Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiti | 

CHELAREA (eliminarea metalelor grele din organism)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2
AutorMesaj
ciobanu_alina@ymail.com

Data de inscriere : 29/02/2012

MesajSubiect: Re: CHELAREA (eliminarea metalelor grele din organism)   Vin 8 Noi 2013 - 0:58

eu cred ca am sa renunt la analiza. din ce am mai citit pe aici parca nu ar fi asa de periculos tratamentul asta de chelare ,adica as avea curaj sa l incep . nu prea cred ca se gaseste dmsa fara reteta la noi in tara . in momentul in care vad ceva in neregula ma opresc . eu sau mama stam in permanenta cu ea si la scoala . aveti cartea ? ati tradus o ? ma gandeam ca poate mi o dati si mie contra cost .eu am fost cu fata la targu mures , la dr naghiu , la dr soescu
Sus In jos
monica1968

Data de inscriere : 05/10/2011
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: CHELAREA (eliminarea metalelor grele din organism)   Vin 8 Noi 2013 - 4:23

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] de aici comanzi carte amalgam illness, eu am mai luat si a alta explica AMT -uri.  si tot odata cu ele si o carte despre    tratamente in autism al unui medic American. M-au costat ceva dar am considerat ca dc tot platesc taxa de curierat sa fie mai multe. cartile sunt groase te costa ceva  sa le printezi.

Chelarea lui Cutler  este pe baza de ALA ( only) nu se adauga DMSA  sau in cazuri extreme de rare. Cantitatea de ALA se stabileste functie de greutatea corporala ( per doza ) si  se incepe in  week end  2 zile pe saptamina  cu pauza 5, din 3 in 3 ore se da doza stabilita inclusive noapte.  Protocolul dureaza si  ani de zile.
 In tot acest timp copilului I se mai adm magneziu calciu, alte vitamin si minerale caci ALA le scoate si pe alea  bune si poti avea surprize neplacute.
 Practic ALA trece  in creier si disloca ionii de mercur si ii scoate prin urina, afara,   asa e teoria.

Pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] gasesti si  pastilele cu dozajul de ALA  ( se incepe cu 5mg ) si exista un producator care le face in canitati mici .
Sus In jos
ciobanu_alina@ymail.com

Data de inscriere : 29/02/2012

MesajSubiect: Re: CHELAREA (eliminarea metalelor grele din organism)   Lun 11 Noi 2013 - 13:08

multumesc mult . am comandat dmsa si ala la sanafarm . problema mea este ca ala este de 100 miligrame . rusine mie dar sunt in ceata nu stiu ce insemna 100mlg . este concentratia dar cum ii dau ? cred ca nu am comandat ce trebuia . va rog ajutati ma . sunt hotarata sa incep tratamentul . eu am mai facut o detoxifiere la dr soescu . la poliantibiotice a avut cele mai urate reactii dar dupa parca i se limpezea si privirea .copilul are 40 de kg .ar trebui sa i dau pt inceput 5 mlg . in mintea mea este ca impart capsula asta la 20 . Rabdare si cu mine .Multumesc
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: CHELAREA (eliminarea metalelor grele din organism)   Lun 11 Noi 2013 - 23:04

100 mg inseamna MULT  . este o pastila pentru un adult. ce ai cumparat de pe la noi nu s\este pentru copii de aceea trebuie sa imparti pastila cumva.
 soescu e medic homeopat dc ti-a recomandat detox prin homeopatie este cu totul altceva si eu am facut de curand detox cu augmentin  pe baza de homeopate. Deci, CONFUNZI  detox homeopata cu detox prin suplimente . Ce ai cumparat tu  nici macar nu sunt suplimente naturale sunt niste antioxidanti sintetici.

Te sfatuyiesc la modul foarte serios sa nu dai copilului aiurea acesti antioxidanti puternici,  tr inceput cu o cantit foartte mica ( adic 5 mg . intelegi ce inseamna 5 mg. ???!!!)  este riscul tau dc o vei face. Suplimneteaza oricum cu Ca, Mg Zinc , caci  le cheleaza si pe astea . 
Daca se simte rau copilul ( adica greata, varsaturi, lesin, ) opresti imediat totul.  si chemi si salvarea.
Sus In jos
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 47
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: CHELAREA (eliminarea metalelor grele din organism)   Joi 14 Noi 2013 - 7:18

Poate ar fi indicat , pe langa ce a scris Monica mai sus , sa citesti un pic despre chelare . E un procedeu greoi , trebuie facute analize , in timpul chelarii inainte dupa , ma rog poti citi despre toate astea pe prima pagina a acestei rubrici . Efectele adverse sunt nasoale , daca nu e facuta ca lumea ...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
viata9

Data nasterii : 01/03/1986
Data de inscriere : 08/06/2011
Varsta : 30

MesajSubiect: Re: CHELAREA (eliminarea metalelor grele din organism)   Lun 18 Noi 2013 - 12:47

Carui medic trebuie sa te  adresezi pt a incepe un procedeu de chelare? Homeopatului sau cui?
Sus In jos
viata9

MesajSubiect: Re: CHELAREA (eliminarea metalelor grele din organism)   Lun 18 Noi 2013 - 13:44

Ce parere aveti de acest zeolit? A incercat cineva sa-l administreze?
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: CHELAREA (eliminarea metalelor grele din organism)   Mar 19 Noi 2013 - 23:51

Apa de ploaie.
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: CHELAREA (eliminarea metalelor grele din organism)   Mar 19 Noi 2013 - 23:55

viata9 a scris:
Carui medic trebuie sa te  adresezi pt a incepe un procedeu de chelare? Homeopatului sau cui?
homeopatia face si ea niste chelari ....  dar sunt controversate caci dc nu s-au facut studii cercetari n-ai decat simptomatoilogic sa iti dai  seama ( dc poti!) 

Chelarea se face de medici specializati- in toxicologie se folosesc substante chimice DMSA EDTS ALA .. etc ... se fac analize de singe periodic......
ce incearca parintii cu copii cu autism este o chelare fie homeopata ( am facut-o si eu si o mai fac  si acuma ) sau in SUA si in alte tari cu DMSA sau chelarea cu ALA a lui Cutler despre care am tot postat aici cum  se face. Nu e ceva simplu cum pare
Sus In jos
viata9

MesajSubiect: Re: CHELAREA (eliminarea metalelor grele din organism)   Mier 20 Noi 2013 - 12:13

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] tu ce folosesti pt chelare homeopata? vreau si eu sa incerc dar habar n-am cum si cu ce
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: CHELAREA (eliminarea metalelor grele din organism)   Joi 21 Noi 2013 - 6:33

eu merg la dr Naghiu Radu. Il gasesti la napocensis. pe net.
Sus In jos
gabi.b
Admin

MesajSubiect: Re: CHELAREA (eliminarea metalelor grele din organism)   Sam 23 Noi 2013 - 8:39

Daca mergi pe prima pagina a acestui subiect vei vedea niste filmulete . Acolo, cred ca in primul, vorbeste un chimist care a ,,inventat" aceasta chelare . E un procedeu foarte complex si asa cum zice Monica nu e deloc simplu caci efectele adverse , daca urmezi pasii , pot fi dezastruoase , avand ion vedere ca odata cu metalle grele din organism se elimina si minerale si alte cele . ocmai de aceea este necasara o supraveghere medicala si analize medicale periodice in timpul chelarii. Si culmea , nu functioneaza la oricine , inclusiv ,,inventatorul "' metodei are o fata cu autism la care nu a functionat , la altii insa a functionat . Binenteles ca vorbim de SUA , la noi in tara nici un medic nu face acest procedeu , ca si cel din SUA , slabe sanse sa gasesti pe cineva ...Insa exista si metoda homeopata a chelarii care e o metoda homeopata adica diferita de cea expusa mai sus . Asta o poti incerca la un medic cu specializare in homeopatie , Dr Naghiu , Dr Soescu , sau orice alt homeopat .

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
Sus In jos
viata9

MesajSubiect: Re: CHELAREA (eliminarea metalelor grele din organism)   Sam 23 Noi 2013 - 12:53

de dr Stelian Fulga nu ati auzit? Este tot dinBucuresti. Cineva m-i l-a recomandat dar nu stiu ce sa fac
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: CHELAREA (eliminarea metalelor grele din organism)   Sam 23 Noi 2013 - 13:26

Nu am auzit ca face chelari pt copii cu autism. Nu recomand. 
Daca esti asa de curioasa, fa tu o chelare la el sa vezi ce reactii ai si apoi te mai gandesti.

Am auzit de Ivan Secrieru din Brasov. Eu am vb personal la tel cu el acum un an i-am trimis si schema lui Cutler ( tradusa evident) si mi-a dat si el o schema... cu produse del la Provitanutrition ( din Canada)  nu am aplicat-o  insa.
E un tip  cu care poti vb telefonic. Nu e arogant.
Sus In jos
gabi.b
Admin

MesajSubiect: Re: CHELAREA (eliminarea metalelor grele din organism)   Dum 24 Noi 2013 - 1:20

Lasa-l pe Stelian Fulga...

Sus In jos
viata9

MesajSubiect: Re: CHELAREA (eliminarea metalelor grele din organism)   Mar 3 Dec 2013 - 11:57

Ms mult fetelor ,cred ca de fapt deocamdata nu voi incerca nimic,nu ma risc...
Sus In jos
mariuca

Data de inscriere : 18/07/2015

MesajSubiect: Re: CHELAREA (eliminarea metalelor grele din organism)   Sam 18 Iul 2015 - 4:40

Buna,
Nu-mi dau seama daca mai citeste cineva forumul acesta. Am ajuns aici cautand informatii despre neuro optimizer. Este cam singurul pe care nu l-am incercat. In rest am trecut cam prin toate, cu sau fara rezultate evidente. Daca vrea cineva sa-i povestesc experientele noastre legate de chelare, rispolept, strattera, complex B-uri, homeopatie, naturiste, voi povesti.

Toate bune tuturor!
Sus In jos
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 35
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: CHELAREA (eliminarea metalelor grele din organism)   Dum 19 Iul 2015 - 21:38

Buna,
Fi sigura ca lumea citeste forumul.Nu mai activam pe chat la fel de mult,dar cu siguranta suntem pe aici.Poti scrie despre experientele voastre,cu siguranta va folosi cuiva.Ca pt asta e forumul,sa ajutam prin experientele noastre.Pupici...

Sus In jos
gabi.b
Admin

MesajSubiect: Re: CHELAREA (eliminarea metalelor grele din organism)   Mar 21 Iul 2015 - 4:04

chiar te rugam, mesajele raman aici si sunt citite

Sus In jos
mariuca

Data de inscriere : 18/07/2015

MesajSubiect: Re: CHELAREA (eliminarea metalelor grele din organism)   Dum 26 Iul 2015 - 14:49

Buna,

Am revenit, si o sa incep sa va spun ca deja avem o saptamana de cand luam neuro optimizer. Inainte sa inceapa tratamentul de vreo 2-3 saptamani se instalasera niste episoade scurte de furie care s-au stins dupa 3 zile de administrare. In afara de neuro optimizer mai luam complex de vitamine. N-am specificat la postarea precedenta nimic despre copilutul beneficiar :). Este baietel, are 14 ani si este in curs de insusire a limbajului, aceasta fiind aria cea mai slab dezvoltata. Ii dau vitamine pt ca este inalt si slab, respectiv 176 cm si aproximativ 47 de kg. Nu a fost asa slab tot timpul, acum fiind intr-o perioada de crestere accelerata in inaltime. Deci revenind la neuro optimizer, asta fiind acum in administrare, pot sa zic ca mi se pare destul de ok. Pt a nu exista riscuri am inceput cu o doza de o pastila pe zi si momentan pastram doza.
Acum daca tot imi dati voie sa scriu aici in acest topic despre experientele noastre medicamentoase am sa scriu in seara asta despre chelare, si apoi in alte seri o sa mai scriu si despre altele. Am citit pe net cu mult timp in urma despre chelare si din pacate n-am gasit si o modalitate de a face acest tratament in vreo clinica sau vreun medic sa ne supravegheze si sa ne prescrie ceva. Asa ca am gasit tot pe net DMSA si singuri cu care am putut discuta despre medicametul asta au fost cei de la care l-am si cumparat. I-am dat doua serii cu pauza intre ele de vreo jumatate de an. O serie inseamna un flacon. In timp cat a urmat DMSA i-am administrat minerale ca se stie deja ca exista riscul de demineralizare. Nu pot sa spun ca am avut rezultate care sa ma faca sa zic da domne bun!.... Insa pot sa spun cu certitudine ca dupa cele doua serii copilul a luat in greutate destul de mult, ceea ce recunosc ca nu mi-am propus si nici nu m-a bucurat.....pt ca au urmat apoi niste ani in care a tot luat in greutate si cu greutate si-a revenit. Nu am o cauza exacta pt care s-a intamplat asta, dar suspectez fie tratamentul de chelare care i-a dereglat ficatul fie au fost efectele B-urilor care se stie ca sunt foarte bune pt creier insa faciliteaza cresterea in greutate daca sunt administrate in serii repetate. La scurt timp dupa a doua serie de chelare am inceput trei serii de tratament cu laptisor de matca (cunoscut ca mai naturala sursa de B-uri). Ambele tratamente au fost administrate conform cu specificatiile adecvate varstei copilului de atunci. Ulterior doctora de familie a spus ca B-urile ar fi cele care au favorizat luarea in greutate. Problema greutatii peste cea normala ne-a adus multa bataie de cap cu ficatul care se pare ca a avut de suferit, facand in acest timp o gramada de alergii si rinite alergice aproape nesfarsite. Deci recomandarea mea ar fi ca atunci cand faceti trataemtul de chelare sa fiti cu mare atentie pentru a nu depasi dozele recomandate, dar si mai mare atentie la administrarea de B-uri.

Va doresc toate cele bune!
si pe curand :)
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: CHELAREA (eliminarea metalelor grele din organism)   Astazi la 11:41

Sus In jos

CHELAREA (eliminarea metalelor grele din organism)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Inapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Clinica virtuala :: Diagnostic si tratament.-
Mergi direct la: