Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

TERAPIA ASISTATA DE ANIMALE

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Clubul_Cainilor_Utilitari

Data de inscriere : 25/01/2011

MesajSubiect: TERAPIA ASISTATA DE ANIMALE   Mar 25 Ian 2011 - 9:08

Deoarece se cunosc prea putine despre terapia asistata de animale si activitatile asistate de animale, in special in ceea ce priveste copiii cu dizabilitati (autism, sindrom Down etc.), va invitam sa ne ascultati miercuri, 26 ianuarie 2011, de la ora 13, pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] unde il vom avea ca invitat pe psihologul Victor Chitic, care ne va vorbi despre Activitatile si Terapia Asistata de Animale.

Va asteptam cu idei si intrebari pe:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 48
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: TERAPIA ASISTATA DE ANIMALE   Mar 25 Ian 2011 - 11:27

as avea si eu o intrebare , daca va pricepeti 9si cred ca , da ) ce rasa de caini este potrivita copiilor cu autism?

Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: TERAPIA ASISTATA DE ANIMALE   Mar 25 Ian 2011 - 13:56

Noi avem haski malamut,cu copii sunt superbi,avem probleme nu cand intra cineva in curte ci atunci cand vrea sa iasa.A noastra se poarta grozav cu copii,Gabi cand invata sa mearga se tinea de blana ei si se plimbau prin curte.Cand obosea baiatul sau cadea il impingea cu botul sa se ridice.Gabi o mai si musca,ea saraca nu zicea nimic dar si acum isi culca urechile cand il vede.Cand Cristina il mai tragea pe Gabi de maneca in preajma ei,il proteja cu corpul ei sa nu cada si o impingea cu botul in fundulet s-o indeparteze.Niciodata nu a fost agresiva cu copii mei si nu-i un caine dresat.Singura problema este parul caci le cade mereu,si mai este mirosul care eu nu-l suport(de fapt cateau a cumparat-o mama pt fratele meu,nu-i luata de mine.).

Sus In jos

MesajSubiect: Re: TERAPIA ASISTATA DE ANIMALE   Mier 26 Ian 2011 - 0:50

Absolut orice caine echilibrat poate fi un bun candidat pentru a fi in compania copiilor cu autism sub supravegherea unui adult. Nu rasa e importanta. Noi folosim caini maidanezi (sau mai bine zis, fosti maidanezi) pe care sigur ca i-am testat (cum este important de facut cu orice caine de altfel) pentru a ne asigura ca nu au tendinte agresive. In mod accidental, copiii ii pot calca pe labute, coada, etc si atunci este important ca acel caine sa nu aiba o reactie nedorita.

Daca doriti mai multe detalii sau alte informatii, va asteptam sa ne ascultati astazi intre orele 13 si 15 pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si desigur ne puteti scrie pe pagina de facebook "Clubul Cainilor Utilitari" sau pe email: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
alinutza

Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 45
Localizare : PLOIESTI

MesajSubiect: Re: TERAPIA ASISTATA DE ANIMALE   Mier 26 Ian 2011 - 10:16

din cate am auzit si am citit si eu stiu ca WISZLA este o rasa foarte docila de caine care este foarte apropiata de copii, cumnatul meu are un asemenea caine, este pui deocamdata, dar este din cale afara de docil. Fetita lor de 2 ani il taraste de cate un picior prin casa si el nu zice nimic, din contra cauta tot timpul compania ei. Nu lasa par, deoarece are blana f. scurta, intrati si voi pe net sa-l vedeti, eu una m-am indragostit de el, as vrea sa-i iau si lui Vlady, singura problema este ca trebuie sa-l tin in casa (in curte mai avem un rottwailler - bland ca o pisica fiindca asa a fost educat) si eu am o problema cu faptul ca la inceput o sa-mi faca prin casa...si sunt cam maniaca de curatenie. Dar, pana la urma pentru binele lui Vlady o sa ma sacrific...prob este ca pretul este destul de mare 200 euro.
Sus In jos
alinutza

Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Localizare : PLOIESTI

MesajSubiect: Re: TERAPIA ASISTATA DE ANIMALE   Mier 26 Ian 2011 - 10:18

scuze ca revin, am uitat sa va spun ca alta rasa buna pentru copii este GOLDEN RETREAVER dar ca inconvenient este blana, destul de mare.
Sus In jos
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: TERAPIA ASISTATA DE ANIMALE   Mier 26 Ian 2011 - 12:57

la ultimul link sunt mai multe filmulete ale ''povestii'.

Sus In jos

MesajSubiect: Re: TERAPIA ASISTATA DE ANIMALE   Mar 1 Feb 2011 - 9:32

Va invitam sa ne ascultati si in aceasta miercuri, 2 februarie 2011, de la ora 13, pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] unde vom discuta urmatoarele subiecte, la care dorim participarea voastra:
- in prima jumatate a emisiunii vom vorbi despre situatia cainilor maidanezi in lumina noilor evenimente;
- in cea de-a doua ora, il vom avea din nou invitat pe psihologul Victor Chitic, care ne va vorbi despre folosirea animalelor in psihoterapie si considerente morale pentru folosirea animalelor de terapie.

In emisiune ii vom mai avea invitati pe Raluca Simion, presedintele Asociatiei Group Initiative for Animals (GIA) si pe Cristian Stefanescu, presedintele Asociatiei Chinologice Romane (AChR).

In direct vor intra dl. Mircea Rizoiu, consilier in Consiliul General al Politiei Municipiului Bucuresti si Dr. veterinar Adrian Vasile, consilier tehnic al Centrului de Expertiza pentru Supravegherea si Protectia Animalelor (CESPA)

Ne puteti contacta in direct la numarul de telefon: 0722 909 501
sau ne puteti scrie pe CHAT-ul paginii de facebook "Clubul Cainilor Utilitari".
De asemenea, ne puteti scrie si pe adresa de email: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos

MesajSubiect: Re: TERAPIA ASISTATA DE ANIMALE   Lun 7 Feb 2011 - 10:05

In editia din aceasta miercuri, 9 februarie (pe sportpro.ro), vom reveni cu episodul 3 despre terapia asistata de animale cu psihologul Victor Chitic, unde vom explora cum au incercat diverse orientari in psihoterapie si nu numai, sa explice mecanismul prin care functioneaza terapia asistata de animale.

Vom relua si discutiile privitoare la situatia maidanezilor, vom vorbi din nou despre solutiile posibile de rezolvare a acestei probleme si vom incerca sa intram inca o data in direct cu autoritatile, pentru a vedea care mai este punctul lor de vedere si daca "rotile au fost puse in miscare".

Pe parcursul emisiunii ne puteti contacta in direct la numarul de telefon: 0722 909 501 sau ne puteti scrie pe CHAT-ul paginii de facebook "Clubul Cainilor Utilitari".

Va asteptam, de asemenea, sa ne scrieti si in afara emisiunii, pe adresa de email: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] sau lasand mesaje pe contul de facebook, in legatura cu orice subiect, orice sugestie sau intrebare.

Sus In jos
nico_g

Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010

MesajSubiect: Re: TERAPIA ASISTATA DE ANIMALE   Vin 11 Feb 2011 - 3:38

si eu am facut o petitie la primarie pentru un anumit caine (nu mi-am facut iluzii ca pot rezolva ceva la modul general) care sta pe langa blocul meu, hranit de vecinii binevoitori, schiop si care s-a repezit sa imi muste copilul (l-a apucat de marginea pantalonilor) pentru ca... alerga. Eu l-am inteles pe bietul animal, ca atacat pentru ca s-a speriat, avand in vedere ca a trecut printr-o trauma (batut, accident...), dar copilul s-a speriat si de atunci se teme de caini, chiar si ai parintilor mei care stau la tara, la curte (un huski foarte bland si un pechinez la fel de bland si jucaus!). Nu s-a intamplat nimic in urma petitiei. Cred ca s-au amuzat ca sunt nebuna si atat. Si nu am vrut sa il omoare (daca asta vroiam, puteam sa o fac pe cont propriu), dar sa gaseasca o solutie, sa il duca la vreun adapost, orice, sa nu se mai repeada la oameni! Despre mizerie... nici cu cel mai abil slalom nu reusesti sa ajungi cu talpile curate in casa!
Sus In jos

MesajSubiect: Re: TERAPIA ASISTATA DE ANIMALE   Mar 22 Feb 2011 - 5:17

Cele doua ore de emisie din aceasta miercuri, 23 februarie, vor fi dedicate in exclusivitate terapiei asistate de animale, unde psihologul Victor Chitic ne va vorbi detaliat despre considerentele morale implicate in terapia asistata de animale.

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: TERAPIA ASISTATA DE ANIMALE   

Sus In jos

TERAPIA ASISTATA DE ANIMALE
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Clinica virtuala :: Terapii-
Mergi direct la: