Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Siguranta copilului autist in scoala, gradinita

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Nina

Data nasterii : 01/04/1968
Data de inscriere : 25/08/2010
Varsta : 49
Localizare : Arad (Lipova)

MesajSubiect: Re: Siguranta copilului autist in scoala, gradinita   Mier 9 Feb 2011 - 11:39

Oricât de obositor ar fi, e bine să mai verifici şi tu personal ce se întâmplă cu copilul. Crede-mă, că am păţit-o! Nu am timp acum să dau amănunte, dar, e bine să te asiguri, aşa, prin sondaj şi pe nepregătite (nu anunţi că vrei să vezi ce face - ci doar aşa, apari ca din întâmplare, fiind "în trecere prin zonă, sau ai uitat să-i pui batistuţa în buzunar, etc"). Iartă-mă dacă te învăţ să fi şi altfel decât ar trebui să fim dar e spre binele copiilor noştri. Şi eu îmi fac procese de conştiinţă când trebuie să ascund adevărul dar uneori adevărul supără şi decât să aibă copilul meu de suferit din cauza frustrărilor unei îngrijitoare mai bine ambalăm adevăratele motive în ceva nevinovat ... gen : am uitat să-i dau / să-i pun în gentuţă, tocmai i-am cumpărat ... ceva ptr activit la grădi şi vi le-am adus, că tot eram în trecere, etc. Ceva care să nu le lezeze cumva, Doamne fereşte pe cele ce se ocupă de copii noştri.
Sper să nu fie cazul să facem asemenea investigaţii, dar ... decât să regretăm că am avut mult prea mare încredere mai bine să pierdem timpul degeaba verificând din când în când! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: Siguranta copilului autist in scoala, gradinita   Mier 9 Feb 2011 - 13:44

Intr-un fel eu abia asteptam sa scap de gradinita,nu ca ar fi Gabita pregatit pt scoala,dar mai multe mamici imi spusesera ca in cadul scolii se lucreaza cu copii.Acum sunt asa...dezamagita.Eu am mai avut divergente cu doamnele de la gradi in trecut,in primul an chiar fusese ok,infirmiera improvizase un ham pt el si-l invata sa mearga dar din al doilea deja se plictisisera de autisti,ii lasau de izbeliste prin clasa,Gabi chiar si-a spart barba,apoi capul cu ele de fata,ma puneau sa-i aduc carutul ca el se speria cand il scoteau din clasa pt a merge la masa si ''nu sta nimeni sa-l care'',nu ca as fi avut pretentia sa-l care dar nici macar nu incercau sa-i dea incredere sa incerce sa paseasca in afara clasei.Apoi au inceput telefoanele...il duceam la 7.45 la gradi,fix dupa o ora,exact cand intram in casa sunau sa ma duc sa-l iau ca plange si nu se inteleg cu el.Cu toate ca lucram de noapte am inceput sa raman cu el la gradi,a fost ok tot timpul cat am fost cu el,apoi am incercat usor usor sa-l las singur.O saptamana a durat minunea,apoi am reluat-o cu telefoanele si cand nu am mai rezistat am izbucnit.Le-am rugat sa-mi zica in fata daca il mai vor sau nu in clasa ca sunt satula de plimbari cu R.A.T.B.-ul.Sincer nici mie nu-mi era asa usor sa stau si cate 72 de ore treaza,si sa ma plimb in oras cu copilul dupa mine iar noaptea lucram casiera.Drept raspuns la revolta mea au facut o recomandare scrisa sa-l iau pe Gabita acasa la 12.00,pt ca deranja clasa in timpul orelor de somn,desi programul gradinitei era pana la 16.30.Cu hirtia semnata de directoare(aceiasi directoare de care va spuneam mai sus) in fata,nu am stiut ce sa fac,decat sa incep sa-l iau acasa la ora 12.Apoi am aflat de centru si va spun drept ca dovada de omenie care au dat-o cei de acolo...chiar nu ma asteptam,a fost o bucurie.
La ora actuala Gabi merge in paralel si la centru si la gradinita buclucasa.Dimineata il iau cei de la centru cu microbuzul de acasa,la centru este hranit apoi de la 9 la 11 sta in gradinita;de la 11 il ia doamna educatoare iar in centru,primeste iar o masa,apoi se lucreaza cu el(asta in cazul in care nu adoarme).Sa nu va inchipuiti ca in cele doua ore petrecute la gradi se lucreaza cu el,dar l-am lasat sfatuita de cei din centru,sa fie si el intre copii care se joaca,pt ca in centru sunt(pe etajul lui) majoritatea in carucioare.
Despre doamna directoare ce sa va zic/Nu mi-a placut niciodata felul ei de a gandi,la fiecare inceput de an scolar vrea sa se faca ''careu'',inclusiv gradinitele sa fie prezente,vorbeste cu ocazia asta si cate 2-3 ore,timp in care ne prezinta diplomele obtinute in scoala de copii fara probleme(cazuri sociale de fapt),planuri pe termene luuungi etc.Si cel mai important aspect pt mine e ca de cate ori are loc vreo reuniune de-astea in curtea scolii amesteca gradinitele,clasele mici cu cele mari,unde sunt si copii cu probleme psihice reale.Eu personal am fost izbita cu capul de faianta de o fetita de 11 ani,intrata in criza,in timpul unei astfel de manifestari,chiar in momentul cand vroiam sa iesim in curte.Probabil ca daca ar fi fost un copilas de 4-5 ani in locul meu tot ''nimic neobisnuit'' ar fi fost.
In concluzie la noi in tara sistemul nostru e de r....t,pt ca nu avem oameni competenti,cei care erau au plecat in afara normal,am impresia ca nimic nu se va schimba vreodata in bine.Probabil ca atunci cand va merge la scoala Gabita voi face cerere sa-l insotesc,pt ca vrem nu vrem ramanem legati de scoala asta(e mai aproape de casa,plus ca in centru v-a merge cel putin pana la 18 ani).Asa imi vine sa urlu,asa satula sunt de situatiile astea gen ''legata de maini''.....De ce?de ce ne e data noua povara asta?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
nico_g

Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 45

MesajSubiect: Re: Siguranta copilului autist in scoala, gradinita   Mier 9 Feb 2011 - 23:49

Din pacate cred asa e peste tot... Nici nu spun verde-n fata "ia copilul ca nu il vreau", nici nu au atitudinea pe care ar trebui sa o aiba. Fac in asa fel incat sa pleci de buna voie... Si eu mi-am dus copilul la gradinita pentu "a socializa" cu copii "normali". La gradinita a invatat insa ca, in timp ce ceilalti copii "normali" se joaca prin clasa alergand, batandu-se, vorbindu-si oricat de urat se poate (cu jucarii nu se mai joaca de la grupa mijlocie, ca sunt "mari"), el trebuie sa stea pe scaun, langa catedra (scaunul "de rusine") sa se uite cum se "joaca" copiii pentru ca el "nu stie sa se joace" si ii "enerveaza pe ceilalti copii" ca ii imbratiseaza!!! Recunosc ca nu e cel mai fericit comportament faptul ca vrand-nevrand ii ia in brate, dar nu mi se pare nici sfarsitul lumii. Pana la urma s-a rezolvat pe cale "naturala", ca s-au gasit doi copii care l-au muscat de mana cand i-a luat in brate si cred ca s-a linistit, ca educatoarea nu a mai spus nimic despre luatul in brate. In alta parte nu prea am unde sa il duc... Stiu ca m-ati sfatuit de multe ori sa fac asta, dar mai multi copii din grupa lui au plecat la "mai bine" si dupa un semestru s-au intors ca a fost mult mai rau. In toamna eram hotarata sa nu il mai duc deloc. Era exact cand o investigam pe mama, sperand ca nu are cancer. Eu eram foarte suparata si probabil Razvan a perceput ca e ceva in neregula, desi m-am straduit sa ma comport ca de obicei. Probabil si el a fost mai agitat la gradinita, ca educatoarea m-a rugat sa vin sa il iau mai devreme (pe la 4 in loc de 5). A doua zi, chiar in ziua cand s-a confirmat ca mama are cancer, la 4 am fost sa il iau. In clasa lor mai era o educatoare si, cand am vrut sa bat la usa, aceea tocmai iesea. M-a privit incurcata (o fi crezut ca am ascultat la usa?! - apropo de ce spunea Nina ca e bine sa verificam ce se intampla, prin sondaj; e cea mai buna idee!) si i-a spus educatoarei lui Razvan "vezi ca a venit sa il ia!" si a plecat imediat. Copilul meu s-a repezit la mine rosu la fata si cu lacrimi in ochi. Educatoarea mi-a zambit stramb si derutata si mi-a spus "daca vreti sa il mai lasati...." In acelasi timp, cativa copii pe care educatoarea de obicei ii respinge, probabil vrand sa ii faca pe plac au inceput sa strige "Doamna, nu-i asa ca e bine ca il ia pe Razvan?!" Asta n-ar fi fost nimic. Sunt copii! Dar as fi avut pretentia de la ea, ca un bun pedagog (si psiholog!) ce se pretinde, sa spuna "Cum vorbiti asa de colegul vostru?!". Ea s-a uitat la mine cu expresia "vedeti ca nici copiii nu il mai suporta", eu stiam ca aceeasi copii se joaca de regula cu al meu (in parc!), cu parintii lor ne simpatizam reciproc, niciodata nu mi-au reprosat nimic, si il plac si pe copilul meu, eu am simtit ca ma prabusesc acolo, am spus doar "nu,nu, plecam" si m-am jurat ca nu il mai duc. Dupa 2 saptamani in care Razvan imi spunea in fiecare zi ca vrea la gradinita, m-a sunat si educatoarea sa ma intrebe de ce nu l-am mai dus si daca sunt suparata cumva. O intreb "ar fi cazul?" Ea, tacere. I-am spus ca a fost putin racit dar o sa vina. Dupa 2 zile a racit. Asa mi se intampla cand mint. De atunci se pare ca suntem in armistitiu. Si eu astept scoala, cu putina speranta si multa, multa teama...
Sus In jos
ani

MesajSubiect: Re: Siguranta copilului autist in scoala, gradinita   Joi 10 Feb 2011 - 1:09

Prin sondaj am mai fost si eu neanuntata la gradi dar era bine,doar comportamentul doamnelor imi pare exagerat uneori,imi pare cam prefacut cand incearca sa-l duca intre copii.Gabita isi stie locul din ce am observat eu,sunt niste scaunele langa un dulap cu jucarii,are cateva lasate exact cat sa ajunga sa si le ia.Nu intra in jocul copiilor dar uneori se ridica si merge langa ei,ii urmareste,nu-i atinge,dar ii mai deranjeaza ca are o fixatie sa se uite in parul lor sau in vreo ureche si-l bufneste un ras isteric.Copii s-au obisnuit cu el,ii mai dau jucarii,se comporta ca niste frati mai mari.Tocmai asta e un motiv pt care nu l-am retras,copii sunt grozavi cu el.Pe mine ma deranjeaza faptul ca nu se lucreaza cu el,au incercat de doua-trei ori au vazut ca nu suporta sa fie tinut de mana si gata au renuntat.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sus In jos
nico_g

Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010
Varsta : 45

MesajSubiect: Re: Siguranta copilului autist in scoala, gradinita   Joi 10 Feb 2011 - 4:09

interesant ca si razvan are o problema cu parul... Intr-o vreme era fascinat de clamele fetelor de la gradinita si, normal, punea mana pe clame si ele tipau ca le trage de par (imi dau seama ca nu le placea sa fie pipaite prin par) dar i-a trecut. In schimb, problema veche si care nu i-a trecut, cand vede o persoana, de multe ori in loc de buna ziua zice "are par lung (sau scurt, dupa cum e!)" si are o fraza - tip "sa scoata parul sa ramana chel" cand nu ii place o persoana. In afara de lungime, il intereseaza si culoarea. Trebuie sa fie altfel de cum e. Mie (am parul negru) imi spune sa iau "vopsea de blond". Cine e blond, trebuie sa ia "vopsea de brunet".
Sus In jos
cristinaever1972

Data nasterii : 07/12/1972
Data de inscriere : 07/05/2011
Varsta : 44
Localizare : oradea

MesajSubiect: Re: Siguranta copilului autist in scoala, gradinita   Sam 14 Mai 2011 - 2:18

copilul meu este si in carucior  nu se deplaseaza singura,este la scoala speciala unde invatatoarele nu au gasit o metoda de lucru cu ea.   am fost cu fetita in ungaria si acolo mia placut modul de abordare fata de copii ,isi dau interesul avand o alta mentalitate.    la noi la scoala nu sant interesate invatatoarele pentru nu sant motivate,iar salar oricum primesc asa ca de ce sa lucreze in plus
Sus In jos
ani

MesajSubiect: Re: Siguranta copilului autist in scoala, gradinita   Dum 15 Mai 2011 - 12:41

Cristinaever1972,mi-ar placea tare mult sa-ti faci un jurnal al copilului,sa ne spui povestea voastra,cat are fetita,ce probleme ati mai avut,de ce nu merge inca etc.Si copilul meu a avut probleme locomotorii(inca mai avem niste...lipsuri),dar eu in privinta asta am avut o ambitie aproape nebuna..sa-l fac sa mearga,dupa care mi-a dat cineva cu un ciocan in cap cand mi-au dat si diagnostic de autism.

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Siguranta copilului autist in scoala, gradinita   

Sus In jos

Siguranta copilului autist in scoala, gradinita
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Clinica virtuala :: Terapii :: Schimb de experienta.-
Mergi direct la: