Copii cu autism

FORUM INFORMATIONAL PENTRU RECUPERAREA COPIILOR CU AUTISM

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Offf...raceala asta!!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
alinutza

Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Varsta : 45
Localizare : PLOIESTI

MesajSubiect: Offf...raceala asta!!   Sam 27 Noi 2010 - 10:43

Buna fetelor!
Nu stiu ce se intampla cu Vlad ca e tot timpul racit. Dupa ce i-am scos polipii a fost vreo saptamana bine si de atunci m-a innebunit cu racelile. Acum doua sambete mi-a facut febra 40 si am ajuns la urgente unde i-au prescris Cedax ( se pare ca avea o infectie urinara). Nu l-am terminat bine ca de doua zile ii curge nasul si tuseste intr-un hal....ii dau Prospan de tuse, Noni prescris de dr. Naghiu, azi am inceput iar cu Cedax fiindca mi-a facut iar febra. Plus toate remediile homeopate de la dr .Naghiu care n-au nici un efect asupra lui vad, daca nu-i dau Nurofen cand face febra (pot sa-i dau orice) nu-i scade febra. Voi ce le mai dati la copii pentru imunizare ca eu nu mai stiu ce sa-i dau? Ii fac in fiecare zi suc de grapefruit si portocale si ii dau cu seringa de Nurofen ca altfel nu-l bea...e un chin dar macar ma bucur ca-l bea!!! I-am luat de la Plafar Imunofort, nu stiu efectiv ce sa-i mai dau...cand zic ca s-a facut bine raceste iar si inca n-a intrat in colectivitate...doar ce intra in contact cu fetele de la terapie...si sunt vreo 5!!!!
Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat...il primesc cu placere...
Sus In jos
angela

Data de inscriere : 01/08/2010

MesajSubiect: Re: Offf...raceala asta!!   Sam 27 Noi 2010 - 11:20

LAPISOR DE MATCA !!!!!
cel mai bun in imunizare
il gasesti la plafar sub forma de fiole de cate 10 ml
i dai una pe zi ,imposibil sa nu le bea ca sunt foarte dulci
anul trecut am avut o schema de la dr naghiu cu care ne-a mers foarte bine
10 pic de coacaze negre dimineata
10 picaturi de macese la amiaz
10 picaturi de porumbar seara
toate acestea sunt tincturi si le gasesti tot la plafar
i le dai pe tot parcursul iernii
Sus In jos
ani

Data nasterii : 28/02/1981
Data de inscriere : 01/08/2010
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: Offf...raceala asta!!   Sam 27 Noi 2010 - 14:27

In loc de porumbar noi am avut merisor,eu le-am dat la amandoi si nici unul nu mi-a racit iarna trecuta.O prietena de-a mea mi-a spus ca ea a dat baietelului sirop Echinaceea cu Propolis si zice ca e foarte bun(a dat 7,5 lei pe el).Vitamina c e foarte buna.Pentru temperatura eu am optat pentru supozitoarele Novocalmin,ai mei nu mai fac temperatura cam 12 ore dupa ce le administrez unul.La Nurofen apelez si eu uneori,in schimb Paracetamolul,sub oricare alta denumire,nu merge si pace.Fiecare e diferit si din pacate nu merge la toti acelasi lucru.E posibil ca atunci cand ii dai mai multe tratamente pt raceala sa-i slabesti imunitatea mai mult.Incearca sa-l lasi sa lupte si el putin cu raceala,ca sa dobandeasca imunitate.
Aaaa....era sa uit....atunci cand picii mei racesc le fac compot de lamaie cu miere.Curat mai multe lamai de coaja,le tai cubulete mici,le fierb bine-bine,eu pun mierea cat sa-i dau si ei un clocot.Il las putin sa se raceasca si sa vezi veselie pe ei,zic ca e suc.Poti sa adaugi si portocale ,mandarine...e ff bun.Asa cand e suc de la portocala cruda e cam acrisor,probabil de-aia se si stramba.Si daca nu-i place mierea pune-i zahar ca nu are nimic.
Sus In jos
alinutza

Data nasterii : 12/01/1972
Data de inscriere : 04/08/2010
Localizare : PLOIESTI

MesajSubiect: Re: Offf...raceala asta!!   Dum 28 Noi 2010 - 9:29

Si eu merg pe schema dr. Naghiu:
8 pic coacaz negru dimineata
8 pic maces pranz
8 pic mesteacan pufos seara si vad ca nu da rezultate.
In sfarsit, fiecare copil are ritmul lui.
Multumesc pentru sfaturi, o sa le folosesc, sper sa dea rezultate.
Sus In jos
monica1968

Data de inscriere : 05/10/2011
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Offf...raceala asta!!   Dum 9 Dec 2012 - 23:57

Suntem raciti rau , de cca 10 zile, am luat zynnat si n-a cedat acum luam cedax si tot face febra seara si noaptea, Mi-a slabit nu mai maninca... avem si serbarea de la gradi duminica.. nici nu stiu incotro sa o iau. dr ORL zice sa ii dau pe vena antibiotic, dr de la policlinica sa termin cu cedax-ul si m-am saturatde cate supozitoare si cat ibalgin a luat...
Sus In jos
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 47
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: Offf...raceala asta!!   Lun 10 Dec 2012 - 0:15

Doamne Monica...ce are , puroi in gat? Streptococ? sau pulmonar? nu e normal sa tina atat ..

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
monica1968

MesajSubiect: Re: Offf...raceala asta!!   Lun 10 Dec 2012 - 0:25

bronsiolita... netratata corect.. abia acum ii scot mizerii multe verzi din nas cu aspiratorul dupa 2 zile de cedax.. dar febra ma ingrijoreaza.. pulmonar nu are nimic cel putin asa zic dr astia... nu stiu ce sa fac.. ziua n-ar febra noaptea face ...
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: Offf...raceala asta!!   Lun 10 Dec 2012 - 0:26

dr de la policlinica szice ca in anul asta a avut copii multi cu febra sub antibiotic
Sus In jos
gabi.b
Admin

Data nasterii : 14/10/1969
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 47
Localizare : ORADEA

MesajSubiect: Re: Offf...raceala asta!!   Lun 10 Dec 2012 - 1:15

Monica nu ai aparat de aerosoli? Eu cu asta l-am ,,salvat" pe baiatul meu mai mare de la o sinuzita urata. Mucii verzi..e clar ca are si rinosinuzita infectioasa si se elimina greu, iar daca nu elimina tot se reinfecteaza. Cu aerosolul, poti face la nas si la plamani, plus salina artificiala 18 sedinte ...la noi in oras e o salina artficiala a facut concomitent. Normal si ce zice medicul...ca a febra sub antibiotice pai tot ei, medici, au sensibilizat copiii, nu i-au tratat corect si complet, folosind antibiotice puternice. Mi-e mila de puiul tau, crede-ma ca stiu cum e cu secretiile astea interminabile si febra care nu mai scade. Eu la baiatul meu cand facea febra mare il bagam in cada cu apa ca sa-i scad temperatura, cum crestea peste 38, lasam apa in cada cu temperatura controlata 37 de grade, il bagam acolo si-l lasam sa se joace pana se racea organismul. La inceput mi-a fost frica de meoda asta si m-am gandit ca face toate alea fiind infierbintat, dar niciodata n-a patit nimic, e foarte eficient si rapid ..fara medicamente..

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
http://www.autismbihor.ro
monica1968

MesajSubiect: Re: Offf...raceala asta!!   Lun 10 Dec 2012 - 3:43

am avut 2 tratamente necorespunzatoare; trebuia dat demult antibiotic, dar medicii pediatri nu vor ..ca cica le trece de la sine! pe naiba... . orlista s-a crucit cand m-am dus la ea... si l-a bagat imediat pe zynnat, dar uite ca n-a cedat; abia acum scoatem productie de mucisori verzulii din nasuc cu aspiratorul .. dupa 2 zile de cedax- diseara merg la budimex la un cotrol la orl ca e de garda si ma vede si pe mine ca tusesc si eu ca dintr-un butoi... ce sa mai suntem vai de capul nostru (n-a fost nicoiodata baiatul meu asa, si a mers in vant puternic si ger naprasnic anul trecut si fara fular si n-a avut nimic, dar de cand cu gradinita, s-a schimbat totul.... duminica are rol la serbare e Fat Frumos stie poezia pe de rost are si costum.. l-as duce maine la repetitii 2 ore... nu stiu ce sa fac...
Sus In jos
nico_g

Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010

MesajSubiect: Re: Offf...raceala asta!!   Lun 10 Dec 2012 - 4:14

Chiar şi la infecţiile virale, acelea care se zice că trec "de la sine", febra nu trebuie să persiste mai mult de 3-4 zile. Dacă se prelungeşte, e clar că s-a suprainfectat bacterian... Pe de altă parte, zynnatul nu mai e aşa eficient ca altădată. E posibil să trebuiască ceva mai puternic, eventual i.v. (oricum şi acestea au devenit "de rutină"). Mergi pe mâna ORL-istului, că se pricepe despre ce microb e vorba şi după aspectul gâtului, secreţiilor etc. şi poate da şi antibioticul potrivit. Uneori e mai precis ca un exudat. Mi s-a întâmplat mie, am tratat copilul cu antibiotice pt stafilococ conform antibiogramei şi după o lună de febră 40, am fost la ORList care a spus că e "gât de strptococ". S-a rezolvat perfect cu 10 zile de penicilină. La voi e târziu oricum de antibiogramă, că deja i-ai dat antibiotic. Pentru febră, dacă zici că face mai mult noaptea, încearcă să îi condensezi tratamentul antitermic seara. De exemplu eu îi dau ibuprofen, paracetamol şi algocalmin la interval de 1-2 ore (de exemplu ibuprofen la 18, paracetamol la 20 şi algocalmin la 22), să fie noaptea asigurată. Sunt foarte bune şi împachetările toracelui cu prosop înmuiat în apă la 33-34 grade şi cum spune Gabi, băi cu apă la temperatură cu 1-2 grade mai scăzută decât temperatura copilului din acel moment. E mai greu de aplicat noaptea, că îi trece somnul...

Dacă starea generală e bună şi temperatura nu-i prea mare, poţi să îl duci la repetiţii că e păcat să rateze serbarea... Mai ales dacă îşi doreşte să meargă... Doar să nu facă efort sau să inspire aer rece prea mult afară.

Aşa e o dată cu intrarea în colectivitate! Va mai face episoade de astea, cu siguranţă. Dar vor fi din ce în ce mai rare şi mai uşoare, consolidându-se imunitatea. Cere părerea doctorului dacă poţi să îi dai Bronho-Vaxom, că îi creşte imunitatea. La noi a funcţionat foarte bine, i-am dat primăvara şi toamna 10 zile pe lună. Poţi da concomitent cu antibioticul. Baftă!!!!!
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: Offf...raceala asta!!   Lun 10 Dec 2012 - 4:58

Nico, dar bronhovahom ca si luivac contin tulpini de virusuri si e de fapt un vaccin. pai cum ramine cu rezistenta noastra la vaccinuri? a mamelor cu copii cu TSA? Am mai auzit de isoprinosine voi ce ziceti?
Sus In jos
elee

Data nasterii : 12/03/1977
Data de inscriere : 15/09/2010
Varsta : 40

MesajSubiect: Re: Offf...raceala asta!!   Lun 10 Dec 2012 - 5:23

Isoprinosine a luat Vlad , destul de greu, pastile , trebuiau sfaramante, dar doar o luna, cred ca trebuie tratament indelungat, deci nu ma pot pronunta.

Atentie la laptisorul de matca, eu i-am dat lui Vlad , rezultate pentru imunitate foarte bune, dar nu am stiut ca nu e indicat copiilor si mai ales baietilor! el a luat laptisor de matca crud, imi pare rau ca nu ii mai dau si acum, dar contine ceva precursori ai hormonilor feminini si nu am vrut sa risc.
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: Offf...raceala asta!!   Lun 10 Dec 2012 - 6:29

Mda mi s-a rec lasptisor de matca dar dr. psihiatru la care mergem noi a zis categoric NU la varsta asta ii aduce pubertatea mai devreme.
Eu am gasit isoprinosine sirop. costa vreo 40 lei
Sus In jos
elee

Data nasterii : 12/03/1977
Data de inscriere : 15/09/2010
Varsta : 40

MesajSubiect: Re: Offf...raceala asta!!   Lun 10 Dec 2012 - 22:02

Monica, asa e cu laptisorul de matca, eu nu am stiut decat beneficiile cand i-am dat si a luat o iarna intreaga si o toamna pana m-am luminat ca nu e bun pentru copii.
Nu stiam de isoprinosine sirop, noua ne-a dat pediatrul pastile si au costat mai mult, vreo 80lei parca.
Sus In jos
nico_g

Data nasterii : 29/05/1972
Data de inscriere : 08/08/2010

MesajSubiect: Re: Offf...raceala asta!!   Lun 10 Dec 2012 - 23:28

Monica, e adevărat că dacă spui unui homeopat de bronho-vaxom, te aruncă pe fereastră. Dar acelaşi lucru ar face şi dacă îi spui de antibiotice, antiinflamatorii, imunomodulatoare gen isoprinosin etc. (mie cel puţin şi pe astea mi le-a interzis, spunând că şi ele declanşează autismul, chiar şi dexametazona pe care am făcut-o eu înainte de a naşte). Eu am încercat cam un an cu tratament homeopat (la vârsta de 4-5 ani), dar când vedeam că făcea laringite una pe lună, se sufoca şi se învineţea în fiecare noapte şi febra nu scădea sub 39, nu am mai rezistat şi am trecut pe tratament clasic, cu antitermice, antibiotice şi... Bronho-vaxom. I-am dat doar două sezoane, o toamnă şi o primăvară şi am rezolvat cu răcelile. Face forme foarte uşoare şi trec fără antibiotic, deşi nu îl protejez deloc. Efectul extraordinar al homeopatelor în ceea ce priveşte comportamentul, achiziţiile a rămas intact, deşi m-am temult că va regresa. Oricum, la fiecare episod de răceală, regresa poate chiar mai mult şi în perioada aceea nici nu era bun de nimic, nu puteam lucra nimic cu el, uita şi ce mai ştia...

Dacă te referi strict la legătura dintre vaccinuri şi TSA, diferenţa faţă de vaccinurile de care ne temem este că bronho-vaxomul nu are excipienţii implicaţi în declanşarea/agravarea autismului, nu conţine bacterii/virusuri cu influenţă pe sistemul nervos (gen rujeolă, oreion, rubeolă, polio, per tusis etc), se administrează pe cale orală în doze mici, deci nu a aşa invaziv ca unul injectabil (ca de exemplu vaccinul injectabil antipneumococic la care se face reclamă acum, antistreptococic, antistafilocic, antihemophilus etc). Apropo de vaccinurile cu risc, eu mi-am vaccinat ultima dată copilul la 2 ani şi 7 luni, atunci neştiind încă ce probleme pot da. De atunci le-am refuzat şi pe cele "obligatorii" (ROR la cls. I şi VPI la cls. a IIa).Şi eu m-am gândit mult înainte să să îi dau bronho-vaxom, am citit şi analizat, şi mi s-a părut OK.

Oricum, a fost doar o sugestie bazată pe experienţa proprie, o variantă de analizat, că ştiu că te informezi suficient pentru a lua cea mai bună decizie!
Sus In jos
monica1968

MesajSubiect: Re: Offf...raceala asta!!   Lun 10 Dec 2012 - 23:32

Multumesc mult. Am fost aseara la ORL in Budimex si mi-a zis ca e la o limita a unei otite... mi-a marit doza de cedax pt ca am refuzat branula.. mergem si noi miine la gradi 2 ore sa facem repetitii macar duminica sa stam o juma de ora la Mos Craciun... Mi s-a imbolnavit si insotitoarea, asta ca un colac peste pupaza..
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Offf...raceala asta!!   

Sus In jos

Offf...raceala asta!!
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copii cu autism  :: Clinica virtuala :: Diagnostic si tratament. :: Intrebari diagnostic si tratament.-
Mergi direct la: