Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

CUM SA-I DAU ULEIUL DE PESTE?

In jos 
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: CUM SA-I DAU ULEIUL DE PESTE?   Sam 25 Dec 2010 - 4:46

BUNA FETELOR!! VREAU SA VA INTREB PE VOI CUM SA-I MAI DAU ULEIUL DE PESTE LUI DAVID?!!!!...nu mai vrea sub nici o forma sal ia nici din lingurita nici cu seringa...numai cand vede sticla se pune pe plans!!1M GANDESC DACA POT SA IL PUN IN MANCAE ASA CATE 5 MILILITRII PE ZII...ALTA SOLUTIE NU VAD VA ROG SA-MI RASPUNDE-TI...SI CRED CA ACEEASI PROBLEMA O VOI INTAMPINA SI CU TONOTILUL PE CARE I-LAM CUMPARAT DAR INCA NU AM INCEPUT SA IL DAU DEOARECE A FOST RACIT SI LUA PREA MULTE MEDICAMENTE...DE ACEA AM HOTARAT CA DE MAINE SA ONCEP SA IL DAU DAR MA TEM CA VOI INTAMPINA ACEEASI PROBLEMA...CARE AR FII SOLUTIA?????
Sus In jos
rodicac

Data nasterii : 19/03/1971
Data de inscriere : 02/08/2010
Varsta : 47
Localizare : Cugir

MesajSubiect: Re: CUM SA-I DAU ULEIUL DE PESTE?   Sam 25 Dec 2010 - 8:33

Unlei de peste eu una nu iam dat niciodata dar tonotil da eu tonotilu il bagam in suc sau ceai
ori cum tonotilu nu prea are gust ciudat ca unleiu de peste eu zic ptr. tonotil sa nuti faci griji sigur il va lua diluat cu ceva dar ii pui atit cit sal poata sal bea odata tot. eu de obicei ii dadeam cind minca si, i se facea sete si nu am avut nici o problema cu tonotilu cu tanakanu am tras eu o perioada pina sa obisnuit cu gustu desi si acela tot cu suc lam administrat dar simtea gustu. eu zic sa incerci si cu unleiu de peste tot asa poate merge
Sus In jos
simo z.

Data nasterii : 17/09/1973
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 44
Localizare : oradea

MesajSubiect: Re: CUM SA-I DAU ULEIUL DE PESTE?   Sam 25 Dec 2010 - 10:13

Buna Adriana eu i-am dat si pastile pe care le puneam si in iaurtul de fructe care are bucati de fructe iar cand i-am dat tip sirop nu ii puneam in fata ei in ligurita sa nu vada ce ii dau incearca cu pastile
Sus In jos
iulia

Data nasterii : 10/07/1967
Data de inscriere : 20/09/2010
Varsta : 50
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: CUM SA-I DAU ULEIUL DE PESTE?   Sam 25 Dec 2010 - 10:25

Vreau sa iti spun ceva Andriana.....poate deja e bine sa faci o pauza, depinde de cit timp ii dai acest ulei de peste..care e foarte greu digerabil....sincer.
Incearca in capsule daca poti....oricum FA o pauza.
Nu vreau sa fac reclama unui alt tip de ulei, dar noi i-am dat lui Andi si ulei de peste si ulei de Cedru Siberian....si e altceva.Efectele au fost diferite, net mai bun uleiul de Cedru, dar fiecare copil e totusi diferit.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: CUM SA-I DAU ULEIUL DE PESTE?   Sam 25 Dec 2010 - 12:55

uleiul de pest il dau de cateva zile dupa cateva luni de pauza...deci in 8 luni de cand am aflat de david iam dat doar o singura sticla de 240 ml. Problema la el este alta ...nu neaparat gustul....pur si simplu nu deschide gura sa-i dau nimic, tine dintii stransi eu cand ai dau tratamentul homeopat doar ai deschid buzele si i le pun pe gingii si le toaca dar de deschis gura nici atat!! EL inainte nu era asa dar de cand cu picaturile dizolvate in apa care nu le lua din pahar si trebuia sa i le pun in seringa si apoi in gura , david refuza sa mai deschida gura
si uite asa ma chinui de fiecare data cand ai dau medicatia! vroiam sa stiu doar daca as putea sa ai pun siropul de peste in mancare...altfel ma voi chinuii mereu in felul asta! ce sa fac? eu va multumesc fetelor pt raspunsuri sper sa gasesc o rezolvare TREBUIE
Sus In jos
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 48
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: CUM SA-I DAU ULEIUL DE PESTE?   Dum 26 Dec 2010 - 0:31

Tinut de nas strans , va deschide gura sa respire , eu asa am procedat . I-am dat capsule Andreei , am pus capsula pe o lingura de apa , am prins-o de nas si cand a deschis gura , pe neasteptate i-am bagat lingura cat mai adanc in gura , sa-i alunece lichidul si capsula pe gat . Dupa asta intodeauna a primit o recompensa fooooaaarte mare , astfel incat cu timpul n-a mai fost nevoie sa fie tinuta si a acceptat cu placere...
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 37
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: CUM SA-I DAU ULEIUL DE PESTE?   Mar 28 Dec 2010 - 1:18

Si la noi mai apar astfel de probleme,cand refuza si mancarea in perioada cand ii dau si medicamente,eu il pun pe sot sa-i mai administreze,la el nu sufla,deschide gurita imediat.Apelez la mama mea sau la sora mea sa-i dea sa manance si asa nu mai sunt eu ''monstrul cu seringa''.Dupa cateva zile problema dispare.Dar asta merge in cazul nostru,nu stiu daca merge si la voi.
Sau mai fac altceva,eu ii zic ''numaratoarea''.Cand vede seringa ii zic ''hai sa numaram'' si ii fractionez siropul in trei inghitituri ''unuuuu...,doooii...si trei!'',si el stie exact cat mai are,merge de foarte multe ori treaba asta.
Probabil ca e timpul sa mai faceti si o pauza,cum zice Iulia,noi am mai facut si pauza,ca ma saturam si eu si el de atatea siropuri si buline.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: CUM SA-I DAU ULEIUL DE PESTE?   Mar 28 Dec 2010 - 9:04

I-AM dat uleiul de peste si asta vara si pe atunci nu era nici un chin...il lua fara sa schiteze vrun gest dar cum am mai spus si mai sus..decand cu picaturile de la dr. naghiu pe care i le dateam cu seringa de atunci nu mai suporta sa mai inghita nimic. ACUM picaturile i le dau in lingurita si le ia la foc automat dar nu vrea apa dupa ele sau daca al fortez sa bea apa o da afara... si nu am facut nimic! De astazi a decis sa nul mai chinui cu uleiul de peste dat in seringa si am decis sa il pun in pahar cu putin suc de portocale si am vazut ca a functionat de minune acum nu stiu cat e de bine ceea ce am facut dar cel putin il ia asa si nici nul mai fac sa planga. CUM A spus si gabii sal tin strans de nas ..asa am facut si eu de fiecare data dar nici asa nu mai mergea il tinea in gat si facea gargara pana il datea afara si de inghitit tot nu-l inghitea...era o teroare ce sa mai ...dar sa zicem ca sa rezolvat problema! pauza nu am cum sa fac ca deja nu i lam mai dat de cateva luni bune si stiu cat e de benefic! va pup
Sus In jos
elee

Data nasterii : 12/03/1977
Data de inscriere : 15/09/2010
Varsta : 41

MesajSubiect: Re: CUM SA-I DAU ULEIUL DE PESTE?   Lun 3 Ian 2011 - 3:55

e foarte bine cu suc de portocale, chiar e indicat sa se dea uleiul de peste cu vitamina c eu asa stiam de la homeopata.
Eu ca sa il conving intr-o mana am lingurita cu ulei si ii zic "stiu ca nu e prea bun la gust" si in cealalta ceva dulce , zice si el "nue prea bun la gust" da cu ochii la dulciuri il inghite in ultima vreme am inlocuit ciocolata cu sucul de portocale si merge.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: CUM SA-I DAU ULEIUL DE PESTE?   

Sus In jos

CUM SA-I DAU ULEIUL DE PESTE?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Sa ne cunoastem. :: Jurnalul copilului meu. :: Intrebari necesare pentru copil.-
Mergi direct la: