Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiti | 

DESPRE RISPOLEPT

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2
AutorMesaj
anasperanta
Admin

Data nasterii : 18/06/1974
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 42

MesajSubiect: Re: DESPRE RISPOLEPT   Lun 1 Feb 2016 - 21:14

Scoate rispoleptul treptat....căci da agitații mari când este scos...depinde gramajul care i lai dat...
Încearcă cu levomeprazin câte un sfert dim....liniște te, sau seara cum crezi ca e nevoie ...la început o sa doarmă. ...eu așa îi dau crinei când e mai agitata când are ciclu ...apoi nu mai e nevoie..

ani

Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 35
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: DESPRE RISPOLEPT   Lun 1 Feb 2016 - 21:21

Ce varsta are copilul tau?
(Ana,levo se da pe reteta,nu-l poate lua sau da oricum.Cand dam astfel de medicatie,trebuie si supraveghere medicala.)

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
monica1968

Data de inscriere : 05/10/2011
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: DESPRE RISPOLEPT   Mar 2 Feb 2016 - 1:23

are 6 ani si 11 luni. Rispolept mi l-a dat ca n-a mers straterra . Tr sa incerc si concerta dar sa-l fac sa inghita pastila ca e cu eliberare prelungita. Eu cu straterra am avut plusuri mari pe vorbire, atentie.  dar era prea agitat. desi doza a fost de jumatate din pastila de 0,10 mg. zilnic dimineata,. daca I-am dat un sfert l-a adormit si l-a facut  ca o leguma deci nici fractionarea medicmentelor asdtea nu e deloc buna.

Rispoleptul iau 0,25 ml seara /o data /
Sus In jos
anasperanta
Admin

MesajSubiect: Re: DESPRE RISPOLEPT   Mar 2 Feb 2016 - 10:51

ani a scris:

(Ana,levo se da pe reteta,nu-l poate lua sau da oricum.Cand dam astfel de medicatie,trebuie si supraveghere medicala.)
Da...ani, cu acordul medicului îi dau levo...imi face rețeta separat de cele gratuite ,căci levo nu e gratuit...eu am spus cum mă descurc în caz de agitație mai puternica...și nu da dependenta poate fi oprit cand copilul e bine.
În cazul crinei e foarte rar necesar...în rest la momentul acesta nu mai îi dau nici un medicament.

ani

MesajSubiect: Re: DESPRE RISPOLEPT   Mar 2 Feb 2016 - 11:51

Ana,nu am vrut sa supar pe nimeni.Levo am dat si eu lui Gabi la 6-7 ani,eram in spital.Sunt multe care se pot da,dar in principiu,zic eu,e bine sa le dam la recomandarea medicului.Poate nu da dependenta,dar poate da alergii.
Nu ma refer ca nu i-ai da tu Crinei asa aiurea,dar sunt parinti care,in disperare de cauza,ar da orice fara recomandare.Cunosc parinti/bunici care ii bombardeaza cu o paleta intreaga de medicamente pe copilasi si tot agitati sunt.
Monica daca vrei sa incerci levo,cere parerea medicului.Tot ce iti spunem noi,este din experienta noastra de mamici.Dar nu suntem medici.
Eu am intrebat de varsta,ma gandeam ca e mai mare,ca intra la pubertate,caci atunci isi schimba comportamentul.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Sus In jos
anasperanta
Admin

MesajSubiect: Re: DESPRE RISPOLEPT   Mar 2 Feb 2016 - 12:19

Ani dar nu am fost deloc supărată când am răspuns la mesaj...uite am sa folosesc emoticoane ca sa vezi starea mea...  ...(eu sunt foarte serioasa cand dau raspunsuri dar uit sa pun emoticoane pozitive căci eu așa sunt) ,contează sa explicam in detaliat exact cum facem......contează vorbele noastre scrise aici, contează cum explicam ...situația noastră e serioasa... dar avem putere sa le înțelegem pe toate...(de câteva luni am acceptat și eu sa îi dau levo depinde de la copil la copil dacă priește deocamdată e bine și mă simt un pic mai bine cand știu ca am o soluție sa se liniștească starea grava)

Monica  copilul tău are 6 ani e inca o perioada critica vârstă asta ...soluții exista ,contează foarte mult un pic de ajutor medicamentos (nu amesteca mai multe medicamdnte) testează câte ceva care nu da dependenta ,căci conteaza...multa răbdare

ani

MesajSubiect: Re: DESPRE RISPOLEPT   Mar 2 Feb 2016 - 12:50

Ana,si eu intervin cu medicamente cand e cazul.In rest nimic.Noua ni s-a potrivit Rispolept,il am in permanenta in casa,ca nu se stie.Chiar am crezut ca te-ai suparat.
Stiu pe cineva care chiar da copilului 5-6 medicamente diferite intr-o zi,am incercat sa le zic ca nu e ok,copilul e mare si face crize groaznice aproape zilnic,cu toata medicatia.Mi-au taiat-o scurt ca nu sunt medic,ca lor asa li s-a zis.Nici 15 minute mai tarziu povestea altei mamici ca invatatoarea le spunea sa ii dea fel si fel de medicamente,ca nu stie ce sa mai faca.Adica eu nu eram medic,dar invatatoarea da.Aproape ca l-au facut leguma,desi cand l-am cunoscut pe copil era mult mai bine decat Gabi.Intre timp au mai renuntat la medicamente(nu la toate) e mai bine dar tot ciudata mi se pare postura copilului,coordonarea...
De-aia zic,ca unii,in disperare de cauza dau orice si oricat.

Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: DESPRE RISPOLEPT   Mier 3 Feb 2016 - 1:15

Va multumesc pt informatii. Eu merg si pe tratament homeopat de Dr naghiu ( pe care l-am intrerupt de la inceput de ianuarie, cand am trecut disperata pe celelalte) .  Am citit ca si Magneziu si zincul ajuta .Pana la uram daca nici cu rispolept nu merge atunci scot si astept concerta . Sa-l poata lua.
Sa stiti insa ca de la Straterra eu am avut un plus enorm pe vorbire coerenta, focusare, atentie, dar ce te faci cu agitatia  ca era rau de tot.
Sus In jos
anasperanta
Admin

MesajSubiect: Re: DESPRE RISPOLEPT   Mier 3 Feb 2016 - 3:37

Dacă are agitație mare trebuie întrerupt medicamentul...nu contează cât de repede achiziționează informații e mai important comportamentul sa fie cât mai bine...ca apoi vin și celelalte bune.
Și eu am mers pe homeopate câțiva ani cu crina am făcut și pauze acum suntem la pauza nu știu când ne vom reintoarce la homeopate..consider ca e mult și homeopate și rispolept,.eu nu am amestecat în cazul crinei

monica1968

MesajSubiect: Re: DESPRE RISPOLEPT   Lun 8 Feb 2016 - 4:14

Am dat azi de dimineara 0,25 mg/ Nu s-a linistit . din contra vorbesti cu el  si cand e singur o ia razna se uita pe sus si bodogane cuvinte numai de el stiute.... Nu stiu ce sa mai fac.... diseara tr s-ai mai dau 0,25 gr. O sa ii scri dnei dr sa vad ce zice . Eu pana la urtma cred ca nu ii mai dau nimic. Copilul era mia bine fara niciun tratament,
Sus In jos
ani

MesajSubiect: Re: DESPRE RISPOLEPT   Lun 8 Feb 2016 - 5:16

Daca sti sigur ca e de la Rispolept nu-i mai da.Al meu e mai bine fara medicatie,cum am zis mai inainte,tin in casa Rispolept pt situatii de urgenta.Eu refuz sa mai experimentez medicamente pe el.

Sus In jos
anasperanta
Admin

MesajSubiect: Re: DESPRE RISPOLEPT   Mar 9 Feb 2016 - 10:29

Monica, tu hotărăști ce e mai bine ptr el...dar sa știi ca toți copii cu autism fac asta când stau singuri fără ocupație ...mai vorbesc singuri intra intr-o lume a lor, la 6 ani crina mea vorbea singura non stop,nu mai puteam de cap sa o mai aud dar acum nu mai e așa. ...agitația mai puternica pentru mine înseamnă sa plângă sa țipe ,sa se foiasca ca un leu în cușcă prin casa , sa gesticuleze sa vorbeasca mult singur ,sa nu coopereze la nici o sarcina data ,sa nu vrea pe nimeni , sa lovească sa se autoloveasca , nu doarme...doar în situația aceasta îi dau ceva de linistire...

monica1968

MesajSubiect: Re: DESPRE RISPOLEPT   Mar 9 Feb 2016 - 11:10

o sa vad ce fac pe mai tarziu , caci 2 zile I l-am scos. o sa vb cu medicul. Cam asa face si baiatul meu cand ia rispolept. se agita sare se trezeste vorbind cuvinte  fara noima ca un animal,  rade prosteste , e foarte opozitionist nu cedeaza decat cu greu tipand...  deci e clar de la rispolept caci nu era asa copilul. isi musca mina,
Sus In jos
anasperanta
Admin

MesajSubiect: Re: DESPRE RISPOLEPT   Mar 9 Feb 2016 - 11:24

E bine ca ti ai dat seama...fara teama oprește ...

Lacri2006

Data de inscriere : 09/06/2016

MesajSubiect: Re: DESPRE RISPOLEPT   Joi 9 Iun 2016 - 3:59

salutare tuturor. am si eu un mesaj pentru cei interesati.
sunt mama unui baiat de 10 ani cu autism. Primele episoade de autoagresivitate le-a avut copilul meu in 2013 cand mi s-a prescris rispolept si i-am si dat 3 saptamani, timp in care nu s-a intamplat nimic bun, tot isi dadea cu pumnii in cap sau se lovea cu capul de suprafete dure, in plus incepuse sa saliveze ca un caine. Am renuntat pur si simplu la tratament, mi-am amintit ca sotul meu mi-a povestit despre o metoda de acupunctura altfel decat cea traditionala, am gasit locul unde se practica si, dupa prima interventie, manifestarile autoagresive au disparut ca prin farmec. De atunci copilul meu face acupunctura zhendao aproape saptamanal pentru intretinere.
Intre timp copilul a crescut si au aparut si s-au acutizat problemele de desincronizare senzoriala si fac tot posibilul sa le rezolv prin dieta senzoriala cu ajutorul terapeutilor.
Am fost si sunt total impotriva medicamentelor antipsihotice pentru copii cu autism, ADHD etc.
Nu sunt medic dar sunt mama. Intrebarea pe care i-as pune-o fiecarui doctor(psihiatru, neurolog, ce-o fi el) ar fi urmatoarea: "dvs. i-ati administra copilului dvs. rispolept daca ar avea autism?" Punct.

Parintii care isi iubesc copiii au obligatia de a gasi alternative de tratament pentru copiii lor. Neinvazive, pe cat se poate. Fara efecte adverse grave.
Va doresc multa intelepciune, rabdare si intelegere pentru copiii vostri cu autism.

Cu drag,
Lacri
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: DESPRE RISPOLEPT   Astazi la 11:45

Sus In jos

DESPRE RISPOLEPT
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Inapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Clinica virtuala :: Diagnostic si tratament.-
Mergi direct la: