Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiti | 

ENCEPHABOL

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 47
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: ENCEPHABOL   Mar 3 Aug 2010 - 6:09

Este un medicament pentru stimularea creierului , iata indicatiile lui

Indicatii:
Simptome de insuficienta cerebrala determinata de tulburari metabolice si circulatorii ale creierului. Tulburari in dezvoltarea creierului la copii ca o consecinta a stresului perinatal. Status post traumatism cranio-cerebral, post atacuri apoplectice, post intoxicatii si post encefalite.

Reactii adverse
reactii adverse:
Rar - diferite forme de reactii alergice, in special eritem cutanat; febra; tulburari gastrointestinale si hepatice; modificari ale gustului; simptome de supraexcitabilitate; cazuri izolate de reactii cutanate tip pemfigus sau lichen plan. Pacientii cu artrita reumatoida au tendinta crescuta de a prezenta reactii nedorite sub tratamentul cu piritinol. La acesti pacienti, s-au observat destul de rar, reactii secundare specifice medicatiei tip penicilamina (ex. proteinurie, reducerea numarului de trombocite si leucocite). Din aceste motive este indicata efectuarea periodica a analizei singelui si urinei. in caz de aparitie a efectelor secundare se recomanda intreruperea administrarii medicamentului sau, in caz de necesitate inceperea unui tratament simptomatic.

de pe site-ul
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
iulia2014

Data de inscriere : 05/12/2013
Localizare : oradea

MesajSubiect: Re: ENCEPHABOL   Lun 30 Dec 2013 - 13:40

uite, tocmai am gasit crisoarea medicala de la dr. neurolog. Diagnostic: disfazie de dezvoltare de tip expresiv
Medicatie:
- tratament neurotrofic cu Encephabol sirop
- pure DHA caps.
Noi luam de ceva timp Code liver oil. Nu stiu Encephabolul daca ne-ar ajuta la ceva. A mai dat cineva acest medicament?
Sus In jos
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 47
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: ENCEPHABOL   Mar 31 Dec 2013 - 3:33

Desigur ca poti incerca ce ti se prescrie...dar Encephabol e asa..un fel de ceva care se da la toti pentru inceput , nu stiu in cazul tau personal daca te va ajuta , si nici nu vreau sa te sperii dar pe noi encephabolul si cerebrolysinul ne-a dat [peste cap . Daca e neuro..ce scrie mai sus inseamna ca e stimulent , accelereaza unele procese ale creierului , deci un copil agitat poate deveni dupa administrare si mai agitat ..Uleiul de peste hraneste creierul pentru ca s-ar parea , exista studii in acest sens, ca lipseste sau e deficitara grasimea aceasta la copiii nostrii , deci asta ii poti da in continuare pe termen lung . La noi nu a mers cu encephabolul , e si un medicament vechi , nu se mai prescrie decat in Ro asa ceva..

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
iulia2014

Data de inscriere : 05/12/2013
Localizare : oradea

MesajSubiect: Re: ENCEPHABOL   Joi 2 Ian 2014 - 2:39

Multumesc, Gabi. Nu o sa i-l dau. Mai multa incredere am in voi decat in medici. Oricum Cristi progreseaza si fara medicamente ajutatoare. Si nici nu am inceput inca terapia propriu-zisa.
Sus In jos
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 35
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: ENCEPHABOL   Dum 5 Ian 2014 - 23:20

Eu i-am dat Encephabol de la 3 luni la 3 ani,dar mi s-a zis ca e pt absortia cheagurilor de sange dupa creier,el avand o hemoragie craniana masiva la nastere.Nu-mi amintesc daca am citit vreodata prospectul -a fost o vreme cand credeam orice zicea dr si nu cercetam -dar dupa o lectie dura acum trei ani am renuntat la toata medicatia,nu-i dau nimic pana nu citesc prospectul.Acum pun beneficiile si efectele adverse in balanta inainte de toate.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Sus In jos
nico_g

Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 44

MesajSubiect: Re: ENCEPHABOL   Lun 6 Ian 2014 - 1:17

Eu am dat copilului meu la vârsta de un an pentru "stimulare" în general, datorită unor probleme de la naştere care puteau lăsa sechele. Am încercat doar câteva zile, pentru că îl agita fantastic şi nici nu mi se părea că ar fi cazul să îl stimulez, că şi-aşa era destul de "vioi". Apoi, la 2 ani, când am văzut că tot nu vorbeşte, am reluat tratamentul, tot câteva zile, că iar l-a agitat. Medicul mi-a recomandat să reduc doza până dispare agitaţia (problema nu era numai faptul că era extrem de obositor pentru mine să îl văd permanent într-o mişcare absolut haotică sau că nu puteam, evident, să lucrez nimic cu el, dar avea o tahicardie de credeam că îi plesneşte inima şi asta m-a speriat!). Din disperare că nu vorbeşte, am încercat să menţin tratamentul, chiar dacă medicul mi-a spus cinstit şi logic că encefabolul nu declanşează vorbirea în mod specific ci activează toate procesele cerebrale (inclusiv motor, că nu există niciun tratament care să acţioneze exclusiv pe activitatea psihică, iar motor pacientul să fie "liniştit"). Am micşorat doza, încercând să identific cantitatea ideală, care să nu îl agite. Doza aceea a fost... 0. Aşa am păţit şi la tanakan, şi la tonotil, şi la vit. B. Singurul rezultat a fost agitaţia. Toate acestea sunt tonice cerebrale, deci activează tot ce este activitate cerebrală deopotrivă. Şi apoi, dacă citeşti reacţiile adverse (practic orice aparat şi sistem poate fi afectat secundar de la encefabol...), te gândeşti tot mai mult la raportul beneficii- riscuri. Chiar dacă e un risc ipotetic, merită să ţi-l asumi neavând garanţia unui beneficiu major privind dezvoltarea psihică?! Şi chiar şi aşa... eu una n-aş fi preferat un copil cu probleme hepatice, renale sau hematologice (şi dacă incidenţa ar fi de 1 la un milion, m-aş gândi dacă acel "1" nu va fi tocmai copilul meu...) unuia care nu vorbeşte sau nu are anumite achiziţii, oricare ar fi ele.
Prospectul "complet" de site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului:
 http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_5552_29.04.13.pdf?anmOrder=Sorter_cim&anmDir=ASC&anmPage=1833&ID=9929
Mai mult decât atât, conform prospectului, experienţa clinică privind administrarea la copii, nu este relevantă! Deci, atenţie!!!!!!!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: ENCEPHABOL   Astazi la 23:44

Sus In jos

ENCEPHABOL
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Clinica virtuala :: Diagnostic si tratament.-
Mergi direct la: