Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiti | 

cand viata bate filmul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 35
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: cand viata bate filmul   Lun 20 Iun 2011 - 12:50

M-am gandit in zeci de feluri cum sa incep.Sper ca voi sa aveti rabdarea sa cititi,desi nu are nici cea mai mica legatura cu autismul.In urma cu 12 ani,cand l-am cunscut pe sotul meu,primul lucru care m-a frapat a fost cum intelegeau ai lui sa fie o familie.Parintii sotului meu nu s-au inteles niciodata dar au facut patru copii impreuna,socrul meu muncea toata ziua numai sa nu o vada pe soacra-mea,iar ea noptile si le petrecea pe scarile din fata blocului sa nu fie nevoita sa doarma langa el.O familie total dezorganizata,iar copii.....va puteti da seama ca au luat-o pe cai gresite.Cu exceptia lui Alex(sotul meu) fiecare au luat-o pe drumul gresit.Fratele si sora mijlocie s-au apucat de droguri si furturi de mici,cea mica s-a maritat la .....11 ani.La 16 ani fratele lui s-a insurat cu o pustioaica de 13 ani care desigur se droga.Doi ani mai tarziu ea a ramas insarcinata,si in ciuda faptului ca se droga fetita lor e perfect sanatoasa.Dupa un timp s-au despartit,socrii lui se saturasera sa le dispara lucruri din casa,incercasera in fel si chip sa faca mai responsabili,le-au dat o mica afacere pe mana pe care au facut-o praf etc.Nici la noi nu era roz cand erau in preajma,trebuia sa nici nu clipesti ca iti disparea telefonul ori altceva de valoare,era groaznic cand intrau in sevraj,le aruncam seringile in fundul tomberonului si scotoceau dupa ele....nu stiu cate din voi ati avut de-a face cu drogati dar e groaznic.Dupa moartea socrului meu s-a ales praful de tot,si de casa ,fiecare si-a vazut de viata lui,eu si Alex aveam atatea pe cap ca nici nu-i mai cautam,asteptam sa vina ei la noi si atunci cu groaza ca nu trebuia sa-i scapam din ochi.In timp am aflat ca sora mijlocie e in Spania,s-a stabilit acolo,cea mica in Craiova,dar n-o duce roz,iar fratele stiam ca e pe strazi,prin canale,blocuri.Ne-a vizitat regulat o vreme,mai venea la o luna la noi,ii mai dadeam haine curate,mancare calda,ma rog..ce aveam ii dadeam,cu exceptia banilor ca stiam ca se duc pe droguri.In decembrie 2010 a venit la noi,isi rupsese un picior(muncea la un pct de colectare de fier vechi sa faca rost de bani pt droguri),se vedea clar ca nu-i era bine.Mirosea groaznic,nici sa manance nu a vrut atunci,a plecat mai repede ca de obicei.M-am gandit ca asta ii e sfarsitul,la cum arata.Prin martie ne-a anuntat cineva ca a murit,l-am cautat la morga,spitale,politie si nimic,nu era.
Azi fetelor....am avut un soc cand l-am vazut.Spalam vasele in bucatarie si cand am auzit ca ne striga la poarta....am vizualizat instant camera noastra,fiecare lucru de valoare unde le-am pus(erau toate la indemana!),nici nu stiu cum sa va descriu ce mi-a trecut prin minte.Cand m-am dus sa deschid.....nu-mi venea sa cred ca e el!Curat,ingrijit,''sarut-mana,cumnata''(???),cu fetita lui de mana(???)!Am intrat si cand a inceput sa povesteasca parca mi se parea aievea.In decembrie,dupa ce a plecat de la noi,si-a facut o supradoza,vroia sa moara,stia ca a pierdut tot.L-a gasit o femeie in scara blocului si i-a zis ca daca vrea sa-si schimbe viata ea il ajuta.A zis da,l-a suit in masina,l-a dus la un centru de refacere de pe langa Bucuresti,i-a platit inscrierea acolo 5 milioane vechi si i-a urat noroc.Din ziua aceia viata lui s-a schimbat.Centrul lucreaza mai mult prin credinta(nu are rost sa zic ce religie e),mi-a zis ca din decembrie si pana acum a citit 112 carti!el care nu deschisese vreodata macar cartea de romana ,a citit Biblia si a inteles-o!Tine cursuri cu mentorul lui prin toata tara,ajuta alti baieti pierduti in lumea asta intunecata a drogurilor.Merge prin biserici,fetelor va zic ca e un alt om.Ii urmaream mimica in timp ce vorbea,il priveam in ochi si e un om sincer.Un om ce nu mai simte apasarea.A venit si sotul meu de la munca,i-a dat lacrimile cand l-a vazut asa,au vorbit in sfarsit ca fratii.''Am venit special sa-ti zic ca Gabriel se v-a face bine,ai sa vezi frate.Ma rog mereu pt el,am vazut ca o sa fie bine.''.M-a impresionat profund si am vrut sa va zic si voua,sa vedeti ca Dumnezeu inca face minuni,dar suntem prea ignoranti sa le vedem.
Sus In jos
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 47
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: cand viata bate filmul   Lun 20 Iun 2011 - 20:46

Doamne ajuta!

http://www.facebook.com/gabi.bala

Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
ani

MesajSubiect: Re: cand viata bate filmul   Lun 20 Iun 2011 - 21:14

Primul lucru care mi l-a zis sotul dimineata:''l-am visat pe Mihai sau chiar a fost ieri aici?''

http://www.facebook.com/?ref=tn_tnmn#!/profile.php?id=100003337477680
Sus In jos
claudia.s

Data nasterii : 08/04/1979
Data de inscriere : 06/01/2011
Varsta : 37
Localizare : beius

MesajSubiect: Re: cand viata bate filmul   Lun 20 Iun 2011 - 22:03

ani mi-au dat lacrimile parca e un film cu final fericit.dumnezeu sa va ajute si sa fie adevarat ce ti-a zis cumnatul tau ca gabi sa se vindece.amin.
Sus In jos
angela

MesajSubiect: Re: cand viata bate filmul   Lun 20 Iun 2011 - 23:01

Sus In jos
anasperanta
Admin

Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 42

MesajSubiect: Re: cand viata bate filmul   Lun 20 Iun 2011 - 23:10

ani...eu cred ca Dumnezeu face minuni...dar totusi trebuie sa aibe grija in continuare sa nu nimereasca intr-o secta...acum numai Dumnezeu il poate apara,important ca a facut un pas mare ca a luptat ptr viata....

ani

MesajSubiect: Re: cand viata bate filmul   Mar 21 Iun 2011 - 1:16

O sa va postez cateva fraze din cate am vorbit ieri.''Cand am ajuns la centru am crezut ca nu voi rezista acolo.Imi faceam planul ca stau cat sa ma las de droguri si ma intorc la fata mea.Mi-au dat haine curate si m-am dus sa-mi fac baie.Miroseam ingrozitor,acuma stiu.M-au dus pe urma in living sa cunosc ceilalti baieti,si ei se drogasera,erau acum in program.Cand am vazut ca fiecare ma ia in brate,ma pupau fiecare si-mi urau bun venit,cand am vazut atata caldura....am zis ca am murit si am ajuns in Rai.Apoi mi-au zis ca acolo e centru de recuperare nu dezintoxicare,sa ma gandesc ce sa fac,ori merg la Obregia la dezintoxicare intai ori raman acolo.Dar daca aveam sa intru in sevraj nu avea cine sa ma ajute.Am ales sa raman.Seara si noaptea patru baieti s-au rugat cu glas tare pt mine.Ma bufnea rasul,mi se parea ridicol.Cand a rasarit soarele eram alt om,parca nu ma drogasem nicicand,nu fumasem vreodata sau bausem.Ma simteam curat,linistit,am cazut in genunchi si am zis ''Doamne,daca cu adevarat existi,ajuta-ma!Ajuta-ma sa-mi schimb viata si sa devin alt om!''Nici piciorul nu ma mai durea asa rau dimineata,se umflase in ultimul timp si cu ghipsul ala....acum nu ma mai durea.'' ''ma rog in fiecare zi pt Gena (fosta sotie)si pt fata,sa-i dea Dumnezeu rabdare cu ea,ca sti cum e ea'' ''intr-una din seri am simtit ca trebuie sa ma rog pt Gabriel.Am tinut post(!!!) si m-am rugat pt el sa se faca bine.Mai mult de-asta am venit,sa va zic ca el va fi bine,tot ce trebuie sa faceti e sa va rugati si voi pt el.'' O sa mai postez dar acum nu mai am timp.Trebuie sa plec sa platesc facturile pana vine Gabita.

Sus In jos
ani

MesajSubiect: Re: cand viata bate filmul   Mar 21 Iun 2011 - 12:45

http://www.teenchallenge.ro/index.php
am cautat informatii despre centru si am gasit!

Sus In jos
nico_g

Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 44

MesajSubiect: Re: cand viata bate filmul   Mar 21 Iun 2011 - 21:29

Ani, m-am uitat şi eu pe site şi pare ok. Că, e adevărat că mă gândisem şi eu ca Ana să nu nimerească cine ştie unde... Până la urmă, Dumnezeu e mare şi, aşa cum i-a arătat "viaţa", o să îl lumineze să găsească şi "adevărul" şi "calea". Indiferent ce o fi în spatele acelei organizaţii, bine că i-au dat şansa să fie capabil să aleagă ce e bine pentru el.
Sus In jos
claudia.s

Data nasterii : 08/04/1979
Data de inscriere : 06/01/2011
Varsta : 37
Localizare : beius

MesajSubiect: Re: cand viata bate filmul   Mar 21 Iun 2011 - 21:58

o sa va povestesc si eu apropo de cumnatul lui ani si cum dumnezeu ajuta oameni.eu provin dintr-o familie in care am avut o copilarie tare nefericita cu tata betiv care ne batea si pe noi si pe mama mea.dupa ce a divortat mami eu cu sora mea ca suntem doua sore eram mici pe la 4-5 ani.tati venea spargea usa,facea scandal pe scara in fine.mami sa recasatorit si ce credeti aceeasi problema numai ca deja eram mai mari si intelegeam mai multe si iar tot asa scandal dormit nopti pe afara,prin scarile blocului,ca sa nu va mai spun rusinea.dupa cum am spus eram mai mari 11-12 ani si i-am spus la mami ca nu se mai poate asa sa-i spuna ca divorteaza.era groaznic sa stai sa astepti ca nu stiai cand vine beat si trebuie sa fugim din casa si de multe ori nu ieseam decat cu hainele de pe noi.si asa tati a ajuns la ceva ca nici nu stiu cum sa-i zic un fel pocaiti care faceau slujbe ca americani stiti cantau,dansau,sa rugau toti tinanduse de mana si sacta asta sau ce-o fi a stat la noi in oras vreo4 luni ca era din ungaria si faceau un tur la noi in tara si tati a mers acolo si a devenit alt om nu a mai baut 15 ani nici un pic de alcool si era asa de prins toata ziua citea biblia .deci concluzia era ca credinta si oameni din jur ne pot schimba.asa cum zicea ani ca cei de la centru se rugau pentru cumnatul ei asa se rugau si pentru tati sa nu mai bea.tati acum mai bea ocazional si nu mai face scandal.dumnezeu e mare trebuie doar sa crezi si vei vedea.
Sus In jos
ani

MesajSubiect: Re: cand viata bate filmul   Mar 21 Iun 2011 - 22:00

Fetelor,el vrea acum sa urmeze o scoala si sa devina pastor.Voi stiti ce inseamna asta???Pentru unul care a fost ca el...Pentru mine nu conteaza ce religie este,conteaza enorm ca e un altfel de om,are o alta mentalitate,total diferita,ca au reusit sa-i dea un sens vietii lui.Nu am crezut ca-si va schimba viata asa,mai degraba am crezut ca il vom gasi mort pe undeva cu seringa alaturi.Eu as vrea sa-l vada soacra mea asa,ca ea e cea care l-a distrus ,de fapt i-a distrus pe toti patru,ea il punea sa fure,ea ii cumpara droguri...Lui Alex ii zicea sa lase scoala ca nu-l ajuta cu nimic,am ''muncit'' mult sa-l conving sa nu o asculte.Si ''munca e pt prosti si pt tractoare'' si iar a trebuit sa-l santajez emotional si asa a inteles.Asa a inteles ea sa fie mama.Daca o vad si pe ea pocaita.....asta ar fi o minune si mai mare.

Sus In jos
ani

MesajSubiect: Re: cand viata bate filmul   Mier 23 Noi 2011 - 14:39

Nu am scris de mult aici.Intre timp nu s-a schimbat nimic,cumnatul meu e pe acelasi drum,se ocupa de partea de bucatarie la centrul in care e si pot spune ca asta e alta minune.Pe langa asta se ocupa de alti baieti care se lupta cu dependenta,merge la conferinte si mai are putin si termina programul ca ''student'',va trece la nivelul de ''intern''.Asta inseamna incredere mai multa din partea superiorilor dar si mai multe responsabilitati.Are voie sa ne viziteze la doua saptamani,doarme o noapte la noi.Trebuie sa specifice tot traseul care il are,daca se abate reia programul de la 0.Oricum e pe drumul cel bun,s-a intalnit cu fosti amici si nu a cazut in pacat.Nu se atinge de droguri,am avut o sticla de vin in casa si nici nu a vrut sa auda,nu se atinge de tigari desi fuma destul.Intre timp am cunoscut-o si pe femeia care l-a dus in centru.O femeie obisnuita,cand am fost la ea incerca sa salveze un alt drogat dar el refuza cu indarjire.Mi-a povestit de el,ca in ziua cand l-au gasit era in convulsii,au chemat salvarea care a venit doar cu soferul,acesta a zis ca el nu-l ia ca sigur moare.Apoi la centru toti se indoiau ca va fi recuperat,au sunat-o si i-au zis ca sanse sunt doar jumate,ca el nu are nici o motivatie.Plus ca piciorul lui rupt i-a costat o groaza de bani:controale,rmn,etc.Si nu in ultimul rand este o taxa lunara de 500 de lei pe luna.Iar el cum nu are suport financiar....Dar Dumnezeu le aranjeaza pe toate cu siguranta,sunt convinsa.
O sa mai scriu.

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: cand viata bate filmul   Astazi la 6:16

Sus In jos

cand viata bate filmul
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Jurnalul unui parinte. :: Diverse.-
Mergi direct la: