Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

intrebari la tratamente

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
claudia.s

Data nasterii : 08/04/1979
Data de inscriere : 06/01/2011
Varsta : 38
Localizare : beius

MesajSubiect: intrebari la tratamente   Dum 12 Iun 2011 - 5:51

fetele am o problema.help.antonio in ultima perioada a devenit foarte sensibil mai ales cu auzul si cineva mi-a recomandat un medicament (asarum)si cum nu am gasit la farmacie m-am uitat pe net si tot uitandu-ma am vazut ca scria despre el ca este un remediu pentru alcoolici.acum ori nu stiu eu bine numele medicamentului.daca stie cineva ceva de acest medicament va rog din suflet sa scrieti.multumesc.
Sus In jos
iulia

Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 50
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: intrebari la tratamente   Dum 12 Iun 2011 - 6:21

Claudia asarum se gaseste la farmacia nr. 3 depe str- Republicii din Oradea, daca vrei iti iau si iti trimit! este foarte bun si pe andrei l-a desensibilizat de zgomote in trei zile.
Sus In jos
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 47

MesajSubiect: Re: intrebari la tratamente   Dum 12 Iun 2011 - 9:52

E remediu homeopat?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
anasperanta
Admin

Data nasterii : 18/06/1974
Varsta : 43

MesajSubiect: Re: intrebari la tratamente   Dum 12 Iun 2011 - 10:08

cum adica "sensibil cu auzul?"... adica nu aude ??? sau pune mainile in ureche caci aude sunete care nu le suporta?...scuze ca intreb...caci in cazul crinei a fost si este mai rar ,drept sa spun , nu suporta anumite sunete care numai ea le percepe si nu credeam ca se poate trata si asa ceva ,de exemplu cand inchid calculatorul pune degetele in ureche ptr cateva secunde... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

maria

Data nasterii : 04/09/1970
Data de inscriere : 09/05/2011
Varsta : 46
Localizare : TG NEAMT

MesajSubiect: Re: intrebari la tratamente   Dum 12 Iun 2011 - 10:58

(asarum europaeum)

este o planta din flora spontana originara din zonele cu clima temperata din Europa. In Romania este intalnita in padurile de foioase si conifere din zonele montane. Este o planta scunda si are rizomi taratori; intraga planta este acoperita cu perisori fini. Frunzele sunt in numar de 2 sau 3, au forma de inima, sunt puternic striate si au o culoare verde intens. Intre frunze se dezvolta floarea, care este mica si rosie- negricioasa, are 3 petale carnoase.
Printre constituientii chimici se numara: 1% ulei volatil, asarina (alcaloid), un glicozid scindabil sub influenta emulsinei, acid ascorbic, vitamina B1, areasarona, aldehida asadilica, metileugenol, acetat de bornil, sesquiterpene, diasarona, tanin catehic, zaharuri reducatoare, rezine, fitoncide cu actiune antibiotica, saruri minerale.
Principalele calitati ale plantei sunt: expectorant, emetic, diuretica, antibiotica. In fitoterapie se utilizeaza partea aeriana a plantei si rizomul.

Uz intern:

- astm bronhic, bronsita cronica, colite de diferite etiologii, fibrom uterin, osteomielita, silicoza pulmonara, paraziti intestinali, infestari cu bacilii: B. cereus, B. subtilis, Staphylococus aureus, Streptococcus faecalis si haemolyticus, E. coli - sub forma de tinctura, infuzie din planta maruntita. . ASTA AM GASIT ARE VREO LEGATURA CU SENSIBILITATEA LA ANUMITE ZGOMOTE ??IULIA ,TU I AI DAT SI AI AVUT REZULTATE ??
Sus In jos
camel

Data de inscriere : 31/07/2010

MesajSubiect: Re: intrebari la tratamente   Dum 12 Iun 2011 - 11:24

Asarum eu i-am recomandat Claudiei..este remediu homeopat, i l-a prescris baiatului meu dr nostru homeopat pt sensibilitate la sunete (acoperit urechi la anumite sunete, ajunsese sa nu mai suporte sa cante altii sau sa cante el, la unele sunete chiar se speria f puternic).

A avut efect..nu total..caci a revenit sensibilitatea dupa vreo 2-3 luni, dar la un nivel mult mai redus si ca frecventa si ca numar de sunete deranjante si ca intensitate a fricii/deranjului baiatului vis-a-vis de ele probabil mai trebuia repetat remediul, dar mereu am avut altele mai importante in schema ..iar noi mergem pe schema remediului unic..asa ca nu i-am putut da mai multe deodata

si eu am citit atunci pe net si am gasit explicatiile pe care le-ai gasit si tu claudia, printre cei carora li se prescria erau si cei cu probleme cu alcoolul...acum eu daca i l-a recomandat medicul pt problema asta specifica cu sensibilitatea la sunete am avut incredere sa-l dau si mai ales ca am avut rezultate, am avut apoi incredere sa-l recomand

poate totusi mai gasesti pe cineva care l-a folosit sa ai si o a doua parere..de fapt deja ai si a doua parere ca si iulia ti-a scris ca a avut efect la andrei

Ultima editare efectuata de catre camel in Lun 13 Iun 2011 - 3:09, editata de 1 ori
Sus In jos
claudia.s

MesajSubiect: Re: intrebari la tratamente   Dum 12 Iun 2011 - 12:39

mersi cami ideea era ca eu nu am gasit la farmacie si credema ca am intrebat la multe farmaci uni nici nu stiau ce este si de aceea m-am gandit ca poate nu am inteles eu bine si cand am mai citit si prospectele ma-m derutat.te rog sa nu te superi am scris pentru ca stiam ca o sa-mi raspunzi.multumesc ca m-ai lamurit si da si iulia mi-a zis de el.musai sa luam ca deja ma dispera asculta muzica pe kiss tv si mtv foarte tare dar daca eu mut televizorul in alta camera el aude si aude niste chesti ca altcineva nici nu ar baga de seama eu acum stiu ce il deranjeaza ca l-am urmarit mi se pare fascinant si totodata foarte stresant si cel mai mult mi-e mila de el ca ma gandesc ce tare il poate deranja ca devine agitat si tipa.sper sa gasim cat mai repede.
Sus In jos
claudia.s

MesajSubiect: Re: intrebari la tratamente   Dum 12 Iun 2011 - 12:47

acum am vazut ca ati scris mai multe mersi de informatii eram atenta numai la ce a scris cami ca asteptam raspunsul ei si iulia mersi dar o sa-i zic lui taicameu sa-mi cumpere,eu am fost la oradea acum 3 saptamani si nu am gasit.multumesc fetele.
Sus In jos
claudia.s

MesajSubiect: Re: intrebari la tratamente   Dum 12 Iun 2011 - 13:02

ana am sa-ti raspund si tie si antonio mai face asa ca-si pune mana la ureche cand inchid calculatorul,nu-i place cand trage apa la baie si se aude cum se umple rezervorul,in iarna cand aveam caldura se audea ca si un fluierat la calorifer nu intra in bucatarie pana nu opream caloriferul,pe drumul spre abc de langa noi un vecin de la bloc are nici nu stiu cum ii spune,chestie atarnata la balcon care daca bate vantul se misca si scoate niste sunete si el ii disperat cand mergem pe acolo tot cu mainile in urechi,sunt mai multe ideea e ca inainte nu avea treaba cu ele numai de ceva timp si cea mai groaznica e ca daca plange cineva si nu inceteaza dupa 5 min.se apuca la un urlat ca nu-l mai pot opri deci e groznic.da cea mai tare e ca daca merg cu el la supermarket si merge radioul el sta cu mana in urechi si oameni se uita la noi ca la felu 3 si eu ma distrez ca fiecare baga cate o mutra.
Sus In jos
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Varsta : 47

MesajSubiect: Re: intrebari la tratamente   Dum 12 Iun 2011 - 23:19

Parca vad...cum face . e foarte stresant pentru ei si am inteles , din ceea ce am citit ca percep asta ca pe o durere fizica si de aceea urla , ca il doare efectiv . Si Andreeea mi-a facut in hipermarketuri pe la 9-10 ani , nu suporta galagia multimea , vorbit la microfon ...Claudia , doar la farmacia 3 gasesti remedii homeopate , sa-i spui lui taica-tau sa ceara ca remediu si nu ca medicament , ca nu e totuna .

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
camel

Data de inscriere : 31/07/2010

MesajSubiect: Re: intrebari la tratamente   Lun 13 Iun 2011 - 3:06

stai linistita claudia ca nu m-am suparat deloc, nu aveam motiv...eu am citit topicul imediat ce ai postat..dar am zis ca sa nu influentez opinia publica sa-ti raspund tot eu imediat, sa vedem daca au mai folosit si altii ce parere au

farmacii homeopate in oradea mai sunt in lotus, langa supermarket (dar e un punct de lucru care apartine tot de farmacia 3 de pe centru) si mai este farmacie in blocul Cicero langa Piata Cetate

acum daca tot vorbim de farmacii...nu stie nimeni unde gasesc Mentat? ca de 2 luni nu este la oradea..ziceau ca nu este pe stoc..POATE TOTUSI CINEVA GASESTE IN FARMACIE SAU MAGAZIN CU PRODUSE NATURISTE RAMASE PE STOC..macar 4 cutii sunt interesata sa cumpar..la amandoi copiii le-a fost de ajutor

am gasit intre timp un articol cu o explicatie privind lipsa acestui medicament naturist de pe piata:
"

De ce lipsește Mentat-ul de pe piață?[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

himalaya ment

Mentat-ul este un medicament naturist, produs de firma indiană Himalaya indicat pentru îmbunătățirea memoriei, atenției și a puterii de concentrare. Deasemenea se mai indică pentru a elimina oboseala și a înlătura efectele stresului.
După cum probabil au observat consumatorii fideli ai acestui medicament, de aproximativ 2 luni Mentat-ul nu se mai gaseste pe piața farmaceutică sau parafarmaceutică.
Motivul?
Motivul se pare că este reprezentat de una din plăntuțele care se regăsec în compoziția medicamentului. Se pare că această plantă este considerată o floare rară și este protejată prin lege în India. Producătorii au fost banuiți și puși la zid, vis a vis de utilizarea acestei plante în produsele lor . Astfel că trebuie să dovedească prin analize faptul că plantele folosite la realizarea medicamentului sunt recoltate din culturile proprii.
Conform reprezentanților medicali Himalaya se preconizează că Mentat-ul va reapărea pe piața farmaceutică și parafarmaceutică din România, undeva pe la începutul lunii septembrie 2011. Nu ne rămâne decât să sperăm, că așa va fi !"

Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 50

MesajSubiect: Re: intrebari la tratamente   Mar 14 Iun 2011 - 0:39

Claudia, Asarum este un remediu homeopat, si eu am auzit de el de la Cami ( ca doar postase pe forum informatia), la noi a functionat perfect si rapid.L-a desensibilizat pe Andrei de " sensibiltate la zgomote" adica nu accepta sa auda un radio in taxiuri sau la calculator sau la tv....etc...muzica din oras de la terase. I-am administrat citeva zile si de atunci gata se pare...e OK.Nu mai avem problema indifernet unde mergem, pot pune muzica si in masina!
Pentru Cami : am sa ma uit si eu linga noi , am trei patru magazine naturiste si o sa caut Mentatul. Stiam de aceea planta sacra din India care se cheama BACOPA MONIERI , de fapt, despre ea e vorba. Dr. Baba ne-a recomdandat mai demult numai pulberea aceea de planta pe care am adus-o din Austria, si i-a fost bine lui Andrei cu ea atunci.
Sus In jos
maria

MesajSubiect: Re: intrebari la tratamente   Mar 21 Iun 2011 - 4:36

buna fetelor .Nici in zona mea nu mai este Mentat dar mi a recomandat de la plafar MEMOTANALEC ? va este cunoscut ? a administrat cineva la copii?
Sus In jos
nico_g

Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 45

MesajSubiect: Re: intrebari la tratamente   Mar 21 Iun 2011 - 21:38

N-am dat memotanalec la copil, dar am luat eu acum mai mulţi ani, când trebuia să învăţ pentru nişte examene şi ştiu că e asemănător mai mult cu tanakanul decât cu mentatul. Despre efecte, mi-e greu să spun... Aş minţi să spun că am simţit ceva remarcabil, dar pe de altă parte, nu ştiu cum ar fi fost dacă nu luam... O să mai citesc şi eu. Dar se dă sigur şi la copii? Mă refer la de ăştia mai micuţi, sub 10-12 ani.
Sus In jos
nico_g

Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 45

MesajSubiect: Re: intrebari la tratamente   Mar 21 Iun 2011 - 21:40

Sus In jos
maria

MesajSubiect: Re: intrebari la tratamente   Sam 25 Iun 2011 - 6:17

buna fetelor am dat comanda de Mentat pe Produse Naturiste.ro si m ia acceptat comanda in 4 zile soseste curierul
Sus In jos
maria

MesajSubiect: Re: intrebari la tratamente   Joi 11 Aug 2011 - 5:56

Fetelor ,de astazi incep sa i administrez lui Edi ESPRICO, caci am terminat ,complexul de B cu Mg, dar avem o problema Edi nu le inghite ,ia doar sa i storc in lingurita continutul ,oare e vreo problema? As incerca sa le tin in lichid cateva ore inainte ,poate se inmoaie ,sa i le dau cu lgt ?
Sus In jos
claudia.s

MesajSubiect: Re: intrebari la tratamente   Joi 11 Aug 2011 - 8:31

stai linistita maria nu-i nici problema.nici antonio nu le inghite ca nu inghite nimic el le stoarce in gura si arunca invelisul rosu.cand i-am dat prima oara nu le-a luat si l-am lasat vreo 2 saptamani dupa care le-a luat singur.
Sus In jos
angela

Data de inscriere : 01/08/2010

MesajSubiect: Re: intrebari la tratamente   Joi 11 Aug 2011 - 9:51

pt diana sunt un deliciu
numai sa-i spun ca dau "bobo" ca deja ar fii in stare sa ia toata folia
le ia cate doua odata in gurita si le mesteca
cand am inceput sa-i dau nu le lua nici ea dar am pacalito putin
i le dadeam odata cu sokotof(caramele)care normal trebuiau mestecate
inainte doar carameaua sa se obisnuiasca sa mestece si sa vada ca se topesc in gura pe urma cand avea doar jumate de caramea in gura introduceam si cate un esprico si le mesteca impreuna
pana am ajuns sa-i dau doar esprico curat spunandui ca este "bobo"curat
Sus In jos
elee

Data nasterii : 12/03/1977
Data de inscriere : 15/09/2010
Varsta : 40

MesajSubiect: Re: intrebari la tratamente   Joi 11 Aug 2011 - 21:31

:) nu e nici o problema daca nu ii dai invelisul si pentru noi sunt bombone de portocale :), mi-ai adus aminte sa incepem si noi sa luam din nou, am luat 3 luni in primavara si a fost ok, lui vlad ii dau si pofta de mancare ceea ce pentru noi e ok.
Sus In jos
maria

MesajSubiect: Re: intrebari la tratamente   Sam 20 Aug 2011 - 0:32

buna fetelor avem10 zile de esprico 4 capsule pe zi pana astazi a fost ok dar azi e fff nervos si agitat ,fara motiv ,amesteca cuvintele, vi s a intamplat asta?
Sus In jos
claudia.s

MesajSubiect: Re: intrebari la tratamente   Sam 20 Aug 2011 - 5:33

toti avem si zile rele poate il doare ceva nu cred ca e de la espico.noi nu am avut probleme din contra il linistea.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: intrebari la tratamente   

Sus In jos

intrebari la tratamente
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Clinica virtuala :: Diagnostic si tratament. :: Intrebari diagnostic si tratament.-
Mergi direct la: