Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

despre Sfanta Impartasanie la copii.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
nico_g

Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 45

MesajSubiect: despre Sfanta Impartasanie la copii.   Vin 13 Mai 2011 - 1:10

Maria, aceeaşi problemă am avut-o şi eu cu Razvan, referitor la împărtăşit. Până pe la 2 ani jumate nici nu a intrat în discuţie, că vărsa şi când mânca acasă, numai ce simţea linguriţa în gură. Prima dată am încercat cred pe la 3 ani, când a început să aibă cât de cât răbdare să stea la rând, că e foarte aglomerat de obicei. A stat relativ liniştit, până a văzut că se apropie preotul cu linguriţa, când a început să ţipe şi să se zbată de se uita toată lumea. Am vrut să îl ţin forţat dar preotul mi-a zis să nu îl forţez în niciun caz, că o să considere împărtăşania o pedeapsă şi e cea mai mare greşeală. Preotul ne ştia oarecum, că locuim chiar langă biserică şi Răzvan, de când a început să meargă singur, indiferent unde mergeam, trebuia obligatoriu să intrăm şi la biserică. Poate şi din cauza asta, văzând că nu m-am simţit deloc confortabil la criza lui de la împărtăşit, mi-a zis că să stau liniştită că o să primească până la urmă şi să-i dau în fiecare dimineaţă aghiazmă. Recunosc că nu i-am dat. Apoi am început şi noi (eu cu soţul meu) să ne spovedim, de la Paştele din 2008, apoi ne-am înpărtăşit şi noi şi am fost şi cu el, atunci a luat împărtăşania dar a scuipat imediat că i-a venit să verse că i-a dat linguriţa mai plină (în general, copiilor le place). Aşa o ruşine, vină sau nu ştiu cum să zic, n-am avut în viaţa mea, că la fel toată lumea se uita şi comenta de parcă îl vedeau pe necuratul în biserică. Când m-am spovedid data următoare, am spus şi asta şi preotul mi-a zis că ştia că preotul acela a povestit că şi acela ne ştia tot de prin zonă şi a ştiut de cine e vorba. Mi-a spus iar să nu îmi fac probleme că înţelege cauza şi să vin cu copilul când împărtăşeşte el, că ii dă numai puţin şi amestecat cu aghiazmă şi să îi dau în fiecare zi anafură şi aghiazmă. Aşa am făcut şi am reuşit, ştii, a fost alături de momentul când a vorbit, cea mai mare realizare. Apoi a început să ia de fiecare dată, la început mai retrăgea capul, dar lua, apoi fără probleme, la orice preot şi oricât era în linguriţă. Ca să ia, îi spuneam că e medicament (asta ştia că nu are voie să refuze), aşa încât şi acum îi zic tot "medicament". În plus i-am mai citit acatistul Sf. Stelian şi al Arhanghelilor Mihail şi Gavrilă. Încearcă şi tu să îi dai agheazmă, poate îl "deblochează" să primească tot ce e sfânt şi vorbeşte cu preotul să îl ia separat, când e mai puţină lume, şi să îi dea măcar o picătură. Şi poate e mai bine la o biserică obişnuită, că la mânăstiri preoţii sunt mai rigizi, nu prea acceptă explicaţii ca ale noastre. Eu i-am zis că avem problemă în general cu alimentaţia, că acceptă foarte puţine lucruri, nimic nou şi numai eu am voie să mă apropii de gura lui cu linguriţa, în altcineva nu are încredere şi că nu suportă mirosul de vin, de asta a zis că îi amestecă cu agheazmă.
Sus In jos
iulia

Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 50
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: despre Sfanta Impartasanie la copii.   Vin 13 Mai 2011 - 4:21

Nu vreau sa par "experta" dar nu inteleg de ce va chinuiti copii cu impartasitul cand e lume multa??!!
Se poate face frumos si LINISTIT sambata dimineata dupa slujba (cand e putina lume!) numai dvs. cu copilul si preotul, se poate si citi pe ei in liniste si rezultatele sunt frumoase............
Sus In jos
iulia

Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 50
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: despre Sfanta Impartasanie la copii.   Vin 13 Mai 2011 - 4:29

Bineinteles fara a fi fortat copilul, impartasania nu trebuie luata nici cu forta, nici cu pacalitul.........
Mergeti treptat cu ei cand e putina lume in biserica , vorbiti cu preotul sa va pregateasca impartasania si incercati sa va faceti un obicei din asta. Veti vedea ca copii sunt mult mai bine dupa mai multe imparatasanii (care in cazul lor se poate face saptamanal!).Cautati preoti care inteleg asemenea probleme!
Cu cat faceti mai frecvent impartasaniile cu atat copii vor fi mai linsititi si mai atenti (chiar mai vorbareti). Un copil bolnav poate fi imparatasit foarte des, NU este pacat!!
Sus In jos
maria

Data nasterii : 04/09/1970
Data de inscriere : 09/05/2011
Varsta : 47
Localizare : TG NEAMT

MesajSubiect: Re: despre Sfanta Impartasanie la copii.   Joi 26 Mai 2011 - 22:17

astazi fiind vineri >12 vineri>dzeu mia aratat o rugaciune pe care v o recomand eu am gasit o in cartea despre care am mai scris l a inceput< COPIII CU NEVOI SPECIALE SI VIATA DE FAMILIE BLESTEM SAU BINECUVANTARE>dar cred caci canonul il gasiti si pe google facetiva timp si l cititi si vedeti dupa aceea mergeti mai incarcate pozitiv mai departe eu am trait asta . dzeu ne ajuta noi doar trebuie sa stim sa cerem
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: despre Sfanta Impartasanie la copii.   

Sus In jos

despre Sfanta Impartasanie la copii.
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Jurnalul unui parinte. :: Diverse. :: Credinta.-
Mergi direct la: