Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiti | 

situatia cainilor maidanezi

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 35
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: situatia cainilor maidanezi   Lun 7 Feb 2011 - 13:08

Sincer,situatia cainilor maidanezi....trebuie neaparat rezolvata.Cel putin in Bucuresti e jale!!!Nu am o solutie,nu sunt de acord cu eutanasierea lor,dar trebuiesc luate niste masuri.Dar asa cum e in tara asta de nimic,fiecare paseaza raspunderea la altul si in final nu se face nimic.

http://www.facebook.com/?ref=tn_tnmn#!/profile.php?id=100003337477680
Sus In jos
Clubul_Cainilor_Utilitari

Data de inscriere : 25/01/2011

MesajSubiect: Re: situatia cainilor maidanezi   Lun 7 Feb 2011 - 23:33

Solutii exista, sigur ca problema nu va disparea pocnind din degete, e un proces lung dar este necesar. Speram ca autoritatile sa nu mai ignore solutiile, crezand ca problema va disparea, si le vor aplica in sfarsit.

Puteti citi un articol legat de solutiile care pot fi eficiente pentru rezolvarea problemei maidanezilor daca sint aplicate corect si ca un tot unitar pe acest link:

http://infomaidanezi.blogspot.com/2010/05/cainii-maidanezi-din-bucuresti-solutii.html
Sus In jos
iulia

Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 49
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: situatia cainilor maidanezi   Mier 9 Feb 2011 - 0:29

Nu vreau sa par dura ( imi plac mult animalele si mai ales cainii..) dar ce e mai important, viata unui om sau a unui caine???
Cand vad oameni atacati de cainii maidanezi......sincer, imi creste tensiunea!!!
Fereasca Domnul sa fie vorba de un copil!!
Imi vine sa spun ca cea mai rapida solutie e eutanasierea...si apoi daca ar mai fi, exemplare in libertate sterilizarea lor.
Faceti ceva concret si rapid cu cainii la nivel national!!
Sus In jos

MesajSubiect: Re: situatia cainilor maidanezi   Mier 9 Feb 2011 - 0:51

Nu exista rapid. Si asta ti-o spun studii la nivel mondial. Dar daca nici aplicarea unor solutii care nu sint rapide, nu se realizeaza se ajunge exact unde sintem noi. Iar in ceea ce priveste eutanasierea, la fel, daca te uiti peste studii din afara, vei afla, cu dezamagire probabil, ca nu a ajutat la nimic.
Sus In jos

MesajSubiect: Re: situatia cainilor maidanezi   Mier 9 Feb 2011 - 0:52

Si inca ceva, orice viata e importanta.
Sus In jos
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 35
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: situatia cainilor maidanezi   Mier 9 Feb 2011 - 13:59

Eutanasierea nu-i o solutie zic si eu,poate doar sa fie aplicata cainilor agresivi.Sterilizarea in masa ar fi o solutie,nu rapida ce e drept dar in timp maidanezii macar si-ar diminua numarul.Fiind apoi mai putini ar putea sa fie inchisi in padocuri special amenajate,apoi dati spre adoptie.Daca lumea ar intelege sa-si sterilizeze cainii ar fi ceva....Ar trebui alocate niste sume importante de bani pt un asa proiect,poate proiectul ar fi definitivat la timp,dar desigur imediat ar aparea alte alegeri si de unde sa i-a candidatii banii pt campanie?Deci....urmeaza iar realizarea unui alt proiect,zeci de dezbaterii pe seama lui si uite asa ajungem iar la alte alegeri...cam asta ar fi ciclul,nu?

http://www.facebook.com/?ref=tn_tnmn#!/profile.php?id=100003337477680
Sus In jos

MesajSubiect: Re: situatia cainilor maidanezi   Joi 10 Feb 2011 - 1:33

Sint atatea ONG-uri cre fac si sint dispuse sa faca sterilizari gratuite, plus cabinete veterinare care fac asta. Daca s-ar mobiliza toata lumea, ar avea un rezultat (inclusiv primariile). In acelasi timp ar trebui impiedicat intr-un fel abandonul, pt ca asta este un motiv principal pt marele numar de caini din strada. Adaposturile nu dau randament, daca intentionezi sa ii tii si in conditii umane. Nici lipsa cainilor de pe strada nu e realizabila, pt ca acolo unde e adapost si mancare, si teritoriul neocupat, vor veni si suflete care sa il populeze. Ideea este sa fie intr-un numar tinut sub control si fara exemplare agresive, pt a nu mai aparea cazuri nedorite. Si oricat sitn blamati cei care dau de mancare animalelor, ceilalti sa nu uite ca si ei arunca mancare si implicit participa la sustinerea conditiilor de viata a acelor animale.

Un alt aspect care dezamageste profund, in mesajul Iuliei, este faptul ca spune: "FACETI ceva concret si rapid cu cainii la nivel national!!", debarasandu-se astfel de responsabilitate, ca si cand cainii comunitari ar fi doar responsabilitatea unora, si nu a fiecaruia din noi.
Sus In jos
iulia

Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 49
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: situatia cainilor maidanezi   Joi 10 Feb 2011 - 2:23

...si ce as putea eu sa fac de la nivelul meu?
Sa ma duc al Primarii...am fost, altceva?
Spuneti-mi ce as putea face eu, accept orice sfat.
Poate nu ma credeti, REPET iubesc animalele, mai ales cainii, dar dupa parerea mea locul lor ar trebui sa fie intr-o curte...nu in bloc.Nu e placut pentru nimeni sa auzi latrand cind stie la ce ore nu stiu ce catel de la etaj...asta e un aspect. Altul fara suparare, e mizeria lasata pe spatii de joaca pe drumuri, in care calca copii etc....Bineteles aici e fara indoiala comportamentul inadecvat al stapinilor. Educatia civica le lipseste cu desavarsire!!
Eu nu arunc mancare, o dau la saraci (am la cine).Chiar atrag atentia vecinilor care fac asa ceva...si atunci, spuneti-mi ce as putea eu face efectiv?
Este salutar un program de "reabilitare" a cainilor vagabonzi si de a-i folosi in scopuri teraputice ( exemplarele NONVIOLENTE), dar dupa cum vedeti in tara asta TOTUL e pe dos.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: situatia cainilor maidanezi   Astazi la 6:18

Sus In jos

situatia cainilor maidanezi
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Jurnalul unui parinte. :: Diverse.-
Mergi direct la: