Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiti | 

O idee.....

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
daidai

Data nasterii : 28/07/1981
Data de inscriere : 12/04/2011
Varsta : 35
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: O idee.....   Vin 19 Aug 2011 - 6:16

http://autismulincuvinte.wordpress.com/
Buna,ma -ntrebam daca exista locuri de joaca special amenajate ptr copii cu autism in parcurile din Bucuresti...am aflat ca nu...Nu credeti ca ar trebui sa fie?Astept idei...:)
Sus In jos
maria

Data nasterii : 04/09/1970
Data de inscriere : 09/05/2011
Varsta : 46
Localizare : TG NEAMT

MesajSubiect: Re: O idee.....   Sam 20 Aug 2011 - 0:25

scuze, dar parerea mea ,e ca copiii nostri trebuie integrati in societate ,sa se joace in parcuri ,unde au acces toti copii, doar asa incet ,incet participa cu copii la jocuri ,isi asteapta randul la topogan , la leagan,cel putin noi asa am procedat ,cu Edi ,bine ,supravegheat si cu multa rabdare,E singurul loc unde Edi se simte bine cu copii `~,caci la gradi ,toti il protejeaza, ferindu se de el ~, copilul simte ,si uneori devine agitat din acest motiv ,dar din pacate ,putini din jur ne dau dreptate
Sus In jos
claudia.s

Data nasterii : 08/04/1979
Data de inscriere : 06/01/2011
Varsta : 37
Localizare : beius

MesajSubiect: Re: O idee.....   Sam 20 Aug 2011 - 5:02

sunt total deacord cu maria, copii nostri trebuie integrati in societate asta ar trebui sa fie unul din scopurile principale ale noastre.e foarte important ca ei sa fie intre copii normali cat mai mult avand in vedere ca ei invata prin vizualizare e mai usor in parc asa cum zice si maria ii vad pe alti si fac la fel asteptat rand la topogan si etc.de ex eu cand mergeam in parc cu antonio el facea tot ce fac ceilalti copii se dadea pe topogan,a invatat sa-si faca avant la leagan uitandu-se la alti copii,se juca de-a politistii si hotii fugea si el cu ceilalti si incet a inceput sa inteleaga jocul,sare coarda,se da pe trotineta,bicicleta,role si toate acestea le-a invatat in parc vazindu-i pe ceilalti copii noi aveam program strict dimineata si dupamasa obligatoriu in parc cu copii si vei vedea ca si copii il vor accepta.eu personal de ex ma jucam cu copii in parc dea -ascunselea,tara tara vrem ostasi,ne jucam cu mingea tot felul de jocuri si veneau copii la mine sa ma joc cu ei si asa incet incet antonio a invatat sa se joace cu mai multi copii sa-si astepte randul si etc.cea mai buna tearapie e terapia prin joaca.nu asculta pe nimeni care vorbeste urat de voi ca nu cred ca toti oameni sunt rai.eu te sfatuiesc sa-l scoti cat mai mult.
Sus In jos
daidai

Data nasterii : 28/07/1981
Data de inscriere : 12/04/2011
Varsta : 35
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: O idee.....   Sam 20 Aug 2011 - 7:37

da,aveti dreptate...cateodata mai intru in panica si caut o gramada de solutii ...
Sus In jos
anasperanta
Admin

Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 42

MesajSubiect: Re: O idee.....   Sam 20 Aug 2011 - 10:04

acum depinde si la ce stadiu e copilul,sa poti sta cu el in parc,in cazul nostru a fost si perioada cand nu puteam sta nici 5 minute caci plangea cand vedea bebei ,tot felul de fixatii care am luptat cu ele trecand din una in alta...cand e micut e mai bine si copii sunt mai dornici de a coopera la joaca si nu prea isi dau seama...
acum crina mea are 9 ani si a invatat cam tot ce e de invatat ca sa se joace in parc la topogan ,leagan ,roata care se invarte ,e foarte grijulie nu loveste, asteapta randul etc,dar de jucat cu copii tot nu se joaca,se baga printre ei dar nu se joaca ... se bucura cand ii vede pe copii, dar copii o cunosc si fug de ea ,doar cand sunt eu mai aproape o accepta...ii place sa se dea in leagan dar acolo in leagan e total in lumea ei rade si viseaza de una singura cam mult...noi iesim seara de seara in parc am intampinat tot felul de probleme cu toate astea sa obisnuit lumea cu noi...dar ea creste si chiar imi fac griji ,cum o sa se uite lumea la ea ca se da in leagan sau in topogan ?,caci ea o sa ramana copil la minte iar fizicul ei este normal...si poate ca ar fi o idee buna sa fie o placuta afisata in care sa se observe ca si copii cu handicap indiferent de ce varsta (ptr ca ei raman copii)au dreptul la joaca in leagan,in topogan ,etc...cred ca daidai la aspectul acesta sa referit...

claudia.s

Data nasterii : 08/04/1979
Data de inscriere : 06/01/2011
Varsta : 37
Localizare : beius

MesajSubiect: Re: O idee.....   Sam 20 Aug 2011 - 13:25

te rog sa nu te superi pe mine ana dar eu am vazut poze cu fetita ta e foarte dulcica dar daca nu are probleme fizice care se vad la prima vedere oameni nu stiu si nu putem sa-i invinovatim eu am patit de multe ori si antonio are tot 9 ani si e frumos si bine facut iar cand mergem undeva si le spun oamenilor ca e autist imi raspund pai da nu se vede.si faptul ca se da in leagan la varsta asta sau mai mare nu mi se pare ceva nefiresc eu cand imi duc copii in parc ma dau pe leagan,ma sui cu ei in casute,ma dau chiar si pe topogan daca imi incape fund si nimeni nu mi-a zis nimic pana acum doar sotu zice ca-s mai rau ca copii dar imi place ce-i drept eu is asa mai subtirica am 52 kg.si apropo ca crrina plangea cand vedea bebei si antonio plange daca aude pe cineva ca plange.cateodata am impresia ca traiesc pe alta planeta eu cand le spun oamenilor ca antonio e autist prima expresie vi-am zis-o nu se vede si dupaia incep pai cum se maniefsta,cand ati vazut,am vazut la televizor si ma zapacesc de cap.poate ca am fost eu mai norocoasa ca am dat de oameni si copii buni.tin minte cand ne-am mutat in beius si am mers in parc au venit copii la antonio erau cu3-4 ani mai mari ca el si m-au intrebat de ce nu vorbeste si le-am spus ca e autist.au inceput intrebarile atat le-am spus daca aveti internet uitati-va .fetelor va jur a doa zi mi-au spus ce inseamna autismul si multe lucruri dar cel mai important erau foarte curiosi intr-o saptamana antonio ii stia pe toti cu ii cheama si il lau cu ei la toate jocurile lor sa-i vada rectiile, se bucurau cand ii striga sau facea ce ziceau ei si eu stateam pe banca si ma uitam la ei nu aproape dar nici departe.asa ca nu stiu ce sa zic din punctul meu de vedere oircum toti copii cu dreptul la joaca e domeniu public nu pate sa-mi zica nimeni sa plec.vi-am spus noi traim in alta galaxie.
Sus In jos
anasperanta
Admin

Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 42

MesajSubiect: Re: O idee.....   Dum 21 Aug 2011 - 0:09

claudia...nu zic ca oamenii sunt vinovati,sunt constienta ca din cauza fizicului ei normal va trebui sa dau explicatie la toata lumea ca sa putem fi si noi integrati....chestia e ca noi avem program zilnic de a iesi afara in parc si oricat ai fi de optimist ca totul e bine, stres tot exista ptr ca trebuie sa fiu pe faza ca nu cumva sa se ia cineva de ea, sau ca nu cumva sa nu deranjeze daca nu e acceptata,o las prin parc sa se miste in voie pe unde vrea ea mereu corectand-o de la distanta daca greseste cu ceva,deci eu nu prea am timp mult de a ma uita in alta parte, decat la ea ,ca totul sa fie bine...am cunoscut si oameni buni si copii buni...am intalnit tot felul de situatii...important ca eu sa am putere sa am grija de ea... ...idee de discutie era ca poate ar fi bine ca in parcuri sa fie afisate undeva pe la poarta placute in care sa fie scris un mesaj, in care omul sa stie ca toti copii indiferent de handicap au dreptul la joaca..caci mi sa intamplat sa aud "daca e bolnava tineti-o acasa "sau "luati-va copilul ca imi sperie copilul"(iar crina nu facea ceva exagerat, doar se bucura in felul ei dand putin din manute)...cred ca lumea nu e obisnuita sa vada in parc persoane cu probleme... cu toate ca cei care vin zilnic in parc la fel ca si noi sau obisnuit cu noi,e mai greu ptr cei care vin din urma alte promotii care ptr inceput o sa le para dubios...

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: O idee.....   Astazi la 6:14

Sus In jos

O idee.....
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Jurnalul unui parinte. :: Diverse.-
Mergi direct la: