aratat masina de tuns,foarfeca(ce atent era!),ne-a dus el la scaun,l-am tinut eu,ea ii spunea tot timpul ce foloseste,masina sau foarfeca.A stat fara sa cracneasca,se uita in oglinda rabdator.A primit multi pupici la final.
Sus In jos
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Varsta : 48

MesajSubiect: Re: cum ne tundem?   Joi 20 Oct 2011 - 10:18

Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
Edelweiss67

Data nasterii : 14/08/1967
Data de inscriere : 01/12/2011
Localizare : Braila

MesajSubiect: Re: cum ne tundem?   Sam 3 Dec 2011 - 12:08

Subiect tabu!
Desi are 7 ani si 8 luni Stefan nu stie ce inseamna ...tuns.
Poate am gresit, dar din dorinta de a nu-i da alte motive de teama si traume suplimentare, am adoptat metoda "in somn". Nu ma simte si masinuta e atat de silentioasa. Doarme ca un ingeras si eu il tund.
La unghii am evoluat. Facem "tac-tac" la manute, iar la picioare revine metoda "in somn" si asta nu pentru ca vreau eu, ci pentru ca are inca amintiri urate legate de picoare. A avut multe, multe perfuzii pana la 4 ani si toate pe picioare si de aici teama de a fi tinut.
Asa ca, metoda cea mai buna, este aceea la care copilul se simte in siguranta. Si inca ceva, pentru ca totul merge pe vizual in autism, noi facem in asa fel incat sa vada...macar atat cat se poate
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: cum ne tundem?   

Sus In jos

cum ne tundem?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Jurnalul copilului meu. :: Intrebari necesare pentru copil.-
Mergi direct la: